Giriş Kayıt

Spartacus (Dizi İncelemesi)


  1. Haberler
  2. Kritik
R3hab - 11 Şubat 2018 15:54

3147 

resim


Dizi, Trakyalı bir gladyatör olan ve MÖ 73–71 yılları arasında Roma Cumhuriyeti'ne karşı büyük bir köle isyanına öncülük eden tarihi kişilik Spartaküs'ten esinlenerek yapılmıştır. Ve Spartaküs'ün bu başkaldırış hikayesini konu edinmektedir.

3 sezona ve bir prequel bölüme sahip olan dizi, 'starz' kanalında yayın hayatını sürdürmüş ve tamamlamıştır. Dizideki oyuncular birkaçı hariç çok tanıdık simalar olmasalar bile oyunculuk adına tatmin düzeyi yüksek bir dizi meydana gelmiş. Çekim açıların inceliğine ve kalitesine bakılırsa yönetmenlerin de ne kadar titiz çalıştıklarını görebilmek mümkün. Dizi sezon sezon incelenmeli, hadi incelememize başlayalım:

1. Sezon: Spartacus: Blood and Sand (Spartaküs: Kan ve Kum)

resim


1. sezon hiç de alışkın olmadığınız bir dizi ile karşılaştığınızı anlıyorsunuz. Bunu kullanılan mekanlar ve çekim teknikleri sağlıyor. İlk 2 bölüm olaya giriş bölümü olarak düşünülmüş ve 2. bölümden sonra asıl hikaye gelişmeye başlıyor.

1. sezon da gözlerinizi, benim de bayıldığım bir mekan olan House of Batiatus'ta (Batiatus Hanesinde) açıyorsunuz. Mekan olarak çok hoşuma gitmiş bir yerdi, eminim izleyen birçok kişi de beğenmiştir. Bunu sağlayanın içindeki oyuncular olduğunu da düşünüyorum. John Hannah bu hanenin sahibi olarak, kötü adam rolünde yer alsa da oyunculuğu dizideki en beğendiğim oyunculuklardan birisi olmuş. Kötü adam rolü ona çok yakışmış ve o da rolünün hakkını fazlası ile vermiş. Aynı zamanda evin sahibesi olan ve Lucretia rolüne hayat veren Lucy Lawless da iyi performans gösterenlerdendi. En cool karakter ise Peter Mensah'ın üstlendiği Doctore olarak karşımıza çıkan Oenomaus karakteriydi. Her bölümünü izlemek ayrı bir keyifti...

Şimdi ise Spartacus rolünü çanlandıran Andy Whitfield'e gelelim... Kendisini ilk bölümlerden ispatlayan ve yüz hareketleriyle duygularını çok iyi yansıtabilen bir isim. Direk sahip çıkıp desteklememek elde değil. Kendisi Spartacus'un ilk sezonunun ardından Lenf kanserine yakalanıyor ve dizinin çekimleri belli bir süre duruyor. Whitfield'ın geri dönmesi bekleniyor fakat kendisinin hastalığı kötü durumlar gösterince, kanserle savaşı zor noktalara geliyor. Dizinin yapımcıları ise bu vakit kaybını engellemek adına 'Gods of Arena' adında bir prequel çekmek için elleri sıvıyorlar. Spartacus'ten öncesinin anlatıldığı 6 bölümlük bir prequel mini dizi çekiliyor. Bu dizi Spartacus'le birlikte olsa da ayrı olarak görebilmeniz mümkün...Daha sonra gelen haber üzerine de maalesef Spartacus karakteri ile kariyerinde üst basamaklara çıkan Andy Whitfield' 1.5 senelik savaşı kaybediyor. Kısa süreli dizi hayatında kendisine birçok hayran ve dost edinen Whitfield, arkadaşlarını ve hayranlarına büyük hüzün yaşatmıştır.

Starz başkanı yaptığı açıklamada; "Meslektaşımızı ve arkadaşımızı kaybettiğimiz için derin üzüntü içerisindeyiz." demiştir.

Prequel Bölüm: Spartacus: Gods of Arena (Spartaküs: Arena'nın Tanrıları)

resim


Prequel: (Türkçe: Ön bölüm) Bir veya birkaç bölüm halinde önceden tamamlanmış bir edebiyat eseri veya sinema filminde anlatılan olayların öncesini veya başlangıcını konu eden ama onlardan sonra oluşturulmuş en son bölüm veya bölümlere verilen addır.

Batiatus Hanesinin nasıl bu yerlere geldiğini anlatan 6 bölümlük bir prequel mini dizi olduğundan bahsetmiştik. Spartacus'ten öncesini anlattığı için Spartacus'ü görememek biraz şaşırtıyor. Dizi başka bir efsane ve ilerideki sezonlarda karşımıza çıkacak olan Gannicus'u anlatıyor. O da Spartacus gibi hemen ısınabileceğiniz bir isim oluyor. Dolayısıyla 6 bölümü tamamlamak zor olmuyor. Ayrıca Oenomaus ve Crixus gibi karakterlerin merak edilen geçmişini görmek keyif veriyor. 6 bölüme dünyaları sığdırmışlar. En ince ayrıntısına kadar planlanmış ve hiçbir olay atlanmadan açıklanıyor. Bu da izlemeye iten iyi bir faktör.

2. Sezon: Spartacus: Vengeance (Spartaküs: İntikam)

resim


2. sezona başlarken 1. sezona olan bağlılığınız ve hayranlığını peşinizi bırakmıyor. Belli bir süre de olsa Batiatus Hanesine uzak kalmak üzüyor. Daha sonra yeniden gözükmeye başlayan mekan, aynı duyguları yaşatmıyor size. Bunun nedenini çok iyi biliyorum. İçindeki insanlar bunu yaşamanızı engelliyor. Bu yüzden ben 2. sezona ilk başlarda pek hoş duygularla başlamadım ve bu da benim başlarda 2. sezonu sevmememe neden oldu. Daha sonra bu ön yargılarımdan kurtuldum, zevk almaya başladım. Yine de benim için bir 1. sezon olmayacaktı bunun farkındaydım.

2. sezonlar ilgili bazı bilgiler ve eleştirilerim var. Öncelikle değişen iki sima direk yüze çarpıyor. Bunlardan birisi hepimizin bildiği de üzere Spartacus. Andy Whitfield rolünü en az onun kadar başarılı olacak olan Liam McIntyre'a bırakıyor. İkisi arasında karşılaştırmalar hep olmuştur ve olacaktır da. Benim düşüncelerime gelecek olursak; ben de başlarda biraz alışamadım. Soğukluk yaşadım ama merak etmeyin kısa sürede bu sorundan kurtuluyorsunuz. McIntyre da kaliteli bir isim olduğunu hissettiriyor ve bir müddet sonra alışıyorsunuz ya da dizinin mükemmelliği, sürekliliği içerisinde alışmak zorunda kalıyorsunuz. Whitfield'ı unuttum mu? Tabiki hayır. Spartacus'ü her gördüğümde gözümü kapatıp aklımda onun simasını da canlandırdığım zamanlar oldu. Dizi çok iyi arkadaşlar. Bu kadar konuştuysam emin olun boşa değildir.

Gelelim diğer değişen simaya; Naevia karakterini canlandıran Lesley-Ann Brandt de yapım ekibiyle anlaşmazlıkları sonucu diziden ayrılanlardan. Yerine gelen isim ise Cynthia Addai-Robinson olmuş. Bu değişikliğe başta çok kızdım. Yeni seçilen ismi pek uygun bulamadım. Başlarda çok çirkin geldi, daha sonra kendi de farkına varacak ki bir tarz yaptı ve ona çok yakıştı. O da bu tarzla diziyi tamamlayanlardan. Bu başta ki kızgınlığımı yok etti. Bu değişiklikler her dizide olabilir, anlaşmazlıklar hayatın her yerinde...Ilımlı karşılamak gerek...

Kısaca 2. Sezon sürprizleriyle, heyecanıyla, savaş sahneleri ile sağlam bir sezondu. Tekrar etmek zorundayım benim için yine de 1. sezon kadar değildi...

3. Sezon: Spartacus: War of the Damned (Spartaküs: Lanetlilerin Savaşı)

resim


3. ve son olan bu sezon da çıta bayağı yükseltilmiş. Gerek savaş sahneleri, gerek figüranların kalabalığıyla bayağı para harcandığı belli.

Her sezonla birlikte Spartacus'ün işi biraz daha zorlaşıyor ve daha karmaşık bir hal alıyordu. Düşmanları büyüyor ve akıllanıyordu. Bu sezonda ise zeka ve güç olarak onu en çok zorlayacak olan Marcus Crassus karşısında mücadelesi konu ediliyor.

Her türlü duyguyu hissetmenin mümkün olduğu bol hareketli bir sezon. Bazen kanınız donacak bazen yerinizde duramayacaksınız. Herkese ısındığınız için eleştirilecek bir yanı kalmıyor. İzleyip, tadını çıkarıyorsunuz ve o muhteşem finali yapıyorsunuz...
Eveeet! Sezonlar bitti. Bahsetmediğim bir sürü şey daha vardır. Ama önemli birçok şeyden bahsetmeye çalıştım. Spoiler hemen hemen hiç vermedim. Umarım işinize yarayacak bir inceleme olmuştur. Değinmek istediğim birkaç konu daha var, onları da söyleyip bitiriyorum:

❖Dizi özgür bir dizi olduğu için cinsel mana da çok çok açık sahneler mevcut. History Channel gibi bir kanal da olmadığı için bu iş biraz abartıya bile kaçmış. Bunu göz önünde bulundurarak izlemenizi tavsiye ederim.

❖Diziyi izleyip de prequel'i olan Gods of Arena'yı izlemeyen çok kişi duydum, hele Spartacus izleyip de Gods of Arena'dan haberi bile olmayanlar var. Çünkü araştırmıyorlar, araştırmadan, bilmeden başlıyorlar diziye. Arkadaşlar başlamadan önce biraz ön araştırma yapın. Ne izleyeceğim, kaç sezon, kaç bölüm, yönetmenler, oyuncular kim vs vs.

❖Sıralama değiştirmenizi önermem. Zira öncesini anlattığı için en önce 'Gods of Arena' izlerseniz Spoiler yersiniz. 'starz'ın sıralamasına göre izleyin.

1. Spartacus: Blood and Sand (13 Bölüm)
2. Spartacus: Gods of the Arena (6 Bölüm)
3. Spartacus: Vengeance (10 Bölüm)
4. Spartacus: War of the Damned (10 Bölüm)

Sıralama bu şekilde. Gods Of Arena başlangıcı anlatıyor, en öncesini anlatıyor. Ondan başlamak daha etkili olabilir fakat şöyle bir sıkıntı mevcut. Ağır Spoiler içeriyor ve bundan kaçmanız biraz zor. 1. Bölümde yakalanmasanız 6. bölümde yakalanırsınız. O yüzden siz adamların yayınladığı sıralamadan izlerseniz sizin için daha iyi olur.

Hepinize bu muhteşem diziyi tavsiye eder, keyifli seyirler dilerim.

(Bu diziyi izleyenlere veya izleyecek olanlara daha ilerisini anlatan 'ROME' dizisini de tavsiye ederim. İzlememiş olanlar Önce Spartacus'ü sonra Rome'u izlemelisiniz. Zamansal olarak durum böyle.)

Spartacus: Blood and Sand
2010
Spartacus: Blood and Sand
Aksiyon / Macera / Biyografi55 dk

Yönetmen: Jesse Warn, Michael Hurst, Rick Jacobson
Arenada efsaneler kanla yazılır... Rome dizisinin tarihi gerçekçiliği 300 filminin görsel mükemmelliğiyle buluşuyor, tarihin en asi kahramanı Spartaküs, televizyonu fethediyor. 2010'un en ses getiren dizisi Spartacus: Blood and Sand. Romalıların ihanetine uğradı,...
8.5 (196,797 Oy)


YorumunuzForumdan Benzer BaşlıklarTürkçe Altyazı © 2007 - 2018