Giriş Kayıt

Boş Ev (2004)

Bin-jip
avatar
Fraghera (10 Haziran 2012)
Bu filmi ne zaman edindim, neden bende bu film var veya neden bahseder hiçbir fikrim yoktu. Vakti zamanında izleme listeme aldıysam güzeldir diye düşündüm ve izlemeye başladım. Fark ettim ki film, en sevdiğim yönetmenlerden Kim Ki-Duk'a aitmiş. Filmin daha başında bu ismi görmüş olmak rahatlatıcıydı.

resim

Hakkında hiçbirşey bilmeden, hatta özetini bile okumadan izlediğim bir film oldu. Dolayısıyla yönetmenin az diyaloglu filmlerine aşine olsam da, hiç diyaloglu filmi ilk başta ilginç geldi. Ama bu filmden bahsedeceksek, öncelikle yalnızlıktan bahsetmemiz gerekiyor. Çünkü yalnızlık sessizlik demektir, ve filmin sessizliği, bu açıdan bakarsanız çok anlamlı.

Kim Ki-Duk'un ilk izlediğim filmi, İlkbahar, Yaz, Sonbahar, Kış... Ve İlkbahar (2003)'dı, hiç unutmam çünkü Sinematek'de kız arkadaşımla el ele izlediğim bir filmdi. O anın kendi salt değeri, çok kötü bir filmi bile anlamlı kılabilecekken, böyle güzel bir film ve yeni tanıştığım bu yönetmenle unutulmazlar arasına girmişti.

resim

Filmi izlerken ilk başlarda kendi kendinize sorular sormanız veya anlam verememeniz normaldir. Kasıtlı olarak tüm sorular havada bırakılmış ilk başlarda. Ne oluyor, neden oluyor, neden böyle yaptı, neden hiçbirşey söylemedi bilemiyorsunuz. Film kendi dinamiği içerisinde ilerleyen sahnelerde sizi de içine alarak yavaşça çözülüyor, tıpkı yeni tanımaya başladığınız bir kız gibi.

Çok beğendiğim filmler hakkında fazla konuşmayı sevmiyorum. Bu aynı, bir anlamda aşık olmak veya ona ait, onun türevinden bir duygu gibi. Yalnızlığın, bu kadar sade ve naif bir dille anlatıldığı bu film, aşık olunasıdır. Bunu da Güney Kore'li yönetmenizden başkası yapamazdı zaten. Çünkü yalnızlık konusu, çetrefilli bir konudur. İçine her şeyi koysanız da alır, hiçbirşey koymasanız da olur.

Filmlere Türkçe isim bulurken genelde çok kötü hatta bazen komik seçimler yapılıyor ama bu sefer "Boş ev" ismi, bu filme tabiri caizse cuk diye oturmuş. Yalnız insanlar sessizliğe alışkın olur, boş evler gibi. Yeterince o evde vakit geçirip, orayı benimserseniz. Orada yaşamayı öğrenip, karnınızı orada doyurur, orada dinlenir, oradan ileride saklamak isteyeceğiniz anılar olursa, orayı sevmeye de başlarsınız. Küçük kusurlu yerlerini onarmayı bile deneyebilirsiniz.

resim

Sinemaya ait teknik terimler veya havalı leflarla bu film anlatılabilirdi. Her yönetmene ayrı bir "dil" gibi bakıyorum ben. Eğer ilgimi çekerse, o dili araştırıyorum çünkü merak ediyorum. Kim Ki-Duk amcamızın biraz çözülmesi zor bir dili olduğu söylenebilir. Gördüğüm kadarıyla bu filmi beğenmemiş çok fazla kişi de yok. Demek ki zor olsa da hoş bir dil. Eğer şimdiye kadar denemediyseniz tavsiye ederim.

resim

Eğer filmi izlerseniz, yönetmen, 103 dakika boyunca size yalnızlıktan bahsedecek. Öyle ki, bazen tek bir cümle, hatta çok kasarsak tek bi kelime bile yeterli bu karanlık boşluğu anlatmaya. Kim Ki-Duk, 103 dakika da anlatmış.

Bu yazının daha uzun versiyonu için tıklayınız.Türkçe Altyazı © 2007 - 2018