Giriş Kayıt
En çok beğenilen yorumlar
default avatar
(38) -
Hayatı jason statham filmlerinden ibaret olan fakat snatch ve lock,stock and two smoking barrels dan bi haber olan dolayısıyla guy ritchie gibi efsane yönetmeni bilmeyen kişilerden wachowski kardeşlerin filmlerini beğenmelerini vede iyi bir alt yazının bu film için neden bu kadar önemli olduğunu anlamalarını beklemek gereksizdir.Bu tip insanların yanında kitap kadar sessiz olmakta fayda vardır.


avatar
(94) -
Zıtlaşmalar her zaman olacaktır. Kabul edilebilir düzeyde olduğu müddetçe, bunu anlamak mümkün.
Buna karşın, nefret derecesinde bir filmi eleştirmeyi hem sinemaseverlere yakıştırmıyorum hem de bunu gerektirecek pek fazla sebep gelmiyor aklıma. Tabii kişinin elini kolunu bağlayıp, istemediği halde o filmi zorla izletmemişlerse. Hadi bir nebze, buradaki öfkenin, yanlışlıkla izletenden, izlenilene kaydığını anlayabilirim.
Cloud Atlas'ı güzel yapan, filmi anlamak için çekilen zorluk mu? Anlamadıysam eğer güzeldir düşüncesi mi?
Yoksa Cloud Atlas'tan nefret ettiren, alışılmışın içerisinde yaşamaya devam etme isteği mi? Bildiğim kötüyü bilmediğim iyiye tercih ederim mantığı mı?

Bana göre... Cloud Atlas'ı anlamak, bir cevap aramaya çalışmakla, bir cevap hazırlamaya çalışmak arasındaki çizgiyi fark etmekle mümkün. Cloud Atlas'ı sevmek veya sevmemek kişinin kendisine kalmıştır ama ondan nefret etmek, kimilerine göre bir lüks kimilerine göre bir kayıp olarak algılansa da, şahsen, uzak kalmak istediğim bir şeydir.
10


avatar
(85) -
Bu film bir döngüyü anlatıyor. 6 farklı hikayeyi konu alarak aralarındaki bağ güzel bir şekilde vurgulanmış.Yapılan bazı yorumların aksine bu hikayelerin birbirleriyle bağlantılarını görememek yaşadığımız dünyanın farkında olamadığımızı kanıtlar niteliktedir. İyilik sessiz kaldıkça kötülük ; düzenini tarihin her satırında hissettirir ve hep daha fazlasını ister.. Geçmişe bakıp aynı hataları yapanlar, iyilik için savaşmak yerine kötülüğün düzenine ayak uyduranlar dır AT GÖZLÜĞÜ TAKANLAR... "Hayatlarımız bize ait değil. Yaşamış ve yaşayacak başka insanlara bağlı" Vicdanlılar , Vicdanı sömürenler ve Vicdansızlar.. İste bizim büyük düzenimiz !


Yorumlar (372)
default avatar
(78) -
Uzak durulması gereken bir vaka daha. "Nasıl saçma sapan, karmakarışık berbat bir film yaparız" diye uğraşmışlar ve başarılı olmuşlar. Boş zamanınız çoksa bile tavsiye etmiyorum, film tam bir çorba. Neyin ne olduğu belli değil. Acaba o şişirme puanı nasıl aldı? esas soru işareti bu. Oyuncuların hatrına 4
4


default avatar
(6) -
Biraz önce kafa patlattığım, vaktimi heba ettiğim 3 saatime pardon yaklaşık olarak 4 saatime resmen acıdım.Konusu çok basit bir film,anlamak için pek fazla kafa yormaya gerek yok fakat bu konuyu 3 saat gibi uzun bir süreye yaymanin gereksiz kalabalıktan başka bir izahı yok.Burada izleyiciye büyük saygısızlık var.

Çok basit bir soru; yönetmen arkadaşlar şikayet ettikleri konuyu burada sizce izleyiciye kendileri uygulamıyorlar mı?
3


avatar
(145) -
Hikayenin kolektif bilinçdışını şekillendiren arketipler ( iyi ,kötü ,kahraman , fedakar , çıkarcı , murai , korkak arketipleri özellikle her hikayede baskındı ) üzerinden şekillendiğini ve de linear bir zaman kavramı yerine dairesel bir zaman kavramı içerisinde olduğunu düşünüyorum ve de hikaye doğrusal bir zamanda geçiyormuş gibi aktarılırken birbirini tekrar eden olayların olması kafaları biraz karıştırıyo tabi ki . Ama yine de Jung'un kuramları ve dairesel zaman kavramıyla anlaşılması zor gibi duran film çok daha anlaşılır hale geldi benim için. Tabi ;yanılma ihtimalim %50 Gülücük
7


default avatar
(1) -
filmi ilk çıktığında sinemada izleyip çok beğenmiştim. izledikten 2 yıl kadar sonra kitaptan uyarlama olduğunu öğrenip kitabını okudum. kitabı muhteşemdi.
sonra oturup filmi tekrar izledim. rezaletti.
bir filmi kitabını okumadan önce ve okuduktan sonra izleme farkı böyle oluyor işte...


avatar
(135) -
Son yıllarda izlediğim en hakikatlı, en essah, en sahici filmdi. Kimi filmler olur ki 2 saati, hatta 1.5 saati geçtim, 15 dakikası dahi zaman kaybıdır. Unutulmaya mahkumdur. İşte bu filmin her bir dakikası ayrı bir kazanım. Ne uzun zaman olmuştu böyle büyük bir yapımla karşılaşmayalı.
8


avatar
(1198) -
2012 yılında yazdığım yorum...
Bu yılın en çok konuşulan filmi Bulut Atlas’ı uzun süresine rağmen bir çırpıda izledim.

Filmin hikayelerinin bağlantılarını tam anlamadım ama hiç önemli değil. Anlamaya çalışmadan izlemek bile yeterli çünkü görseli çok zengin bir film. Belki kitabını okursam tam anlarım. Boşuna dememişler bu filmi sinemaya uyarlamak çok zor hatta imkansızdır diye. Usta yönetmenler ve iyi oyuncular ile imkansız başarılmış. Tam anlayabilseydim yani parçaları birleştirseydim yüzyılın filmi, başyapıt gibi kelimelerle överdim.

Tom Hanks , Halle Barry ve Hugh Grant , filmde farklı karakterlerde gözüken isimlerdi. Susan Sarandon ve Hugo Weaving de çeşitli rollerle yapımda yer almışlar.

Filmi ders çalışır gibi not alarak izledim . Henüz izlemediyseniz belki size de bir faydası olur .Yıl 2346- yaşlı bir adam Georgie ile ilk karşılaşmasını anlatmaya başlar.

Yıl 2009- Bay Cavendish- kitap yayıncısı yaşlı adam daktilosunda yazı yazmaktadır.

Yıl 1849- Pasific’deki bir adaya, kayınpederi adına bir anlaşma yapmaya giden Adam Ewing’in tehlikeli gemi yolculuğu

Yıl 1936- İngiltere’de okuyan iki aşık eşcinselden Probisher’ın , ünlü bir bestecinin yanında çalışarak Cloud Atlas Altılısı adlı senfoniyi bestelemesi.

Yıl 1973- Köşe yazarı Luisa Rey’in tesadüfen “ çok şey bilen “ Sixsmith adındaki adamla tanışması ki bu adam 1936 daki Probisher’in sevgilisiydi.

Yıl 2144- Kore - filmin en güzel sahneleri çünkü çok ilginç bilimkurgu sahneleri var.

Yıl ?- Kıyametten sonraki 6. Kış. Bu sahnelerde de fantastik öğeler var. Vadide ilkel şartlarda yaşayan insanlar ve başka gezegenden gelen, dağın tepesindeki Şeytanın Kapısına çıkmak için rehber arayan bir kadın.

Tüm bu yıllardaki karakterlerin maceralarını içeren sahnelerin karışık olarak verildiği bir film dersem sanırım neden bağlantıyı kuramadığımı anlarsınız. Eleştirmenlerin yazılarında reenkarnasyon ilişkisi olduğu söylenmiş. Ruhlarla ilgili bir konu olduğu filmdeki konuşmalardan çok belli de kim kimin ruhuna sahip onu anlamadım. Ekşi sözlükteki yorumlarda da filmin bu yöndeki eksiğine dikkat çekilmiş.

Sahneleri çok düşünmeden izlerseniz yani zihninizi fazla yormadan görsellikle yetinirseniz tam bir görsel başyapıt.

Uyarlama senaryo ve sanat, görüntü yönetmenliği dallarında Oscar şansı olabilecek bir film.

Kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim. Vakit bulursam ileride tekrar izleyeceğim.

Filmin Yönetmenleri ( Aynı zamanda Senaristleri): TOM TYKWER ( Perfume, Run Lola Run), ANDY VE LANA WACHOWSKI ( Matrix serisi senarist ve yönetmenliği ve V for Vendetta senaryo)
8


default avatar
(11) -
süresi uzun olmasına rağmen akıcıydı konusu ve anlatımı özgün bir film.Kesinlikle izlemelisiniz
7


avatar
(33) -
seyirciyi zorlayan filmleri hiç sevmiyorum..her beyne hitap eden filmler yapılmalı..amacın nedir sinemada..seyirciye ulaşmak değilmi..değilse niye sinema yaparsın..neden o kadar ülkede vizyona sokarsın filmi..gereksiz boş bir film..aklımı zorladığım başka yerler var..akıl çok kıymetli..zamanda..böyle bir filme harcamayın derim
5

Cevaplar (1)
avatar
(289) -
Eyvah eyvah, siz çok yanlış anlamışsınız sinemayı... :O
8


1
| Bildir


default avatar
(131) -
Acayip bir şeydi yaa. Evet yorumların genelinde olduğu gibi bir başyapıt degil sure biraz fazla tutulmuş. Altı hikaye sıra sıra geçince karakterleri filmin yarısında oturtamadım. Eminin pek cok kişi tam da bu noktada sıkılıp bırakmayı düşünebilir ama kesinlikle sonuna kadar izlenimleri hakediyor. Kavramaya çalışmayın sadece izleyin o yolunu buluyor
7


avatar
(18) -
İki-üç mesaj alacağım diye 3 saat film seyrettim. Yani öyleymiş, yorumlarda öyle yazıyor.

Wachowski'lerin filmlerinde ana tema hiç değişmiyor sanırım. The Matrix, V for Vendetta gibi iki büyük yapımda da konu aynıydı: Zalimler ve onlara karşı koymaya çalışan esirler, köleler, özgürlükleri elinden alınmışlar vs.

Bu film de diğer ikisi gibi büyük bir iz bırakmak için yapılmış. Her şey çok kaliteli olmasına rağmen çok uzun tutulmuş süre, hikayelerin kopukluğu ve en önemlisi hikayenin bir yere varamaması nedeniyle başarılı bulmadım.
4


avatar
(320) -
masal gibi bir film, biraz uzun ve merak uyandırıcı ama abartılacak derecede güzel değil değil de bir defa izlenilir, 10/6,8
6


default avatar
(45) -
Filme 9 puan vermistim. Bugun tekrar seyredince haksizlik ettigimi anladim ve puani 10 a cevirdim. 11 olsa onuda verirdim. Katilmayanlar tabiki olacaktir ama benim icin hayatimda seyrettigim en iyi filmdir.
10


default avatar
(76) -
Çok karmaşık. Sürekli farklı karakterleri birbirleri ile uyuşturmaya çalıştım. Ama yoruldum tad vermedi.
5


avatar
(576) -
Seyretmeyi çok istediğim halde bir veya daha fazla sebepten gecikmeli seyredebildiğim her filmde olduğu gibi, bunda da kural değişmedi; filmi çok beğendim. Evet; kabul etmek gerekir ki, bir başyapıt değil. Böyle düşünmeme sebep birçok noktası var filmin...

Örneğin, tekrarları çok. Bu da ister istemez filmi didaktik bir yapıya büründürmüş diye düşünüyorum. Özellikle de aynı konuların temcit pilavı gibi ısıtılıp ısıtılıp önümüze sürüldüğü şu günlerde kendini tekrar eden her şeye karşı bir tahammülsüzlük içinde olan bünyeme aynı sözleri birkaç kez duymak biraz itici geldi. Çok değil, ama biraz öyle geldi. Keza Yahudiliğe ve Yahudi Soykırımı'na yapılan göndermelerden de bıktım. Klonların imha ritüeli Nazilerin uyguladıkları prosedürün aynısıydı mesela. "Rahimde ya da kazanda doğmak farketmez, hepimiz safkanız." derken klon, her ne kadar tüm insanların eşit olduğuna bir gönderme şeklinde algılanabilecek bir söz olmasına karşın bana ilk anımsattığı bir Shakespeare klasiği olan Venedik Taciri'nden hatırlayabileceğiniz "...Bizi keserseniz kanamaz mıyız?" repliği oldu.

Hikayelerin giriş ve gelişme bölümlerine iltimas geçilip, finale doğru tabakhaneye yetişircesine oldu bittiye getirilmeleri de sürenin sanki iyi ayarlanamadığı hissi uyandırıyor izleyende. Her biri ayrı bir film olabilecek altı farklı hikayeyi bir araya getirme ve tek bir film olarak sunma cesaretini gösteren yönetmenler ve aslında altı farklı filmle sürümden daha fazla kazanabilecekken buna imkan veren yapımcılardan hakkıyla finaller için bir deli cesareti daha gösterip süreyi biraz daha uzun tutma fedakarlığını da göstermiş olmalarını dilerdim. Ama elbette, filmlerin maksimum uzunluğunu belirleyen yegâne etken seans saatleri ve sayılarıdır. Wachowski Kardeşler bile olsan duramazsın karşısında.

Kitap uyarlaması olduğu ve kitabı okumadığım için, fark ettiğim boşluklar ve mantık hatası olduğunu düşündüren kısımlar kitapta da aynı şekilde mi bilemiyorum ama işin bu kısmı hakkında fazla bir şey söylemek istemiyorum. Merak edenler parçaları birleştirmeye çalışırlarsa muhtemelen aynı boşluklara düşüp, mantıksız gelen kısımları fark edeceklerdir. Bu arada kitabı da mutlaka okuyacağım.

Ne demiştim başta?: "Evet; kabul etmek gerekir ki, bir başyapıt değil." Beni rahatsız eden kısımları da dilim döndüğünce ifade etmeye çalıştım ardından. Ama işin bir de "Sezarın hakkı Sezar'a" kısmı var...

Öncelikli olarak prodüksiyon tasarımı, ardından sanat yönetimi, görüntü yönetimi, kamera kullanımı, makyaj, özel efekler, kurgu (Ah, o kurgu!) ve oyunculuk performansları açısından filmi sil baştan ele aldığımızda karşımızda kesinlikle ince işçilik bir yapım olduğunu kabul etmek gerekir. Bunun aksini düşünmek son derece abes olur. Kaldı ki, ruhunuzun o varlığından habersiz olduğunuz gizli saklı köşelerine sızıp sizi içten içe kuşatan o muhteşem melodilerden hiç bahsetmedim bile.

İlaveten ve assolist konumunda olan; kimileri fazla tekrardan anlamını yitirir gibi olmuş; kimileri de nereye çeksen oraya gidecek kıvamda olsa da, kesinlikle bir yerlere yazılıp saklanacak, ama yazıldığı yerde bırakılmaması, gerçekten anlamaya çalışılması ve anlamaya çalışmanın kesinlikle değeceği ve dahi hayata, kendinize bakışınızı değiştirebilecek esaslı kelamları ise filmin "Crème de la crème" kısmı. Bunu da laf olsun, yorum dolsun diye söylemiyorum. Gerçekten bir şeyler söylüyor film... Anlamak, yorumlamak lazım.

Son olarak demem o ki; gerçek değerini yıllar geçtikçe bulacak taze bir şarap gibi... Bugün tattığımızda ağzımızda hafiften bir burukluk bıraksa da, geçen yıllar onu bir klasik haline getirecek. Tıpkı bugünün klasiklerinin zamanında geçtiği yollardan geçiyor henüz.
8


avatar
(2) -
Çeşitli sitelerdeki yorumları okudum ,Filmle ilgili çok kafalar karışmış..ama kendi kısacık yorumumu gerçekten kültür hizmeti yaptığına inandığım ve çok büyük saygı duyduğum bu siteye yapıyorum..

Arkadaşlar; filmi anlamak için çok fazla çabalamayın..Diyalektik ve Tarihsel materyalizmin alfabelerini öğrenmeye bakın..Belki o zaman sadece filmi değil..Dünyayı da bi parça algılama şansınız olur..


default avatar
(9) -
bu filmi anlamamak için sanırım biraz kafamızı zorlamak lazım Çok Mutlu her bir bölüm arasında gözle görülür bir bağlantı vardı. hepsinde sömüren ve sömürülenler arasında çatışma vardı. pardon pardon sömürülenlerin sömürenlere karşı bir başkaldırışı vardı. kısacası her bir bölümü birbirinden politikti. belki filmin konusuna politik konulu denilseydi daha isabetli bir açıklama olurdu. sanırım mesajı da çok açıktı. çok basit bir düşünceyle ifade edilecek olursa : sömüren daima olacaktır ama sömürülende daima başkaldıracaktır...
10

Cevaplar (1)
avatar
(2) -
bin yıl önce ile bin yıl sonrası değişen birşey yok denmiş kardeş ..böyle giderse uzay çağında da olacağı bu denmiş kısaca.. sizin yorumunuz gibi yorumları görünce içime umut doluyor.teşekkürler..


2
| Bildir


default avatar
(7) -
Jim Sturgess'i görüp geldim ve pişman olmadım ama şaheser bir film de değildi bana göre.


avatar
(96) -
Mr. Nobody izleyenler hemen hatırlamıştır . çok benziyor
10

Cevaplar (1)
avatar
(125) -
Maalesef yorumunuza katılmıyorum çünkü iki filmin birbiriyle alakası yok Gülücük
Bu filmde anlatılanlar, alt metin ve verilen mesajlar, Mr Nobody filmindekilerle çok çok farklı. Uzun uzun o detaylara girmeyeceğim.
Sürprizbozan: Göster
7


0
| Bildir


avatar
(152) -
film hakkında ön bilgim olmasaydı şayet nefret edebilirdim Gülücük
ama film bittiğinde,kesinlikle mesajı aldım ve yerimde kalakaldım...olayların bağlantıları veya diğer küçük ayrıntıları kaçırmış olabilirim ama önemli değil...wachowski kardeşlerin takıntılı olduğu bir şey varsa o da "özgürlük" bence...ve dertlerini en iyi anlattıkları film ne v for vendetta ne de matrix'tir,bu filmdir bana göre...tabi onlar olmasa bu film için tam olarak böyle düşünemezdim o da ayrı mesele tabi Hehehehe ,anlamama yardımcı oldular bir nevi öncekiler...her şey bi yana son sahneyi hiç unutmayacağım...müziğin giderek yükseldiği ve hikayenin giderek anlam kazandığı ve insanda adeta senfonik bir tat bıraktığı sahne...o sahneyi kesip masaüstüne atmışımdır,arada bir tekrar tekrar izlerim Gülücük
aşırı uzundu ama hiç sıkılmadım nedense...iyi tarafıma denk geldi herhalde Hehehehe ,şunu özellikle belirtmekte fayda var film bıçak sırtında ilerliyor.evet,izleyiciyi sıkmak için özellikle uğraşmışlar gibi biraz ,ama değil...yorumlara henüz bakmadım ama tahmin etmesi zor değil,büyük ihtimal seyirciyi zıt kutuplara itmiştir diye tahmin ediyorum..ve bunu anlıyorum...dediğim gibi biraz sınırda kalmış bir film...beklentileri yüksek tutmayıp kendinizi ince ince nakış işleyen anneler gibi yavaş ve sindire sindire ilerleyen bir hikayeye hazırlarsanız ve biraz da wachowskilere aşinaysanız filmi çok beğeneciğinize şüphem yok... Saygılar

Sürprizbozan: Göster


Ayrıca ve Ayrıca çevirmen arkadaş her kimse canı gönülden teşekkür ediyorum yukarıdaki cümlenin tek bir kelimesi değişse yarattığı etkiyi tamamen kaybetme ihtimali var ki türkçe dublajı duyunca şok oldum zaten,keşke dikkat etselermiş,ama kısmet işte...
8


default avatar
(42) -
Son zamanlarda seyrettiğim en güzel, en anlamlı filmlerden biri...
Kimi yerde öyle güzel cümleler var ki, not almaya değer. Mesela: "Okyanusun ne değer var ki... Hepsi de birer damladan oluşmuyor mu?" veya "Ölüm, bir son değildir, sadece yeni bir dünyaya açılan bir kapıdır." gibi...
Beş ayrı zaman... Sanki beş ayrı kısa metrajlı filmin birleştirilmiş şekli...
İyiyle kötünün savaşı...
İnsanlığın ortak değerleri...
Kölelik, eşcinsellik, vahşi kapitalizm...
Sosyalistler her türlü kötülüğü sermayeye, kapitale bağlarlar ve bunun için başka bir sistem önerirler. Üretim araçlarına sadece devletin sahip olması gerektiğini, çünkü kötülüklerin kaynağının bu "sahiplik" olduğunu söylerler... İslam ise kötülükleri bir sisteme değil, nefs-i emmareye bağlar. Her bir insan nefsini ıslah etmedikten sonra gerçek mutluluk sağlanamaz. Öyle ya, sistemleri oluşturanlar da insanlar olduğuna göre... İnsan bozuksa ne kapitalizm, ne sosyalizm ne de başka "izm"ler yaşayabilir veya amacına ulaşabilir.
Bir başka açıdan bu film, Hollywood'un yeni bir din oluşturma veya dinlerin özünü kavrama çabasıdır.
Tom Hanks, her zamanki gibi harika... Bu adamın her filmi seyredilmeye değer. "Yeşil Yol" gibi... Ve her filminde bir güzel mesaj var. Didaktik olma basitliğine düşmeden insana pek çok güzellik katan filmler...
9


avatar
(81) -
Geneline ilişkin bir şey söyleyemeyecek kadar kafam karıştı, bu karışıklık bana ayrı bir tat verdi. Lakin zaman ve mekanlar arası geçişin (ki bu kadar sansasyonel zaman ve mekan farklılığına rağmen) büyük bir olaymış gibi değil de yumuşak da olabileceğini göstermesi hoşuma gitti. Zamanın ötesine fısıldar gibi...


default avatar
(339) -
heyacanla izlemeye başladım ama bir türlü ilgimi çekmedi..izlemeyi bıraktım..karışık gibi geldi...zevkler verenkler diyorum..
5


avatar
(180) -
Fazla karmaşık ama bir o kadar da sürükleyici bir film.Felsefik ve anlaşılması zor.İçinde çok fazla anlam taşıyor.
7


avatar
(3405) -
beğenmedim sadece şeytan hoşuma gitti... ama derler ya zevkler ve renkler tartışılmaz yan masamda yıllardır beraber çalıştığım arkadaşım hayran olmuş abartısız haftasonu 2-3 kere izlemiş zevk meselesi... şunu da doğru bulmuyorum vay cahil anlamazsan beğenmezsin falan gerek yok herkes her filmi beğenecek diye bir kaide yok


avatar
(1989) -
Olmamış canım kardeşim. Tam bir çorba. Makyaj sıfır, hikayeler arasında bağlantı kurmak için zorlanıyor. 6.


avatar
(8) -
[b]Müthiş bir film..Kesinlikle hiç sıkılmadım..Tekrar ve tekrar izlemeyi düşünüyorum..Çok başarılı bir yapım... Hıhı
10


avatar
(456) -
Güzel bir filmdi anlatılmak istenen felsefe akılcı ama bir o kadar da karmaşık olarak anlatılmış. Film zevk işidir bu nedenle de değişkendir kimine göre bu 3 saat zaman kaybıysa da kimine göre de harika geçen bir 3 saat olarak değerlendirilebilir. Bu arada sakin kafayla izlenmesi gereken bir film.

Sürprizbozan: Göster
8


avatar
(41) -
kötü film diye hemen kestirip atmamak lazım, evet filmin ağır ve karışık bir havası var ama değişik ve güzel film çok anlamlı kareler vardı. Saygılar
7


default avatar
(1666) -
film yaşantıların tesadüf olmadığını reenkarnasyonun var olduğunu yapılan iyilik ve kötülüklerin bir sonraki yaşamının biçimlenmesinde rol oynayacağını ve de bir önceki yaşamınızda önemli yer tutan olay veya nesnelerin şu anki yaşamınızın herhangi bir kesitinde karşınıza çıkabileceğini bizlere çeşitli zaman dilimlerindeki 6 hikayeyle anlatmakta....uzun olmasına rağmen hiç sahnesinde sıkılmadan izledim ...sonuç olarak zeka ürünü bir film...somnianın filmin sonlarına doğru yaptığı konuşma genel olarak özetliyor BİR KAPI KAPANIR BİR KAPI AÇILIR...
8


default avatar
(13) -
Film kültürü olan herkesin izlemesi gereken bir film. Yorumlara bakıpta film kötü karışık gibi eleştiriler görebilirsiniz. Ben 1 ay boyunca yorumlara bakıp filmi izlemekten vazgeçiyordum ama yapılan yorumlar aksine film oldukça anlaşılır ve hiçte karışık değil sadece aynı tema 4-5 farklı zamanlarda paralel bir şekilde anlatılıyor.

Kısaca bırak zaman kaybını kesinlikle izlenmesi gereken bir film.
10


avatar
(210) -
Güzel filmdi. Bazı insanlar filmi anlamamış filmin içinde aksiyon olmayınca takip edemiyorlar herhalde mesaj o kadar açık ki, hangi zamanda yaşarsan yaşa hayatını feda etmek pahasına gerçekleri ve doğru bildiklerini söylemez haksızlığa başkaldırmazsan başkalarının istediği gibi yaşar, onlar isteyince ölürsün.
9


default avatar
(154) -
Bir filme 500 milyon dolar da harcayabilirsin, 50bin dolar da.. Filmi güzel yapan bütçesi değil, ne anlattığı, anlattığı şeyi izletmeyi bilmektir.

Hayal gücünün çok uç noktalarına gitmeye gerek yok. Çok uç noktalarda... gerçeklikten uzaklaşıyoruz.
5


avatar
(1548) -
İlginç kimine göre film çok iyi kimine göre berbat. Ben de pek beğendiğimi söyleyemem. Çoğu yeri bağlantısız. Sanırım iyi anlamak için bir kez daha izlemeliyim ya da bir kez daha filmi abarttıklarını kesinleştirmeliyim.
5


default avatar
(4) -
kitabını okumuştum filmi sinemada izleyen arkadaşlarımın olumsuz yorumları yüzünden uzun bi süre izlemedim. Ama şimdi izledim ve iyiki izlemişim.
film gerçekten mükemmeldi. İnsanların içinde bulunduğu yanlış sisteme karşı savaşlarını bu kadar sanatsal bir biçim de anlatan bir film izlemedim. gerçekten kitabı kadar iyiydi
10


avatar
(142) -
İlk film vizyona girdiğinde biri üye yorum yapmıştı hatırlıyorum, şöyle bir şeydi heralde: Bu filmi izlemek için hafızanızın çok iyi olması lazım diye heralde, tam hatırlamıyorum.

Kim bu yorumu yaptıysa haklıydı. Ben o kadar öykünün, değişik hikayenin arasındaki bağlantıyı çözemedim ve çözecek kadar kendimi geliştirmediğimi anladım.

O zaman şöyle bir genel bakıyorumda, herkes oyunculuğunda harikaydı diyebilirim. Hatta bazen o kadar değişik rollere bürünmüş ki oyuncular tanımamazlık bile yaşadım 150 dakikalık filmde.

Saygılar... Saygılar
10

Cevaplar (1)
default avatar
(4) -
hikayeler arasnda çözülmesi gereken komplex bi kurgu yok zaten. bu filmin seneryosu ayrı zamanlarda farklı fakat aynı amaç üzerine kurulu hikayelerden oluşuyor. önemli olan ana tema yı ele alman. Oda filmin tamamında vurgulanmıştır. Sisteme karşı olan insanların mücadelesi ve iyilerin her zaman bir şekilde suçtan üstün gelmesi.
10


3
| Bildir


default avatar
(3) -
Kötü yorumlara aldanılmadan dikkatlice izlenmesi gerek bir film. Aldığı puanın gerçekten düşük olduğunu inanıyorum, insanlar karmaşık ve içi boş olduğunu söylüyorlar ama tek diyeceğim bu filmin değeri yıllar sonra daha rahat anlaşılacağıdır.
9


avatar
(170) -
Şuan izleme listemde 676 film var. Bunun 5 katı kadar da izleyip eklemediğim filmler var ve hepsini de mantığını kavrayarak izledim. Hayatımda ilk defa bir filmden bir şey anlamadım. Oyunculuklar, kurgu, atmosfer bunlara hiçbir lafım yok.

Anlamadığım ve lafımın olduğu kısım ise; 6 farklı hikaye anlatıyorsun da bunların arasındaki bağlantı nedir? Yani 1800lü yıllardan 2100'lü yıllar hatta onun da çoook ötesinde kıyamet sonrası bir hayatı da anlatıyorsun da bu yaşamlar nerede birleşti nerede kesişti? İzleyenler hatırlar, Trafik adlı bir film vardır. Mükemmel bir filmdir çıktığı yıl en iyi film Oscar'ını almıştır. O film de aynı zaman kavramı içinde farklı hayatların bir olayla kesiştiğine tanık oluyorduk. Öyle iyi kurgulanmış ve filme aktarılmıştı ki şaşırmamak elde değildi. Bu film ise yaşamları aynı zamanda yedirmektense marjinal olsun diye çok farklı zamana yaymış. Fakat şunu unutmamak gerekir bu 6 farklı yaşamın birbiriyle alakası hiçbir şekilde yok.

Tamam 6 filmi tek bir filmde izleme sana sanatsal ve olağanüstü geliyorsa sıkı dur sana süper bir haberim var. 5 kavanoz balderesi balı da 100 lira!. Gülücük İşte bu kadar saçma!

6 yaşamı aktarırken karakterlerin her yaşamda belirgin rol alması ise bizlere sanki bir b.k varmış izlenimi sunuyor fakat hiçbir şey yok. İnsanların şu filmi beğenmesinin sebebi muhtemelen Tom Hanks üstadın farklı zamanlarda oynadığı rollerin bir şekilde buluştuğunu düşünmesinden kaynaklanıyordur. Fakat öyle bir şey yok, üzgünüm! Öyle ki anlatılan zamanlardaki karakterler farklı insanlardan oluşturulsaydı yani Tom Hanks tek bir rolde olsaydı şu filmin kafa karıştırmadan başka bir şey olmadığını çok daha rahat görürdük.

Ve evet, ben de böyle düşünüyorum. Bir oyuncuyu bir filmde 3-5 rolde kullanıp hiçbir şekilde birbiriyle bağlantı kurulmaması bence filmin çok dahiyanece olması değil ele yüze bulaştırılmasıdır.

Ayrıca kimse de bana Wachowski kardeşlerin yaptığı filmi nasıl beğenmezsin gibi saçma sapan bir şey söylemesin. Zira bu insanlar her daim mükemmel film yapacak diye bir kural yok. Artı olarak Wachowski'lerin sıkı takipçilerinden biriyim. Bilip de konuşuyoruz yani.

Son olarak ben anlamamışımdır, aranızda öykülerin arasındaki bağlantıyı kurabilen, anlayabilen varsa ne olur söylesin bilgilendirsin beni/bizi.
5

Cevaplar (5)
avatar
(3) -
<<Son olarak ben anlamamışımdır, aranızda öykülerin arasındaki bağlantıyı kurabilen, anlayabilen varsa ne olur söylesin bilgilendirsin beni/bizi.>>

Belki, diğer yorumları da okumak gerek bunun için...

"Aynı oyuncuların, farklı zamanlardaki farklı kararkterleri canlandırmalarının tek sebebi, aynı kafa yapısına sahip insanların her zaman varolmuş olduğu ve bu fikirlerin her daim varolacağının önermesidir."


6
| Bildir
avatar
(170) -
Stanley Pickle

İşte ben de bundan korkuyordum. İnşallah böyle bir düşünce içine girmemiştir senarist bu kadar basit bir konu için, bu kadar bilinen bir klişe için bu kadar kasmanın manası gereği yok. Bilmiyorum belki de çok eleştirel yaklaşıyorumdur ama filmden bir şey çıkaramadım ben.

Diğer konuya gelirsek; Yorumların çouğunu okudum ve genel olarak "beyini çok yoran bir film" tabiriyle karşılaştım. Sırf beynimi yorduğu için mükemmel diyemeyeceğim filme maalesef.
5


5
| Bildir
avatar
(1548) -
...

Gerekli açıklama yukarıda yazıyor bilginize ! Eline sağlık güzel yazmışsın Murat arkadaşım.
5


6
| Bildir
avatar
(152) -
Bu yorumdan ve diğerlerinden anladığım,Filmleri ünlü oyuncuları için izliyormuşuz,çok üzüldüm açıkçası...sadece kötü yorum yapanlara değil abartıp,şişirenlere de söylüyorum,film muallakta kalmış bir film,öyle dehşet ötesi bir şeyler sunmuyor aslında,hatta anlattıkları 5 dk'lık kısa filmle de anlatılır ama sırf bunun için de film izlenmez ki...çogu zaman tek bir söz için koca 2 saatlik film yapılır...yani film yapalım da hayatın sırrını verelim kaygısına da biraz karşıyım ben,önceki yorumlardan birinde Michael Haneke adlı arkadaştı galiba,baya sanatsal beklentiye girmiş e haliyle de umduğu derinliği bulamamış...evet haklı ama bunu yaparak filmin güzel yanlarını kaçırıyorsunuz yapmayın etmeyin bence,yine de siz bilirsiniz tabi...
8


2
| Bildir
avatar
(576) -
Filmi beğenmemen konusunda bir şey söylemek haddime değil. Herkesin kendi zevki elbette. Ama karakterlerin illaki Trafik filmindeki gibi bir kesişme yaşamaları gerekmiyor. Bu filmde karakterlerin hayatları bir mektupla, bir kitapla, bir besteyle, bir filmle, bir düğmeyle kesişiyor... Daha fazlası sürprizbozan olur kanımca.
8


0
| Bildir


avatar
(48) -
An itibariyle kendimi aynı anda 5-6 tane film izlemiş gibi hissediyorum. Konunun bu şekilde anlatılması bilim-kurgu olan bu filmi gözümde daha bir realiteye yaklaştırdı. Tom Hanks zaten anlatılmayacak kadar iyiydi.
Uzun olmasına aldırış etmeden mutlaka izleyiniz, ufku açmada bire bir.
İyi seyirler..
8


avatar
(208) -
Bu tarz filmleri kim neden sevmez anlamam hakaret etmek amacında değilim zeki olduğumu da iddaa etmiyorum ama millete klişe senaryo yaz bi kaç ünlü oyuncuyla çek piyasaya sür izlesin keyiflerine diyecek yok bu tarz filmleri gelip eleştirmeleri yok mu birde
9


avatar
(25) -
bir yüzyıl daha beklesek bu kadar etkileyici bir film daha belki yapılabilir.
filmi izleyip konusunu anlayanlar demek istediğimi de anladı eminim.
9


default avatar
(68) -
Emin olun hakaret olsun diye demiyorum; şu filmi beğenmeyenin ben aklında şüphe ederim.
10

Cevaplar (3)
default avatar
(164) -
Sende emin ol böylesine boğucu abuk sabuk filmi beğenenlerin aklından şüphe ederim.İki, star da filmi kurtarmaya yetmemiş. Tom Hanks bile.
5


10
| Bildir
default avatar
(203) -
Aklımızdan şüphe edeceğine anladığını yazsaydın daha iyi olurdu. Eğer birşey anladıysan tabi yoksa bende senin aklından şüphe edeceğim. Ayrıca izleyeceğiniz filmde bir iki ünlü olunca basıyorsunuz 10 puanı. Filmi yapan ülke bile 10 puan vermemiş ama size karmaşık geliyor ya mutlaka birşey anlatıyor bu film diye, anlamasanız da akıllı olduğunuzu düşünmelerini istediğiniz için yüksek puan veriyorsunuz. Yazık yazık..
5


10
| Bildir
default avatar
(186) -
Arkadaş "beğenenlerin aklından şüphe ederim" demek istedi herhalde Gülücük çünkü film çorba olmuş resmen


0
| Bildir


avatar
(82) -
Bu filmi izleyip de konusuna vakıf olan hiç kimsenin burada başka yorum yapanları küçümseyici kelimeler yazacağına inanmıyorum bence konusunu anlayanlar yorumunu sadece filmi övmek için yapar ve yok sen filmi anlamamışsın yok sen jason statham'cısın yok sen falan yönetmeni tanımıyorsun yahu filmin başından sonuna kadar kardeşliği anlatmaya çalışıyor birilerine yapılan zulme susarsan o zulüm seni de bulur deniyor farklılıkları hoş görmek gerektiği anlatılıyor bakın özellikle söylüyorum filmin her yerinde
Sürprizbozan: Göster
spoildeki mesaj veriliyor iken kalkıp ta burada sırf senden farklı düşünüyor, sırf senin sevmediğin bir oyuncuyu beğeniyor, sırf senin takip ettiğin bir yönetmeni umursamıyor diye bu insanları aşağılamak yada ciddiye almamak gerektiğini düşünüyorsan sen bu filmi anlamamış hatta anlamak istememişsin demektir. Filmle ilgili yorumum ise bazı yorumlar da okudum ilerde bir gün kült filmler arasında ki yerini alır denmiş aynen katılıyor ve ekliyorum bu film bugün birilerinin çıkarını zedelemiş ki hak ettiği yerde değil yoksa Zero Dark Thirty isimli filmi her açıdan ama her açıdan solda sıfır bırakırken onunla hemen hemen aynı puanı almışsa birilerinin canı sıkılmış demektir en net şekilde söyleyecek olursam iyi ki seyrettim iyi ki vakit ayırdım naçizane yaşantıma farklılık kattı ve şunu da belirtmek isterim film çok karmaşık değil sadece aynı anda birçok hikaye anlatılıyor ve dolayısı ile karmaşıkmış gibi bir his uyandırıyor ancak birkaç dakika sonra adapte olduğunuzun farkına bile varmıyorsunuz film o derece sarıyor.
Not: Tabii ki birilerinin canını sıkacak bir film olmuş, nitekim sonuna kadar o birilerine vuruyor da vuruyor
10

Cevaplar (2)
default avatar
(164) -
Film berbat,sıkıcı,boğucu,karışık,yanlış oyuncu seçimi, ne ararsan var beğenen 10 verir beğenmeyen 1.
Beğenmek zorunda değiliz.
5


5
| Bildir
avatar
(82) -
Kesinlikle benim de söylemeye çalıştığım bu ancak anlamadığım sen benim yorumumu yanlış mı anladın yoksa bana mı öyle geliyor ben filmi anlayanlar derken birileri anlamayı beceremiyor gibi bir şey demek istemedim filmle aynı frekansta olmayı kastettim, tabi ki kimse beğenmek zorunda değil ben de aynen bunu savunuyor ve ekliyorum bırak beğenmeyen beğenmesin bu da onun zevki eğer sen bu filmi beğenmiş ve konusunu anlamışsan bir diğer kişiyi beğenmiyor diye yargılayamazsın çünkü filmde anlatılan farklılıkların olması gerektiğidir ki bu yüzden ortaya tezat bir durum çıkar haaa anlamış ama beğenmemişsen ona lafım yok
10


2
| Bildir


default avatar
(61) -
Filmi izlemeden şüphelerim vardı. Normalde bu tarz filmlerden hoşlanmam, arkadaşın zoruyla gittim denebilir.
İlk yarısı çok yavaştı, ama geri kalanında film toparlandı ve beni gerçekten memnun etti. İzleyin, çok orjinal ve farklı.
8


avatar
(1079) -
Evet kapitalizmin insanı nasıl köleleştirdiğine yönelik göndermeler her ne kadar hoş idiyse de tanrıyı önce yok edip sonra tekrar yaratmaları o denli gerçekçilikten uzak. Farklı dönemlerdeki farklı öyküler aynı amaca hizmet için oldukça güzel geçişlerle bir potada güzel eritilmiş. Anlatım, oyunculuk ve görsellik iyi olsa da karmaşıkmış gibi görünen konu aslında oldukça yavan.
6/10
5


avatar
(14) -
başta tom hanks olmak üzere kadroyu görünce heyecanlanmıştım. filmi sinemada izleme fırsatım olmadı. bu sırada film hakkında ''olmamış'' tarzı yorumları okuyunca hevesim kaçmıştı açıkcası ve filmi ancak dün izleyebildim.. 6 farklı hikayeyi aynı anda işlediği için filmin biraz yorucu olabileceğini tahmin ettiğimden mümkün olduğunca dikkatli bir şekilde izledim ve şunu söylebilirim ki muazzamdı. hatta şöyle söyleyeyim izlediğim en iyi filmlerden biriydi. beğenmeyenler için de ''anlamamışlar'' gibi basit birşey söylemek istemiyorum sonuçta zevk meselesi ama dikkatlice, bakın burası çok önemli dikkatlice 1 defa daha izlerlerse beğeneceklerine eminim. bu açıdan kaderi biraz fight club gibi olacak sanırım. fight club'ta ilk zamanlarında şimdi olduğu kadar değerli bir film değildi ama her kült filmde olduğu gibi zamanla değeri arttı. oscar açısından da kaderleri benzer. fight club oscar kazanmayı bırakın sadece en iyi müzik dalında aday olabilmişti sanırım. cloud atlas'ın osar adaylığı ise hiç yok. tekrar filme dönersek.. filmde hemen hemen her oyuuncunun birden fazla rolde olması benim çok hoşuma gitti ve bazı rollerle baya eğlendim. özetle 6 tane, hepsi ayrı ayrı film olabilecek güzel ve anlamlı hikaye izlemek istiyorsanız kaçırmayın.

bu güzel çeviriyi yapan arkadaşa teşekkürler.
10


default avatar
(16) -
daha ne olsun hacı! gayet güzel işte... her filmden hayatın anlamını çıkartmaya çalışacak değiliz ya görsel olarak mükemmeldi, güzel zaman geçirdim eğlendim merak ettim birleştirmeye çalıştım tam anlamıyla doydum 2 kusur saat boyunca yok kuantum yok izafieyt yok darwin hangi birini biliyoruz da adından başka filmden çıkarımımız olsun... özetleyeceğim ders insanların açlığı nefsini yenememesi sonucu yaklaşan dünyanın sonu illa bişi çıkacaksa


default avatar
(164) -
Tom Hanks in de kariyerin de bir tane de olsa en berbat oynadığı film bu olsa gerek.
Filme çamur at izi kalsın şeklinde algılanabilir ;Ama önce sol üstte ki menü den "Resim Galerisine Bakın ve Altta ki yazımı okuyun.
Film de farklı zamanlar da farklı insanlar farklı konular işleniyor,
işlenen her ayrı konu gelecekteki ile bağ kuruyor.
Bence bu olmamış.Biraz Lost dizisine benzer bir kavram la
çokça ayrı konu hayat hikayeleri ile boğulmuş bir filmden öteye geçememiş.
Bilim Kurgu açısından Klonlu bölüm tekbaşına bir sinema filmi olabilirdi.
70 veya 80 ler de geçen Black Gülücük Berry'i kovalayan ve ona yardım eden adamlı bu da tek başına Sinema Filmi olabilirdi.
Kaçak zencinin mürettebata alınması bu konu da tek başına Sinema Filmi olabilirdi.
Fakat bu üç ve diğer konuların bir arada olacağı film bence çok kötü olurdu ve oldu da.Olmamış.
Tom hanks var diye izledim,zoraki Bilim kurgulu klon sahneleri ortasına kadar sabrettim, film den keyif almadım.
Tom Hanks film de bir sürü sahnede olmasına rağmen göremedim diyebilirim.
Bu oyunculuğuna hakaretten değil, tamamen senaryonun çok karışık ve boğucu olmasındandır benim film zevkime göre.
Ayrıca Anormal müstehcen sahneler filme hele hele Tom Hanks in oynadığı bu filme hiç yakıştıramadım.
.Bu filmi Tom Hanks, bilim kurgu öğeleri,kovalamaca sahneleri, Black Berry kurtaramamış.
Hale berry de oyunculuk potansiyeli bana göre yok.James Bond Filmini izleyenler bunu çok iyi bilirler.Yapmacıklığı da beceremiyor bu kadın.
Film e puanım 10 üzerinden 6 dır.Görsel efektlerle beraber.
izlemeseniz de birşey kaybetmezsiniz.,

BU YAZIMI OKUMAK NASIL SIKICI BOĞUCU KARIŞIK SA bu FİLM de öyle[/b]
Bu film tam bir çorba,Ne SÜRPRİZ SON var, ne mesaj var ne keyif var hiçbirşey yok,
İzleyin ve görün
5

Cevaplar (1)
avatar
(152) -
Çok iyi açıklamışsın aynen dediğin gibi 3 tane müthiş hikaye var ayrı ayrı olduklarında gayet güzeller,ama yönetmen cesaret edip bunları ayrı ayrı verip sıradan bir şey yapmaktansa daha farklı bir bakış sunmaya çalışıyor ve tek tek ele alındıklarında farklı farklı konulardaymış gibi görünen bu hikayelerin hepsini bir arada görünce,hepsinin insanoğlunun var olduğu günden bugüne var olmuş tek bir merkez konuda kesiştiğini farkettirmeye çalışıyor,filmin bütün derdi bu aslında....
evet film biraz kişisel kaçmış kanımca biraz da böyle nasıl desem günlük gibi...wachowskiler kendilerini en saf halleri ve kişisel notlarıyla sunmuşlar sanki,o yüzden seyirciyi sıkıyor biraz...filmi çekerken seyirciyi biraz arka plana atmışlar onun dışında pek bir sorunu yok filmin..tabi ki sinema dediğin seyircisiz anlamsız kalır ama onlar önceki filmlerinde dertlerini anlattılar zaten,tahminimce bu onlar için farklı bir deneyim arayışı olmuştur...her sanatçının hazin sonudur aslında bu...
8


0
| Bildir


default avatar
(18) -
Yordu eğlenmek ya da takibi bırakacak bir an bile bırakmadı... Beğenmek değilde bu tarz bir film bana göre değilmiş. Çok karmaşık yorgun kafayla tavsiye olunmaz.


avatar
(225) -
Kötü çok kötü..Sıkıcı karmaşık ..
6


avatar
(40) -
Film, genel hatlarıyla incelenirse kuantum temeline oturtulmuş ve zamanötesi aynı kişilerin farklı zaman dilimlerinde yaşamlarını anlatmaya çalışıyor.
Sürecin ve karakterlerin fazla olması ve konuların iç içe olması nedeniyle sıkılmanız muhtemeldir.
Sürprizbozan: Göster

vaktiniz varsa izleyin yoksa wachowski kardeşler ismine hürmeten vakit ayırmaya değmez.

Cevaplar (1)
default avatar
(18) -
tam anlamıyla özetlemiş.


2
| Bildir


‹ Önceki 1 2 3 4 5 Sonraki ›
Cloud Atlas
Dizi Altyazıları
Westworld (15,480) Supernatural (4,661) La casa de papel (4,121) Agents of S.H.I.E.L.D. (3,396) Gotham (3,354) Arrow (2,514) The 100 (2,053) 13 Reasons Why (2,050) Lucifer (1,839) The Flash (1,793)
Vizyonda bu hafta
Türkçe Altyazı © 2007 - 2018