Giriş Kayıt
En çok beğenilen yorumlar
default avatar
(4) -
K.mustafapasa cevre tiyatrosunda izledim bikaç ay once.leyla ile mecnunun turu nasıl absurd komediyse bu filmin turude kesinle absurd dramdı.Alışılagelmisin dısında daha once bir benzeri olmayan cok ozgun ve guzel bir filmdi aldıgı odulleri kesinlikle sonuna kadar hakediyor
9


default avatar
(28) -
Onur Ünlü’nün kronik absürtlüğüyle Ulusal Yarışma’nın kuşkusuz en ayrıksı filmlerinden biri haline gelen Sen Aydınlatırsın Geceyi; taşraya sıkışmış, kaybeden süper-kahramanların acıklı öyküsünü merkezine alıyordu. Onur Ünlü, her zaman olduğu gibi senaryo, karakterleri nereye götürürse onlarla birlikte oraya gidiyor ve oldukça estetik bir bakış açısıyla yönetmenlik maharetlerini sergiliyordu. Sen Aydınlatırsın Geceyi, özellikle ‘ek’ karakterlerinin öyküye pek bir şey katmaması sebebiyle genel anlamda problemler yaşıyordu belki; ancak buna rağmen filmin Onur Ünlü’nün en derli-toplu ve istediğini en iyi yaptığı filmi olduğu gerçeği su götürmezdi. Filmde sahne alan bütün oyuncular ellerinden gelenin en iyisini yaparlarken, Onur Ünlü bütün çılgınlıklarını hesaplı bir şekilde peliküle dökmenin keyfini sürüyordu belli ki. Uzun lafın kısası, Sen Aydınlatırsın Geceyi, Ulusal Yarışma programının en güçlü filmlerinden bir tanesiydi.
7


avatar
(258) -
Bugün İTÜ'de gösterimde izleme şansı buldum. Tek kelimeyle muazzam bir film. Ali Atay döktürmüş. Karakter analizleri ve kara komedisi müthişti. Ama bazı yerlerinde yersiz esprilerde vardı. O yüzden 1 puan kırdım zaten. Ama onuları yok sayarsak türünün nadir örneklerinden biri.
9


Yorumlar (34)
default avatar
(27) -
Onur ünlü düş ve gerçeği çok iyi harmanlamış. Biz ve bizim dışımızda da var olanı arka plandaki gölge siluetlerini çok iyi kullanarak izleyiciye aktarmış. Bu sahnelerde Cemal kitapçı kız ve eşiyle konuştuğu sahnelerde arkada gölgelerle anlatılan cinayetler işlenir. Doktorun göz yaşları kan akarken iki yüzlülüktür verilmek istenen. Cemal'in duvarların ardını görebilmesi aramızdaki duvarın hiç bir pisliği örtmediği. Serkan Keskinin ölememesi ince bir göndermedir çürümüşlüğe...Başımıza yağan taşlar vardır mesela... Onca pisliğin içine bulaşmışlar varken gökyüzünden yağan taşlar sorgulayan Cemalin başına yağması dinsel bir imgeye göndermedir...İnsan endişeden yaratılmıştır der film başlarken..


default avatar
(295) -
Belki anlamamışsınızdır,belki sevmemişsinizdir ,belki de herşey yerli yerindedir ama siyahtır sizi rahatsız eden .Tekrar tekrar izlenecek bir başyapıttır o "yarayla alay eder yaralanmamış olan/bak nasıl da sararıp soluvermiş tanrıça kederlerden/sen çok daha parlaksın çünkü/sen tüm göklerdeki yıldızların ilki
sen aydınlatırsın geceyi"
10


avatar
 kurdele (146) -
Şahsen Onur Ünlü'nün İtirazım Var ve Kırık Kalpler Bankası'ndan sonra en çok sevdiğim ikinci filmi. Oyunculuklar şahane, senaryo müthiş ve genel olarak kurgu inanılmazdı. Şu ana kadar yapılmış en yaratıcı Türk filmlerinden birisi. Onur Ünlü, tarzını yine konuşturmuş.
9


avatar
(1209) -
2013 yılında yazdığım yorum...

Gezici Festival sayesinde izlediğim Sen Aydınlatırsın Geceyi (2013) muhteşemdi. Filmin çekimleri, oyunculuklar, senaryo kısacası her özelliği beni büyüledi. Yerli sinemanın en özgün, çarpıcı ve sıradışı filmi diyebilirim. Duygu yoğunluğu yaşattı; içime dokundu.

Leyla ile Mecnun dizisi ne kadar orijinalse, aynı ekibin filmi olan bu yapım da bir o kadar orijinal. Tek fark dizinin komik, filmin dram olması.

Filmin karakterlerinde doğaüstü yetenekler olduğunu okumuştum ve acaba çok sakil durur mu diye endişeliydim ama Onur Ünlü bu yetenekleri çok dozunda ve yerinde kullanmış.

Manisa'nın Akhisar ilçesinde geçen filmde, ana karakter Cemal, henüz çocukken annesi ve kardeşleri gözü önünde yanarak öldüğü için üzgün ve intihara meyilli hatta bunu deneyen biri.
Cemal, duvarlardan geçebiliyor, duvarların ardını görebiliyor. Bu yeteneği ile mahrem halini gördüğü Yasemin'e aşık oluyor.
Yasemin nesnelere hükmetme yeteneğine sahip. Bu ikili büyük bir aşkla evleniyorlar.

Karakter zengini bu filmde Cemal ölmüş olan öğretmeni ile konuşabiliyor, doktorun gözünden gözyaşı gibi kan akıyor, başka biri ise iyileştirici yeteneği ile dokunarak tedavi ediyor. Kitap satan bir genç kız ise zamanı durdurabiliyor. Ahaliden biri insanüstü bir boy ve irilikte... Şimdiye dek sinemamızda hiç denenmemiş bir fantastik film ve Onur Ünlü bunun altından kalkmış.

Oyuncular Leyla ile Mecnun ekibinden olunca diziyi izlememiş kişilere "anormal" gelebilecek sahneleri ben hiç yadırgamadım çünkü dizi de son derece yenilikçi ve özgündü.

Film boyunca çalan müzikler çok güzeldi. Renksiz olması filmi daha etkileyici kılan bir etkendi.

Sadece festivallerde gösterilen bu filmi ne yapıp edin bir yerde yakalayıp izlemenizi öneririm. Yerli sinemanın yüzakı işlerinden biri.
8


avatar
(1542) -
Bakış açısı önemli doğrusu.

Onur Ünlü'yü bu filmle tanıyacak olanlar için aslında biraz daha çarpıcı olabilecek yapım Sen Aydınlatırsın Geceyi. İşleniş olsun senaryo ve hatta içindeki mantıksızlıklar falan ülkemiz için bir kazanç. Sadece bizim için değil dünya kültürü için bile bir kazanç. Farklılıklar her zaman bir dengesizlik yaratır sonuçta. Film en başından beri ne oluyor ya sorularıyla alıp götürüyor sizi. Hikayenin her yeri mecazlık barındırdığı için anlamada zorluk çekiyoruz tabi. Beğenmeyenler de çıkacaktır. Haklılar da aslında sonuçta anlamakta zorluk çeken basit zeka bu dengeziliği küçümseyip anlamaya çalışmamaya itecektir bedenini. Bir nevi basit zeka kurtuluşu yine basitlikte arayacaktır.

İçinde geçen hikaye dizgesi sizi dahad a şüpheci yapıyor. Karakterlerin olağandışı olağanlığı aslında bizi anlatıyor. Karakterlerin bedensel varlığı bir nevi ruhsal yansıma. Her biri için bir özellik verilmiş. Bu yönüyle filmi beğendim. Tabi mükemmel bir film mi tabi ki değil. En büyük sorun biraz hızlı geçmesi. Kamera açısı olsun mekan güzelliği falan daha iyi olmalıydı. Hani canları sıkılmış elimize iyi senaryo var hade çekelim havası ne yazık ki filmde var. Bu biraz üzdü. Ha her türlü birçok ödül alan bir film. Anlamaya çalışarak izlemek yerine farklı bir Türk sinema tadını almaya çalışın.

Onur Ünlü iyidir hoştur.
İyi seyirler.
Saygılar
8


avatar
(206) -
Bergman'ın sinemacılığıyla Camus'nün absurdizminin harmanlanıp karşımıza çıktığı sıcak bir yapım. Verdiği mesaj açısından değerlendirecek olursak iyi bir yapım ancak teknik olarak pek de tatmin etmedi doğrusu. O kız traktöre binmeden önce yapmasın makyaj bir zahmet
Sürprizbozan: Göster
7


avatar
(91) -
Fantastik-Absurd-Kurmaca film türünün en iyi örneklerinden. Üstelik bir Türk yönetmenin elinden çıkması sevindirici.
8


default avatar
(98) -
Filmi sonuna kadar izledim ama pek bişey anlamadım filmden biri açıklarsa sevinirim.kötüleme amaçlı söylemiyorum herkes çok beğenmiş ama ben bişey çıkartamadım heralde..

Cevaplar (2)
avatar
(258) -
Normal bir köyde yaşayan süper güçleri olan basit insanların hayatından kesitler. Duvardan geçmeyi evinden anahtar almak için kullanan adam, görünmez bir öğretmen eliyle ateş edebilen bir adam, zengin bir ölümsüz ve bunlar akhisarın küçük köyünde tepelerinde 3 güneş ile yaşayan insanlar. Anlattığı şey onların hikayesi. Film anlaşılamayan bir şey sunmuyor.
9


0
| Bildir
default avatar
(98) -
O kadar anladımda bu filme neden bu kadar puan verilip bir baş yapıtmış gibi davranıldı onu anlamadım.bu insanlar güçlerini başka şeylerde neden kullanmıyorlar sadece kötü taraflarını göstermişler duygusallık yaratmak amaçlı benim anladıgım bu. Türklerden beklenmicek bir film sadece ilginçti..


2
| Bildir


default avatar
(531) -
Bu adam nereye gidiyor diye izlemek bile çok heyecen verici.Onur Ünlü nün bu tarzı Oscar kokularını getiriyor. Bir gün tam piştiğinde afiyetle onu da yiyicez.Gerek senaryo gerekse görüntü ve diyalog estetiği muhteşem.
9

Cevaplar (1)
default avatar
(531) -
Sürprizbozan: Göster
9


0
| Bildir


avatar
(132) -
Onur Ünlü ve ekibinden kendince bir işleyişi ve mesaj verme biçimi olan, dramın dibi bir yapıt. Aykırı tarzı ile kendini hatırda tutuyor sürekli.
8


default avatar
(7) -
Mükemmel ve Türkiye'ye fazla bir film , kesinlikle izlenmesi gerekir
10


default avatar
(35) -
Yabancı film olsaydı 6 ya da en fazla 7 puan verirdim ama Türk filmi olması nedeniyle bence en az 8 puanı hakkediyor


default avatar
(10) -
Sinemalarda gösterime girmemesi büyük bir kayıp..
8


avatar
(115) -
"yarayla alay eder yarası olmayan"
sürrealist bir film olmuş ve tuhaftır çok güzel olmuş. dev, zaman durduran eller,dokunmadan kontroller,gözden akan kanlı yaşlar,ölmemeler,duvarların içinden geçmeler,uçmalar...absürd drama tespiti yanlış olmaz sanırım...


default avatar
(78) -
Türk sinemasına olan güvensizliğime bir darbe vurmayı başardı bu film. Son derece kaliteli Türk oyuncu kadrosunun, bir kötü senaryo elinde daha harcanmadığını görmek sevindiriciydi. Onur Ünlü, kategorize edilemeyecek değerde özgün bir eser yaratmış, helal olsun. "Sen olmasan ben olmasam ne olurdu acaba?" "Ne olacaktı bir şey olmazdı"
Sürprizbozan: Göster


default avatar
(137) -
Kurgu senaryo oyunculuk her şey harikulade.Onur Ünlü'nün çok değişik bir kafaya sahip.Filmi mutlaka izleyin...
10


default avatar
(490) -
Sen Aydınlatırsın Geceyi (SAG), daha çok bir sinema filmi gibi değil de daha çok festival filmi havasında, karamsar ama romantik, dramlı fakat orijinal bir fikre sahip yeni bir Onur Ünlü projesi. Onur Ünlü, bu filmde de kendi farkını ortaya koyuyor ve çok orijinal, fakat biraz bazı yerleri havada kalsa da başarılı bir film diyebiliriz. Onur Ünlü çok farklı bir yönetmen ve senarist. Bu filmde de ortaya çıkardığı çok orijinal bir senaryoyu izleyicinin karşısına çıkarıyor. Tabii ki müthiş oyunculuklarla. Filmde ayrıca Leyla ile Mecnun ekibinden de bir sürü kişi görmek de mümkün. Öncelikle başrolde oynayan Ali Atay’ı daha çok Leyla ile Mecnun gibi komedilerden sonra böyle bir dramatik filmde karakterini başarı ile canlandırıyor. Konuşma tarzı ve yüzündeki burukluğu çok iyi yansıtmış. Demet Evgar’da filmin iyi oyuncularından. Ali Atay ile karşılıklı olan sahnelerde de çok iyi bir performans sergilemiş. Birazcık da 7 Numara’daki karakterinin köy havasına da geri dönmüş aslında. Filmde Serkan Keskin, Ahmet Mümtaz Taylan, Ezgi Mola, Ercan Kesal gibi ünlü oyuncuların performanslarına aşinayız zaten. Onlar da karakterine uyum sağlayıp iyi bir performans sergiliyorlar. Gerisi ise Onur Ünlü’nün hayal gücü. Onur Ünlü’nün hayal gücü derken gerçekten de bu filmde farkı görülüyor. Filmdeki süper kahraman güçleri çok enteresandı. Ve de üstelik bazı filmler gibi dandirik değil, efektlerin hakkı sonuna kadar kullanılmış bu filmde. Uçan adam, duvarların içinden geçebilen adam, ölümsüz adam, görünmez kadın, eliyle ateş edebilen adam gibi çok yaratıcı şeyler var filmde. Bunlar da filmi çekici kılan etkenler. Filmi merakla izlememizi sağlıyor. SAG, bir yandan da Türk sinemasının olanaklarını sonuna kadar kullanan bir film fakat filmdeki oyuncu ekibine daha çok komedi tarzında alıştığımız için film biraz bayıcı gelebilir ancak tüm bunlara rağmen Onur Ünlü başarılı bir film ortaya çıkarmış. Evet, konusu biraz bilindik fakat filmdeki hayal gücü, oyunculuk ve final sahnesi, filmin nefes kesen ve filmi izlettirmeyi başaran etkenler. Filmin siyah beyaz çekilmesi de başka bir etken mesela. Bu arada filmi müzikleri de müthişti. “Gülmek İçin Yaratılmış” ile “Myerte ya Myerte” akılda kalıcı müzikler. Filmin atmosferine uyumlu olmuş. Sonuç olarak konu pek de orijinal bir konu değil ama dediğim gibi Onur Ünlü’nün hayal gücü, görsel efektler, oyunculuk vs. sayesinde filmi rahatlıkla izleyebilirsiniz. Başarılı bir film fakat daha da başarılı olabilecek kapasitede. Ama bu haliyle de güzel bence. İzlenebilir. 4/5
8


avatar
(370) -
Yüzakı bir iş. Onur Ünlü sinemasında var olan fantastik tema bir ege köyünde de hiç sırıtmadan kendine yer bulmuş. Böyle yapımlarla nefes alıyor Türk sineması.
7


default avatar
(1664) -
Orijinal bir senaryo , sıradışı bir film ,mükemmel çekimler ...Ana konusunu Anadolu daki kadın erkek ilişkisine ayıran bu filmi izlemenizi öneririm çünkü benzeri olmayacak...
7


avatar
(1021) -
Yönetmenin Güneşin Oğlu (2008) ve Beş Şehir (2010) filmlerini de izlemiştim. Her filminde üstüne koyarak kendine has bir tarz geliştiriyor.

Absürdlükler derken olumlu ya da olumsuz değil, dikkatimi çekenleri not aldım.

Sürprizbozan: Göster
9

Cevaplar (1)
avatar
(83) -
şizofreniyi bilsen veya yaşasaydın emin ol o absürdlükler okadar da absürd gelmeyecekti..
9


1
| Bildir


avatar
(576) -
İzin verin sizin gecenizi de aydınlatsın.

Sürprizbozan: Göster
10


avatar
(9) -
Onur Ünlü'nün filmi gene dağıtıma vermemesi çok isabet olmuş. Zira bu filmle ilgili kapak fotoğrafları ve alıntılar görmek istemiyorum. Filmin tekniğinden, oyunculuklardan falan da hiç bahsetmiyorum. Eli öpülecek adamlarsınız vesselam.


default avatar
(4) -
K.mustafapasa cevre tiyatrosunda izledim bikaç ay once.leyla ile mecnunun turu nasıl absurd komediyse bu filmin turude kesinle absurd dramdı.Alışılagelmisin dısında daha once bir benzeri olmayan cok ozgun ve guzel bir filmdi aldıgı odulleri kesinlikle sonuna kadar hakediyor
9


avatar
(20) -
Türk ve dünya "klişe"lerinin "sıradışı"lıkla harmanlanmış halidir film. Oldukça deneysel ama bir o kadar güçlü bir yapım olmuş bence. Hiç bir beklentiniz olmasın çünkü olsa bile muhtemelen film tüm beklentilerinizi yıkacak ve unutulmaz bir tat bırakacak. Oyunculuklar, özellikle de Ali Atay'ın oyunculuğu için söylenecek bir şey bulamıyorum ne desem az kalacak. Şiddetli tavsiyemdir. İzleyiniz efendim.
9


avatar
(18) -
Uzun uzun yazılacak bi' film olsa da üşengeçliğimden midir yoksa yazamama korkusundan mıdır bilmiyorum ama kısaca şunu söyleyebilirim ki "tekrar" izlemek için fırsat kolluyorum.

"Anlam sizin onu gördüğünüz yerdedir." cümlesine binaen -çokça anlam, çokça çıkarım yaptığım; biraz biraz da kendimi gördüğüm (kendimizden bi' şeyler) özgün bir eser. Tavsiyemdir.
9


default avatar
(16) -
ister duvarlardan geçelim,ister ölümsüz olalım,endişelerimiz.korkularımız ve suçluluk hissiyatımız ruhumuzu kemiriyor.
9


default avatar
(275) -
bolca eksiği olan oldukça deneysel ama fantastik ama oyunculuğun iyi olduğu siyah-beyaz değişik bir şey.
5


default avatar
(81) -
Fragmanı görsel bir şölen. Tamamını çok merak ediyorum.


avatar
(258) -
Bugün İTÜ'de gösterimde izleme şansı buldum. Tek kelimeyle muazzam bir film. Ali Atay döktürmüş. Karakter analizleri ve kara komedisi müthişti. Ama bazı yerlerinde yersiz esprilerde vardı. O yüzden 1 puan kırdım zaten. Ama onuları yok sayarsak türünün nadir örneklerinden biri.
9


default avatar
(28) -
Onur Ünlü’nün kronik absürtlüğüyle Ulusal Yarışma’nın kuşkusuz en ayrıksı filmlerinden biri haline gelen Sen Aydınlatırsın Geceyi; taşraya sıkışmış, kaybeden süper-kahramanların acıklı öyküsünü merkezine alıyordu. Onur Ünlü, her zaman olduğu gibi senaryo, karakterleri nereye götürürse onlarla birlikte oraya gidiyor ve oldukça estetik bir bakış açısıyla yönetmenlik maharetlerini sergiliyordu. Sen Aydınlatırsın Geceyi, özellikle ‘ek’ karakterlerinin öyküye pek bir şey katmaması sebebiyle genel anlamda problemler yaşıyordu belki; ancak buna rağmen filmin Onur Ünlü’nün en derli-toplu ve istediğini en iyi yaptığı filmi olduğu gerçeği su götürmezdi. Filmde sahne alan bütün oyuncular ellerinden gelenin en iyisini yaparlarken, Onur Ünlü bütün çılgınlıklarını hesaplı bir şekilde peliküle dökmenin keyfini sürüyordu belli ki. Uzun lafın kısası, Sen Aydınlatırsın Geceyi, Ulusal Yarışma programının en güçlü filmlerinden bir tanesiydi.
7


‹ Önceki 1 Sonraki ›
Sen Aydinlatirsin Geceyi
Dizi Altyazıları
Westworld (9,655) La casa de papel (5,616) The Flash (3,381) Legion (2,932) The 100 (1,843) Fear the Walking Dead (1,813) The Terror (1,702) Into the Badlands (1,396) Lucifer (1,338) The Big Bang Theory (1,334)
Vizyonda bu hafta
Türkçe Altyazı © 2007 - 2018