Giriş Kayıt

Kardeşim İçin (2013)

Out of the Furnace
avatar
Regisseur (14 Şubat 2016)
Savaş her yerde

Christian Bale kariyerleri çocuk iken başlayan aktörler arasında özgün bir yerde duruyor. Steven Spielberg’in Güneş İmparatorluğu filminde başladığını söyleyebileceğimiz sinema yolculuğu, Amerikan Sapığı,Prestij, Batman derken Dövüşçü filmi ile doruğa çıktı. O, ince eleyip sık dokuyarak görev aldığı sinema filmlerinin arasına belli zaman aralıklarıyla aksiyon olarak nitelenebilecek filmleri dahil etmeyi de asla bırakmıyor. 2005 yılında rol aldığı Acımasız Hayat filmi de bir aksiyon filmi olmanın ötesinde kuvvetli bir dramdı.
Kardeşim İçin filmini de bu ön bilgilerle ele almak gerekiyor. Christian Bale bu senaryoyu kabul etmiş ve oynamışsa demek ki, bu film gerçekten bir şeyler vadediyor olmalı. Nitekim Yönetmen Scott Cooper, yılların aktörü Jeff Bridges’e oscar kazandıran Çılgın Kalp filmi ile ilk yönetmenliğini yaptığına göre, ikinci filminde anlatacağı hikayenin de ilgi çekici olması muhtemel haliyle. Hele bir de bağımsız tatlar barındırmıyor mu içinde, işte bu yüzden izleniyor çok daha keyifle.

Obama’nın seçim arifesinde bir Amerika kentindeyiz. Christian Bale, Russell Baze rolünde. Kentte çalışılabilecek tek elle tutulur iş oymuşçasına babasının da bir zamanlar çalıştığı demir fabrikasında çalışıyor. Irak Savaşı’nda asker olan, defalarca gidip gelen kardeşi Rodney rolündeki Casey Affleck, savaşta olmadığı zamanlarda at yarışı oynayarak kafa dağıtmaya çalışıyor. Babası ve ağabeyi gibi fabrikada çalışmak istemiyor. Öyle ki, fabrikada çalışmaktansa ölmeyi tercih edeceğini de söylüyor. Babaları hasta yatağında, amcaları Gerald Baze, namı-ı diğer “Kırmızı” babalarının yanı başında. Forrest Whitaker Polis Şefi Wesley Barnes, Willem Dafoemafya John Petty, Woody Harrelson da, filmin kötü adamı Harlan DeGroat rolünde. Kendi deyimiyle herkesle sorunu olan biridir De Groat. Jersey bölgesinin dağ kaçkınlarından sayılabilecek iri kıyım hasta ruhlu bir adamdır. De Groat’ın John’la hesabı olunca, Rodney de John’a borçlanınca işler birbirine girer. Oyuncuların her biri birbirinden iyi iş çıkarırken bakalım film bize ne söyler…

KARDEŞLİK MEFHUMU ÜZERİNE

Dedik ya, bağımsız bir tadı var filmin diye. Özellikle maddi sıkıntıların ve savaşın etkisini yaşayan bir ailenin varlığı, üstüne hiç ortada yokken oluşan bir olay eklenince, Kardeşim için filmi büsbütün bir drama dönüşüyor. Gitgide, suç ve gerilim unsurlarıyla da derinleşen filmde, kardeşlerin tutunamayan hallerini, standardı düşük isyankar yaşama süreçlerini izliyoruz.Russell, kardeşinin ismini koluna işlerken, bir baba gibi onun üstüne eğilirken, Baze’lerin bağlılığına gıpta ediyoruz.

Ne hak ettiklerini alacakları bir sendika, ne de suçluyu bulup getirecek bir polis teşkilatı var çevrelerinde. Baze’ler için her şey bir darbedir. Bir kardeş Irak Savaşı’na gidip gelirken, diğeri de yaşam savaşı verir. Onlar bütün bu yaşananların ne uğruna olduğunu sorgularken biz de cevabı olmayan bu sorunun anlamsızlığında onları seyredalarız. Gerçeğin sınırlarında ne kadar gezinirse o kadar iyidir ya filmler. Kardeşim İçin de böyle bir hikaye. Savaşın içinden sesleniyor bize, her ne kadar bunu pek belli etmese de.Out of the Furnace
Dizi Altyazıları
Supernatural (3,834) This Is Us (2,595) Star Trek: Discovery (2,320) Gotham (1,785) The Flash (1,456) American Gods (1,337) Vikings (1,333) The OA (1,083) The Blacklist (975) Arrow (812)
Türkçe Altyazı © 2007 - 2019