Giriş Kayıt
En çok beğenilen yorumlar
default avatar
(8) -
Zeitgeist - the movie - USA
Kaçırırsanız üzüleceğiniz bir belgesel, aslında amerikan halkına "farkındalık" kazandırmak amaçlanmış ve belgesel diğer ülkeler için genelleme yapmıyor ancak belgesel o kadar güzel düzenlenmiş ki izleyici bu genellemeyi rahatça yapabiliyor.
belgesel içinde 3 bölümden oluşuyor.
ilk bölümde pagan dinleri ve günümüz ilahi dinleri arasında şaşıracağınız benzerlikler anlatılıyor ve günümüz ilahi dinlerinin insanları "farkındalık" bilincinden uzak tutmak için bir kurgu, bir araç oldugu savunuluyor.
Belgeselin asıl anlatmak istediği 2. ve 3. bölümde,

Hiç abartmadan söylüyorum gerçekten size "farkındalık" kazandıracak bir belgesel amacına ulaşmış gayet başarılı şiddetle tavsiye ederim

ilk bölümden az bucuk bahsetmemin sebebi din konusunda, belgesele karşı ön yarıgısı ve tereddütü olan varsa hiç çekinmeden izleyebilir zira inançlara hakaret gibi bir şey söz konusu değil
10


avatar
(682) -
Az çok aklını kullanabilen, dünyada olan bitenlerden haberdar olanların çok daha ilgisini çekecektir bu yapım.

Adamlar birşeyleri anlatırken gerçekten bir emek sarfetmişler burası kesin. Bunları ortaya koyarken bir nevi genel-geçer kanıtlarıyla veya gerekçesi ile sunum yapmışlar bundan dolayı da anlatılan şeylerin komplo teorisi tanımlamasından uzaklaştığnı söyleyebiliriz.

Zeitgeist'in 1.filmi olan bu yapım üç ana başlık altında işlenmiş.
Öncelikle din eksenli konular anlatılıyor, aslında filmde ilk başta ateistliğin savunulduğu gibi bir düşünce belirebilir ama şahsi fikrim " Tanrı diye bir şey yokturdan çok, dinin sömürülerek bunun üzerinden rant sağlanması" asıl anlatılmak istenen.

İkinci başlık 11 Eylül vakası. Yapımın en ilgi çekici kısmı burası. Gerçekten öyle argümanlar öne sürmüşler ki belgelerle, yetkili kişilerin ağızlarından olan konuşmalarıyla ve görüntülerle...
Zaten 11 Eylül ile ilgili daha önceden yer bulmuş bazı saptamalarım bu belgesel ile birlikte daha da kuvvetlendi.

Son olarak ise Ekonomik Buhranlar ve Savaşlar konusu ele alınmış. Özellikle savaşların başlama kısmı çok önemli.

Bazı bölümleri fazladan yere uzatsalar da gerçekten çok başarılı bir sunum.
8


default avatar
(267) -
Çok kaliteli bir belgesel. 2. ve 3. sünü henüz izleme fırsatı bulamadım ama 1. si cidden çok kaliteliydi. Mutlaka herkesin izlemesi gerek diye düşünüyorum.
10


Yorumlar (40)
avatar
(47) -
Çarpıcı ve aykırı bir belgesel. Bazı yerleri resmen insanın tüylerini diken diken edecek bilgiler içeriyor.
10


default avatar
(10) -
3 bölümü de izledim. Tespitler noktasında fena degil ama çözüm önerileri bana komik geldi. Ayrica ateist bakış açısıyla çekilmesine rağmen izlerken İslam'ın değerini daha bi kavradım. Propaganda değil gerçekten...
1


avatar
(207) -
nefes alan her insanın izlemesi lazım...
10


default avatar
(9) -
1.bölüm hristiyanlığı ya da dinleri diyelim güzel bi bakış açısıyla eleştiriyor geniş bi araştırma da yapıldığı belli ama dinleri eleştirirken çoğu şeyi atladıkları da belli İsanın çok kısa ömrü olduğunu ve kaynaklarda bundan dolayı yer almamasının normal olduğunu düşünüyorum ayrıca her dinin ortak şeyleri olduğunu hepsinin aynı hikayelerden uydurulduğu gibi bi durum söylüyor peki olaya karşı taraftan bakalım tek tanrı tarafından gönderilen peygamberler aynı dini yaymaya çalıştığı için aralarında bu kadar ortak nokta bulunması gayet normal değil midir İslamı tam tanımayan insanları yanlış yöne sevkedebilecek bi yapım ama farklı bi bakış açısı sunduğu da gerçek 2.bölümde ise konu 11 eylül ve daha tatminkar bi şekilde eleştirilmiş
7


default avatar
(23) -
bu belgeselden tek aklımda kalan eski cia cının dediği biz ülkelere atama yaparız halk seçtiğini sanır


avatar
(8) -
Eğer "farkındalık" bir şeylerin varlığını tamamen inkar etmekse, bu saçmalıktan öte bir şey değildir. Dinle ilgili kandırılmada bahsedilen din insanlar tarafından tahrif edilmiş "hristiyanlık" inancıdır (dinin paraya ihtiyacı olması, araştırma okuma kurcalama sadece inan felsefesi vs. ) Halbuki islam dininin temeli olan Kuran direkt olarak "Oku" emriyle başlamıştır. Yani bizi sorgulamaya ve "farkındalık" bilincine sevkediyor. Dinlerin aldatmaca olduğunu hiçbir kati kanıtla bizlere sunmadığı için yapılmış en iyi belgesel dahi olsa içeriğinin %100 gerçek olduğunu kabul etmiyorum. Neticede bu da bir sorgulama ve farkındalıktır Wink 7/10
7


default avatar
(531) -
Futbolda bir yorum vardır.Bu oyunda hakem niye var.Olmasaydı daha iyi değil mi? Biri de der ki ''Olmasaydı da biz onu yaratırdık''.Bu toplum yıllarca tanrılar ,krallar, kahramanlar yaratıp hep sorumluluğu kendi üstünden atıp sakin kafayla yaşamasına baktı.Tek bir anahtar kelime var.O da' farkında olsak uyansak bile tüm bu olanlar''işimize geliyor''Belgesel ufuk acıcı ama sadece ufkunun açılmasını isteyene.
10


avatar
(10) -
insanlıklık ve insanlık tarihi / geleceği üzerine yapılmış olan bu denli önemli bir yapımın çok az bilinmesi acı verici.
10


default avatar
(7) -
farkındalık kazandıran insanı düşünmeye sorgulamaya sevkeden muhteşem bir belgesel...


default avatar
(32) -
Ya Allah aşkına Müslümanı kızdırsa ne olacak? Zaten film bazı şeylerin sorgulanması üzerine değil mi? Sorgulayamayan kişilerin izleyip böyle yorumlaması normal. Gözlerimizi açmak için yapılmış bir belgesel. Keşke Türkiye için de yapılsa bu tür kaliteli, sorgulayıcı ve açığa çıkarıcı belgeseller.
8


avatar
(118) -
Yapılmış en iyi belgesellerden biri. Kesinlikle dünya ile ilgili bilmemiz icap eden gerekli altyapıyı bize sunuyor. Gerçekleri %100 sunmuyor elbette (sunamıyor) ama size düşünmeye zorluyor. Amaç da bu. Düşünmek ve farkına varmak. Araştırmak.

Belgeseldeki din konusunda önemli bir tavsiye vermek istiyorum. İnançlı biriyseniz ve görüşleriniz katı ise beğeneceğinizi sanmıyorum (en azından birinci bölümünü). Nedeni ise yorumları okurken gördüm ki bazı arkadaşlar, belgeselde İslam'dan bahsedilmediği için bu konuda bir sakınca görmüyor. Bu komik çünkü Hıristiyanlık ve Musevilik'in doğuşunu uydurulmuş kabul ederseniz, otomatikman İslamiyet de uydurulmuş olur.

Bu konuda uyarmak istedim sadece. Onun dışında izlemeyi düşünüyorsanız, düşünmeyin. İzleyin!
8


avatar
(631) -
Belgeselin en iyi 250 film arasında olmaması gerekir bence


default avatar
(20) -
Aklını kullanmak isteyenlere bir başlangıç olabilir bu belgesel.
9


avatar
(29) -
bence istisna yapın ve bu belgesele 100 yıldız verelim.
10


avatar
(1984) -
Dünyadaki milyarlarca insanı, yüzlerce devleti yönettiği, yönlendirdiği, savaşlar ve krizler çıkartarak son amaçları tek dünya devleti olan bir avuç gizli gücün hikayesi abartılmış bir belgesel olabilir mi? Bu da komploların komplosu mu? İlk bakışta filmin 1. bölümünde kullanılan dil, ateizme yönelik bir yapım olduğu kuşkusu uyandırıyor. Aşağıdaki yorumlarda da değinildiği gibi neyse ki İslam'la ilgili bir şey yok! Neyse, burayı geçip 2. bölüme gelindiğinde hakikaten daha önce başka yapımlarda da belirtilen 11 Eylül katliamının gerçekte derin güçlerin bir oyunu olduğunun güçlü belgeleri var. 2. bölümde para piyasalarının hakim gücünün Federal Merkez Bankası olması, ABD'nin nasıl oyunlarla savaşlara sokulduğu ve bundan kimlerin çıkar sağladığı anlatılmış. Sonunda 3. bölümde bunlar toparlanarak, beyin yıkama aygıtı medyaya yüklenilmiş ve nihai hedefin insanları çip-insan haline sokarak her yerden her zaman denetleyecek bir dünya gizli gücünün varlığı işaret edilmiş.
Anlatım dili pek başarılı değil ama konuyu esrarengiz bir havaya büründürdükleri için rahatça izlenen bir yapım.


default avatar
(99) -
Öncelikle bu seri ne bir başyapıt ne bir devrim ne de özgün araştırmacı bilimsel bir belgesel olabilir.
Çünkü size dünyada var olan çarpıklığı çarpıklığın temel kaynağı olan kimlik ve kurumları ( İlluminati) deşifre etmeden sadece onların sistemi üzerinden antikapitalist bir yaklaşımla kötüleyerek sizi kendi tarafına çeken, ama hemen ardından sizin adınıza yeni bir sisteme karar verip size zaten çökecek olan para sisteminin bir sonraki adımı olan kökten köleci sistemi aşılayıp bunu eşitlikçi komünal yaşam diye yutturan dini inançlarından milletlerinden benliklerinden soyutlanmış yeni dünya düzenine uygun insan bilincini aşılayan bir belgesel bu.
Kaldı ki anlayış açısından gösterdiği yönün hatalarının yanında kaynak ve temelleri açısından da büyük hatalara sahip. Hz isa ve horus ve tüm diğer kutsal karakterlerin ortak yönleri adı altında sayılan özelliklerin çoğu zaten literatürde yanlış olup geri kalan kısmı ise paganların yazmış olduğu isa tarihinden gelen bilgiler üzerindendir.
9/11 olayında kullandıkları bilgiler, görüntüler, belgelerin çoğu ise bu konuda çok daha önce yapılan fahrenheit 9/11 gibi belgesellerden alıntıdır.

Sonuç olarak bir katarsis, bir aydınlanma üzerinden aşılanan ve kasıtlı olarak yanlış yapılan bir bilince hizmet etmekte bu belgesel. Bu nedenle ne bir başyapıt, ne bir devrim, ne de esasına uygun bir belgesel olabilir bu seri.

Cevaplar (1)
default avatar
(20) -
İlk paragrafın, herşeye körü körüne inanmamak anlamında çok güzel olmuş.. ikinci paragrafında da, dinler tarihinden bihaber olduğunu ayrıca güzel örneklemişsin.
9


7
| Bildir


avatar
(840) -
Zeitgeist (2007).. Wake Up.. Yönetmenliği, senaryosu, yapımcılığı, anlatım ve müzikleri Amerikalı bağımsız film yapımcısı Peter Joseph aittir.. Film Belgesel-Tarih-Savaş türlerini barındırıyor.. Yönetmenin ilk filmi olmasına rağmen yaptığı belgesel türünde ki film önce ünlü bir internet sitesinde yayınlanmış oldukça ilgi görmüştür ve herkesin dikkatini çekmeyi başarmıştır.. Sıradan bir belgesel olarak kestirip atamam.. Öncelikle bu kadar önemli bilgilere ulaşıp insanlar ile paylaştıkları için büyük bir cesaret örneği göstermişlerdir.. Dünyamızda dönen bizim bilmediğimiz bir çok gizli işleri seyirci yakaladığı anda belgesel başlamış ve sizi esir alıyor.. Kullanılan gerilim müziğini ve özenle seçilmiş replikleri yerinde buldum insana damardan nüfus ediyor.. Üç bölümden oluşan belgeselin ilk bölümünde din ve tanrı sorgulamaları, İkinci bölümde 11 Eylül olayı ve Amerika, Üçüncü bölümde ise Birinci Dünya-İkinci Dünya savaşı, Vietnam savaşı gibi bir çok önemli savaşlar ve ekonomik dengeler, güç ve para ile belgesel son buluyor.. Birinci bölümde sıkılıp kapatmayın pişman olmayacaksınız.. Kontrol kimlerin ellerinde gerçekten özgürce yaşıyor muyuz yoksa git gide sistemin kölesi haline mi geldik gibi bir çok soru karşısında beyninizin devreleri yanacak.. Adeta Matrix uykusundan uyandırarak gözlerinizi açmanızı sağlıyor.. Matrix ve Dark City gibi filmlerden etkilenenler bu filmi izledikten sonra bir çok soru işaretinin cevabını alacak.. Hiçbir şekilde bu söylediğim filmlerle alakası olmayanlar bile filmden etkilenecekleri kesin.. Peter Joseph böyle bir belgeseli ortaya çıkardığı için tebrik ediyorum.. Filmin İmdb puanı: 8.5.. Devam filmleri ise Zeitgeist: Addendum (2008) ve Zeitgeist: Moving Forward (2011) olduğunu söylemekte fayda en kısa zamanda izlemem gerekir yoksa kendimi asla affetmem.. Yaşadığınız dünyada neler oluyor farkında değilsiniz belki bu belgesel gerçeklere ulaştığınızda hayatınızın kırılma noktası olabilir.. Mutlaka izleyin ve bir sonraki nesle izlettirin.. 11


default avatar
(28) -
tek kelimeyle başyapıt...
10


avatar
(174) -
Süper! İzle! İzlet!
8

Cevaplar (1)
avatar
(38) -
bu sefer 1 vermemişsin kardeş Çok Mutlu


5
| Bildir


default avatar
(13) -
yorumları okudum, yoruldum... neymiş birinci bölüm iyiymiş, neymiş ilk 40 dakka sonrası tamammış, müslümanları rahatsız eden bir şey yokmuş falan filan...sevgili sinamaseverler, sevgili arkadaşlar... ZEİTGEİST bir ateist antikapitalist manifestodur. 2000 küsur yıllık hıristiyanlığı temel alıp tüm tek tanrılı dinleri acımasızca sorguladığının farkında değil misiniz? Adamlar açıkça dile getiriyor işte DİN TOPLUMLARIN AFYONUDUR.. Uyutulanların başına neler geldiğini de 40. dakika sonunda anlatıyorlar.. bizim yorumcuların pek hoşuna giden 40. dakka sonrasında...

Cevaplar (1)
avatar
(251) -
Doğru dini afyon olarak kullanıyorlar


2
| Bildir


avatar
(115) -
Din ile ilgili ilk bölümü bahse konu etmezsek dost ve Müttefik!!! ülkenin temelinin ta yüzyıllar öncesinde nasıl bir pislik çukuru kazılarak atıldığını ve o temel üzerinde insanı yok sayan, maddiyata tapan nasıl iğrenç bir sistem inşa edildiğini görüyorsunuz. Okyanus ötesindeki bir grup aşağılık yaratığın dünya insanının yaşama hakkıyla yüz yıldır kedinin fareyle oynadığı gibi oynadıklarını izliyorsunuz. Bu bir uyanışa çağrı belgeseli mi yoksa bunların gücünü daha bir iyi bellememiz için ustaca kotarılmış global bir prodüksiyon mu bilmiyorum. Bildiğim şey tehlikenin kaynağının nerede olduğunu açık seçik anlatması, bilinci yerinde her bireyin bunları izlemesi ve üzerinde uzun uzun konuşması, izlemeyenlere tavsiye etmesidir. Fakat altyazılarda bir eksiklik var. Kennedy'in konuşması tercüme edilmemiş. O esnada farklı altyazılar çıkıyor.
10


default avatar
(49) -
Kapitalizmin gerçeklerini çok güzel bir şekilde yüzmüze çarpıyor.Ve hepimizin bu yozlaşmışlığın farkında olmamız için çok etkileyici bir kurguyla bir çağrı da bulunuyor bu belgesel.Ama bu dini konulardaki bilgilerin bazılarının yalan daha doğrusu biraz çarpıtılmış olduğu gerçeğini de görmemiz lazım Hz. isa nın yaşantısının müslümanlıkta böyle olmadığını biliyoruz ve tarihte birçok incilin yazıldığını bunlarında pagan dinlerden etkilenerek incile çarpıtılmış bir şekilde sokulduğunu bizim dinimizde zaten söylüyor.Tanrı'nın var olmadığı gibi sert bir söylemin arkasını daha sağlam doldurmadan diğer dinlerinde araştırılıp biraz daha titizlikle hipotezlerin oluşturulması gerektiğine inanıyorum.Ama kapitalizm hakkında söylediklerine %100 katılıyorum orası ayrı.Sadece din,Tanrı gibi hassas konularda daha titiz araştırmalar yapmaları gerekiyor bence.
10


avatar
(682) -
Az çok aklını kullanabilen, dünyada olan bitenlerden haberdar olanların çok daha ilgisini çekecektir bu yapım.

Adamlar birşeyleri anlatırken gerçekten bir emek sarfetmişler burası kesin. Bunları ortaya koyarken bir nevi genel-geçer kanıtlarıyla veya gerekçesi ile sunum yapmışlar bundan dolayı da anlatılan şeylerin komplo teorisi tanımlamasından uzaklaştığnı söyleyebiliriz.

Zeitgeist'in 1.filmi olan bu yapım üç ana başlık altında işlenmiş.
Öncelikle din eksenli konular anlatılıyor, aslında filmde ilk başta ateistliğin savunulduğu gibi bir düşünce belirebilir ama şahsi fikrim " Tanrı diye bir şey yokturdan çok, dinin sömürülerek bunun üzerinden rant sağlanması" asıl anlatılmak istenen.

İkinci başlık 11 Eylül vakası. Yapımın en ilgi çekici kısmı burası. Gerçekten öyle argümanlar öne sürmüşler ki belgelerle, yetkili kişilerin ağızlarından olan konuşmalarıyla ve görüntülerle...
Zaten 11 Eylül ile ilgili daha önceden yer bulmuş bazı saptamalarım bu belgesel ile birlikte daha da kuvvetlendi.

Son olarak ise Ekonomik Buhranlar ve Savaşlar konusu ele alınmış. Özellikle savaşların başlama kısmı çok önemli.

Bazı bölümleri fazladan yere uzatsalar da gerçekten çok başarılı bir sunum.
8


default avatar
(267) -
Çok kaliteli bir belgesel. 2. ve 3. sünü henüz izleme fırsatı bulamadım ama 1. si cidden çok kaliteliydi. Mutlaka herkesin izlemesi gerek diye düşünüyorum.
10


default avatar
(181) -
Kapitalist toplumu iki temel olgu yönlendirir.
1- Protestan ahlak
2- İsa'nın çoban oluşu ile bağlantılı olarak, tüm toplumu gütmek.
Bu açıdan bakarsak Modern toplum felsefik ve uygulamadaki göndermeleri hiristiyan mitolojinden oluşmuş olmasına şaşmamak gereklidir.
Zeitgeist belgeseli de bu açıdan yaklaşarak toplumda var olan hiristiyan kabullerine saldırmakta, daha sonra da onun ekonomik görüntülerini açığa vurmaktadır. Zamanımızın hangi kirlenmiş, çarpıtılmış bir düşünce akımının ektisinde olduğunu göstermesi açısından çok çok önemli bir belgeseldir.
9

Cevaplar (2)
default avatar
(1) - - Film Hakkında
Hz. İsa marangozdu...


4
| Bildir
avatar
(251) -
Burdaki çoban kelimesi mecaz anlamda kullanılmış yani HZ.İSA kendiside söylemiştir ben çobanınızım diye


0
| Bildir


default avatar
(8) -
Zeitgeist - the movie - USA
Kaçırırsanız üzüleceğiniz bir belgesel, aslında amerikan halkına "farkındalık" kazandırmak amaçlanmış ve belgesel diğer ülkeler için genelleme yapmıyor ancak belgesel o kadar güzel düzenlenmiş ki izleyici bu genellemeyi rahatça yapabiliyor.
belgesel içinde 3 bölümden oluşuyor.
ilk bölümde pagan dinleri ve günümüz ilahi dinleri arasında şaşıracağınız benzerlikler anlatılıyor ve günümüz ilahi dinlerinin insanları "farkındalık" bilincinden uzak tutmak için bir kurgu, bir araç oldugu savunuluyor.
Belgeselin asıl anlatmak istediği 2. ve 3. bölümde,

Hiç abartmadan söylüyorum gerçekten size "farkındalık" kazandıracak bir belgesel amacına ulaşmış gayet başarılı şiddetle tavsiye ederim

ilk bölümden az bucuk bahsetmemin sebebi din konusunda, belgesele karşı ön yarıgısı ve tereddütü olan varsa hiç çekinmeden izleyebilir zira inançlara hakaret gibi bir şey söz konusu değil
10


avatar
(53) -
harika bir yapım..şiddetle tavsiye ediyorum..dünyaya bakışınız altüst olucak
10


default avatar
(76) -
" kesin bunun arkasında Amerika vardır " sözünü haklı çıkartan,insanlara kandırmanın,özellikle din ve medyanın,bankacılık sisteminin nasıl kölesi olduğumuzu tokat gibi suratımıza çarpan muhteşem belgesel film..benden 10 puan şiddetle tavsiye ediyorum...
10


default avatar
(1) -
hakketen addendum yok...bu arada ızlemeynler ıcın,addendumda daha cok para ustunde duruyor.


avatar
(6) -
Belgeselde tek bir konu yok, dünya üzerindeki yozlaştırılmış, çıkar amaçlı kulanılmış, saptırılmış, gizlenmiş, kısacası yaşadığımız ve bildiğimiz gerçeklerin aslında gerçek bir Matrix dünyasından öte gitmediğini gösteriyor. Dinin, paranın, inançların, güvenin ve sadakatin nasıl dejenere edilerek gözlerimizin bağlandığını anlatıyor. Her ailenin yeterince idrak edecek yaşa gelmiş çocuğuna izletmesi gereken bir kaynak. Neyin ne olduğunu, nasıl olduğunu bilmek ve kısa yaşamlarımızda doğruyu ve erdemi bulmak için küçük bir pusula. Addendum bölümünü de izlemenizi şiddetle öneririm.


avatar
(45) -
Filmde anlatılanları iyice düşünmek gerek. Belki bizi yönetenlerin iplerinin kimlerin elinde olduğunu anlama şansı doğabilir. Amerikan finans sistemini kimler,hangi azınlık yönlendiriyor acaba? Küresel krizler nasıl çıkıyor, yoksa kasıtlı mı çıkarılıyor ve milyonlarca insanın canına okunuyor?Ne yapıyorlar bu adamlar,amaçları ne, bizim ülkemizde neler yapıyorlar, sonu nereye varacak? Bunları bilmek zorundayız. Bu film bu açıdan bir ışık tutabilir belki.


avatar
(2) -
çok mükemmel..okullarda bilgi amaçlı gösterilmesi lazım Saygılar


default avatar
(6) -
ateist mesajlar taşısada müslümanları pek kızdaracak birşey yok...

önemli seyredilmesi gereken,muhakkak herkesin bir şeyler çıkaracağı belgesel...
10


avatar
(32) -
ilk 40 dkdan sonrası amacına ulaşmış bir belgesel.
8


default avatar
(11) -
yıllardır akıllarımızda kalan soru işaretleri cevaplarını alıyor bu belgeselde.insanoglunun geldigi cıkmaz aptal durumu doguran ögelerden din,hristiyanlık.abd etkilerine dehset verici bi bakış.zamanın ruhu anlamına gelen bu belgeseli yaşayan her organizma izlemeli ve anlamalı.her şey yeni başlıyor.Zeitgeist Movement


‹ Önceki 1 Sonraki ›
Zeitgeist
Dizi Altyazıları
Westworld (14,981) La casa de papel (8,736) The Big Bang Theory (3,804) Supernatural (3,351) The Terror (3,255) Gotham (3,219) Agents of S.H.I.E.L.D. (3,065) Arrow (2,245) Fear the Walking Dead (1,893) Vikings (1,698)
Vizyonda bu hafta
Türkçe Altyazı © 2007 - 2018