Giriş Kayıt
En çok beğenilen yorumlar
default avatar
(3) -
ingilizlerin nasıl korkup kaçtığını kahramanlığa dönüştüren gereksiz, zaman kaybı, yönetmeninin isminden dolayı fazlaca abartılmış sıradan bir film.
1


avatar
(87) -
filmi yoktan var etmişler. savaş filmi değil kaçış filmi ben beğenmedim
6


avatar
(187) -
Neresinden tutarsanız tutun elinizde kalacak film:

-Senaryo Yok
-Oyunculuk Yok
-Başrol Yok
-Kahramanlık Hikayesi Yok
-Çatışma Yok
-Hatta ve Hatta DÜŞMAN ASKERİ YOK!!

Sanki Kraliyet Nolan'ı çağırıp "Biraz da ülkene çalış be Christopher" demişler de oda zoraki bi film çekmiş gibi. Nolan'ın en kötü filmi olarak Insomnia görülürdü(ki o film de gayet güzeldir) artık kesin ve kesin bu film olacaktır.IMDB'nin de en overrrated filmleri arasında yerini almıştır film
1


Yorumlar (335)
avatar
(95) -
Film güzel ama bana göre değil. Hiç sarmadı.

Notum 3/10
3


default avatar
(11) -
savaşın acımasızlığını yüzümüze vuran çarpıcı bir film.ben sevdim.
8


avatar
(430) -
çok amam çok sıkıcı, tamam bir "er ryan'ı kurtarmak" beklemiyorum ama filmi çekilen olay dünyanın en büyük tahliyelerinde birisi, bu kadar yavan anlatılmamalıydı diye düşünüyorum.çok basit kaldı arşivime bile ekleyemiyeceğim
5


avatar
(138) -
Sürükleyici ve kaliteli bir yapımdı , Nolan'ın diğer filmlerinin aksine ( protagonist-antagonist veya baş kahraman-villain karakterler yerine) genel anlamda ,savaşı tüm yönleriyle ele almaya çalışan , bazen bireye indirgenip kahraman yaratmaya çalışma durumları olsa da karada,denizde,havada savaşan ,kurtulmaya çalışan tüm askerlerin içinde bulundukları vaziyeti ve ruhsal durumlarını yansıtmaya çalışan bir film . Bunun için Dunkerque Tahliyesi'ni ele almış tarihsel olarak ve tahliyenin ilerdeki sonucuna dikkat çekmek istemiş .Hitler'in saldırı emri vermedeki tereddütünden yararlanarak (2.Dünya Savaşı ile ilgili yazılmış en kapsamlı ve objektif kitaplardan birinin yazarı olan Basil Liddell Hart'ın kitabında bu konuyla ilgili olarak Nazilerin Avrupa'da kendilerinin bile tahminlerinin ötesindeki hızlı ilerleyişlerinden dolayı Hitler'in tuzağa çekildiklerini düşünmesi ve kıyıya sıkışmış İngiliz askerlerine saldırı konusunda tereddütte kalmasına neden olduğunu belirtir.) gerçekleştirilen bu eylem sonrası kurtulan askerlerin Normandiya Çıkarması'yla Avrupa'yı Nazi işgalinden kurtmasına vurgu yapılmak istenmiş fakat dünyayı Nazi işgalinden kurtaran en büyük etken Nazilerin Sovyet topraklarını da bu kadar kolay geçebileceklerini sanması ama Rusya'da Avrupa'daki kadar güzel yollar ,yer şekilleri ve iklimle karşılaşmaması ve de Rusya'da Avrupa'da görmediği ( belki de dünya tarihinde eşi benzeri görülmemiş ) halk direnişini hesaba katmaması . Filmde her ne kadar bu geri çekilmenin ilerdeki bir zafere ,kahramanlığa dönüşeceği vurgulanmak istense de asıl gerçek yani Normandiya'nın da sebebi Sovyet halklarının eşsiz direnişidir ...



Her ne kadar tüm payı kendinde görmek ister gibi bir görüntü çizse de film ; bu ayrıntılar hesaba katılmazsa oyunculuk ve kurgu olarak , görsel ve sekans geçişleri açısından başarılı bir film .
7


default avatar
(52) -
Nolan hatrına izledik ama ben filmde o kadar mükemmileyet görmedim ingilizler imdb.e asılmışlar puanlar hepsi onlar
Sürprizbozan: Göster
6


default avatar
(2) -
izlerken hep bir aksiyon bekliyorsun ama film ısrarla seni sakin kalmaya itiyor. acaba sonunda ne olacak ve film bir yerde birleşecek mi merakıyla izledim. izlenir ama abartmaya hiç gerek yok.
7


default avatar
(12) -
Bir ingiliz olsaydım filmde ağlayabilirdim bile, evet Nolan adı yanında sönük kalıyor bu film ama puanlara takılmamak lazım.


default avatar
(86) -
Yok kaçış filmiymiş, zaman kaybıymış, yok senaryo yokmuş vs vs vs... YOK olan tek şey Başrol oyuncuları YOK. Ortalık can pazarı, yaşamak için kıvranan insanlar ve bunu seyirciye hissettiren çok güçlü bir yapım. Çekimler şahane, savaşın acımazsızlığı, savaşta insanın bit kadar değeri olmadığını bundan daha güzel ne anlatabilir ki. Abartı olan tek sahne, benzini biten savaş uçağının 10 dk boyunca düşmemesi, planör gibi süzülmesi. Belki onda da bir anlam yada farklı bakış açısı vardı da belki ben anlayamadım. Kesinlikle seyretmenizi öneririm.
9


avatar
(5) -
Çekimleri çok iyi ama ortada ne senaryo var ne de başka şey. Nolan değil de başkası çekseydi bu film en fazla 6 puan alırdı. Imdb' 8 üstü puan almış olmasının en önemli nedeni:
1. sürü psikolojisi
2. Nolan'nın fanatikleri
6


default avatar
(4) -
Bir de öyle bir fon müziği veriyorlar ki sanırsınız olaylar patlayacak bu bile filmden soğumanıza neden oluyor.
7


default avatar
(4) -
Tam bir Hayal kırıklığı, bu kadar da nihilist bir yapım beklemiyordum. 2 saat boyuna bekledim ama havayı aldım.
Bu senenin en iyi yapımı bitmesini istemeyeceğiniz Blade Runner 2049
7


default avatar
(12) -
büyük umutlarla beklediğin film vardır ya izlersin ama hic umdugunu bulmazsın öyle bir sey . ilk 45 dk boyunca duragan bir dere gibi ne yöne akacagı belli olmayan bir film . kısacası boşa zaman kaybı. zamanınız bolsa o zamanı öldürmek isterseniz alın size boşa zaman kaybı filmlerden bir tanesi . dialog hic yok denilecek kadar az bir film .
2


avatar
(142) -
Öncelikle filmimiz tam olarak 1-2 haziran 1940 günlerini anlatmakta, Dinamo operasyonu en büyük tahliyelerini gerçekleştirirken açık hava şartları Luftwaffe'nın etkinliğini arttırmış ve tahliye gemileri ağır kayıplar vermiştir. Ana hatlarda bir sıkıntı yok ama ince detaylarda sürekli gerçekler çarpıtılmış yada gizlenmiş öyleki yorumlardanda anlaşılacağı üzere bir kitle Dinamo operasyonunun gerçekçi anlatıldığına inandırılmış ama gerçekler hiçte böyle değildi:
Sürprizbozan: Göster

Spoilerı okuyanları anlayacağı üzere bu filmin Dunkirk gerçekleriyle alakası yok. Eğer aşırı iyi niyetliysek Dunkirk temalı bir psikolojik dram filmi olarak değerlendirebiliriz ama filmdeki bir çok yerde bilerek ve istenerek gerçekler çarpıtılmış, operasyona katılan 300 askeri gemi bir avuca 1000lerce uçak üçe düşürülmüş ve bu olumsuz şartlarda motorsuz uçan bir Spitfire ve sivil gemilerle bir mucize öyküsü yazılmış. Yeterince iyi niyetli değilim demekki keyif alamadım, bariz bir şekilde 'asil' ailenin sponsor olduğu saçma-kurgu bir propaganda filmiydi...

Sürprizbozan: Göster
4

Cevaplar (1)
default avatar
(12) -
Hocam aramaya mı inandın yoksa kurmay falan mısın sen? Eğer her ikiside değilse okumuşsundur, güzel bir kaynak önerirsen bende ıı. Dünya savaşı avrupa kısmını merak ediyorum.


0
| Bildir


avatar
(21) -
Soğuk. Hissiz. Keyifsiz.
6


default avatar
(4) -
Onlarca yorumda filmin yerden yere vuruluşunu hayretle okudum. Ama tipik bir kahramanlık hikayesi anlatılmadığı için, savaş filmi deyince de akla bu geldiği için beklenileni karşılamadığını biliyorum ama konusunda da "tahliye" diyor zaten. Bu yüzden savaş filmi değil, korkaklık anlatılmış gibi yorumlar çok mantıksız.Tipik savaş filmlerini, kahramanlık hikayelerini çok da sevmem. İngilizle Fransız savaşır, başroldeki adamımız Fransızdır ve biz Fransızları tutarız, hadi vur , öldür diye yerimizde hoplarız. Bize neyse! İlk defa izlediğim savaş filminde "savaş ne kadar kötü" dedim ve savaşın bütün kasvetini , gerilimini hissettim. İzlediğim en iyi savaş filmiydi
8


default avatar
(10) -
Ismini cok duydum ve guzel oldugunu dusundugum bir filmdi. Ama husranla bitti. Tamamen zaman kaybi. Ingilizseniz, olayi biliyorsaniz ve nasil olmus diye merak ediyorsaniz izleyin.
4


default avatar
(20) -
Savaş filminden ziyade uğursuz bir çocuğun anıları gibiydi.
5


avatar
(3) -
Bir Nolan hayranı olarak üzülerek söylüyorum ki, olmamış! Tamam, film size biraz savaş havası veriyor ama olay bu değil ki, şu filmi Nolan değil de bir başkası yapmış olsaydı yarısında kapatırdım. Bence Nolan "Bir tane de savaş filmi olsun kariyerimde" demiş ve öylelikle yapmış filmi. Vaktiniz varsa izleyin diyorum sadece.


default avatar
(6) -
Bariz bir şekilde Oscar için yapılmış... Film değil de belgesel tadında, insan savaş bekliyor ama kurtarma operasyonu devam ediyor ve bitiyor...
7


avatar
(38) -
interstellar 'dan sonra beklentimi yüksek tutttuğumdan mı bilmiyorum ama film havada kaldı. ingilizlerin kaçma filmi çekilmiş ama ortada doğru dürüst kaçma olayı da yoktu.
6


default avatar
(21) -
Film bir çok kişi tarafından gösterilerek anlatilmiş. hani yolda bitane asyali veya çekik gözlü gördügümüzde aa cheki chen deriz ya, filmdeki karakterlerin hepsi birbirine benzediginden kimin ne yapmak istenildigi belli olmuyor. prodüksiyon olarak baya para harcamışlar fakat konu yok.
hayatta kalma mücadelesi anlatiliyor fakat çokta abartı bir durum olduğunu düşünmüyorum.
3/10
3

Cevaplar (2)
avatar
(202) -
Atatürk'ün Ankara'ya gidişinde yaşadıklarında da bir abartı olduğu düşünülmemeli o halde. Altı üstü birkaç defa ölümden dönmüşler. Olaylara yüzeysel değil, derinlemesine bakıldığında görüşlerin de değişeceği kanısındayım.
9


4
| Bildir
default avatar
(21) -
istersen en derine in farketmez bu filmde. Atatürk'ün yaşadıklarıyla bu filmin ne alakası var anlamadim? sadece Atatürk değil herkes bir şekilde ölümden döndüğü an vardır.
Ona bakarsanız 1. ve 2.dünya savaşlarında bu tarzda binlerce hikaye çıkar.
kısaca böyle bir film yapilacaksa "piyanist" tarzında etkileyici bir film olmalı.
ek olarak. burada bir grup kişi organize olup sırf eksi puan verelim diye uğraşıp duruyorlar. sizin vereceginiz eksi puanlar filmin iyi oldugu anlamı çıkmaz. tek kelimeyle kötü bir film.
3


1
| Bildir


default avatar
(3) -
Sıkıcı, gereksiz bir film. Film de değil aslında değişik bir şey..
5


default avatar
(128) -
Belgesel gibi bir film. Boş vaktiniz çoksa izleyin yoksa geçin..
2


default avatar
(1) -
Şaşırılacak yada anlaşılmayacak bir durum yok bizimkiler vatan-millet muhabbeti yüzünden dağ II'ye nasıl Esaretin Bedeli'nin , The Godfather'ın alamadığı puanı yani 10 puanları veriyorsa elalemde kendi filmine 10 puan vermiş. dağ II yabancıya göre nasıl vasat düzeyde ise bize görede bu film vasat düzeyde.


avatar
(299) -
Bizim göremediğimiz ne var filmde de imdb top 250'ye girebiliyor?
350k gibi bir oy alıp nasıl 8.1 puan alabilmiş? One Direction bebeleri TT yapar gibi imdb'ye üye olup 10-10-10 puan mı vermişler anlamadım cidden an-la-ma-dım...

Filmi daha yenice izleyebildim. 1 yıl önce felan daha ilk fragmanı yayınlanmıştı. Burada konuşmuştuk ne beklenti içine girmiştik be... ''Zaman çabuk geçse bir an önce izlesek'' , ''Nolan baba''lar havada uçuşmuştu. Şimdi filmdi izledim ve uzun zamandır izlediğim en kötü filmdi. Daha ötesi izlediğim en kötü ''savaş'' filmiydi. TOP 250'yi haketmediğini düşündüğüm 3 film var üçü de Christopher Nolan imzalı olması beni ayrı şaşırtıyor.

tylerrterry dostumun dediği gibi;
Bir senaryo yok, oyunculuk yok, başrol yok, nerede-neler-oluyor? belli değil. İlk defa bir savaş filmini izlerken hem sıkıldım hem uyukladım. İzlerken sürekli ''ee tamam hani 8.1'lik olaylar nerede?'' dedim durdum. Bir çok arkadaşın yazdığı koca 2 saat arka planda çalan müzik nedense beni rahatsız etmedi.
4


default avatar
(6) -
Görselliğine tek kelime edemediğim ancak hikaye ve kurgu bakımından tatmin edici olmasada yinede güzeldi diyebilirim


avatar
(121) -
Savaş filmi olunca illa aksiyon olacak diye bir şey yok. Şu filmi izleyip de insanın acizliğini, savaşın gereksizliğini ve filmlerde gösterildiği gibi aksiyon dolu heyecanlı bir şey değil gencecik insanların harcandığı korkunç bir şey olduğunu görmek ve sahnelerde kendini o gençlerin yerine koyup gerilmek yerine sıkılmayı nasıl başarıyor insanlar enteresan. Gencecik insanların korkularının, evlerine dönme isteklerinin anlatıldığı bir olayda milliyete bayrağa bakamıyorum ben kusura bakmayın. Film izlerken heyecan aramak yerine filmin alt metnine, işin teknik boyutuna (müzik, yönetmenlik, mekan, obje ve ışık kullanımı vb) da bakmak lazım diye düşünüyorum.

II. dünya savaşını, Naziler'i, Naziler'in düşmana saldığı korkuyu ve oluşturduğu psikolojik hezimeti, savaşın o anki durumunu bir araştırın lütfen ya. Sivil gemilerle botlarla savaş alanına gidip 30 bin insan yerine 325 bin insanı kurtarmak başlı başına bir kahramanlık örneğidir. İnsanların piyon olduğu bu satrançta yenilginin ve binlerce ölümün kesin olduğu savaş alanından daha az piyon(!) kaybıyla dönmek başarıdır.

İzlediğim en iyi savaş gerilim filmlerinden biriydi. Nolan bir kez daha kalitesini ortaya koymuş.
8


avatar
(92) -
Ben sahnelerini beğendim açıkçası, çekimler güzeldi.. Filmim tırt kalmasının ana sebebi konusuydu.. Sağlam bir savaş filminin ilk yarısında sinemadan çıkmak gibi bir sonu vardı..
8


avatar
(105) -
Arkadaşlar afişle fragmana bakıp izleyince hayal kırıklığı. Sürükleyici değil aksine sıkıcı bir film. Duyguyu yansıtamamış yavan kalmış.
5


default avatar
(30) -
Öncelikle 10 vermemin sebebi site puanını dengelemek için kesinlikle 8.3'lük bir film.Millet neden bu kadar tantana çıkardı anlamıyorum.Çekim açıları olsun renk paleti olsun özellikle kurgusu 3 ayrı olayı çok iyi bağlamış Nolan.%70'i IMAX kamera ile çekilmiş ve bir film de ki en iyi ses ve ses editine sahip diye düşünüyorum.Sinema da gerim gerim gerildim.Yorumlara aldanmayın.
10


avatar
(197) -
Gerilim ve sımsıkı geçen bir film olmuş. Hans Zimmer farkını yine ortaya koymuş. Yapım olarak çok kaliteli ama senaryo olarak çok başarılı bulmadım. Öyle bulmamın sebebi de alıştığımız kahramanlık hikayelerine bu filmde görememem(tamamen alışkanlıktan)... Tamamen farklı bir film dediğim gibi sımsıkı...
***Nolan bu yaşanmış gerçek olayı okuyup, kendi fikirlerini ve kendi tarzını ortaya koyarak senaryolaştırmış. Oyunculara da gerçekteki gibi oynamalarını istemiş ve oyuncular da yaptıkları röportajda rol yapmamıza gerek yok zaten yanıımızda uçak düşüyor, bomba patlıyor, mayınlar patlıyor demiş. Gerçekçi ve izlenebilir ama herkse tavsiye edilebilir bir film değil.
8


default avatar
(1) -
Savaş filmi diye izliyecekseniz izlemeyin zaman kaybı
1


avatar
(317) -
Müzikleri de filmin kendisi kadar sinir bozucu ve sıkıcıydı.
3

Cevaplar (1)
avatar
(65) -
Müzikler kötü eyvallah, ama kullanım şekli daha da kötüydü. Filmin yarısı gerilimli, hareketli müzikle geçiyor ama gel gelelim filmde heyecanın kırıntısı yok. Dan dun dan dun insanın kafasınız kazana çeviriyor.
1


2
| Bildir


default avatar
(207) -
Filmi genel olarak beğendim.
Müzikler muhteşemdi, Hans Zimmer favorimdir her daim.
Görüntüler çok iyiydi, özellikle uçak sahnelerinde seyirlikti.
Dram ögesi ciddi eksikti.
Aleni ingiliz propagandası yaptı. hele şu son sözleri hiiiiç sevmedim:
Sürprizbozan: Göster
7


avatar
(111) -
2 saatinize yazık..belki biyerden sonra film değişik bir hal alacak dedim ama OLMADI.. OLMADI NOLAN..
6


default avatar
(2) -
Ne çok güzeldi, ne çok kötüydü ortalama bir filmdi. Beni fazla etkilemedi sadece son sahneler güzeldi onda biraz insana vurguyu veriyor sağlam. Christopher Nolan bence bu tarza birdaha bulaşmasın bir Steven Spielberg değil maalesef..


default avatar
(324) -
Müzikler coşkuluydu o kadar.
5


default avatar
(21) -
adamlarda malzeme kalmadı çekecek, kendi kaçışlarını çekmişler. Sonuç; olmamış.
4


avatar
(37) -
Daha iyi olabilirdi.. Yer yer sıkıldım.. Bende 8 puanlık bir film değil..


avatar
(64) -
Nolan'dan beklenmeyecek bir film, korkaklık ve kaçış hikayesine heyacan ve abartı katmaya çalışılmış montaj ve kurgu ile ilgi çekilmeye çalışılmış ama olmamış bir Nolan filmi. Zaman kaybı olarak görüyorum.
4


default avatar
(1) -
Imdb puanına aldanmayın. Puanı tamamen Vatan,Millet,London deyip hücum eden ingilizler tarafından şişirilmiş.Zamanında R yapışlarını kahramanlık gibi göstermişler, yıllar geçmiş bide utanmadan filmini de çekemeye ÇALIŞMIŞLAR. ÇEKEMEMİŞLER. Gereksiz uzatılmış sahnelerle dolu; sedye ile sahilde koştukları sahneyi asla unutamam ben yoruldum arkadaş. Anlattıkları bir hikaye bile yok doğru düzgün, sadece bir oraya bir buraya koşuşturmaca. Christopher Nolan bu kez üzdü. Benim puanım 3 kanka, onu bile hak etmiyor.
3


avatar
(305) -
Yönetmen Nolan olunca insan ister istemez çıtayı yüksek bir yere koyuyor. Film kötü olmamasına rağmen sadece bu sebepten izleyicide bir "Sanki eksik bir şeyler var!" hissi uyandırıyor.

Aslında bir savaş filmi değil. Yani asıl anlatmaya çalıştığı şey savaşın kendisi değil. Bunu anladıktan sonra başka bir bakış açısıyla film netleşiyor.

Filmde olaylar birden fazla bakış açısından anlatılmış ve bunun için biraz karmaşık bir yöntem izlemiş Nolan. İlk başta anlamak zor olsa da filmin ilerleyen dakikalarında anlaşılır oluyor.

Yönetmenin standartları altında kalmış da olsa izlenir bir film.
7


default avatar
(10) -
Beklediğim gibi değildi. Ne bekliyordun derseniz 2. Dünya savaşlarının anlatıldığı klasik filmlerden biraz farklı. Çok aksiyon beklemeyin. Ama yinede izlenmeli. Filmde daha çok insanların psikolojik durumunu yansıtmışlar. Bunu da gayet iyi yapmışlar. Bazı sahnelerde gerçekten o psikolojiye giriyorsunuz.
7


default avatar
(59) -
Adamların nasıl korkup kaçmalarını anlatan saçma bir film. İzlemeden kapattım yarısında.
1


avatar
(289) -
Bu film ne amaçla yapılmış anlamadım.Film ingiliz askerlerinin kaçışını anlatıyor ve bunu bile beceremiyor.Adam akıllı bir düşman askeri bile göremiyorsun.Savaşın diğer yönlerini,psikolojisini gösteriyormuş demiş birkaç kişi.İnanın bir gram bile sizi o psikolojiye sokmuyor.Dram desen değil,aksiyon desen değil.Filmin tek iyi yanları çekimler,arka planda çalan hareketli bir müzik vardı o.Oyunculuklar da fena değildi.Bir de şu iki sahne hafiften heyecan yaşattı o kadar.

Sürprizbozan: Göster


default avatar
(169) -
Sinemada izlenmeyecek ama evde zamanın varsa izleyebilirsin. Yer yer ufaktan sıkıldım ben. Farklı bir bakış var ama.

Sürprizbozan: Göster
6


default avatar
(25) -
nolanin diğer işlerinden farklı bir iş olmuş çok çok güzel değil ama seyredilir IMAX de epey güzeldi adamlar kendilerini aynı tarzlarda denemiyor ki her filmlerinde farklı yeni şeyler de deniyorlar bu filmleri de tarihsel ilk defa yaptıkları bir şey kaçış filmi olarak görenler de bir tarih okusunlar bence


avatar
(46) -
Dunkirk 1958 yılı yapımını izlemek daha iyi geldi bana.
http://www.turkcealtyazi.org/mov/0051565/dunkirk.html

Nolan'a Bu filmi çekeceksin demişler o da çekmiş aynı olayı 3 farklı açıdan tekrar tekrar gözümüze soksa da 100,000,000 Dolarlık Ruhsuz, Soğuk ve gerçekçilikten uzak sadece İngilizler için yapılmış bir film hissi veriyor.
Son derece Dramatik bir olay fakat bunu hissetmiyorsunuz.


avatar
(329) -
Yine 10 lar ve 1 ler havada uçuşuyor Gülücük
Arkadaşlar filmden ne bekliyorsunuz ona göre seyredin, büyük aksiyon ve savaş filmi bekleyenler tabiki basmış 1-2. Fazla gelgitler ve farklı mekanlardan aynı hikayenin anlatımını anlamayanlarda basmış 1-2. Tamam film bir efsane değil, çok dolu bir film de değil, senaryo zayıf v.s. ama bu kadar emeğe de 1-2 verilmez, objektif olarak bakınca en azından 6-7 alır ..
7


default avatar
(67) -
gerçekten çok ama çok nadiren kötü puan veririm bilenler bilir. Gülücük Bu film kötü malesef kötü...
6


‹ Önceki 1 2 3 4 ... 6 Sonraki ›
Dunkirk
Vizyonda bu hafta
Yakında
Türkçe Altyazı © 2007 - 2018