Giriş Kayıt

Güney Kore’nin Oscar Adayı Burning Oldu


  1. Haberler
  2. Sinema
Quaresmania - 08 Eylül 2018 14:14

319 

resim

Cannes Film Festivali’nin yıldızı “Burning” Oscar yoluna baş koydu.

Güney Kore’nin bu seneki Oscar adayı belli oldu. Prömiyerini Cannes Film Festivali’nde gerçekleştiren ve FIPRESCI ve Vulcain ödüllerine layık görülen “Burning”, 91. Akademi Ödülleri’nde ‘Yabancı Dilde En İyi Film’ kategorisine aday olabilmek için yarışacak.

Oyuncu kadrosunda Yoo Ah-in, Jeon Jong-seo ve “The Walking Dead”ten tanıdığımız Steven Yeun’un yer aldığı film, ödüllü yönetmen Chang-dong Lee’nin imzasını taşıyor. Filmin ülkemizde 11 Ocak 2019’da vizyona girmesi bekleniyor.

Haruki Murakami’nin “Barn Burning” isimli kısa hikayesinden beyaz perdeye uyarlanan film, Güney Kore'nin Kuzey Kore sınırında babasıyla birlikte yaşayan Lee’nin hikayesini takip ediyor. Kasaba atmosferinde yetişen ve küçük işlerle günü kurtaran Lee, yine bu günlerden birinde çocukluk arkadaşı Hae-mi ile karşılaşır. Kısa zamanda ikisi arasında bir çekim oluşsa da Hae-mi’nin hayallerindeki Afrika seyahatine çıkması gerekmektedir. Hae-mi, Lee’den kedisine bakmasını rica eder; böylece aralarındaki iletişim de kopmayacaktır. Ne var ki Hae-mi’nin geziden Ben adında gizemli bir adamla dönmesi, Lee başta olmak üzere herkesin hayatını kökünden değiştirir.

Sinema konusunda dünyanın önde gelen ülkelerinden Güney Kore, tarihinde 29 kere Oscar’a film gönderdi. Şeytanın bacağını bir türlü kıramayan ülke, şimdiye kadar ne adaylık elde edebildi ne de kısa listeye kalabildi. Ülkenin geçtiğimiz yılki adayı Jang Hoon imzalı “A Taxi Driver” filmiydi.


Beoning
2018
Beoning
Dram / Gizem148 dk

Yönetmen: Chang-dong Lee
Kült yazar Haruki Murakami’nin öyküsünden sinemaya uyarlanan Şüphe, dünya prömiyerini yaptığı Cannes’da tüm eleştirmenlerin beğenisini kazandı. Öykünün özüne ve Murakami’nin tarzına sadık kalan film, vasıfsız bir genç, âşık olduğu güzel...
7.7 (10,015 Oy)

Kaynak: Beyazperde


Yorumunuz






Dizi Altyazıları
Vikings (12,289) The Punisher (5,773) True Detective (4,720) Supernatural (3,281) The Big Bang Theory (3,278) Luther (2,546) Gotham (2,345) The Blacklist (1,854) Star Trek: Discovery (1,730) Project Blue Book (1,663)
Türkçe Altyazı © 2007 - 2019