Giriş Kayıt
Yorumlar (18)
default avatar
(16) -
Avrupa da bir müze müdürünün bu kadar bencil ve kibirliyken sonra ne olduysa -kafasına saksı düşmüyor- birden en insancıl tövbekar birine dönüşmesi bana pek inandırıcı gelmedi....
7


default avatar
(46) -
Sıradışı bir film. Elitleri gurur meselesi yapmadan eleştiren nadir filmlerden. Müzikleri de çok güzeldi.
9


default avatar
(21) -
2017'nin sinema açısından ne kadar kısır bir yıl olduğunun kanıtlarından biri de bu film. Cannes'da Altın Palmiye'yi bu filmle vermeleri resmen skandal. Toplumsal sorunlara dikkat çekmek için kara komediyi kullanmaz çok zordur. Ve film bunu başaramamış. Vakit kaybı. Ayrıca Cannes'de bu yıl ödül alan bütün filmler birbirinden kötü yapımlardı.
2


default avatar
(21) -
Kendimizi güvende hissettiğimiz karenin içine yabancıları kabul etmeden, karenin dışını anlamaya çalışmadan yaşıyoruz.

Filmde; Farklı olana karşı korkular ile toplumsal hayatta, bireyin duyarsızlaşması sebep sonuç ilişkisi içerisinde işleniyor. Yaşadığımız toplumun bizden farklı olan kesimlerine ne kadar yabancılaştığımızı, empati eksikliğini başarıyla ortaya koyuyor.

Statü sahibi eğitimli "elit" bireylerin topluma karşı sorumluluklarının sadece düşünce bazında "kendi kareleri içerisinde" kalması, ikiyüzlülüğün sosyal hayattaki gerçekliği sade bir dille işlenmiş.

Birçok sahnesinde gülmek ve ağlamak arasında kaldım, ironi'nin bu kadar güzel işlendiği film az bulunur.
Sürprizbozan: GösterNot: Herkese hitap etmeyen bir film, aksiyon, macera, filmleri fanatiklerine tavsiye etmem, filmde hiç silah yok, döğüş sahnesi yok, cinsellik bence yok, aşk bile yok. Sık sık görmeye alıştığınız birçok şey bu filmde yok. Lütfen filmi izlemeyin, izleyip de beğenmediğinizde suçlu kendinizsiniz.
10


default avatar
(423) -
Sinema kesinlikle bir sanattır , The Shawshank Redemption, Forrest Gump , La vita è bella ,The Usual Suspects , Léon ,Saving Private Ryan ,Intouchables gibi çok muhteşem sanat eserleri gördüm, bu film ya da her neyse sinema sanatı ile uzaktan yakından alakası yok.Sinema severler uzak dursun.


default avatar
(16) -
komediyle alakası yok, dramla mesafesi çok mintaxla canım mintaxla
3


default avatar
(14) -
benim gibi ortalama bir izleyici iseniz bulaşmayın...yazık 2 saatinize...
ruben ostlunda bir şans daha vereyim dedim ama...oyun filmindeki gibi....gereksiz sahneler ve evet ..bizdende başka insanlar yaşıyor..yardıma muhtaç..ama o insanlarada siz bunları hakediyorsunuz aslında..der gibi bir kurgu....hamburger -soğan sahnesinde gariban kadına kızıyorsunuz adeta...


avatar
(231) -
Yanan zamanıma üzülüyorum sadece. Saçma sapan bir yapım olmuş. Müze ile ilgisi olanlar izleyebilir ben bişey anlamadım malesef.
5


avatar
(6) -
Sanat galerisini sinema filmine çevirmişler.
10


avatar
 kurdele (386) -
Bende uzun zamandır merak ettiğim bir filmdi fakat aradığımı bulduğumu söyleyemem. Sanat adına ne türlü saçmalıkların olduğunu gördüm ayrıca gereksiz çok uzatılmış sahnelerle doluydu. Kısacası beni fazla sarmadı ama ilgisini çekenler için güzel film olabilir.


default avatar
(9) -
çok başarılı. biraz sanata ilgisi olan herkesin seyretmesini tavsiye ederim. sosyal medya gerçekleri de çok çarpcıydı.


default avatar
(15) -
Modern hayatın kesimleri gitgide daha derin sınırlarla birbirinden ayırdığı, sınıflar arasında politik, ekonomik ve sosyal nedenlerle çok daha derin çatlaklar oluştuğu üzerine kurgulanmış çok iyi bir film. Hangi sınıftan olursa olsun hiç kimsenin modern hayatın getirdiği tehditlerden kaçamayacağı vurgulanıyor. "Dışardan gelen bir tehditle karşılaşman durumunda oralı olmaz ve hareketsiz kalırsan hedef olmaktan kurtulabilirsin ve o tehditin başkalarına yönelmesini sağlayabilirsin" diyen liberal aklın karşısına "dünya senden ibaret değil, sıkıntıda olanları, acı çekenleri, ezilenleri de hesaba kat ve yardım et" diyen paylaşımcı aklı koyuyor. Bu argümanları öylesine çarpıcı örneklerle destekliyor ki izlerken kendinizi de gerçek bir tehdit altında hissediyorsunuz. Bkz. masalarda gezen adam sahnesi (fragmandan).

90. Oscar Ödüllerinde bana göre yabancı dilde en iyi film ödülünü açık ara kazanacak filmdir The Square. Oyunculuklar son derece başarılı. Senaryo olağanüstü. Yönetmen performansı harika. Müzikler nefis. Film bir konsorsiyum ürünü olsa da İsveç'in sanatta dahi sosyalizm kokan havasını damarlarınızda hissedeceksiniz. İzlemeden derin nefes alın, dersler çıkarmaya hazır edin kendinizi ve film bittiğinde oturun derin derin düşünün. Bu filmi izleyin.
9

Cevaplar (1)
default avatar
(21) -
Katılıyorum, teşekkürler.
10


0
| Bildir


avatar
(3259) -
Bazı yerleri durum komedisi anlamında çok iyi ama genel olarak bana hitap etmiyor. Özellikle parmak bastığı ve eleştirdiği konulara bakış açısı bana iki yüzlü geldi biraz.
Sürprizbozan: Göster
Süresini uzun ve sıkıcı buldum. Uzun zamandır merak ettiğim bir filmdi ama aradığımı bulamadım diyebilirim. Filmin posterindeki performans sahnelenirken etkileyiciydi gerçekten... Ama bu sanatsa adamı döverler. Gülücük Beğenmediğimi belirtip, bu tarz sanata bakış açımı örnekledikten sonra en azından bu film için benim yorumumu kaale almamanızı özellikle söylemek isterim. Filmin müzikleri çok güzeldi, bunu es geçersek ayıp olur. Tavsiye edilemeyecek, herkese farklı şeyler düşündürtecek ama muhakeme yaptıran filmlerden!...


default avatar
(2) -
Film fragmanını izleyip filme gittim, gerileceğimi sanıyordum film boyunca fakat fragmanda izlediğim sahneye kadar gülmekten öldüm. Film mizah yönünden çok kaliteliydi, eleştireler de bir o kadar yerindeydi. Ruben Östlund büyük bir iş çıkarmış gerçekten hakkını vermek gerek ki zaten Cannes Film Festivalin'de Palme d'Or (Altın Palmiye) 'yi kaptı. Helal olsun Östlund...
10


avatar
(320) -
Sinema sizin için hala bir sanat dalını ifade ediyorsa, hayata dair derin düşünceleriniz varsa, toplum yaşamındaki çelişkilere hiç kafa yorduysanız, ve güzel bir film için iki saatten biraz fazla zaman ayırabilecekseniz, bu filmi izleyin.
9


avatar
(138) -
Filmekimi'nde izlediğim son film olan The Square, beni gerçekten büyüledi. Her ne kadar süresi biraz uzun hissettirse de filmin o kadar özgün bir senaryosu ve alışa gelinmedik bir işlenişi var ki, izlerken etkilenmemek elde değil. Vizyona girdiğinde sakın kaçırmayın.
9

Cevaplar (1)
avatar
(320) -
Yorum ve incelemelerinizi zaten beğeniyordum, burada boşuna olmadığı belli oldu. Kendimi tebrik ettim aslında. Gülücük
9


1
| Bildir


‹ Önceki 1 Sonraki ›
The Square
Vizyonda bu hafta
Türkçe Altyazı © 2007 - 2018