Giriş Kayıt

Blade Runner 2049: Bıçak Sırtı (2017) Yorumlar


Blade Runner 2049

En çok beğenilen yorumlar
avatar
(53) -
Türkiye'de sansürlü olarak oynayacak olmasını kınıyorum. Gerçekten çok ilkelce...
7


avatar
(371) -
Filme gitmeden önce Blade Runner'ı izleyin, eğer ''director's cut'' versiyonunu çoktan izlemişseniz izlediğiniz versiyonun final sahnesi kesilmiş olması lazım, o son sahneyi bulup onu da izleyin - bu film için çok önemli - Daha sonra bu filmi izleyin.

Şu film bir çok şey bakımından mükemmel. İlki, 1. filmden kalan soruların çoğuna cevap vermiş. İkincisi, filmde yarattıkları dünyanın gerçekliği kusursuz - gösterilen teknoloji ve ortam gerçekten inanılmaz - Üçüncüsü, film sizi direk içine çekiyor ve bunu sadece gizemiyle değil, sessizliği ve
görsel manzarasıyla yapmayı başarıyor. Dördüncüsü, 1. filmde de olduğu gibi bu filmde de oyunculuğun ve müziğin atmosfer ile mükemmel uyumda olması. Beşincisi, filmin tatmin edici bir sonu olması. Altıncısı, bildiğin film sizi manipüle ediyor ve hiç farkında bile değilsiniz.(Ayrıca ''The Sting''de olduğu gibi saçma bir yöntem kullanarak değil) Yedincisi, karakterlerin girişi/tanıtımları.

Ses çok etkileyiciydi, patlamalar filan gerçekten etkileyiciydi. Efektler muazzamdı, gelip giden holagramdan tut uçan arabalara kadar, yeterince tatmin ediciydi, yapımcılar para basarak geleceği kusursuz yansıtmışlar.(''IT'' filmindeki gibi seyircileri korkutamayan, kalitesiz efektli yaratıklar için 35 milyon dolar kullanmamışlar. Bildiğin parayı harcamışlar ve seyircilerini tatmin ettirmişler.)

Tıpkı orijinali gibi, bu filminde soruları; bizi insan yapan şey ne ve tüm özelliklerimize uyum sağlayınca niye kendimizi yaratışılımızdan farklılaştırmaya çalışırız? ''K'' her ne kadar yapay biri olsa da, sanal olan Joe(Ana De Armas) ile ilişkisinde adamın ne kadar gerçek bir insan olduğunu görebiliyoruz, üstelik aralarındaki ilişki güzel olduğu kadar yaratıcıydı da. Ve filmdeki tema her ne kadar kölelik olsa da size makinelerin paylaştığı ilişkinin de önemini gösteriyor.

Önce Blade Runner'ın kesilmemiş versiyonu izleyin, sonra sinemaya gidip bunu izleyin.
8


avatar
(60) -
Uzun zamandır böyle doya doya güzel bir film izlememiştim. Kurgu felsefe teknoloji sanat hepsi muhteşem bir keyif sunuyor...


Yorumlar (210)
default avatar
(22) -
Cok yavas ilerleyen bir film ve 1 saatlik kisim atilsa heralde kimse farki anlamaz diye dusunuyorum. Turk dizilerindeki gibi uzun uzun bos bos gereksiz bakismalar var. Ama film genel olarak guzel izlenir. En onemli nokta filmi izlemeden once 1982 yapimi Blade runner filmini ve 3 kisa filmi sirasiyla izlenmesi gerekiyor yoksa filmden cok da bisey anlamazsiniz. 6-7/10
Blade Runner (1982)
Blade Runner: Black Out 2022
2036: Nexus Dawn
2048: Nowhere to Run
7


avatar
(65) -
Kötü film değil, lakin süre uzun, senaryo sığ, işleyiş yaratıcı değil, yinede beklenti içinde sizi izletiyor. İle sil unut tarzında bi yapım olmuş.
6


avatar
(2) -
Kesinlikle ilk filmden çok daha iyi. İlk filmde ki soruların cevaplarınıda alıyoruz bu bölümde. Denis Villeneuve harika bir iş çıkarmış. Kült mertebesine ulaşmış bir filme böylesine güzel bir devam filmi çekmek her yiğidin harcı değil.
Sürprizbozan: Göster

Çok iyi düşünülmüş, harika bir sahneydi.
8


default avatar
(16) -
ilkini izlediğim zaman bu ne biçim film böyle nasıl kült olmuş bu film demiştim.tabi o zaman gençtim toydum.şimdi bu ikincisini de izleyince eskisine değer katan bil film olmuş diyorum.görsel dünyasını beğendim.hikayede zorlama bir ters köşe olsa da bilimkurgu sevenler tatmin olacaktır...
8


default avatar
(65) -
hikayeyi takip etmesi oldukça zor. Ayrıca buna değermi bilemiyorum. Ama Teknik Açıdan Güzel bir Film
7


default avatar
(14) -
Zaman kaybı. Olaylar çok dar bir alanda gelişiyor ve film çok ağır ilerliyor.
5


avatar
(53) -
Film benim hoşuma gitti ancak süresi çok uzun biraz daha akıcı olsaydı keşke.
7


default avatar
(12) -
Ben bu filmi, genelin aksine bir başyapıt olarak değerlendirmiyorum. Sinematografisi başarılı ancak bu temayı daha başarılı işleyen filmler var. Gereksiz bir uzunluk ve durağanlık var. Film beni içine çekemedi. İlk filmde de aynısı olmuştu.
7


default avatar
(21) -
Bu sanat eserine sadece çok kötü diyen arkadaşları justice league gibi süper kahraman filmlerine bekliyoruz, sonuçta onlara göre süper kahraman filmi olunca, o film efsane bir eser statüsüne geliyor.


default avatar
(325) -
Yönetmen araya sevişme eklemeye ortam ayarlıyor ama uyku engelleyecek ortam ayarlayamıyor...


default avatar
(56) -
1.serinin devamını çok iyi yansıtmışlar kaliteli olmuş bence izlemeden geçmeyin
8


avatar
(290) -
Çok anlamlı bir film ama filmin anlam ve güzemi için 2 saat 40 dakika çok uzun olmuş, yani izleyiciyi tatmin etmiyor. Filme biraz daha hareketlilik serpiştirseler ne olur sanki...
6


default avatar
(116) -
Merakla bekledim, keyifle izledim. O kadar harika @nothimme arkadaşın dediği gibi izleyin filmi. Ilk filmi bilmeden keyif alamazsınız. Sıradan bir aksiyon filmi değil izlediğiniz.


avatar
(98) -
Oyuncular kaliteli ama sarmadı beni yaa. Epeyce bir bilgisayar teknolojisi var ama filmin ruhu YOK. Zaman kaybı arkadaşlar, tavsiye etmem.

Notum 4/10
4


avatar
(448) -
45 dakika dayanabildim. Hadi tamam her dakika aksiyon beklemiyoruz ama diyaloglar bile tane tane, yavaş yavaş, ağır ağır ilerliyor. Saygısızlık olmasın diye puan vermiyorum sonuçta ortada bir emek var, ama ben beğenmedim.


avatar
(679) -
Denis Villeneuve son dönem yönetmenlerin arasından sıyrılmayı başardı. Rüşt-ün ispatıdır bu film çünkü yaptığı iş ortaya çıkan sonuç devam filminden beklenti anlamında muazzam karşılanmış. Ryan Gosling durgun, yerinde oyunculuk sergilemiş ben beğendim ancak Harrison Ford ve Jared Leto performans olarak bence daha iyi.

Ancakkkkk...

Bir kere okuduğum yorum ve incelemeler aynı zamanda puanlamasına güvendiğim arkadaşların etkisi ile beklentim epey yüksek oldu. Ben filmi genel hatlarıyla beğenemedim. Madde madde sebepleri sayacak olursam;

1- Olması gerektiğinden hayli uzun. Film yarım saat kısalsa kaybedilecek çok bir şey olmazdı.
2- Filme hakim olan yoğun gri kullanımı bir zaman sonra içimi sıktı. Gün ışığı görmek istedim.
3- İkinci film olarak yeni bir şey söylemiyor. Birinci filmin cevapsız kalan sorularına odaklanmış.
4- "Çocuğun" cinsiyeti erken dakikalarda açık ediliyor ancak son anlarda sanki müthiş bir süprizmişcesine sunulmuş. (Hayal kırıklığı)
5- Keşke Jared Leto'nun karakterine daha çok zaman verilseymiş. Bu filmde kötü karakter yapılacak yatırım çok daha iyi bir işin çıkmasına sebep olabilirmiş. Büyük eksiklik olmuş.
6- En iyi film müziği kategorisinde oscara adaylığını bilerek izledim ancak müzik çok az kullanılmış idi. Ses kurgusu iyi idi ancak filmi koşturan bir film müziğinden bahsetmek neredeyse imkansız.

Oscara aday olduğu beş dalda(En İyi Yapım Tasarımı, En İyi Sinematografi, En İyi Ses Kurgusu, En İyi Ses Miksajı, En İyi Görsel Efekt) En İyi Sinematografi dışında herhangi bir ödül alabileceğini düşünmüyorum.
7

Cevaplar (1)
avatar
(186) -
Yanlışlıkla eksiye bastım; güzel eleştiri.
3


0
| Bildir


avatar
(186) -
Yönetmenin Sicario ve Arrivals filmlerine aşırı derecede benzettim. Bir öyküyü seyrediyorsunuz yavaş yavaş, uzun uzun, ancak sonunda hiçbir şey vermiyor. İki saat kırk beş dakika olmasına anlam veremedim. O kadar çok boş sahne var ki. Keşke kısa kesilmiş bir sürümü olsaydı, 45 dakikada iş biterdi.
3


default avatar
(31) -
Uykumu getirdi resmen. 1 saat 45 dakika dayanabildim sonra kapattım.
3


avatar
(34) -
Şu anda bile yavaş yavaş denenmeye başlayan yapay zekaların kısa bir süre içerisinde hırçınlaştığı ve kavga eder duruma geldiği ortada. Gelecekte insansı robotlara his, korku, sevgi vb. insan özelliklerini katarak bu durumu kurtarılabileceği düşünülüyor ama ne de olsa insan elinden çıkmış olması onları bu özellikleri kazandıktan sonra yaşama sevinci kazandırmasına engel olamıyor ve neden ben ölüyorum sorusunu kendi kendine sormaya başlıyor. Şimdiye kadarki izlediğim tüm yapay zekalı filmlerde bu sorun karşıma çıkıyor. Acaba hali hazırda böyle bir sorunla karşı karşıyalar da bize bir şey mi anlatmak istiyorlar?

İyi seyirler...


default avatar
(34) -
Film müzikleri mükemmeldi, oyunculuk müthişti, ilk filmi tamamlamış tarzı yorumlar okuyorum, 2 saat 45 dk birbirine boş boş bakan karakterler izleyip sıkılacağınız bir film. O bu özellikten filmi beğenmeye çalışmayıp filmi incelerseniz seyir zevkinin çok düşük olduğunu görürsünüz.
4


avatar
(21) -
Sonuç: Elde var sıfır. Geleceğe dair masal dünyasından boş ve ama uzun bir kesit.
4


default avatar
(5) -
Filme başladım 40 dk sonra hızlı ileri atlatmaya başladım fakat sonra buda yeterli gelmeyince artık kapattım maalesef dayanamadım..
1


default avatar
(1) -
İlkini izlemediğimi farkettim, ikisi de güzeldi.
9


default avatar
(208) -
İnsanın köle ihtiyacı (! ) yeni arayışlara kapı açtırıyor. Yapay insanımsıların konu olduğu filmlerden biri bu da. İnsan, ruh, canlı kavramlarını sorguluyor. İnsan kendi eliyle ürettiklerinin tehdidi altında. Ama zaten insanın teknolojiyi, bilimi kullanıp ürettiği çok şey insanlık bir yana tüm canlılığı, doğayı tehdit etmiyor mu? Film güzeldi. Nefis görüntüler, nefis müzikler... Diyalog ve aksiyon az. İyi bir bilimkurgu diyebilirim.
8


default avatar
(5) -
Film uzun olmasına rağmen sıkmadı diyebilirim. Diyaloglar sürükleyiciydi,atmosfer iyiydi. Fakat aksiyon bekleyenler için büyük hayal kırıklığı yaratabilir. Beklentiye girmeden izleyin 10/6


default avatar
(16) -
Bu filmmi yılın filmi? 2 veriyorum 2
2


avatar
(92) -
En başta yorucu bir film olduğunu belirtmek lazım sanırım.. Uzun süresi ve nispeten durağan ilerleyişi izleyeni yoruyor.. öte yandan hikaye ve anlatım yönünden beğendiğimi söyleyebilirim..
7


default avatar
(14) -
Akıcı heyecan verici bir film beklerken gereksiz uzatılmış durağan ve ne enteresan ki buna rağmen kalite kokan ancak beklentilerimi karşılamayan bir devam filmiyle karşılaştım malesef..
6


default avatar
(16) -
Berbat ötesi ,ancak 3 gecede bitirebildim, dizi gibi seyredince ancak katlanabildim...sabırlar dilerim
2


default avatar
(100) -
Devam filmleri genelde ilk filmi aratır. Ama bu film kanımca ilk filmden daha iyiydi. Bilim kurgu adına herşey vardı. Türü sevenlere kesinlikle tavsiye ederim.
8


avatar
(112) -
Bence filmde Ridley Scott / Denis Villeneuve okadar güzel bir bağ yakaladı ki diğer birçok bilim-kurgu filminden kendini ayıkladı diyebilirim.. Ghost in Shell animesnin film uyarlaması olmamıştı olamamıştı fakat sanki Blade Runner iki filmide Ghost in Shell filmi evreninde geçiyor gibi.. Heyecanı hissediyorsunuz. Bir devam filmi olarak bu başarıyı yakalamak zordu ama başarıldı bence.. İyi seyirler puanım 10/7
7


default avatar
(22) -
Ryan gosling neden hep böyle durağan filmler çeviriyor?
Sürprizbozan: Göster
Sırf görsellik ve oyuncular hatrına 5/10 puanlıyorum. Konu ise 10 üzerinden en fazla 3.
5

Cevaplar (1)
avatar
(391) -
filmi henüz izlememiş olanların alnına spoilerı çaktın tebrik ederim
10


6
| Bildir


default avatar
(8) -
Sansursuz izledim ama neresi sansurlenecekmis Turkiye'de anlamadim. Zaten filmi de begenmedim maalesef ilk film top 10 filmim icindeyken ikincisi beni hayal kirikligina ugratti.
4


avatar
(105) -
Öyle gerisi gelecek bir film değildi. Çok film izleyince beklenti yüksek oluyor. Zaman kaybı da değil. Arada 6 puanlık bence.
6


default avatar
(18) -
Tam bir hayal kırıklığı. Yorumlara bakıp bin umutla başladım. Ancak; aksiyon yok, uzun, durağan ve sıkıcı sahneler. İnsan ve cyberpunk ayrımı yapılmamış, konu karmakarış işlenmiş. Yani dediğim gibi bir hayal kırıklığı. Merakımdan izledim. Ancak filmin sonunu zor getirdim.


avatar
(34) -
Sadece olumsuz bulduğum yanlarını belirmek istiyorum;

1. Cyberpunk evreni söz konusu olduğunda, evren bu kadar boş tasarlanmamalıydı sanki. Diğer insanlar ve replikanlar nerede, ana karakterlerle etkileşimleri neden es geçilmiş anlamadım. Kısıtlı mekanlarda sadece ana karakterleri görüyoruz.
2. Karakter derinliği hiç yok. "Deckart" hariç diğer karakterlerin motivasyonlarını oluşturan temel altyapıyı filmde göremiyoruz. Bu konuyla ilgili uzun uzun yazmak isterdim sadece şunu yazayım; Jared Leto'nun canlandırdığı "Wallace" karakterinin amacını ve motivasyonunu anlamlandırmak için filmi tekrar mı izlemeliyiz bilemedim.
3. Senaryo zayıf ve anlatım dili sıkıntılı, bu yönüyle de "kült" olarak nitelendirilen ilk filmin çok çok gerisinde kalıyor.

Özetle bu üç ana unsurdaki eksiklikler, filmin içine girmemizi ve anlatılmak istenen konunun ve ana fikrin derinliğini kavramamazı zorlaştırıyor. Film "bana göre" bir başyapıt olma şansını da bu olumsuz yönlerinden dolayı kaçırıyor.
7


default avatar
(11) -
Koskocaman bir hayalkırıklığı. Ryan gosling var ve ben bu filmi beğenmedim. Başımıza taş yağacak sanırım
6


default avatar
(9) -
Konu, işleyiş ve kadro mükemmel. Ancakkk gereksiz o kadar uzun boş sahneler vardı ki bazen beni boğdu.
6


default avatar
(32) -
Çok bilmişlerin muhteşem vb klişelerine aldanmayın yönetmen müthiş bir sinematografi hazırlamış senaryoda güzel ama bişeyler eksik , heyecan eksik , aksiyon eksik , final eksik
Güzel bir film olmuş kültlük muhteşemlik birşey yok kısaca
6


default avatar
(5) -
1. filmi izlememiştim. ancak mevcut haliyle bile beni çok sıktı. Özellikle de sessizliği ve gereksiz sahne uzatımları beni yordu. Sırf sonunu merakımdan filme dayanabildim. İzledim ve unuttum. Ya ben sinemadan anlamıyorum yada filmi farklı gözle izlemişim. Çünkü ilk kez bir filmde hem imdb hemde bu site beni yanıltmış oldu.
Filmin beğendiğim yönleri; Gelecekteki karamsarlık güzel işlenmiş. Bilim kurgusu güzeldi.
Uçan arabanın bir ABD filminde Peugeout olması da ilginçti Gülücük
Beğenmediğim yönleri;
Diyalog hiç yoktu, Doğru dürüst insan yoktu; Şehirler o kadar kalabalık ancak insan yok, uçan araçlar neden sadece polis araçlarıydı?
Film kıyameti işliyor mu işlemiyor mu anlamadım? genelde filmi anlamadım.
5


avatar
(170) -
Sansürlü olarak oynatılacak olması aile terbiyesi ve edep konusunda hassas olan müslüman bir ülkede olması gerekendir. Gocunanlar zaten netten elit gruplar halinde izlemekte özgürdürler.
Filme gelince; 82 yılında akılda kalan pek çok soruya cevap niteliğinde ve sanılanın aksine bir çıta daha yukarda bir yapım olmuş. Yılda 2 seri film yerine 30 yılda 2 film çevrilmesi sinemacılığında hakkını verir nitelikte.
8

Cevaplar (4)
default avatar
(3) -
Sansürsüz yayınlandığında edebimiz ve terbiyemiz bozulacaksa, bizler zaten edebin ve terbiyenin yanından hiç geçmemişiz demektir.


9
| Bildir
avatar
(609) -
"explntr" alkışlandınız..


3
| Bildir
default avatar
(13) -
Konuya dini açıdan bakmadan arkadaşa katılıyorum. Dinle bir alakası yok çünkü. Sadece filmdeki çükleri eşim ve sinemadaki diğer 100 kişi ile beraber izlemek hoşuma gitmezdi.
6


4
| Bildir
avatar
(170) -
Ne tuhaftır ki en son edep ve terbiye konusunda şatafatlı konuşan bir sanatseverin swinger partilerine sıcak baktığını da gördük. Kimseyi değiştirme gibi bir niyetimiz olmadı ama kimden ders alacağımızı da biliriz çok şükür.
8


1
| Bildir


default avatar
(13) -
Incendies ile 2010 yılında hayatıma mükemmel bir giriş yapan Denis Villeneuve, Prisoners ve Sicario ile beni kendisine hayran bıraktırmıştı. Arrival ile başka bir boyuta geçen bu adam, Blade Runner ile adeta bir kült haline gelmiş durumdadır. Denis Villeneuve adamsın, bir başkasın sen..


avatar
(3) -
Her ne kadar senaryosu özgün denilse de, ağır bir şekilde ilk filmin izlerini taşıyor.. Eğer izlemediyseniz üşenmeyin ilk filmi izleyin sonra bunu izleyin.. Yok eğer ilk film için vaktim yok benim diyorsanız, şuraya basit bir spoiler yazabilirdim ama o zaman da muhtemelen bu yorumumu yayınlamazlar.. Bu nedenle yapacak birşey yok.. önce ilk film sonra bu film diyorum!!!
7


default avatar
(11) -
Film son ana kadar icinde tutuyor izleyeni.
Sahneler oyunculuklar gorseller cok iyi
İlerleyen zamanda kült konseyinde yerini alir.
8


avatar
(124) -
Hakkı verilmiş bir devam filmi, iyi ki sinemada izlemedim film sansürlenmişti, çoğu kişide ilk filmi izlemeden bu filme girdi o yüzden kötülendi film. İnceler çok güzeldi, bazı replikler özenle seçilmiş ve tabiki sinematografi olağanüstü.
8


default avatar
(22) -
Filmin konusu güzel ama akışkanlığı çok ağır. Belli bir yerden sonra izlemek yorucu geliyor. Harcanan zamana değmiyor. Bu filme biraz aksiyon ekleseler super olurdu. Bana göre imdb de ki puanı hakketmiyor. 5 ile 6,5 arası puan çok iyi o da farklı bir konu ve görsel efektler.


default avatar
(22) -
İzlediğim en sıkıcı filmlerden biri yeminle içim bayıldı. Atlayarak izledim. Bu ne böyle bilimkurgu filminde melankolik bir hava. Offf bence vakit kaybı.
5


avatar
(458) -
Yönetmen özelinde bakarsak bu tarz meşakkatli filmleri iyi kavrıyor gelişmeleri doğru okuyor ama finallerde hep bir eksikliği var gibi -Incendies (içimdeki yangın) hariç- ilk filmdeki tempo bu filmde durağana evrilmiş süre konusunda ise 2 saatlik bir filmi gereksiz bir şekilde 40 dk. Uzatmışlar... Görsellik,kaotik atmosfer,karanlık planlar,mimari yapılar yine filme yakışır bir tarzda... Oyunculuklar olması gerektiği gibi ama senaryo kısmında çok matah bir durum yok ufak tefek sürprizler dışında hikaye tekdüze,katmanlı değil... Tam puanında bence...
7


avatar
(41) -
İlk filmin o zamanlara göre değerini ve özelliğini bilmeyenlerin bu filmi de pek beğenip anlayacaklarını sanmıyorum. Bu filmi de başarılı ve ilk filmin havasına ve kalitesine uygun buldum...
8


default avatar
(40) -
Film senaryosu ve görseliyle harika....Bana göre tek kusuru sanki konu çok yavaş ilerliyor,akıcılık sorunu var.
Yinede izlemenizi tavsiye ederim.
9


‹ Önceki 1 2 3 4 Sonraki ›
Blade Runner 2049
Vizyonda bu hafta
Türkçe Altyazı © 2007 - 2018