Giriş Kayıt

Yeşil Yol (1999)

The Green Mile
avatar
R3hab (06 Temmuz 2017)
 • 180/ 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
Yeşil Yol (The Green Mile)

resim

Stephen King'in aynı adlı romanından uyarlanan, yönetmenlik koltuğunda ise Esaretin Bedeli (The Shawshank Redemption), The Walking Dead, Öldüren Sis (The Mist) gibi yapımlardan tanıdığımız Frank Darabont'un oturduğu, sinema sektörünü doruklara taşıyan müthiş bir başyapıttır.

Oyuncu kadrosunda Tom Hanks, David Morse, Michael Clarke Duncan, Doug Hutchison, Sam Rockwell gibi önemli isimler yer almaktadır. Film özellikle oyunculuk yönünden harikaydı. Tom Hanks'in oyunculuğu takdir edilecek türdendi. Verilmek istenen duygular çok iyi yansıtılmış, izleyiciye ulaşmış.

Filmin konusundan bahsedecek olursak, iki kız çocuğuna tecavüz edip öldürmek suçuyla idama mahkum edilen iri yarı ürkütücü görünüşte fakat çocuksu saf bir ruha ve esrarengiz güçlere sahip bir adamın, Coffey'in baş gardiyan Paul ile dostluğu ve hapishanede gerçekleşen bazı esrarengiz olaylar anlatılmış.

Sürprizbozan: Göster


resim


Yönetmen gerçekten romana bağlı kalarak çekmiş filmi. Romana bağlı kalınığından dolayı süresi biraz uzun tutulmuş ama kesinlikle bu uzun süresine rağmen izleyicide herhangi bir sıkılma dürtüsü dahi uyandırmayan bir yapıt. Kitabının da aynı zevkte olduğunu söyleyerek kitabını okumanızı da tavsiye ederim.

Yeşil Yol filmi Filminin yapım tasarımını daha önce "Dr. Zhivag ", "Oliver", "The Hunt for Red October" gibi başarılı filmlerde çalışmış olan Oscar''lı tasarımcı Terence Marsh yapıyor. Daha önce Oscara aday gösterilen "Ateş Hattında" (In the Line of Fire) ve "Affedilmeyenler" (Unforgiven) filmlerinde görev alan David Valdes Yeşil Yol'un prodüktörü olurken, Oscara aday gösterilen Richard Francis-Bruce editörlüğünü yapıyor. Oscar ödüllü bir başka ünlü isim ise, filmin ses miksajlarını gerçekleştiren Willie Burton.

Filmin müzikleri, "Little Women", "Unstrung Heroes" ve "The Horse Whisperer" gibi filmlerin müziklerini yapan ve " Yeşil Yol " ile Oscara aday gösterilen başarılı kompozitör Thomas Newman tarafından gerçekleştirilmiştir. Bir diğer Oscar ödüllü ise filmin görsel efektlerini yapan Charles Gibson'dur.

Yeşil Yol neresi ?

resim


Filme ismini veren " Yeşil Yol " sözü ile hapishanedeki hücrelerinden alınan idam mahkumlarının elektrikli sandalyenin bulunduğu ölüm odasına giderken kat ettikleri bir millik yeşil yol kast ediliyor.

Yeşil Yol filmi 2000 yılında 72. Akademi Ödülleri'nde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu, En İyİ Uyarlama Senaryo, En İyi Ses Miksajı, En İyi Film Oscarlarına aday gösterilmiş ve hiçbirisini kazanamamıştır. Bu ise yıllar sonra bile sinemaseverler tarafından hayal kırıklığı ve kızgınlıkla karşılanmaktadır.

resim


Film gerçekten izleyende derin duygular uyandıran, oyunculukları ve senaryosuyla kendisine hayran bırakan bir film. Tom Hanks (Paul Edgecomb) ve Michael Clarke Duncan (John Coffey) çiftini ve dostluklarını izlemek gerçekten heyecan vericiydi. Bu filmin çok daha fazla ödül kazanması gerekiyordu ama olmadı...Kazanamaması filmin bir Başyapıt veya Şaheser olmasını etkileyemez.

Kesinlikle izlenmesi gereken bir Efsanedir Yeşil Yol...Türkçe Altyazı © 2007 - 2023