Giriş Kayıt
En çok beğenilen yorumlar
avatar
(209) -
Siyah-beyaz ayrımının konu edildiği bir sürü film izledim şimdiye dek ama bu filmin benim için ayrı bir yeri olacak. Birinci sebebi; uzaya ilk kez insanlı bir aracın gidişinin gerçek hikayesinin anlatılması. Bu üç kadının ismini ve önemlerini öğrenmiş oldum. Ayrıca favori filmim Apollo 13'ün öncesi niteliğinde oldu benim için. İkinci sebebi; iş yerindeki bu kadar haksız muameleye rağmen çekingenlikle de olsa azimle, inançla, sakinlikle, sebatla devam ederek istedikleri yerlere gelebilmeleri. İnsani duygular üzerinden ama acındırmaya çalışmadan ve kendilerine güvenleri öne çıkarılarak anlatılmış. T.Henson'ın sırılsıklam iken yaptığı konuşma ve Mary karakterinin yargıçla yaptığı konuşmayı beğendim. Hatta tüm senaryonun nüktedan yazıldığını söyleyebilirim. İzleyiniz Gülücük
9


avatar
(3409) -
filmin başında yine bir siyahi dramı diye düşünürken şaşırttı film beni. hayat gibi, dram ve komedi içiçe... yaşadıkları toplumun tüm dayatma ve zorlamalarına rağmen başarılı olmuş, güçlü kadınların hikayesi. insanı mutlu eden filmlerden. gerçek hikaye olması da cabası. iyi seyirler olsun.


default avatar
(136) -
Oscar da En İyi Film dalında bir aday film daha.. Güçlü kadro, etkileyici senaryo ile gerçekten de aday. Yani Oscar'ı bu dalda kazanırsa hiç şaşırmam. Ama daha önce de söylediğim gibi bence En İyi Film şimdiden belli (La La Land)

Hikaye Amerika'da, ırkçılığın tavan yaptığı dönemde, imkansızı başarmak için çetin mücadeleye girmiş 3 siyahi hanımefendiyi anlatıyor.

Bu tip filmlerden çok çekilmiştir. Fakat gerçek bir hikayeden esinlenmesi filmin en büyük etkileyici yanı. Özellikle kişiler ve kurumların da gerçekçiliğini yansıtması önemli bir özellik. Bizde yoktur mesela böyle şeyler. İsimler ve kurumlar uydurmadır. Biz de kendi kafamızdan karakterleri gerçek kişilere benzetiriz. Amerikan sinemasının isimler konusundaki şeffaflığı en sevdiğim yanlardan biridir.

Filmin konusu daha önce de belirttiğim gibi etkileyici. Özellikle siyahilere yapılan zulüm iyice vurgulanmış. İzlerken kendi türümden utandım açıkçası. Kızım bile "Neden insanlara böyle davranıyorlar?" diye sordu inanın doğru dürüst bir cevap veremedim. Aynı anda da bizim millet olarak o zamanlarda ne kadar merhametli ve modern olduğu aklıma geldi. Biz de her şey oldu, hala da bir çok şeyle mücadele ediyoruz. Ama hiçbir zaman ırkçılık, sınıflandırma gibi durumlar olmadı. Ki bu tip durumları halen görebiliyoruz o modern saydığımız Avrupa ve Amerika'da. Bizdeki 3 şey olmasa dünyada tek parmakla gösterilecek ülkeyiz aslında. Fırsatçılık, kralcılık, tembellik.

Filmde hiç uygunsuz sahne yok ve ben özellikle 10 yaş üstü herkesin izlemesi gerektiğini düşünüyorum. Hatta okullarda ders niteliğinde gösterilse çok çok iyi olacağı kanaatindeyim. Çünkü yapılan haksızlıklar ve zulümün yanı sıra, vazgeçmemek, inanmak ve sonunda başarmanın, saygı görmenin önemini anlatmak için en uygun araç niteliğinde bir film. Bu yüzden sizlerden ricam çocuklarınıza da izlettirmeniz ve ders çıkarmalarını sağlamanız.

Oyunculuklar, teknik kadro, yönetmen... bunlara değinmeye gerek yok. Hidden Figures - Gizli Sayılar tam bir film.

Filmin puanı 10/10 iyi seyirler...
10


Yorumlar (43)
default avatar
(16) -
Irkciliga atifta bulunan, biraz bilimsel biraz komedi. Cok degil 50 sene once yuksek mevkilerde bile renkli ayrimi yapan amerikanin, uzay teknolojik savasinda pay sahibi olmus, geri planda kalmis sakli yetenekleri gun yuzune cikaran harika bir film. Siddetle tavsiye ederim. 10/8


default avatar
(377) -
Irk tanımının kendi tarihlerinde ki geçmişini anlatan bir Amerikan yapımı olmuş
7


avatar
(1550) -
İkilem filmlerinden biri.

Sinema dünyasında olan bazı durumlardan birisi bu filmin tam da içinde. O da filmin ana fikri iyi ama film sinematik yaklaşımda iyi değil durumu. Millet haklı tabi filmin ana fikri ayrımcılığın yanlışlığı. Siyahi insanların zamanında yaşadıkları saçmalıkları anlatıp bize ders veriyor film. Ha bu filmi beğenenlerin kendi ülkesinde aynı şeyleri yaptığı gerçeğini de görmesi lazım. Sırf ırkı, dini ya da yaşamı kendisi gibi olmayan çoğunluklar hep azınlık kesimi yok etmeye çalışıyor ülkemde. Dünyada var tabi bu lanet olası durumlar. Herkese insanca düşünme diliyorum ne de olsa en üst din, dil, ırk insanlıktır.

Film biraz sıkıyor millet bunu belirteyim. Hani izletiyor ama aldığı ödüllerden tutun puanlar falan beklentiyi karşılamıyor. Senaryo yok denecek kadar durumunda. Biyografi filmlerinde yaşanan o laneti bu film de yaşıyor. Oyuncular iyi ama senaryo onlara bunu göstermelerine izin vermiyor. Eski zamanın anlatılması nedeniyle alan daralması da var filmde. Bu da filmi hep aynı mekanlarda dolaştırıyor. Senaryo da olmayınca biraz uf kuf ediyorsunuz. Her türlü izlenilecek bir film ama aldığı puan biraz fazla. Sinema yönünden değerlendiriyorum tabi. İnsanlık ya da içinde geçen mesaj yönünde başarılı bir film bizi bekliyor da demek gerekiyor.

İyi seyirler.
Saygılar
6


avatar
(497) -
Güzel filmdi, Ailecek izlenebilir olmasının ötesinde ailenizle beraber ve özellikler çocuklarınız ile beraber izlemenizi şiddetle tavsiye ederim
Bazı şeylerin (çoğu şeyin) önünüze serilmediğini, hatta bazen önünüze engeller çıkarıldığını ama gerçekten istiyorsanız istediğinize ulaşabildiğinizi gösteren bir film
Amerika'nın ne kadar tu-kaka bir yer olduğu konularına girmeyeceğim, ne kadar dandik bir ülke olduğunu hepimiz biliyoruz

Aslında film hakkında söylenebilecek tek ve en önemli şey belki de bu ;
"ne zaman ilerleme kaydetme şansımız olsa bitiş çizgisini ileri alıyorlar"
8


avatar
(137) -
Küçük kız filmin başındaki problemi yanlış çözüyor. Çözüm için;
https://yadi.sk/i/hV8zbgni3JutZE
Sürprizbozan: Göster


avatar
(692) -
Şimdi ülke ülke "özgürlük getiren"lerin sadece 50-60 yıl öncesi. Tarihinizden utanın!

Irkçılık ve kadın erkek ayrımcılığı üzerine yapılan The Help filmi ile konu itibariyle benzerlikler taşısa da Hidden Figures bunu yaparken ağlatmayı değil, bir yandan eğlendirirken bir yandan sorgulamayı tercih etmiş. Nispeten deneyimsiz sayılabilecek yönetmen Theodore Melfi'nin yöntemini oldukça beğendiğimi belirtmeliyim.

Filmin üç başrol oyuncusu da rollerinin hakkını sonuna kadar vermiş. Özellikle mühendis rolü ile Janelle Monáe ışıltı saçıyor. Daha iyi rollerde göreceğiz gibi. Kevin Costner ise adeta ustalığını konuşturmuş. Oyunculuklar yönünden film beklentinizi fazlası ile karşılıyor.

Senaryo ve kurgu noktasında ise mahkeme sahnesi ve dünya yörüngesine ilk kez çıkacak olan Amerikalı astronot John Glenn'in IBM'in bilgisayarına güvenemeyip hesaplamayı bir de Katherine G. Johnson yaptırması çok keyifli anlar idi.

Film müziklerinde Hans Zimmer'in adının olması kaliteyi epey yukarıya çeken etken olmuş.

Genel anlamda başarılı bulduğum film bittiğinde hiçbir mücadele oturup bekleyerek yapılmaz dedirtti. Henüz izlemediyseniz, izleyeceğiniz filmler arasına mutlaka ekleyin. Pişman olmazsınız.
8


avatar
(277) -
Film güzel ve sadece 50 60 yıl önce medeniyetin! nasıl bir durumda olduğunu yüzümüze vuran bir başka hikaye. Hitler öyle hümanizmin ortasında ortaya çıkmış bir diktatör değildi arkadaşlar. Bazı şeyleri anlamaya yardımcı bir film. Batı çok çok yakın zamana kadar faşist, ıkrçı ve bunu devlet düzleminde anayasal kanunlarla işleyen bir sisteme sahipti.
7


avatar
(235) -
Gerçekten güzel anlatılmış gerçek bir hikaye, iyi seyirler Gülücük
7


avatar
(495) -
güzel bir seyirlik,beyazların siyahi insanların üzerindeki baskıcı ve ayrıştırıcı tavırlarını dibine kadar hissettiren,tempolu,oyuncuların hakkını verdikleri,matematiksel dehalara saygı duruşu niteliğinde bir film...yine finalde gerçek resimler,gerçek hayatlar ama bence oscarlık değil...
7


avatar
(168) -
Hidden Figures, 1960'lı yıllarda NASA'da çalışan siyahi kadınlara, onların yaşadığı ırksal farklılıklara ve çalışma ortamına odaklanıyor. Ama film özellikle de bunların içindeki matematik dehası olan Katherine'e ve onun NASA'nın ana görev yerine geçtikten sonra Amerika'nın uzaya insan gönderme görevine hazırlanırken yaşadığı şeyleri anlatıyor aynı zamanda. Ve bu film bir gerçek hikayeden uyarlanmış.

Eğer bu filmin fragmanını izlediyseniz o zaman Hidden Figures'ın ne tür bir film olduğunu aşağı yukarı biliyorsunuz zaten. Bu film, hikayesi her ne kadar bilindik olursa olsun izlerken sizi sıkmayan, zaman zaman eğlendiren ve bittikten sonra sizi iyi hissettiren filmlerden birisi. Sırf bu nedenden dolayı bile size bu filmi izlemenizi tavsiye edebilirim. Özellikle de böyle bilindik türdeki bir filmin böyle farklı bir hikayeye odaklanma tarzı çok iyiydi. Filmi izlerken bir sonraki sahnede ne olacağını hep merak ediyorsunuz.

Oyunculuklar çok başarılıydı. Taraji P. Henson, bu filmde gerçekten ama gerçekten de çok iyi bir performans sergilemiş, olduğu bütün sahneleri çalmayı başarmış. Bu filmin en iyi taraflarından birisi oydu. The Help'den beri takip ettiğim Octavia Spencer, her zamanki gibi sıradan ama etkili bir performansa imza atmış. Mahershala Ali, Kirsten Dunst ve Jim Parsons'ı bu filmde görmek çok hoştu ayrıca. Özellikle de Kevin Costner'ı uzun zamandır böyle iyi bir işte izlemek çok iyiydi doğrusu.

Bunun dışında Hidden Figures'ın birkaç ufak sorunu var benim için. Mesela her ne kadar film gerçek bir hikayeden uyarlanmış olsa da hikayenin işleniş tarzı o kadar bilindik ki, filmi izledikten sonra etkisi biraz çabuk geçiyor. Ve kendi türüne de yeni bir şey eklememiş oluyor.

Ama bunu saymazsak Hidden Figures, tam da olması gerektiği gibi bir film. Ailelerin hatta herkesin eğlenerek izleyip iyi vakit geçireceği, oldukça hoş bir film. Mesajları, oyunculukları ve konsepti de filmin kendisini daha da iyi bir hale getiriyor. Mükemmel bir film olmasa da kesinlikle vizyona girince izlemenizi tavsiye edeceğim filmlerden birisi Hidden Figures. İyi seyirler.
7


default avatar
(17) -
Filmi izlemeden önce linki bulup indirdim. ne fragmanına ne yorumlara baktım. neyle karşılacaşacağımı bilmiyordum. Gerçek olaylar listemde ilk 5 e girdi. oyunculuk desen Başarılı. Konuyu çok iyi yansıtmışlar. Dönemin Siyah-Beyaz ayrımını ele alıp sizi sürüklüyor. ( Gerçekten o dönemde olsaydım ne yapardım bilmiyorum ama filmi izlerken çok küfrettim ezilen tarafı gördükçe ) . benim için hem gülüp hem dibine kadar kızdığım ve sonu gelmesin dediğim nadir filmlerden biri.

İzleyipte asla pişman olmayacağınız bir yapım.

(Annemle izledim başta sarmadı gibi oldu sonra kahkaha atmaya başladı sonunda ağlıyodu zaten . Bu nasıl filmdi dedi ) Gülücük

İyi Seyirler Gülücük
10


default avatar
(10) -
Çok Kaliteli bir film Olmuş
Gerçek bir olaydan yola çıkılarak çeklimiş
Beğenerek izledik
8


default avatar
(61) -
film biter bitmez buraya gelip diger arkadaslarin yorumunu da filmi izledigim andaki duygularla okudum,her filme nasip olmayacak güzel yorumlar ve harika bir filmdi


avatar
(85) -
Film güzeldi. Beni birden 90 ların grafik tabanlı olan Windows 3.1 ne götürdü. Windowsu ve interneti bilgisayar sananların çağından kurtulamadık ne yazık ki ! Ön yargıları kırmak kolay değil ve bu başardığı an insanda tarifi zor bir his uyandıracaktır. Açıkçası ben bu duyguyu bu filmde hissettim.


default avatar
(92) -
Gercekten ilginc yani o kadar zor işlemleri makina yerine insanin hesaplayabilmesi. Adamlar hem ırkçılığın alasini yapsinlar sonrada surekli bu konuyla alakali filmler ceksin o da güzel Gülücük film iyi bu arada basarili bir drama. Ozellikle ilk bilgisayar ne kadar kibar ve küçüktü öyle:))
7

Cevaplar (1)
avatar
(92) -
Hocam o bence bilgisayar bile değildi. İlk hesap makinesi olduğunu düşünüyorum.


1
| Bildir


avatar
(92) -
Adamların 1961'de yaptıkları işlere bak, bizim 2017'de sevindiğimiz şeylere bak. Yazık bize be.

Cevaplar (1)
avatar
(32) -
Filmi henüz izleme fırsatım oldu ve yorumunuzu gördüm.
Şiddetle katılıyorum Gülücük
7


1
| Bildir


default avatar
(1) -
Çok zevk alarak izledim ve duygulandım sonra 1960 larda siyahların beyazların tuvaletine giremediği 100 yıllık Amerika nerede biz neredeyiz diye sordum kendi kendime.


avatar
(40) -
Her yönüyle kusursuza yakın bir sinema örneği. Oyunculuk, senaryo, kurgu, atmosfer, mekan, kostümler her şeyiyle çok başarılı. Verilmek istenen mesaj gereksiz ajitasyona kaçmadan o kadar yalın ama vurucu bir şekilde veriliyor ki film bittiğinde keşke biraz daha devam etse de aynı oyuncularla Nasa'nın Ay'a gidişe olan hikayesini de görebilseydik dedim. Mutlaka izleyin, izlettirin...
9


avatar
(535) -
Çok keyif alarak izlediğim bir film oldu oyuncular çok çok iyidi oskarlık bir yapım ortaya koymuşlar
10


avatar
(379) -
Her halileri ile kendilerini sevdiren koyu tenli üç keskin zekalı kadının önlerine konulan engelleri aşma çabalarını anlatan harika bir film.Amerikadaki demokrasi masallarının ne kadar boş olduğunu anlamamız için gerçek hikayeden uyarlama bu filmi zevkle izleyebiliriz.
8


default avatar
(47) -
Ailecek izlenebilecek 10 numara film..
10


default avatar
(55) -
Gerçek hayat her zaman senaryodan daha iyidir dedirten bir film olmuş. oyunculuklar gayet yerindeydi. tamamen bir afro-amerikan dramına dönüştürmemeleri filmin artısıydı. bazen güldüren bazende burnunuzun direğini sızlatan anlar olacak filmde, buda filmin en iyi yanı bence.
7


avatar
(117) -
Güzel bir yapım olmuş. Aileniz ve sevdikleriniz ile rahatlıkla izleyebilirsiniz.
7


avatar
(1233) -
hani derler ya yıl olmus bilmem kaç adamlar uzaya gidiyor biz nelerle ugrasıyoruz.işte o dönem Amerikan zihniyetide Uzaya gidiyosunuz bünyenizde siyahi çalıştırıyorsunuz ama güvenmeyip burnunuzdan kıl aldırmıyorsunuz,,,, derken son anda doğru yolu bulmuşlar Gülücük) .. bu arada da pek oscarlık filmlerle ilgilenmediğimden aday felan oldugunun farkında değilim.. sonucta izlediğim yapımlar belli gerçek hayat hikayesini barındıran filmler..işte o klasörümde yerini şu dakikadan itibaren almıştır
8


default avatar
(30) -
Taraji P. Henson gerçekten iyi oynamış. Oscarlık peformans diyebilirim.
7


avatar
(209) -
Siyah-beyaz ayrımının konu edildiği bir sürü film izledim şimdiye dek ama bu filmin benim için ayrı bir yeri olacak. Birinci sebebi; uzaya ilk kez insanlı bir aracın gidişinin gerçek hikayesinin anlatılması. Bu üç kadının ismini ve önemlerini öğrenmiş oldum. Ayrıca favori filmim Apollo 13'ün öncesi niteliğinde oldu benim için. İkinci sebebi; iş yerindeki bu kadar haksız muameleye rağmen çekingenlikle de olsa azimle, inançla, sakinlikle, sebatla devam ederek istedikleri yerlere gelebilmeleri. İnsani duygular üzerinden ama acındırmaya çalışmadan ve kendilerine güvenleri öne çıkarılarak anlatılmış. T.Henson'ın sırılsıklam iken yaptığı konuşma ve Mary karakterinin yargıçla yaptığı konuşmayı beğendim. Hatta tüm senaryonun nüktedan yazıldığını söyleyebilirim. İzleyiniz Gülücük
9


default avatar
(3) -
Özellikle geçen seneki Oscarlar sonrası oluşan Afro-Amerikalı baskısından ötürü öne çıkarılan bir film olabilir diye biraz ön yargıyla baktığım bir filmdi.Ancak film kesinlikle çok başarılı olmuş.Ağır bir dramla sizi boğmuyor aksine bu utanç kaynağı olayları çok daha güzel ve zaman zaman esprili bir şekilde ele almış.Oyunculuklar ise gerçekten çok ama çok başarılı keyifle izleyebileceğiniz bir film..
9


avatar
(207) -
Bu film için öncelikle şunu söylemem gerek. Oscar'da en iyi film ödülüne aday olmasaydı keşfedip izleyebileceğimi düşünmüyorum. İlk bakışta sıradan bir film, hatta sıradan bir siyahi filmi görünümü var. Ancak içerisinde hem oyuncu kadrosu olarak, hem yapım kurgusu olarak hem dönem filmi olarak hem de konu olarak çok ama çok sağlam bir film. Her bir karakterin bir şeyler kattığı, insanlık duygularını çok iyi aktaran harika bir dram. Sade dramlardan da değil, komediyle ve gerçeklerle yoğrulmuş gerçek bir hayat hikayesi üstelik. Her ne sebepten olursa olsun mutlaka izlemeniz gereken güzel bir yapım.
9


avatar
(200) -
yeri gelince güldüren yeri gelince hüzünlendiren gerçek bir başarı ve varoluş öyküsü diyebilirim.
8


default avatar
(109) -
Ailece izleyebileceğiniz süper bir dram filmi.
10


default avatar
(4) -
Türüne uygun tüm klişeleri bünyesinde barındırıyor. Yine de Amerika Birleşik Devletleri'nde 40-50 yıl öncesinde dahi keskin çizgilerle var olan ve bugüne kadar (o yıllara göre azalsa da) yaşanagelen siyah-beyaz (coloured-white) ayrımını yeni nesillere aktarabilecek olduğu için değerli bir film. Ama ne olursa olsun, "coloured people” işini mükemmel yapsa da gerek son kararı verenin, gerek "zenci" insanların önünü açanların, ezcümle gizli (“hidden” figures) kahramanların (NASA başkanı Mr. Harrison olsun, Astronot Mr Glenn olsun (pardon Albay Glen, çok pardon Col. Glen)) olduğunu bir şekilde bilinçaltımıza kazıyan film: “Negro” insanlar en temel insan haklarına eriştiyse bunlar yüce gönüllü beyaz insanlar sayesindedir” Ama burası USA, burası Hollywood ahbap, daha ne bekliyorsun ki?! Sonuç olarak TV’lerde izlemek için güzel olsa da Oscar için oldukça yetersiz bir film olduğu kanaatindeyim.
Bu arada “insan”a takılan sıfatlar : Coloured = Renkli = Siyahi = Zenci = Negro

6,8 -7 / 10
7


default avatar
(6) -
Tek kelimeyle muhteşem! Adamlar bu işin hakkını fazlasıyla veriyor. İzleyip övgüyle tavsiye edebilirsiniz:)
10


avatar
(1189) -
Film, sırf derilerinin renkleri farklı diye bazı insanların nasıl insan yerine konmadığını çok çarpıcı örneklerle gözler önüne seriyor ve maalesef bunlar kurgu değil, gerçek...

Bu güne kadar tarihin tozlu yaprakları arasında kalmış; inanmak, vazgeçmemek ve başarmak adına sarf edilen çabaların dramatik ve etkileyici bir hikayesi...
9


default avatar
(16) -
OSCAR alsın isterim.cok begendim
9


avatar
(809) -
İzlerken çok net bir şekilde bu filmi Oscar avcısı yapabilirlerdi bunu hissettim. Hikaye çok müsait. Karakterin çektikleri zorlukları gerçekte misliyle yaşadıklarını anlamak zor değil. İşte bunun üzerinden yürümüş olsalardı bu film epey ödül alırdı. Bundan neredeyse eminim. Ama bu bir yana, iyi ki de yapmamışlar. Gülücük Onlar yapılmış olup ödül alsaydı hiçte iyi hatırlanmazdı. Bu haliyle çok daha özel bir yapım olmuş.

Filmle ilgili olarak da son dönemde izlediğim en iyi filmlerden biriydi. Hikayenin etkileyiciliği, kurgusu, kostümler, mekanlar hepsi çok iyi. Kaçırmayın...

8.5 --> 8
8


default avatar
(43) -
Gayet güzel çekilmiş, iyi oyunculuklar falan da yok değil ama bu seneki oscar yarışı çok zayıf filmler arasında geçecek orası kesin. Bu filmin oscar'a aday gösterilmesi diğer filmlerin zayıflığından kaynaklanmış olmalı bence. Zira adaylar içinde hak edecek eski filmler seviyesinde film yok. Tarihi bir dönemi güzel yansıtmış. Zorluklara göğüs geren zenciler, ırkçılığın kötü yanlarını anlatan bir başka film diyebiliriz. Notum 7 oldu. 8 ve üstü diyenler filmi promo etme uğraşında olan şirket çalışanları galiba Gülücük
7


avatar
(3099) -
Konu mu arıyorsunuz!, oyunculuk mu arıyorsunuz!, kostüm mü, mekan mı arıyorsunuz? Hepsi bu filmde mevcut. Seyretmeye doyamayacaksınız, iyi seyirler.
8


default avatar
(136) -
Oscar da En İyi Film dalında bir aday film daha.. Güçlü kadro, etkileyici senaryo ile gerçekten de aday. Yani Oscar'ı bu dalda kazanırsa hiç şaşırmam. Ama daha önce de söylediğim gibi bence En İyi Film şimdiden belli (La La Land)

Hikaye Amerika'da, ırkçılığın tavan yaptığı dönemde, imkansızı başarmak için çetin mücadeleye girmiş 3 siyahi hanımefendiyi anlatıyor.

Bu tip filmlerden çok çekilmiştir. Fakat gerçek bir hikayeden esinlenmesi filmin en büyük etkileyici yanı. Özellikle kişiler ve kurumların da gerçekçiliğini yansıtması önemli bir özellik. Bizde yoktur mesela böyle şeyler. İsimler ve kurumlar uydurmadır. Biz de kendi kafamızdan karakterleri gerçek kişilere benzetiriz. Amerikan sinemasının isimler konusundaki şeffaflığı en sevdiğim yanlardan biridir.

Filmin konusu daha önce de belirttiğim gibi etkileyici. Özellikle siyahilere yapılan zulüm iyice vurgulanmış. İzlerken kendi türümden utandım açıkçası. Kızım bile "Neden insanlara böyle davranıyorlar?" diye sordu inanın doğru dürüst bir cevap veremedim. Aynı anda da bizim millet olarak o zamanlarda ne kadar merhametli ve modern olduğu aklıma geldi. Biz de her şey oldu, hala da bir çok şeyle mücadele ediyoruz. Ama hiçbir zaman ırkçılık, sınıflandırma gibi durumlar olmadı. Ki bu tip durumları halen görebiliyoruz o modern saydığımız Avrupa ve Amerika'da. Bizdeki 3 şey olmasa dünyada tek parmakla gösterilecek ülkeyiz aslında. Fırsatçılık, kralcılık, tembellik.

Filmde hiç uygunsuz sahne yok ve ben özellikle 10 yaş üstü herkesin izlemesi gerektiğini düşünüyorum. Hatta okullarda ders niteliğinde gösterilse çok çok iyi olacağı kanaatindeyim. Çünkü yapılan haksızlıklar ve zulümün yanı sıra, vazgeçmemek, inanmak ve sonunda başarmanın, saygı görmenin önemini anlatmak için en uygun araç niteliğinde bir film. Bu yüzden sizlerden ricam çocuklarınıza da izlettirmeniz ve ders çıkarmalarını sağlamanız.

Oyunculuklar, teknik kadro, yönetmen... bunlara değinmeye gerek yok. Hidden Figures - Gizli Sayılar tam bir film.

Filmin puanı 10/10 iyi seyirler...
10


avatar
(456) -
Son zamanlarda izlediğim huzur veren, zorluklara ne şartta olursa olsun göğüs germenin önemini bir kez daha hatırlatan, güzel bir yapıt olmuş. Siyahların kendilerine yapılan onca ayrıma rağmen, gösterdikleri sabır, verdikleri mücadele ve hayattan keyif almayı başarabilmeleri gerçekten takdire şayan. Bu tarz filmlerden hoşlanıyorsanız mutlaka izlemeniz gereken filmlerden.
9


avatar
(396) -
Tek kelimeyle şahane! Bayıldım. Gerçek hikayeden kurgulanan film gerek oyunculukları ile gerek duygusallığı ile göz dolduruyor. "Nasa'da hepimizin çişi aynı renkdir"


avatar
(3409) -
filmin başında yine bir siyahi dramı diye düşünürken şaşırttı film beni. hayat gibi, dram ve komedi içiçe... yaşadıkları toplumun tüm dayatma ve zorlamalarına rağmen başarılı olmuş, güçlü kadınların hikayesi. insanı mutlu eden filmlerden. gerçek hikaye olması da cabası. iyi seyirler olsun.


‹ Önceki 1 Sonraki ›
Hidden Figures
Dizi Altyazıları
Westworld (18,286) La casa de papel (3,627) Into the Badlands (2,716) The Flash (2,691) Supernatural (2,452) Legion (2,451) Krypton (2,261) Fear the Walking Dead (1,987) The Big Bang Theory (1,733) The 100 (1,710)
Vizyonda bu hafta
Türkçe Altyazı © 2007 - 2018