Giriş Kayıt

Netflix, Oscar İçin Sinema Salonu Satın Alacak


  1. Haberler
  2. Sinema
darkdiva - 22 Nisan 2018 19:53

6542 

resim


Netflix, ülkemiz de dahil olmak üzere bir çok ülkede faaliyet gösteren, internet üzerinden yayın hizmeti veren bir yayıncı kuruluştur. 2016 yılında aldığı kararla tüm dünyaya açıldı ve bu andan itibaren hızla büyüyerek internet yayıncılığında önde gelen kurumlardan biri oldu. 2018 yılı itibariyle onlarca bağımsız yapıma imza atan Netflix, Hollywood'dan hak ettikleri saygıyı görmediğini düşünüyor.

2018 yılı içerisinde 80 orijinal filmi sunmayı planlayan Netflix, Akademi Ödülleri başta olmak üzere hiçbir sinema ödül törenine alınmadı. Bu kurumlara göre Netflix ve ona benzer yayın kuruluşlarının filmleri sinema salonlarında gösterilen "gerçek" filmler gibi değildi. Zaten bilindiği üzere, bir filmin Akademi Ödülleri'nde aday olabilmesi için Los Angeles sınırları içerisindeki bir sinemada en az bir hafta ücretli gösteriminin yapılması gerekiyor. Akademi, bu kuralı öne sürerek haklılığını ön plana çıkarıyor. Ayrıca, Netflix'in geçen yılki Cannes Film Festivali'nde Okja and The Meyerowitz Stories'in gösteriminden sonra festival komitesi, şirketi yarışmadan men etmişti.

Netflix Los Angeles Times'ta yayınlanan bir habere göre, ödül törenlerinde boy göstermek için sinema salonu sektörüne giriş yapmaya hazırlanıyor. Şirket Florida merkezli IPic sinemaları ile anlaşmaya vardı. Aynı zamanda Mark Cuban'ın ortağı olduğu Landmark sinema salonlarıyla ilgilendiğine dair söylentiler de var. Böylece Netflix kendi yapımlarını bu sinema salonlarında gösterime sokarak ödül törenlerinde hak ettiği yeri almak istiyor.

Konu ile ilgili, Netflix yöneticisi Ted Sarandos, "Filmlerimizin, diğer tüm film yapım şirketleriyle eşit olmasını istiyoruz. Bu yolda, film yapımcılarımıza festivalde saygısızlık edilmesi riski mevcut ancak bunun için de bir takım çalışmalar yaptık. Orada olmamızın, bizim için iyi olacağını düşünüyorum." açıklamasını yaptı.

Netfix, ödül törenlerinde isminden söz ettirmeye kararlı. Bu yıl yapımcılığı üstlendiği Icarus belgeseli Akademi Ödülleri'nde "En İyi Belgesel Film" ödülünü aldı. Bakalım gelecek yıllarda Netflix filmleri ödül törenlerinde adaylıklar veya ödüller kazanabilecek mi, hep beraber göreceğiz.yazan: darkdiva


Yorumlar

niksizadam 26 Nisan 2018 20:10
netflix abonesi olarak 3-5 orjinal netflix yapımı dışında beğendiğim yapımlarını görmedim. Internet altyapısını ve algoritmaları iyi kullanarak distrübüsyonda, çok iyiler ancak bölgesel telif haklarıyla kısıtlılar. Belki bu gerçek onları üretmeye zorluyor olabilir. Yani iyi yapımcı olmakla iyi dağıtımcı olmanın farkı büyük bekleyip göreceğiz..
the_aviator 28 Nisan 2018 21:57
Bence en mantıklısını olur ...
İyi yapımlarını bu sayede daha da iyilerini üreterek artırabilirler....
psycho6666 30 Nisan 2018 21:44
8 ay kullandım Netflix i. Ve aboneliğimi sonlandırdım. Çünkü Bölge problemi inanılmaz fazla. Türkiye içerikleri çok eski ve yaban. Örnek Almanya da the walking dead bile Netflix de var. Yok yok desem daha doğru olur. Sadece orjinal içerikle de aboneliğe gerek kalmıyor.
Serkan Aydemir 08 Haziran 2018 21:04
Sinema alanında pek iyi olmayan marka ama. Netflix'in tek Okja (o da Uzak Doğu dramasından beslendi) filmi var sinemada belki izlenecek.
yaefendi 23 Haziran 2018 16:34
Netflix abonesi degilim. Ama adamlarin guzel isler yaptigi acik. Onlar sistemin icerisinde kalmayi tercih edecek gibi gozukuyor. Bir adim ilerisi olarak, diger internet uzerinden yayin yapan mecralarla beraber interner sinemaciligi oscar odullerini duzenleme yoluna gidebilirler.

Yorumunuz


Dizi Altyazıları
Better Call Saul (4,974) Castle Rock (3,343) The 100 (2,579) La casa de papel (2,175) Sharp Objects (2,172) Preacher (1,732) Suits (1,200) Vikings (1,184) The Sinner (1,148) Friends (954)
Türkçe Altyazı © 2007 - 2018