Giriş Kayıt

Roma (2005–2007)

Rome
avatar
R3hab (23 Haziran 2017)
 • 180/ 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
resim

Roma tarihinin incelikleriyle anlatıldığı bir dizidir. Roma'nın paylaşılamaması ve bunu üzerine doğan ihanet, hırs, zeka, üzüntü, mutluluk, vahşet vs. tüm duyguların barındığı özel yapımlardandır.

Golden Globe ve Emmy dahil birçok ödüle aday gösterilmiştir. HBO bu proje için çok umutluydu fakat çıktığı dönemden dolayı istenen ilgiyi bulamadı. Harcanan paradan dolayı dizinin devam edilmemesine karar verildi. Sonuçta da bize keşke devam etseydi denilen bir 2 sezon kaldı. Dizi baştan sona çok iyi düşünülmüş ve çok iyi kurgulanmış, Roma tarihini çok iyi yansıtmıştır..

Gaius Julius Caesar'ın Mark Antony ile birlikte Mısır'a ve Galya'ya olan mücadeleleri konu edilmektedir. Gaius Julius Caesar dan sonra Roma'daki boşluk ortalığın karışmasına yol açmıştır ve Mark Antony ile Gaius Octavian arasında ezeli bir rekabet başlar. Bu rekabette taraflar oluşacak, bu taraflar arasında tarifi mümkün olmayan bir hengame yaşanacaktır. Bu arada dizi sürekli savaşı, karışıklıkları değil aile, arkadaşlık hayatlarını da göstermektedir. Özellikle Lucius Vorenus hikayenin baş kahramanlarından biri olmuş ve sürekli ailesi ile olan bağları gösterilmiştir. Titus Pullo ile olan tesadüfi buluşması ve bundan sonra gelişecek ebedi arkadaşlıkları da gözler önüne serilmiştir. Her karakterin kendine has incelikleri vardır. Mark Antony gerektiği yerde asabi, gerektiği yerde vurdumduymaz biridir. Atia of the Julii devlet gibi bir kadındır ve Mark Antony ile ilişki yaşamaktadır. İlerde oğlu (Gaius Octavian) ile Mark Antony çarpışmasına razı gelecektir. Hiç bahsetmediğim ve bir o kadar ünlü olan diğer isim ise Marcus Junius Brutus'tür. Kendisi ise Pompey Magnus'un tahtı hak ettiğini düşünmektedir ve onun ölümüne sebebiyet verenlerden intikam almak istemektedir. Faili olarakta Gaius Julius Caesar'ı görmektedir. Onu öldürmek için ant içmiştir.

Gaius Octavian Caesar tahtın varisi olan tek kişidir fakat Antony yaptıklarından sonra bunu sonuna kadar kendisinin hak ettiğini düşünmektedir. Böylece Gaius Octavian Caesar ile mücadeleye girişmiştir. Tabi bu mücadelede bir tek onlar yoktur. Magnus yanlısı Marcus Junius Brutus'ün de varlığıyla olaylar daha da karmaşık bir hal alacaktır.

resim

resim

Daha bunun gibi birden fazla özgün karakterin (Servilia of the Junii, Posca, Marcus Tullius Cicero, Niobe , Eirene, Timon, Cleopatra) olduğu dizi bence tarihi diziler arasında en iyilerden biridir. Roma tarihi hakkında bilgi sahibi olmak isteyen herkes açıp gönül rahatlığıyla izlemelidir.

Gerçekten milyonları döktükleri çok belli. Sahneler, kostümler ve makyajların getirdiği harika görsellerle harcanan para gerçekten boşa gitmemiş. Mekanlar tek tek tasarlanmış. Bazen diziden sapıp arka planları inceliyordum. Dizi gerçekten en ince ayrıntısına kadar düşünülerek, planlanarak hazırlanmış. Böyle dizilerin sayısının az olması gerçekten üzücü. Bitmeseydi keşke ama yanlış zamanda çekilmiş nedeni bu...

Günümüzde böyle bir yapım olsa, kesinlikle çok fazla seyirci kapar ve sezonlarca sürerdi. Umarım yakın gelecekte benzerlerini izleriz.

resim


Roma ayaklarınızın altın ve sizinde 2 sezonluk bir gezintiye çıkmanız isteniyor. Derhal kabul edin derim.Rome
Dizi Altyazıları
Game of Thrones (65,211) Supernatural (2,976) The Flash (2,168) Star Trek: Discovery (2,152) Into the Badlands (1,635) Arrow (1,556) The Big Bang Theory (1,297) Vikings (1,251) American Gods (1,200) This Is Us (1,116)
Yakında
Türkçe Altyazı © 2007 - 2019