Giriş Kayıt

Blade Runner 2049: Bıçak Sırtı (2017) Yorumlar


Blade Runner 2049

En çok beğenilen yorumlar
avatar
(53) -
Türkiye'de sansürlü olarak oynayacak olmasını kınıyorum. Gerçekten çok ilkelce...
7


avatar
(488) -
Filme gitmeden önce Blade Runner'ı izleyin, eğer ''director's cut'' versiyonunu çoktan izlemişseniz izlediğiniz versiyonun final sahnesi kesilmiş olması lazım, o son sahneyi bulup onu da izleyin - bu film için çok önemli - Daha sonra bu filmi izleyin.

Şu film bir çok şey bakımından mükemmel. İlki, 1. filmden kalan soruların çoğuna cevap vermiş. İkincisi, filmde yarattıkları dünyanın gerçekliği kusursuz - gösterilen teknoloji ve ortam gerçekten inanılmaz - Üçüncüsü, film sizi direk içine çekiyor ve bunu sadece gizemiyle değil, sessizliği ve
görsel manzarasıyla yapmayı başarıyor. Dördüncüsü, 1. filmde de olduğu gibi bu filmde de oyunculuğun ve müziğin atmosfer ile mükemmel uyumda olması. Beşincisi, filmin tatmin edici bir sonu olması. Altıncısı, bildiğin film sizi manipüle ediyor ve hiç farkında bile değilsiniz.(Ayrıca ''The Sting''de olduğu gibi saçma bir yöntem kullanarak değil) Yedincisi, karakterlerin girişi/tanıtımları.

Ses çok etkileyiciydi, patlamalar filan gerçekten etkileyiciydi. Efektler muazzamdı, gelip giden holagramdan tut uçan arabalara kadar, yeterince tatmin ediciydi, yapımcılar para basarak geleceği kusursuz yansıtmışlar.(''IT'' filmindeki gibi seyircileri korkutamayan, kalitesiz efektli yaratıklar için 35 milyon dolar kullanmamışlar. Bildiğin parayı harcamışlar ve seyircilerini tatmin ettirmişler.)

Tıpkı orijinali gibi, bu filminde soruları; bizi insan yapan şey ne ve tüm özelliklerimize uyum sağlayınca niye kendimizi yaratışılımızdan farklılaştırmaya çalışırız? ''K'' her ne kadar yapay biri olsa da, sanal olan Joe(Ana De Armas) ile ilişkisinde adamın ne kadar gerçek bir insan olduğunu görebiliyoruz, üstelik aralarındaki ilişki güzel olduğu kadar yaratıcıydı da. Ve filmdeki tema her ne kadar kölelik olsa da size makinelerin paylaştığı ilişkinin de önemini gösteriyor.

Önce Blade Runner'ın kesilmemiş versiyonu izleyin, sonra sinemaya gidip bunu izleyin.
8


avatar
(66) -
Uzun zamandır böyle doya doya güzel bir film izlememiştim. Kurgu felsefe teknoloji sanat hepsi muhteşem bir keyif sunuyor...


Yorumlar (231)
avatar
(67) -
Eski filmi izlemedim.Ama bıktık be kardeşim.Neyden mi bıktık?
1- Geleceği anlatan bilim kurgu filmlerindeki o kasvetli havadan
2- Surekli yağan yağmurdan
3-insanligin bir sehirde toplanip dunyanin kalanini Çöplük olarak kullanmasindan(wall-e yonetmenleri mi cekti bu filmi?)
4-Mimari yapıların sanki paslanmış gibi eskimiş teknoloji havasindan
5-her elektronik aletin viyuu fuyuu diye ses cikarmasindan
6-sokaklarin dar 3 boyutlu reklamlardan
--Belki de film 1900'lu yillarda boyle cekildi boyle yazildi,devamina uyulmak icin yapildi, dedim ya eski filmi izlemedim diye -- ama ne olursa olsun bıktık be kardeşim az yaratıcı az farklı yapın şu gelecek filmlerini
4


default avatar
(88) -
Ben ilk filmle bağlantısı yok sanmıştım,keşke önce onu izleseydim;olsun buna rağmen sıkılmadım.Evet film yavaş ilerliyor ve karanlık ama benim hoşuma gitti.Çok anladığımı söyleyemem tabi detaylar birinci filmdeymiş ama merak uyandırdı ,sonunu bekledim.


default avatar
(17) -
İleri tuşun basa basa izledim. Görselliği için izlenir diyemem çünkü mekanlar bana az geldi. Işık ve efekler çok kaliteli, karakterler az. Klasik devam filmi sorunsallarının hepsi var. İmdb den nasıl 8 üzeri almış anlamadım.
6


avatar
(42) -
Sağlam uykumu getiren film. Hatta ara verip 1 saat uyudum filmde. Karanlık ortamlar, kelime kelime dialoglar, filmin 90 dakikasına kadar anlayamadığım konu.. Beğenmedim kısacası.


avatar
(7) -
150 milyon dolar bu film için harcanacağına, genetik mühendisleri için okul yapabilirlerdi. Filmin hayal gücü, yaratıcılığı mükemmel ancak film olmamış.. filmi film yapan oyuncular değildir hiçbir zaman, özellikle günümüzde teknoloji bu kadar ilerlemişken; beden eğitimi dersinde takla atamayan öğrenciye havada kung fu yaptıran bu teknolojiye sahipten bundan bahsemedeyiz.. giriş gelişme iyi ama sonuç enteresan.. filmi iyi yapmışlar, sonuna doğru vaktinizi keşke maçı mı izleseydim dedirten cinsten. 5 puan kurguya
5


avatar
(405) -
2049'da kullanılan uçan arabada cam sileceği mi var? Şaka herhalde... Ciddi bir filme benziyordu ama? Onu boşverin de; filmin nesini sansür etmeleri gerekmiş, anlayamadım... Herneyse.
Distopik hikayeler ilgi alanımda olmasına rağmen bu filmi sevemedim. Babasını da sevmezdim zaten. Mamafih, Harrison Ford bu filmde iyiydi. Eski filmdeki şaşkoloz hali gitmişti en azından. Öte yandan Ryan Gosling'in iyi bir seçim olduğundan emin değilim.
Şöyle bir baktım, film ya çok beğenilmiş, ya hiç beğenilmemiş. Beğenmediğini söyleyen bir kardeşimiz 5 vermiş, herhalde "emeğe saygı"dan olsa gerek. Film uzun ve sıkıcı, harcanan zamana değecek bir hikaye olduğunu da kabullenemedim.
4


avatar
(11) -
Tek kelime ile mükemmel.. İzleyeli baya oldu bu filmi. Hatırladıkça; tadı damağımda gibi bir his veriyor.
8


default avatar
(8) -
Blade Runner' ın ortamı kasvetli güneş yok, filmin tarzı böyle. Yavaş işliyor evet o da tarzından diyelim. Genel olarak ben filmleri çok beğendim. Ama anlayamadığım birşey var, teknoloji almış başını gitmiş adamlar insan yaratmış. gel gör ki ofislerde bildiğin ufo ısıtıcısı var Gülücük)) ne alaka niye koymuşlar onu Gülücük)
8


default avatar
(7) -
Uzun uzun uzun upuzun sahneler, gereksiz bekleyişler, uzun bakışlar filmi kalite mi yapar? Bence hayır. Eğer bana "acaba eşyanın ruhu olabilir mi?" diye sorgulatacaksan, "bizi biz yapan acaba zeka seviyemiz midir yoksa ruhumuz mudur" diye düşündürteceksen, bunu hızlı yap. Bana bazı şeyleri düşünmem için sahneleri uzun tutup zaman tanıdığını sanıyorsan yanılıyorsun. Beni sıkıyorsun. Merak etme sandığından daha hızlı düşünebiliyorum, hızlı idrak edebiliyorum, kavram arasında sandığından daha fazla bağ kurabiliyorum. Bunun için beni ekranın başında bekletmene gerek yok. Size bu filmin efektif süresini söyleyeyim mi: 30 dakika. Filmi ileri sarmaktan başparmağım ağrıdı. Sonunu merak edip sonuna kadar izledim fakat sonuçtan hiç tatmin olmadım.
3


avatar
(5) -
Filmin popularitesine kapılan izleyici filmi izlemiş ve beğenmemiş çok şaşırdık gerçekten, bu filmi bekleyen kitle ile kendinizi ayrı yerde tutunuz, sizin bu devam filmden bir beklentiniz yok, beklentisi olanları ise bu kalitede 100 devam filmi gelse sinemadan çıkartamazsınız. Hiç Blade Runner'ı bilmeyen kesim ama izleyip beğenen kesim ise çok şanslı Blade Runner distopyasına hoşgeldiniz..
9


default avatar
(2) -
Bu yönetmene bayılıyorum, özgün senaryoya bağlı kalmak yerine daha bağımsız olsaydı bence daha iyi bir film çıkardı...
6


default avatar
(3) -
Büyüleyici!... O eşsiz sahnelerin müzikle uyumuna kapılıp gidiyorsunuz...
9


default avatar
(6) -
bu film hakkında söylenecek tek düşüncem kaliteli bir yapım izleyip sıkılmak istiyorsanız bu film tam size göre
6


default avatar
(547) -
Alt alta bir sürü kötü yorumdan sonra müthiş sıkılacağım ve yarısında kapatacağım şartlanması ile zaten ertelediğim filmi bir solukta izleyince şu sonuca vardım.Eğer gününüzde değilseniz bazen bu tür filmler gerçekten zorlayıcı olabilir ancak filmde cidden bir sorun yok .Müthiş bir distopya başka açıdan da ütopyayı kendi kurgusu içinde çok iyi işlemiş.Diğer yandan eleştiri olacaksa ilk filmde olduğu gibi devasa bir reklam filmi havasında sıkıştırılan markaları eleştireceğim ama artık onlar olmadan parasal açıdan büyük prodüksüyonlar yapılamıyor .O da var
7


default avatar
(1) -
Film ilk yarım saat merak uyandırsa da sonraki gereksiz uzun sahneler nedeniyle izleyiciyi filmden koparıyor, bence konunun işlenişi zayıf kalmış, beğenmedim açıkçası..
5


avatar
(66) -
İşte bir şişirilmiş film daha. Altındaki felsefe güzel olabilir, görsellik için deli gibi uğraşılmış olabilir, ancak bu filmde izlenebilecek ne vardı?
Sürprizbozan: Göster

Üç-beş cümlede bitiyor film. Eee, 3 saat boyunca ne seyrettik? Görsellik, uzun uzun gösterilen manzaralar, cisimler vs.
Bir önceki filmi de seyrettim. Zamanı için güzel bir yapım olabilir, ama benim için 2018 şartlarında izlemeye değer 3-5 dakikalık felsefi bir bölümü vardı, geri kalanı sıradan şeyler olarak kalıyor.
1

Cevaplar (1)
avatar
(405) -
Biri de "Kral çıplak" diyebilmiş. Kendi adıma da olsa tebrik ediyorum.
4


2
| Bildir


default avatar
(37) -
Cok yavas ilerleyen bir film ve 1 saatlik kisim atilsa heralde kimse farki anlamaz diye dusunuyorum. Turk dizilerindeki gibi uzun uzun bos bos gereksiz bakismalar var. Ama film genel olarak guzel izlenir. En onemli nokta filmi izlemeden once 1982 yapimi Blade runner filmini ve 3 kisa filmi sirasiyla izlenmesi gerekiyor yoksa filmden cok da bisey anlamazsiniz. 6-7/10
Blade Runner (1982)
Blade Runner: Black Out 2022
2036: Nexus Dawn
2048: Nowhere to Run
7


avatar
(78) -
Kötü film değil, lakin süre uzun, senaryo sığ, işleyiş yaratıcı değil, yinede beklenti içinde sizi izletiyor. İle sil unut tarzında bi yapım olmuş.
6


avatar
(3) -
Kesinlikle ilk filmden çok daha iyi. İlk filmde ki soruların cevaplarınıda alıyoruz bu bölümde. Denis Villeneuve harika bir iş çıkarmış. Kült mertebesine ulaşmış bir filme böylesine güzel bir devam filmi çekmek her yiğidin harcı değil.
Sürprizbozan: Göster

Çok iyi düşünülmüş, harika bir sahneydi.
8


default avatar
(32) -
ilkini izlediğim zaman bu ne biçim film böyle nasıl kült olmuş bu film demiştim.tabi o zaman gençtim toydum.şimdi bu ikincisini de izleyince eskisine değer katan bil film olmuş diyorum.görsel dünyasını beğendim.hikayede zorlama bir ters köşe olsa da bilimkurgu sevenler tatmin olacaktır...
8


default avatar
(68) -
hikayeyi takip etmesi oldukça zor. Ayrıca buna değermi bilemiyorum. Ama Teknik Açıdan Güzel bir Film
7


default avatar
(15) -
Zaman kaybı. Olaylar çok dar bir alanda gelişiyor ve film çok ağır ilerliyor.
5


avatar
(54) -
Film benim hoşuma gitti ancak süresi çok uzun biraz daha akıcı olsaydı keşke.
8


default avatar
(12) -
Ben bu filmi, genelin aksine bir başyapıt olarak değerlendirmiyorum. Sinematografisi başarılı ancak bu temayı daha başarılı işleyen filmler var. Gereksiz bir uzunluk ve durağanlık var. Film beni içine çekemedi. İlk filmde de aynısı olmuştu.
7


default avatar
(36) -
Bu sanat eserine sadece çok kötü diyen arkadaşları justice league gibi süper kahraman filmlerine bekliyoruz, sonuçta onlara göre süper kahraman filmi olunca, o film efsane bir eser statüsüne geliyor.


default avatar
(342) -
Yönetmen araya sevişme eklemeye ortam ayarlıyor ama uyku engelleyecek ortam ayarlayamıyor...


avatar
(213) -
1.serinin devamını çok iyi yansıtmışlar kaliteli olmuş bence izlemeden geçmeyin
8


avatar
(322) -
Çok anlamlı bir film ama filmin anlam ve güzemi için 2 saat 40 dakika çok uzun olmuş, yani izleyiciyi tatmin etmiyor. Filme biraz daha hareketlilik serpiştirseler ne olur sanki...
6


default avatar
(131) -
Merakla bekledim, keyifle izledim. O kadar harika @nothimme arkadaşın dediği gibi izleyin filmi. Ilk filmi bilmeden keyif alamazsınız. Sıradan bir aksiyon filmi değil izlediğiniz.


avatar
(129) -
Oyuncular kaliteli ama sarmadı beni yaa. Epeyce bir bilgisayar teknolojisi var ama filmin ruhu YOK. Zaman kaybı arkadaşlar, tavsiye etmem.

Notum 4/10
4


avatar
(536) -
45 dakika dayanabildim. Hadi tamam her dakika aksiyon beklemiyoruz ama diyaloglar bile tane tane, yavaş yavaş, ağır ağır ilerliyor. Saygısızlık olmasın diye puan vermiyorum sonuçta ortada bir emek var, ama ben beğenmedim.


avatar
(692) -
Denis Villeneuve son dönem yönetmenlerin arasından sıyrılmayı başardı. Rüşt-ün ispatıdır bu film çünkü yaptığı iş ortaya çıkan sonuç devam filminden beklenti anlamında muazzam karşılanmış. Ryan Gosling durgun, yerinde oyunculuk sergilemiş ben beğendim ancak Harrison Ford ve Jared Leto performans olarak bence daha iyi.

Ancakkkkk...

Bir kere okuduğum yorum ve incelemeler aynı zamanda puanlamasına güvendiğim arkadaşların etkisi ile beklentim epey yüksek oldu. Ben filmi genel hatlarıyla beğenemedim. Madde madde sebepleri sayacak olursam;

1- Olması gerektiğinden hayli uzun. Film yarım saat kısalsa kaybedilecek çok bir şey olmazdı.
2- Filme hakim olan yoğun gri kullanımı bir zaman sonra içimi sıktı. Gün ışığı görmek istedim.
3- İkinci film olarak yeni bir şey söylemiyor. Birinci filmin cevapsız kalan sorularına odaklanmış.
4- "Çocuğun" cinsiyeti erken dakikalarda açık ediliyor ancak son anlarda sanki müthiş bir süprizmişcesine sunulmuş. (Hayal kırıklığı)
5- Keşke Jared Leto'nun karakterine daha çok zaman verilseymiş. Bu filmde kötü karakter yapılacak yatırım çok daha iyi bir işin çıkmasına sebep olabilirmiş. Büyük eksiklik olmuş.
6- En iyi film müziği kategorisinde oscara adaylığını bilerek izledim ancak müzik çok az kullanılmış idi. Ses kurgusu iyi idi ancak filmi koşturan bir film müziğinden bahsetmek neredeyse imkansız.

Oscara aday olduğu beş dalda(En İyi Yapım Tasarımı, En İyi Sinematografi, En İyi Ses Kurgusu, En İyi Ses Miksajı, En İyi Görsel Efekt) En İyi Sinematografi dışında herhangi bir ödül alabileceğini düşünmüyorum.
7

Cevaplar (1)
avatar
(195) -
Yanlışlıkla eksiye bastım; güzel eleştiri.
3


0
| Bildir


avatar
(195) -
Yönetmenin Sicario ve Arrivals filmlerine aşırı derecede benzettim. Bir öyküyü seyrediyorsunuz yavaş yavaş, uzun uzun, ancak sonunda hiçbir şey vermiyor. İki saat kırk beş dakika olmasına anlam veremedim. O kadar çok boş sahne var ki. Keşke kısa kesilmiş bir sürümü olsaydı, 45 dakikada iş biterdi.
3


default avatar
(34) -
Uykumu getirdi resmen. 1 saat 45 dakika dayanabildim sonra kapattım.
3


avatar
(34) -
Şu anda bile yavaş yavaş denenmeye başlayan yapay zekaların kısa bir süre içerisinde hırçınlaştığı ve kavga eder duruma geldiği ortada. Gelecekte insansı robotlara his, korku, sevgi vb. insan özelliklerini katarak bu durumu kurtarılabileceği düşünülüyor ama ne de olsa insan elinden çıkmış olması onları bu özellikleri kazandıktan sonra yaşama sevinci kazandırmasına engel olamıyor ve neden ben ölüyorum sorusunu kendi kendine sormaya başlıyor. Şimdiye kadarki izlediğim tüm yapay zekalı filmlerde bu sorun karşıma çıkıyor. Acaba hali hazırda böyle bir sorunla karşı karşıyalar da bize bir şey mi anlatmak istiyorlar?

İyi seyirler...


default avatar
(34) -
Film müzikleri mükemmeldi, oyunculuk müthişti, ilk filmi tamamlamış tarzı yorumlar okuyorum, 2 saat 45 dk birbirine boş boş bakan karakterler izleyip sıkılacağınız bir film. O bu özellikten filmi beğenmeye çalışmayıp filmi incelerseniz seyir zevkinin çok düşük olduğunu görürsünüz.
4


avatar
(21) -
Sonuç: Elde var sıfır. Geleceğe dair masal dünyasından boş ve ama uzun bir kesit.
4


default avatar
(8) -
Filme başladım 40 dk sonra hızlı ileri atlatmaya başladım fakat sonra buda yeterli gelmeyince artık kapattım maalesef dayanamadım..
1


default avatar
(1) -
İlkini izlemediğimi farkettim, ikisi de güzeldi.
9


default avatar
(219) -
İnsanın köle ihtiyacı (! ) yeni arayışlara kapı açtırıyor. Yapay insanımsıların konu olduğu filmlerden biri bu da. İnsan, ruh, canlı kavramlarını sorguluyor. İnsan kendi eliyle ürettiklerinin tehdidi altında. Ama zaten insanın teknolojiyi, bilimi kullanıp ürettiği çok şey insanlık bir yana tüm canlılığı, doğayı tehdit etmiyor mu? Film güzeldi. Nefis görüntüler, nefis müzikler... Diyalog ve aksiyon az. İyi bir bilimkurgu diyebilirim.
8


default avatar
(5) -
Film uzun olmasına rağmen sıkmadı diyebilirim. Diyaloglar sürükleyiciydi,atmosfer iyiydi. Fakat aksiyon bekleyenler için büyük hayal kırıklığı yaratabilir. Beklentiye girmeden izleyin 10/6


default avatar
(15) -
Bu filmmi yılın filmi? 2 veriyorum 2
2


avatar
(116) -
En başta yorucu bir film olduğunu belirtmek lazım sanırım.. Uzun süresi ve nispeten durağan ilerleyişi izleyeni yoruyor.. öte yandan hikaye ve anlatım yönünden beğendiğimi söyleyebilirim..
7


default avatar
(16) -
Akıcı heyecan verici bir film beklerken gereksiz uzatılmış durağan ve ne enteresan ki buna rağmen kalite kokan ancak beklentilerimi karşılamayan bir devam filmiyle karşılaştım malesef..
6


default avatar
(19) -
Berbat ötesi ,ancak 3 gecede bitirebildim, dizi gibi seyredince ancak katlanabildim...sabırlar dilerim
2


default avatar
(104) -
Devam filmleri genelde ilk filmi aratır. Ama bu film kanımca ilk filmden daha iyiydi. Bilim kurgu adına herşey vardı. Türü sevenlere kesinlikle tavsiye ederim.
8


avatar
(119) -
Bence filmde Ridley Scott / Denis Villeneuve okadar güzel bir bağ yakaladı ki diğer birçok bilim-kurgu filminden kendini ayıkladı diyebilirim.. Ghost in Shell animesnin film uyarlaması olmamıştı olamamıştı fakat sanki Blade Runner iki filmide Ghost in Shell filmi evreninde geçiyor gibi.. Heyecanı hissediyorsunuz. Bir devam filmi olarak bu başarıyı yakalamak zordu ama başarıldı bence.. İyi seyirler puanım 10/7
7


default avatar
(30) -
Ryan gosling neden hep böyle durağan filmler çeviriyor?
Sürprizbozan: Göster
Sırf görsellik ve oyuncular hatrına 5/10 puanlıyorum. Konu ise 10 üzerinden en fazla 3.
5

Cevaplar (4)
avatar
(395) -
filmi henüz izlememiş olanların alnına spoilerı çaktın tebrik ederim
10


6
| Bildir
avatar
(58) -
Fimin adı sürücü driver. Sırf film müzikleri için o filmi 6 defa izledim 156 ekran led tvde.


0
| Bildir
default avatar
(30) -
müzikleri dinlemek için filmi izlemene gerek yok. Soundtrack'leri youtube veya diğer müzik dinleme platformlarında var.
5


0
| Bildir
default avatar
(30) -
müzikleri dinlemek için filmi izlemene gerek yok. Soundtrack'leri youtube veya diğer müzik dinleme platformlarında var.
5


0
| Bildir


default avatar
(8) -
Sansursuz izledim ama neresi sansurlenecekmis Turkiye'de anlamadim. Zaten filmi de begenmedim maalesef ilk film top 10 filmim icindeyken ikincisi beni hayal kirikligina ugratti.
4


avatar
(122) -
Öyle gerisi gelecek bir film değildi. Çok film izleyince beklenti yüksek oluyor. Zaman kaybı da değil. Arada 6 puanlık bence.
6


‹ Önceki 1 2 3 4 Sonraki ›
Blade Runner 2049
Dizi Altyazıları
Westworld (5,378) The Expanse (2,214) La casa de papel (2,095) Colony (1,876) The 100 (1,841) Luke Cage (1,802) Genius (1,353) The Crossing (1,120) 12 Monkeys (997) Vikings (971)
Vizyonda bu hafta
Türkçe Altyazı © 2007 - 2018