Giriş Kayıt

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri filminden güçlü bir vizyon açılışı geldi


  1. Haberler
  2. Sinema
kurt_thewolf - 13 Kasım 2017 05:49

1080 

resim


Frances McDormand’lı dram filmi Three Billboards Outside Ebbing, Missouri vizyona girdiği dört sinema salonundan toplam 320 000 dolar gelir elde ederek 2017 yılının en iyi ikinci kısıtlı vizyon açılışını gerçekleştirdi.

Fox Searchlight yapımı film, vizyona girdiği dört salonda 364 437 dolar gelir elde ederek 2017 yılında kısıtlı vizyon açılışı gerçekleştiren en başarılı film olan A24 yapımı Lady Bird'den bir hafta sonra vizyona girmişti. Filmin yönetmen ve senarist koltuğunda In Bruges'ten tanıdığımız Martin McDonagh yer alırken film, kızı tecavüze uğrayarak öldürülen bir annenin bir türlü çözüme kavuşmayan feci olayın ardından yaptıklarını konu ediniyor.

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
2017
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Suç / Dram115 dk

Yönetmen: Martin McDonagh
Akademi Ödülü sahibi Martin McDonagh'ın kara mizah türündeki filmi Three Billboards Outside Ebbing, Missouri, kızının cinayetini aydınlatmak isteyen bir anneyi temel alıyor. Kızının cinayet davasında bir suçlu bulunmadan aylar geçtikten sonra, Mildred Hayes...
8.2 (344,948 Oy)


Yazar: kurt_thewolf
Kaynak: Variety


Yorumlar

kuzeydebiryer 13 Kasım 2017 11:53
In Bruges filmi ile benim açımdan takip edilecek yönetmenler arasına giren Martin McDonagh'ın son çalışması. Merak ettiğim filmler arasında en başlarda yer alıyor. Kısıtlı vizyon açılışı tanımlamasıyla daha önce karşılaşmamıştım. Dört salon gibi çok kısıtlı bir gösterime girmiş. Neden daha geniş bir dağıtım kanalına girmemiş bu detayı merak ettim. Bugün bu konuda bir araştırma yapayım Gülücük

Film hakkında okunması gereken Film Kritiğini de paylaşayım. Merak edenlerin iştahı biraz daha kabarsın. Yazı Sinema toğluluğumuzun değerli yazarlarından sevgili MatthewMc tarafından kaleme alınmıştı.

Alıntı:
Filmekimi Festivali 2017 Film İncelemesi 7: Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (Üç Billboard Ebbing Çıkışı, Missouri)

resim

Martin McDonagh, gerçekten de başarılı bir yönetmen. Özellikle de filmlerinde kara komedi ile dramı hayatın doğallığıyla ustaca birleştirmeyi başaran birisi. Yönettiği birkaç kısa filmin ardından ilk uzun metrajlı filmi In Bruges ile kendine has bir hayran kitlesi toplamış, sonraki filmi Seven Psychopaths ile herkesi ikiye ayırmıştı. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki McDonagh, bu filmde resmen kendisini aşmış. Çünkü Three Billboards Outside Ebbing, Missouri sadece bu yıl Filmekimi'nde gördüğüm en iyi film değil, aynı zamanda bu yılın en iyi filmlerden birisi.

"Kızı cinayete kurban gittikten sonra 7 ay boyunca dava hakkında hiçbir şey bulunamayınca Mildred Hayes, bu konuda bir şeyler yapmaya karar verir ve kasabasında kullanılmayan 3 ilan panosuna soruşturma hakkında Amir Willoughby'ye direk olarak bir mesaj yazar. Bu panolar bütün kasabanın dikkatini çektikten sonra bu soruşturma giderek büyür ve olaylar komik ve ciddi bir şekilde gelişir."

Daha izlemeden önce Three Billboards (filme artık böyle hitap edeceğim)'u seveceğimi biliyordum fakat bu kadar bayılacağımı ben bile tahmin edemezdim. Film hakkında ufak sorunlarım elbette var ama genel anlamda bu film beni gerçekten etkiledi.

Fargo'daki harika performansıyla Oscar'ı kazanmış olan Frances McDormand bu filmde resmen döktürmüş, hatta kariyerinin en iyi performansını sergilemiş. McDormand karakterini büyük bir tutkuyla canlandırmış, hatta onu resmen yaşamış. Film boyunca McDormand'ın ekranda olduğunu fark etmedim bile. Kesinlikle bu yılın en iyi performanslarından.

Woody Harrelson ayrıca harikaydı. Zaten Harrelson bulunduğu bütün filmlerde karakterine bir enerji getiriyor ve bu filmde onu izlemek çok keyifliydi. Benim için filmin en büyük sürprizleri Peter Dinklage ve Samara Weaving'di. Fakat McDormand'ın dışında bulunduğu bütün sahneleri çalan diğer oyuncu Sam Rockwell'di. Rockwell, bence değeri yeterince görülmeyen bir oyuncu ve bu filmde tek kelimeyle döktürmüş, karakterinin enerjisini olabilecek en etkili şekilde ekrana yansıtmış.

resim

Martin McDonagh oldukça başarılı bir yönetmen ama onun asıl ustalığı senaryoda. Ve bu filmin senaryosu inanılmazdı. Dramın ve komedinin zamanlaması neredeyse kusursuzdu ve karakterler çok iyi anlaşılmıştı. Bu da özellikle diyaloglarda rahatça fark ediliyor. Eğer mother! filmi bu yılın en orijinal, Blade Runner 2049 da en iyi senaryoya sahipse, Three Billboards da bu yılın en iyi ve en vurucu diyaloglarına sahip. Karakterlerin söyledikleri replikler ileride kült olacak şekildeydi.

Filmle ilgili tek sorunum o kadar da büyük bir şey değil ama yine de bahsedeyim; film bazı sahnelerde verilmeye çalışan mesaja biraz fazla odaklandığı için hikayenin ulaşmak istediği nokta biraz uzatılmış. Bu da zaman zaman tempoyu biraz yavaşlatmış. Yine de filmin geneline bakınca, bu o kadar da göze batan bir sorun değil.

Kısacası film harikaydı, bu kadar iyi olacağını ben bile tahmin edemezdim. Frances McDormand'ın Oscarlık performansı ve Sam Rockwell ile Woody Harrelson'ın filme kattığı enerji Three Billboards'ı özellikle ön plana çıkartmış. Martin McDonagh'ın yönetmenliği harikaydı (özellikle de filmde tek çekim olan sahne inanılmazdı), senaryo harika karakterler, güçlü dram ve sizi gülmekten yerlere yatıracak kara mizah elementleri ile doluydu. Ve diyaloglar inanılmazdı. Kafamda tam olarak kusursuz bir iş olmasa da, olmaya son derece yakın bir çalışma. Bu yılın en iyi filmlerinden birisi, vizyona girdiği zaman sakın kaçırmayın. İyi seyirler.
Puanım: 9/10

YorumunuzForumdan Benzer BaşlıklarDizi Altyazıları
Chernobyl (13,469) Game of Thrones (5,851) Warrior (2,052) Swamp Thing (1,681) Black Mirror (1,634) The Big Bang Theory (1,606) Shingeki no kyojin (1,529) The 100 (1,419) Agents of S.H.I.E.L.D. (1,273) Vikings (1,210)
Türkçe Altyazı © 2007 - 2019