Giriş Kayıt

Farinelli (1994)

avatar
aydin1972 (14 Eylül 2017)
 • 180/ 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
Farinelli 1994resimFarinelli, Gérard Corbiau'nun yönettiği ve Stefano Dionisi, Enrico Lo Verso, Elsa Zylberstein ve Jeroen Krabbé'nin oynadığı 1994 yılı uluslararası ortak yapımı biyografik bir drama filmidir.
Farinelli olarak bilinen, 18. yüzyıl İtalyan opera şarkıcısı "Carlo Broschi" tüm zamanların en büyük castrato şarkıcısı sayılan hayatı, kariyeri ve Kardeşi Riccardo Broschi ile olan ilişkisini ayrıca, başarısının sonucu olarak bir sürü kadın hayranı olan, Hatta bu hayranlarının ona kendilerini teslim etmek için birbiri ardına sıraya girdiği genç adamın trajedisi anlatmaktadır.

resimCastrato'lar tüm dünyada özellikle de kadınların sahneye çıkmasının yasak olduğu yıllarda büyük ilgiyle karşılanmıştır.
Çocukluğunu kilise korosunda şarkıcı olarak anımsatır. Bir çocuk içeri girer ve Carlo'yu, ölümüne atlamadan önce sesinin kastrasyon la sonuçlanacağını söyleyerek, şarkı söylemeyi bırakması için uyarıyor. Carlo çok travmatize olmuş hıçkırarak ağlamaya başlar. Sonunda kardeşi Riccardo'ya sesini bir daha asla bozulmayacağına söz verir ve Carlo yu uyuşmuş halde hadım eder.

resim


On sekiz yıl önce Carlo ve Riccardo, gezgin bir trompetçinin genç bir castrato' yu aşağıladıklarına şahit olur. Carlo, trompetçiyi bir güzel rezil eder.
Kalabalık Carlo'ya "Farinelli" lakabı verir. Bu arada George Frideric Handel Farinelli'nin şarkı söylediğini duyar.
Carlo'ya İngiltere'ye gelip beraber çalışmayı teklif eder ancak Riccardo da katılmak ister. Handel, Riccardo'yu istemez, ardından Carlo'ya ucube olduğunu söyler ve bu durum Riccardo'yu öfkelendirir...

resimAradan birkaç yıl geçer ve Carlo tanımış biri olur ve genç zengin Comtesse Mauer'i bile etkilemektedir.
Carlo, Dresden'de şarkı söylemek istediğini söyleyen Handel' den bir mektup alır. Gelmeden önce, Carlo aniden hastalanır.
Riccardo, hasta olduğu sürece Carlo'nun bir castrato haline nasıl geldiğine dair her zaman inandığı hikâyeyi anlatır
-Bir gün ateşin çok yükseldiğinde cinnet geçirdin. Helios' u almaya gittin. O at tam bir şeytandı. Seni her zaman tehlikeye sürüklerdi.
Seni bulduğumuzda düşmüş, baygın bir şekilde bulduğumuzda çok geçti, Hayatını kurtarmak için kastrasyon ameliyatı (Kısırlaştırma) gerekliydi

resim


Carlo, bundan sonra genç Alexandra Hunter ile temasa geçer ve Londra'ya gelmek istediğini söyler.
Carlo ve Riccardo Londra'ya gider. Carlo, Alexandra'nın annesi Margareth Hunter ve Alexandra'nın sakat kardeşi Benedict (Renaud du Peloux de Saint Romain) ile tanışır. Carlo, Alexandra'ya aşık olmaya başlar ve Benedikt'e karşı gelir. Carlo umutsuzca Handel'i etkilemek ister ve Alexandra, Carlo'nun gerçekleştirmesi için Handel'in bazı bestelerini çalar.
Nobles Tiyatrosunu çalıntı müziği için arayan Handel, Riccardo'yu bestelediğini duyar Riccardo ile konuşarak "Farinelli" olmadan daha iyi olacağını söyler. Handel'in kandırdığı Riccardo, Carlo'nun çocukken mükemmel bir şarkıcı olduğunu söyler ve nasıl kısır olduğunu anlatır. Ergenlik çağına gelmeden önce Carlo'nun sesini korumak için ağır hasta olan Carlo'ya ilaç vermiş ve onu yasadışı olarak ameliyat etmiştir.

resimFilm Almanya, İtalya ve ispanya da çekilmiştir. Filmdeki kostümler, Mekânlar gerçekten görmeye değer.
Ancak önemli bir not film ailecek izlenecek bir film değil. Ancak klasik müziğe meraklı herkesin izlemesi gereken bir yapım.
Ayrıca Stefano Dionisi performansı takdire şayan

iyi seyirler dilerimFarinelli
Dizi Altyazıları
Better Call Saul (2,895) Suits (1,758) The Sinner (1,650) Shameless (1,508) La Casa de Papel (1,353) Fear the Walking Dead (1,319) Castle Rock (1,260) Bodyguard (1,200) Mayans M.C. (1,160) The 100 (1,084)
Türkçe Altyazı © 2007 - 2018