Giriş Kayıt

Avengers: Infinity War / Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı (2018) Film İncelemesi / MatthewMc


  1. Haberler
  2. Kritik
MatthewMc - 09 Mayıs 2018 21:47

11069 

(Bu inceleme, Avengers: Infinity War için bazı sürprizbozanları ele vermektedir...)

resim

Bundan tam 10 yıl önce, Iron Man ve The Dark Knight'ın çıkmasıyla birlikte, çizgi roman filmleri dev bir ivme kazanmıştı. Fakat ben bile işlerin bu kadar büyük bir hal alacağını ön göremezdim. MCU'nun 19 filmlik dev serisinin sonunun başlangıcını temsil eden Avengers: Infinity War, nihayet vizyona girdi. Bu incelemeyi bu kadar geç yazmamın sebebiyse, film hakkındaki düşüncelerimin her gün değişmesinden kaynaklanıyor. Çünkü ortada konuşulması gereken ve aklıma takılmış olan bazı şeyler var. Bunları nasıl yazacağımı çözmek de epey zaman aldı doğrusu. Ve madem aradan epey zaman geçti, ben de incelemeyi spoiler içeren bir şekilde hazırladım. Bu yazıda her bir sahnede yaşanan olayları açıklamaktan ziyade, hikayenin ele alınış tarzını, filmin ön plana çıkan taraflarından ve kafamı kurcalayan bazı olaylardan bahsedeceğim.

Böylesine büyük ve eşi benzeri görülmemiş bir film vizyona girdiğinde, doğal haliyle insanların beklentileri ve endişeleri epey yüksek oluyor. Infinity War'ı izlemeden önce "Bu kadar karaktere yeterli süre tanıyabilecekler mi?", "Görsel efektler aceleye gelecek mi?", "Thanos bir kötü adam olarak beklentileri karşılayacak mı?" gibi aklımda sayısız soru vardı. Bu yüzden ilk izleyişimde filmin bende nasıl bir izlenim bıraktığından emin değildim. Ben de her şeyi o kadar kafaya takmadan, daha sakin bir şekilde filmi ikinci bir defa izledim. Filmi anlamak bakımından ikinci izleyişin daha iyi olduğunu söyleyebilirim.

resim

Gerek filmin fragmanlarından ve hatta adından olsun, Avengers: Infinity War hakkında beni en çok şaşırtan şey, hikayenin Yenilmezler'den ziyade Thanos'a odaklanmasıydı. Filme sığdırılacak çok şey olduğu için Thanos'un geçmişi hakkında pek fazla bir bilgi öğrenemesek de, onun kişiliği ve motivasyonunu kolayca anlayabiliyoruz. Bu konuda Thanos'un "Sıradan bir Marvel kötü adamı" olmaması gerçekten de ferahlatıcıydı. Hikayenin büyük çoğunluğu onun bakış açısından ilerliyor ve hatta Thanos'u kendi hikayesinin iyi adamı olarak gösteriyor. Filmin sonunda da kazanan kişi o oluyor.

Ayrıca Thanos'un bu kadar anlaşılabilir ve güçlü olması, Infinity War'daki tehlikenin seviyesini daha da arttırmış. Thanos'un ekranda ilk göründüğü sahneden itibaren kimsenin güvende olmadığını anlıyorsunuz. Bunun nedeniyse Thanos'un insanları öldürmekten hoşlanması değil (Thanos'un eline Yenilmezler'i öldürmek için sayısız fırsat geçse de kimseyi öldürmüyor), tek yegane amacını yerine getirmek için asla vazgeçmemesi oluyor. Bu da filme, Marvel filmlerinde alışkın olduğumuz komedi ve eğlencenin ötesinde bir ciddiyet kazandırmış. Örneğin ilk Avengers filminde insanlar kendilerini koruyamadığı için kahramanlar yardıma koşarken, bu filmdeyse kahramanlar bile kendilerini koruyamıyor. Filmdeki kahramanların her birinin derin bir umutsuzluk içinde oluşu ve dünyayı kurtarmak için yaptıkları çabaların hiçbirinin işe yaramaması, Infinity War'ı bilindik süper kahraman filmlerinden bir üst seviyeye çıkarıyor.

resim

Infinity War, kelimenin her anlamıyla dev bir risk. Eğer bu film kahramanlarını iyi kullanamazsa, etkileyici bir kötü adam yaratamazsa, hikayenin tonlarını iyi dengeleyemezse ve kısacası beklentileri karşılayamazsa, MCU'nun tamamı bir hiç uğruna var olmuş olacaktı. Bu yüzden günün sonunda filmin gerçekten iyi olmasını kafam bir türlü almıyor doğrusu. Bu bakımdan filmin yönetmenleri ve senaristleri, resmen imkansızı başarmış.

Biraz da süper kahramanların Infinity War'daki kullanımından konuşalım. Thanos'un dışında bu filmde herkesin görmeyi en çok istediği şey, son 10 yıl içerisinde tanıyıp sevdiğimiz bu kahramanların aynı karede bulunup birbirleriyle iletişim kurmalarıydı. Ve film bu bakımdan çoğunlukla iyi bir iş çıkarıyor.

Senaristler burada akıllıca bir hamle yapıp, kahramanları gruplara ayırmayı tercih etmişler. Thor, Groot ve Rocket kendi aralarında, Spider-Man, Iron Man, Doctor Strange ile Galaksinin Koruyucuları'nın geriye kalan üyeleri kendi aralarında ve diğer Yenilmezler ise Wakanda'da. Her ne kadar bu esnada bazı kahramanlar çok arka planda kalmış olsa da (Black Widow, Bucky, Falcon gibi), filmin temposu hiçbir zaman düşmüyor. Karakterler arasında yapılan etkileşimlerin yerli yerinde olması ise, filmin ciddi havasını bozmadan eğlence getirmeyi başarıyor.

resim

Eğer biraz da teknik taraflara değinecek olursam, görsel efektler çoğunlukla başarılıydı. Thanos'un bazı sahneleri, Iron Man'in yeni kostümü ve arka planın yeşil ekran olduğu çok bariz olan bazı kısımlar dışında filmin her bir karesinde o kadar çok karmaşık görsel efekt vardı ki, zayıf taraflarına rağmen filmden hiç koptuğunuzu hissetmiyorsunuz bile. Film her haliyle epik hissettiriyor. Bütün filmin IMAX kameralarıyla çekilmiş olması da buna çok yardımcı olmuş.

Fakat Infinity War, tahmin ettiğim gibi kusursuz bir film değildi. Hatta benim için en iyi Marvel filmi olmaktan biraz uzakta. Infinity War, genel anlamıyla çok hızlı ve eğlenceli ilerlediği için film esnasında zayıf taraflar aklınıza pek takılmasa da, film bittikten sonra bazı şeylerin gereğinden hızlı geçiştirildiğini ve bazı gereksiz bölümleri fark etmeye başlıyorsunuz.

Örneğin Thanos'un "Black Order" denilen yardımcılarının filmdeki yeri son derecede gereksizdi ve onların bulunduğu sahneler hikayenin en sıkıcı tarafıydı. Hatta onların amacı, Justice League'in kötü adamı olan Steppenwolf ile birebir aynıydı. Amaçsız bir şekilde kötülük yapmak isteyen bir bilgisayar efekti sadece.

Infinity War'ın senaryosu bazen bunun gibi gereksiz yollara sapıp hikayeyi gereksiz yere uzatabiliyor doğrusu. Mesela Thor'un yeni çekicini yaptığı bölümü de epey gereksiz buldum. Bu bölümde herkesin yaşayacağı çoktan garanti olduğundan ortada gerçek bir risk de yoktu. Yine de bu sahne kötü değildi, sadece gereğinden fazla uzundu ve finalde de Thor'un yeni bir çekici olması dışında başka hiçbir yere bağlanmıyordu.

resim

Son olarak, bu tamamen kendi düşüncem bu arada, eğer MCU'dan Thor ile Guardians Of The Galaxy filmlerini çıkarırsak Infinity War'un taşıdığı içerik, MCU'nun diğer filmleriyle pek uyuşmuyor. Çünkü eğer ilk Avengers filmindeki uzaylılar bölümünü eş geçersek, kahramanların karşılaştıkları sorunların bunlarla fazla alakası yoktu. Örneğin Iron Man, The Winter Soldier ve hatta Ant-Man gibi filmler daha çok kişisel sorunlar üzerine kuruluydu ve daha sade bir içeriğe sahipti. Aynı evrende yer alan bir diğer film Civil War'ın tamamıysa politika üzerine kuruluydu. Yani kahramanlar çoğunlukla bu tarz sorunlarla uğraştıktan sonra Thanos gelir gelmez herkesin aniden bir araya gelip savaş durumuna hazır olması biraz aceleye gelmiş gibiydi. Senaryonun bir tek bu konuda sıkıntı yaşadığını düşünüyorum; diğer filmlerde kurulan sağlam zeminin üzerine bu kadar yeni gelişmeye alışmak için gereken sürenin tanınmamış olması. Bu yüzden ortada kahramanların değişimine dair bazı ek sahneler görmek daha tatmin edici olurdu. Bu formülü kullanarak filmde ön plana çıkmayı başaran tek kahraman sadece Thor oluyor. Geriye kalan her bir kahraman ise her haliyle değişmiş olarak görünse de, film herkesi aynı gösteriyor.

Genel itibariyle Infinity War, izlerken hiç sıkılmadığım ve harika vakit geçirdiğim bir filmdi. Russo Kardeşler'in çekilmesi imkansız olan bir filmi sanki hiç efor sarfetmeden halletmiş olmaları gerçekten de inanılmaz bir başarı doğrusu. Aksiyon sahneleri, görsel efektler ve tonun taşıdığı denge oldukça başarılıydı. Filmdeki kahramanları bir arada görmek harikaydı, Thanos ise tahmin ettiğimden çok daha etkiliydi. Infinity War, seyirciye bir anda o kadar çok şey sunmayı başarıyor ki, kendinizi anında filme kaptırıyorsunuz. Bir de, filmin finaline bayıldım. Üstelik -yönetmenlerin yaptığı açıklamaya göre- bu bölümdeki ölümlerin hepsinin gerçek olduğunu ve kimsenin yeniden yaşamayacağını da düşünürsek, Avengers 4'ün nasıl biteceği hakkında en ufak bir fikrim bile yok. Bu yüzden böyle dev bütçeli filmlerin büyük riskler alıyor olması gerçekten de takdir edilesi bir olay. Infinity War, Marvel hayranları ve normal seyirci kitlesi dahil olmak üzere herkesi memnun edecek, bilet parasının tamamını hak eden bir seyirlik. Sakın kaçırmayın.

Puanım: 8.3/10

Avengers: Infinity War
2018
Avengers: Infinity War
Aksiyon / Macera / Fantastik149 dk

Yönetmen: Anthony Russo, Joe Russo
Kaptan Amerika ve Iron Man'in arasında yaşanan olayların ardından bölünen kahramanlarımız, birbirlerinden uzaklara savrulurlar. Hepsi kendi yandaşlarıyla dünyayı korumaya çalışmaktadır. Ancak dünyanın kaderi bir kez daha tehlikeye girer. Sınırsız bir...
8.6 (447,012 Oy)


Yorumlar

MatthewMc 09 Mayıs 2018 22:36
37. İstanbul Film Festivali'nde izlediğim 7. film olan DISOBEDIENCE için yazdığım özel incelemeyi buradan okuyabilirsiniz:

http://www.turkcealtyazi.org/haberler/kritik/disobedience-itaatsizlik-37-istanbul-46504
MatthewMc 09 Mayıs 2018 22:37
37. İstanbul Film Festivali'nde izlediğim 2. film olan YOU WERE NEVER REALLY HERE için yazdığım özel incelemeyi buradan okuyabilirsiniz:

http://www.turkcealtyazi.org/haberler/kritik/-37-istanbul-film-festivali-2018--46402#351096
MatthewMc 09 Mayıs 2018 22:39
Sondan başa doğru, şu ana kadar yazdığım bütün incelemelerimi buradan okuyabilirsiniz:

MatthewMc İncelemeleri: http://www.turkcealtyazi.org/member/191504/incelemeleri-10.html
al3jandro 10 Mayıs 2018 00:45
Yazıyı yazan arkadaş!

Bence azıcık daha imla ve kelime hatalarına dikkat et. Cidden kötüydü yani. Okudukça akışımı bozup durdu. Onun dışında güzel noktalara değişmişsin ama Black Order kısmına katılmıyorum. Hiç de gereksiz değildi. Hatta o kısımlar olmasa aksiyon denilen sahneler yok denecek kadar az olurdu. Thor'un çekiç sahnesine katılıyorum. Gereğinden fazla uzundu ama nedeni Thor'un bu bölümde ön planda olmasından kaynaklı. Bilmem ne Kardeşler bunu açıklamıştı çünkü. Çok Mutlu Görsel olarak da Thanos'un bazı kareleri çok yapmacıktı Imax'de ama genel olarak ben başka bir açık göremediğimden iyiydi diyebilirim.

İzlenmeli mi? Kesinlikle ama Bütün seri izlendikten sonra izlenmeli bence. Hatta hiç başlamayanlar çok şanslı. Her gün bir filmi izleyip Infinity War izleseler dehşete kapılırlar bence. Tabii biraz da beyin spazmı geçirirler, Marvel kusarlar falan ama iki güne etkisi geçer bence. Çok Mutlu hahaha
munal 10 Mayıs 2018 11:51
Marvel ya da DC evreninden bir filmi izledikten sonra yapılan eleştirilere verdiğim cevap; bir kitap filmini izledikten sonra verdiğim cevapla aynı olacak. Şudur ki; belli bir yayına bağlı olarak kurgulanan filmlerde hikayede boşluklar varmış hissi yaşanabilir. Bu sebeple bu tip filmlerde yayının incelenmesi ya da önceden okunmuş olması gerekir. Avengers: Infinity War, tüm çizgi romanlar (sadece filmin çizgi romanı bile okunabilir) incelenmeden tam olarak anlaşılamaz. Sadece filmleri izleyenler haklı olarak "şimdi bu neden oldu ki?" gibi sorular sorabilirler. Sizlere tavsiyem çizgi romanları okumanız.
Film incelemesine (daha doğrusu eleştirisine) gelecek olursak sizin gibi düşünmüyorum. İncelemenin giriş-gelişme bölümü ile sonuç bölümü tutarsız. Söylemlerinizden filmin bir çok eksik yönü varmış ama iyi vakit geçirmek isteyenler için birebirmiş gibi bir anlam çıkmakta. Benim fikrim ise her sahnenin olması gerektiği uzunlukta ve bütün içersinde yeterli zamanı aldığıdır. Eleştiri olarak espri olayı söylenebilir ki (filmin ana yorumunda bu duruma alışmamız gerektiğini belirtmiştim) o da üzerinde çok durulması gereken bir konu değil bence.
Çizgi roman dünyasından keyif alan herkesin, hiç şüphelenmeden gönül rahatlığıyla izlemesi gereken bir film olduğunu düşünüyorum.
Sevgi ve saygılarımla
MatthewMc 10 Mayıs 2018 17:24
Filmler subjektif bir sanat formudur ve herkesin düşüncesi kişiden kişiye göre değişebilir. Sinemayı canlı kılan ana şey de bu zaten. Ben de bu incelemede filmin her bir karesine dair detaylı bir yazı yazmaktan ziyade kendi düşüncelerimi netleştirmek adına bir şeyler yazdım. Yazımın odak noktası bu yüzden diğer incelemelerime göre daha farklı.

Bu arada ele aldığınız uyarlama konusu hakkında benim biraz daha farklı bir görüşüm var. Özellikle bu tarz filmleri daha detaylı bir şekilde kavramak adına çizgi romanın okunması gerektiği konusunda hiçbir şüphem yok. Fakat bu filmler çizgi romanları okuyan kişiler için değil, daha önceden hiç böyle büyüklükteki bir filme tanık olmamış olan ve sinemada havalı görsel efektler izlemek isteyen insanlar için yapılıyor. Filmler büyük bir çoğunluğa hitap etmeye çalıştığından, ortaya çıkan sonuç çizgi romandan çok daha farklı oluyor. Fakat bu aynı zamanda filmin kalitesini de arttırıyor. Bu konuda DC'nin filmleri direk çizgi romanı copy-paste yapıp ortaya konuşulacak yeni bir şey koymadığı için Marvel ile aynı başarıyı yakalayamıyor. Eğer konuma geri dönecek olursam bu tarz filmlerin iyi olup olmamasının, uyarlanan çizgi romanı okuyup okumamaya göre değiştiğini düşünmüyorum. Eğer film hikayesini iyi anlatıp seyirciyi etkilemeyi başarırsa, filmden sonra içinizden çizgi romanı okuyup bütün detayları öğrenme isteği gelecektir zaten. Filmde bu konuyla ilgili sıkıntılarımın da genel itibariyle seyir zevkini etkileyecek kadar büyük olmadığını, sadece daha sonra kafama takılmış olan bazı şeyler olduğuna da değinmiştim.

Yorumunuz için teşekkür ederim, umarım film hakkındaki düşüncelerimi biraz daha netleştirebilmişimdir.
Saygılarımla.
Snecer 25 Mayıs 2018 16:34
Galaksinin gardiyanları 3 ve iron man 4 çekileceğini marvel açıkladı, hadi iron mani geçtim, galaksinin koruyucuları öldüyse 3 nasıl çekilecek, bence ilk çıkan fragmandaki sahnelerin filmle uyuşmaması ve 4 kişi ölecek denmesine rağmen 14 ün ölmesi gibi yine ters köşeler var. Ayrıca filmin sonuyla ilgili oyunculardan sadece birinin haberi varmış, böyle büyük bütçeli bir filmin bu tür sürprizler yapması da oldukça doğal...çıkıp, efendim biz 5 kişiyi öldürdük bu isimler kesinlikle belli diyecek değil her halde. Vision, gamora ve black order ekibi kesin öldü diyebiliriz ama galaksinin koruyucuları 3 ekibinde hala mantis karakterinin görünmesi de şaşırtıcı bir gerçek, biz ne kadar yorum yapsak ta, filmler bitince arka arkaya izlemek daha zevk verecek ve taşları yerine oturtacaktır diye düşünüyorum.

YorumunuzForumdan Benzer BaşlıklarDizi Altyazıları
Castle Rock (3,906) Better Call Saul (3,172) The 100 (1,961) La casa de papel (1,851) Sharp Objects (1,368) Suits (1,278) Vikings (1,018) Friends (1,017) Black Mirror (940) Westworld (837)
Türkçe Altyazı © 2007 - 2018