Giriş Kayıt
En çok beğenilen yorumlar
avatar
(81) -
Hiç kimsenin Philip K. Dick'in "Androidler Elektrikli Koyunlu Düşler Mi" kitabından bahsetmemiş olması çok ilginç. Zannedersem filmin bu kitabın uyarlaması olduğundan haberleri yok. hele kitabın 1968'de yazılmış olduğunu bilselerdi ağızları açık kalırdı. Bu tarz fimlere Philip K. Dick tarzı denir, ve arkadaşın kitaplarının hangi filmlere ilham kaynağı olduğunu bilseydiniz saygınız artardı diye düşünüyorum. Örnek vereyim mi; Minority Report, Total Recall...
Philip K. Dick, gerçeklik nedir, sanal gerçeklik nedir düşüncelerini ilk kez ortaya atan bilim kurgu yazarıdır. Alternatif gelecek fikri romanlarında ağırlık taşır. Zihninde alternatif gelecek fikirlerinin oluşmasının temel nedeni küçük yaşta ikiz kardeşini kaybetmiş olmasıdır. Yaşadığı travma klonlanmış anılara dayalı hikayelerin doğmasına yol açmıştır.
Şimdi isterseniz filmi bir de böyle ele alın...


avatar
(488) -
Oyunculuğun ve müziğin filmin atmosferi ile bu kadar güzel uyumlu başka bir film var mıdır gerçekten bilmiyorum.

Bu gerçekten bilim-kurgu türünde yapılmış en büyük filmlerden biri. Birinin filmi anlaması ve takdir etmesi için düşünme gerektiren bir film.

Bir fikir hakkında gerçek bir bilim kurgu hikayesi. Uzay gemilerinin savaşması veya fütüristik aletlerin kullanılması veya garip yaratıkların olması gibi bir şey değil. Başlıca film, insan topluluğunun üzerindeki teknolojinin etkisini, var oluşu ve insanlığın doğasını ele alınıyor. Bu temalar, yavaş ilerleyen ama
gelişmiş teknolojiyi bizlere iyice yedirerek gücünü giderek arttıran basit bir polisiye hikayesi ile işleniyor.

Birkaç ölüm kalım arası kalmış dramatik sahneler var ama normal bir polisiye hikayenin yanında düşük kalır.

Filmin gücü başlıca, teknolojide ilerlemiş bir şehrin olağanüstü görüntülerinden ve felsefi temasından geliyor. Böyle temalardan hoşlanan biri değilseniz, filmdeki parlaklığı yakalayamayabilirsiniz.

Filmin uç noktasını kavrayan biri geçer gider. Diğer anlamayanlar ise, ne yazık ki, içinde saçma sapan bir aksiyon olan filmi izlemeyi tercih eder.
9


avatar
(395) -
blade runner diyince aklıma ilk gelen şey vangelis müzikleri oluyor
10


Yorumlar (66)
avatar
(545) -
Kadro muhteşem. Konu çok iyi.Ama mesaj bombardımanından filmin tadını çıkaramadığımı da belirteceğim. Yine de sinemasever herkesin izlemesi gerektiğini düşündüğüm ender yapımlardan
, arşivime de ekleyeceğim. İyi seyirler dilerim
8


avatar
(3) -
Konu güzel, müzikler iyi amma velakin film durağanlıkta boyut atlıyor.
Sürprizbozan: Göster
Bu konudan çok daha iyi bir şey çıkabilirdi.
7


avatar
(195) -
Efendim kitaptan uyarlamaymış, çok eski filmmiş, felsefesi çok derinmiş, onlarca filme esin kaynağı olmuş, kült filmmiş falan ama ilk filme 2 saat ikinci filme neredeyse 3 saat ayrılan zamana yazık. Fikir olarak güzeldir, ancak biraz da seyir zevki versin değil mi. Yine de 2017 yapımı devam filminden çok çok iyiydi, onu rahatça söyleyebilirim. Filmin bütün felsefesi 1.45 ile 1.48 arasında. (Final Cut)
Sürprizbozan: Göster

Bu arada Harrison Ford'un yaşlı hali gençliğinden kat kat daha yakışıklı. Adam gençken ne tipsizmiş. Gülücük
4


avatar
(110) -
En beğendiğim bilim kurgular arasındadır.. Yeni filmi olan 2049 dan daha iyi bence..


avatar
(16) -
Blade Runner İzleme Sırası

1. Blade Runner Final Cut (1982)

Blade Runner'ın toplam 7 farklı sürümü var fakat Final Cut'ı izlemeniz lazım. Ayrıntılı bilgi için:

Sürprizbozan: Göster


2. Blade Runner 2049'u izlemeden önce şu kısa filmleri izlerseniz daha iyi bir izleme deneyimi yaşarsınız. Zorunlu olmadığını da belirtirim. Üç filmin toplam süresi 28 dakikadır. İzleme sırasına göre:

1. Blade Runner: Black Out 2022
Sürprizbozan: Göster

2. 2036: Nexus Dawn
Sürprizbozan: Göster

3. 2048: Nowhere to Run
Sürprizbozan: Göster


3. Blade Runner 2049
6

Cevaplar (1)
avatar
(545) -
çok detaylı ve faydalı bir yorum olmuş, tebrikler ve teşekkürler
8


0
| Bildir


default avatar
(19) -
film leş abi . kesinlikle izlemeyin . bilimkurgu sever olarak filmi yarıda kapattım . iğrenç ötesi sıkıcı bir film . bu kadar puanı nasıl almış anlamıyorum . film ilerlemiyo o derece
4


default avatar
(28) -
Ridley Scott zamanının ötesinde bir iş çıkarmaya çalışmış ama daha ötesine geçememiş. Bu filmden 10 yıl önce geliştirilmiş olan cep telefonlarını görememek bile başlı başına absürt geldi bana . Evet son yıllarda yaptığı Martian ve Prometheus gibi filmlerde iyi iş çıkarmış olabilir ama bazı filmlerde de içine ediyor gibi geliyor beyaz perdenin. Filmin özetini kim yazdıysa filmi bi daha izlesin bence. Zamanının ötesinde efeklerden kasıt havada uçan cisimler ve uçan arabalarsa ben sinemadan hiç anlamıyorum derim. Neyse sıkıcı bir sözde bilim kurgu aksiyon özünde ise psikoloji filmi. Atlayarak izlenir.
3

Cevaplar (5)
default avatar
(24) -
Kardeşim. Bu film yapıldığında daha sen doğmamıştın. O zamanın şartları ve hayal gücü bununla sınırlıymış.


5
| Bildir
default avatar
(28) -
Şimdi Star Wars örneğini vericem ama siz diyeceksiniz o sayılmaz niye çünkü Star Wars bir şaheser falan. Filmde gözkyüzünde uçan araçlarda lcd ekran benzeri bir teknolojiyi hayal etmişler ama geri kalan bütün ekranlar yarım metre kalınlığında . Star Wars'a baktığımızda ise günümüzde bile hala tam olarak kullanamadığımız hologram teknolojisi hayal edilmiş.
3


0
| Bildir
default avatar
(76) -
Kesinlikle haklısın. İlaveten Star Trek serisindeki teknoloji de örnek verilebilir değindiğin noktaya. Işınlanma, Warp hızı vs. Birilerinin bir şeye benzemeyen filmlere yüksek not verme hobisi var sanırım. Blade Runner bilim kurgu vs. değil. Arka Sokak aralarında geçen bir sıradanın altında bir dedektiflik öyküsü. Bir de yorumlarda bu filmin felsefesini anlamak için biraz düşünmek gerekir vs.vs. demeleri yok mu? Buyur burdan yak.


3
| Bildir
avatar
(10) -
İngiliz The Guardian'ın gazetesinin 60 bilim insanına sorduğu ankette Blade Runner bir numaralı bilim-kurgu filmi çıkmıştır. İkinci ise 2001: Bir Uzay Macerası olmuştur. Bilinsin dedim yalnızca.
8


1
| Bildir
avatar
(242) -
Martian mı iyi işti??? Hm...


0
| Bildir


avatar
(61) -
Filmin anlatmaya çalıştığı tema çok güzel. İnsan, replika vs.. her ne olursa olsun hayatta kalma iç güdüsü her şeyin önüne geçiyor. Darwin'ci bir bakış açısı bile diyebiliriz, "hayatta kalabilmek için ortama adapte ol"..
Değindiği konu güzel, çekildiği yıla göre görsel efektler güzel, müzikler de çok güzel ama film sıkıcı. Benim gibi 2049'u izlemeden önce ilkini izleyeyim mantığıyla gelenler, bilim kurgu bekliyorlarsa çok yanılırlar. Film baya psikoloji filmi. Bana asla hitap etmiyor, sevenler vardır saygı duyarım ama benim gibi film izlerken durağanlıktan hoşlanmıyorsanız, asla izlemeyin.
6


avatar
(404) -
Filmi çıktığı seneler video kasette, uzun süre sonra Dvd'de seyretmiştim. Şimdi de yenisini izlerim diye yine uzun bir süre sonra tekrar izledim. Aradan geçen 35 yıl içinde belki bu filme olan fikrim değişir sandım ama nafile. Dünya kadar bilim-kurgu filmi izlemişimdir fakat ne yazık ki şu filmi bir türlü sevemedim. Felsefik yanı olabilir saygımız var, çekimleri ve Vangelis'in müzikleri başarılıdır tamam ama o kadar ağır bir gidişi var ki filmin aşırı derecede sıkıyor insanı. Hikaye güzel olsa bile Nuri Bilge Ceylan filmlerindeki gibi uzun bakışmalar, gereksiz uzatılmış durağan sahneler feci bayıyor. Harrison Ford'ın kötü oyunculuğu da cabası.Aksiyon desen 2 saatte toplam 2 sahne. Açıkçası seyirciyi kendine bağlayacak elle tutulur bir yanı yok filmin. Umarım yenisi bundan daha iyidir.


default avatar
(18) -
İkinci film için bu filmi izledim. Filmde garip bi yavaşlık, ağırlık, anlatmak istediğini ifade edememe sorunu var. Belki de o yılların teknolojisi ile ilgili bi sorun ama bu film olmamış durumu oldu ben de. Insallah ikincisi iyidir.
6


default avatar
(10) -
2049'dan Gelenler Derneği...
9


avatar
(102) -
Dünyayı Kurtaran Adam, Çiçek Abbas, Yedi Bela Hüsnü. Bu filmlerin ortak özelliği 1982 yılı yapımı olması. Yani biz bunlarla uğraşırken adamlar alternatif gelecek distopyası yaratıp orjinal işlere imza atmışlar. Blade Runner, kendisinden sonra The Matrix, Terminator, Gattaca, Dark City, Total Recall gibi filmlere esin kaynağı olabilmiş bir yapımdır. Çekildiği döneme göre değerlendirmek daha sağlıklı olacaktır. Günümüzde çekilen bir ton görsel efekte boğulmuş filmi iki ay sonra unutmamızın nedeni de sinema adına bir yenilik getirememesidir. İşte Blade Runner bunun için kaliteli kült bir film.
9


default avatar
(1) -
Filmi izledikten sonra şu adrese de bi bakınız.

Sürprizbozan: Göster
9

Cevaplar (1)
avatar
(545) -
teşekkür ederiz
8


0
| Bildir


avatar
(909) -
Bir kaç yıl önce izlemiştim ve beğenmiştim.Yeni filmi çıkıyor diye gitmeden önce izleyeyim dedim.Çok film izleyen biri olarak bu filmin içeriğini bir hayli unutmuştum.Yeniden izleyince çok sevdim.Eskilerin bilim kurgularına özgü o atmosfer çok güzel.Posterlerinde ne kadar silahlı insan görseniz adı ne kadar Bıçak Sırtı olsa da film aslında psikolojik gerilim filmi.Harika müzikleri var.Rutger Hauer başta olmak üzere oyunculuklar çok iyi.Vermek istediği mesaj çok güzel.Ne kadar çok işlenilmiş bir mesaj olsa da hoşuma gitti.Rutger Hauer'in oynadığı yaratanı ile tanışmaya çalışan android'in yerleri kesinlikle harikaydı bence.Film oldukça ağır ilerleyen ve çok durağan olan bir film.Bunu bilerek izlemekte fayda var.Filmde oldukça Stanley Kubrick havası var.Ben çok sevdim.Tarzını sevenler bayılacaktır.Genel anlamda herkese tavsiye edeceğim filmlerden.
9


default avatar
(3) -
Filmin popüler 3 versiyonu var:
1982'de çıkış yaptığı ve beğenilmeyen versiyon.
1992'de yönetmenin seçimleriyle düzenlenen ve filmi bir klasik haline getiren versiyon.
Son olarak da Final Cut olarak belirtilen en son düzenlemelerin yapıldığı versiyon. Final Cut versiyonunda ki önemli bir düzenleme de film de Bryant'ın Deckard'a söylediği dünyaya kaçan 6 robottan 2 sinin kaçış esnasında ölmesidir. Önceki versiyonlar da bu sayı 6 robottan 1 i öldü şeklindeydi. Eski versiyonlarda dünyada 5 robot varken yeni versiyonda bu sayı 4 e çekildi.

Bunu burada anlatmamın iki sebebi var. İlki malesef altyazının hala 6'da 1'i olarak çevrilmiş olması. Yani Bryant şunu derken : "Two of them goy fried running through an electical field." biz hala "İçlerinden biri.." şeklinde bir çeviri ile izliyoruz. (Bluray'den direkt çıkarılan bir altyazı olduğu için sony türkiye ye buradan selamlar.)
2.si ise bu repliğin önemi:
Sürprizbozan: Göster


avatar
(395) -
blade runner diyince aklıma ilk gelen şey vangelis müzikleri oluyor
10


avatar
(1559) -
Çok da şey değil mi ne

Son zamanda herkes gibi ben de sinema filmini izlemden önce bu 1982 yılında çekilen ilk filme bakayım dedim. Şimdi dönemin teknolojik boyutunu değerlendirmek gerekirse filmi çok belli alanlara sıkıştırmış. Çıkılacak her farklı alan için ayrı para harcanacağından film az darlaşıyor. Tabi yeni yapımı izlerken teknolojinin sinema üzerinde ne derece değiştirme rolüne büründüğünü göreceğiz. Tüm bunlara rağmen film istenilen ya da aldığı puana göre beklenilen durumdan uzak geldi bana. İçinde saklı ana fikri sevmiş olsam da çok durağan bir film. Dönemin diğer bilim kurgu filmlerine bakınca gerçekten bu kadar puan etmemeli diyorum. Olaylar arası geçiş çok anlamsız. Kim ne ne görev yapıyor belli değil. Senaryo da kötü. Yani bu kurgu daha derine inmeliydi. Çok bir beklentiye girerek izlemeyin derim.

İyi seyirler.
Saygılar
6


avatar
(210) -
Bir Harrison Ford hayranı olarak izlemek için çok geç kaldığım film.82 yapımına göre film olağanüstü.Sırıtmayan grafikleri mi desem,film için oluşturulan karanlık Dünya atmosferi mi desem,oyuncuklar mı desem bilemedim hepsi mükemmel.Ridley Scott'ı ayakta alkışlamak lazım yani 82 yılında böyle bir film... Umarım yeni filmde aynı kalitededir
10


avatar
 kurdele (3456) -
1982 yılında yapılmış bu film, hayran olmamak elde değil! Bu hafta yenisine gitmeyi planladığımdan ilkine bir göz atayım dedim ve yine çok keyif aldım. Kötü adamın karizması harika, filmde 80'lerin havası bariz hissediliyor. Filmin 35 yıl önce çevrildiğini bilerek ve farkında olarak izlerseniz, keyif alırsınız diye düşünüyorum. Pris, Kill Bill'deki göz bantlı dilber, genç hali ayrı güzel, yaşlı hali ayrı karizma... Kadronun tamamına bakarsanız, hem o zaman, hem de sonra efsane olmuş bir sürü oyuncu var. İyi seyirler olsun.

Cevaplar (3)
avatar
(459) -
Bende aynını yaptım yarın sinemada izleyeceğim. İlk filmi çok uzun zaman önce izlemiştim efsane filmlerden benim için. Yeni film de beklentiyi karşılar diye düşünüyorum.
9


3
| Bildir
avatar
 kurdele (3456) -
Yeni filmin yorumunu bekliyorum dostum, ben haftaya giderim. İyi seyirler olsun.


3
| Bildir
avatar
(459) -
Sağolun filmden hemen sonra buradayım. Size de iyi seyirler şimdiden.
9


1
| Bildir


avatar
(488) -
Oyunculuğun ve müziğin filmin atmosferi ile bu kadar güzel uyumlu başka bir film var mıdır gerçekten bilmiyorum.

Bu gerçekten bilim-kurgu türünde yapılmış en büyük filmlerden biri. Birinin filmi anlaması ve takdir etmesi için düşünme gerektiren bir film.

Bir fikir hakkında gerçek bir bilim kurgu hikayesi. Uzay gemilerinin savaşması veya fütüristik aletlerin kullanılması veya garip yaratıkların olması gibi bir şey değil. Başlıca film, insan topluluğunun üzerindeki teknolojinin etkisini, var oluşu ve insanlığın doğasını ele alınıyor. Bu temalar, yavaş ilerleyen ama
gelişmiş teknolojiyi bizlere iyice yedirerek gücünü giderek arttıran basit bir polisiye hikayesi ile işleniyor.

Birkaç ölüm kalım arası kalmış dramatik sahneler var ama normal bir polisiye hikayenin yanında düşük kalır.

Filmin gücü başlıca, teknolojide ilerlemiş bir şehrin olağanüstü görüntülerinden ve felsefi temasından geliyor. Böyle temalardan hoşlanan biri değilseniz, filmdeki parlaklığı yakalayamayabilirsiniz.

Filmin uç noktasını kavrayan biri geçer gider. Diğer anlamayanlar ise, ne yazık ki, içinde saçma sapan bir aksiyon olan filmi izlemeyi tercih eder.
9


avatar
(104) -
Öncelikle söylemek gerekir ki aksiyon üzerine bir film değil genellikle durağan, aksiyon beklentisiyle izleyenleri üzecektir o yüzden. Atmosfer ve dünya yaratımı konusunda muazzam bir iş çıkarılmış , film seti değilde gerçekten var olan bir şehirde çekilmiş gibi bir hava var.Çok çok iyi bir film değil fakat izlenmesi gerekir.
Ayrıca ;
Sürprizbozan: Göster
7


avatar
(1200) -
2013 yılında yazdığım yorum...

1982 yapımı bilimkurgu/gerilim filmi Blade Runner, başarılı konumunu hak eden bir film. Oldukça karanlık bir atmosferi olsa da senaryosunu ve çekim kalitesini çok beğendim.

2019 yılında geçen filmde bir şirket , güçlü ,çevik ,genetik mühendisi kadar zeki , insan görünümlü robotlar üretip, keşif ve dünya dışı kolonileşmede köle olarak kullanmak üzere başka gezegenlere gönderir. Bu robotlar dünyaya dönüp illegal işler yapınca da ölüme mahkum olurlar. 6 Nexus'u yoketmek için keskin nişancı polis Decard görevlendirilir.

Yön: Ridley Scott
Başrolde Harrison Ford
Imdb : 8,3- ilk 250 içinde
8


default avatar
(84) -
Eski filmlerin puanlarının ne kadar şişirilmiş olduğunun kanıtıdır bu film.
Bu yıl çıkacak yeni filmin eskisinden daha iyi olacağına eminim.
Sinemanın altın çağını yaşıyoruz.
5


avatar
(264) -
35 yıl öncesinden bahsederek yorumlarsak çok başarılı ama akmıyor film nedense.. sıktığı içinde bir müddet sonra merak duygusunu kaybediyor izleyici..
5


avatar
(412) -
Ben hayal kırıklığına uğradım.Beklentilerimin çok çok altında kalan bir film oldu.İzlettimi izletti fakat tavsiye edermiyim orası meçhul.6/10
6


default avatar
(490) -
Blade Runner, Philip K. Dick'in ünlü romanından uyarlanmış, Ridley Scott'ın yönettiği ve Harrison Ford'un başrolünde olduğu, 1982 yapımlı bilimkurgu filmi. Bunu görünce insan bir heyecanlanıyor doğrusu. Hak ediyor da.

Blade Runner, vizyona girdiğinden beri hala çoğu kişinin dilinde olan, gelmiş geçmiş en iyi bilimkurgu filmlerinden birisi olarak adlandırılmış bir film. Eski Blade Runner Rick Deckard'ın yaratıcısından kaçmış olan 4 yapay zeka robotu bulup yok etme öyküsünü anlatıyor. Ve filmin bunu anlatış tarzı çok başarılı.

Blade Runner'ın görsel efektleri muazzam bir kere. Çıktığı zamanı da düşünürsek, efektler oldukça etkileyici doğrusu. Sizi direk filmin atmosferine çekiyor. Buna Harrison Ford'un performansı da katkıda bulunuyor doğrusu. Başarılı bir performans sergilemiş Ford.

Yalnızca bu da değil, yönetmen Ridley Scott'ın bu dünyayı anlatış stili gerçekten iyiydi. Aynı zamanda da karakterlere yoğunlaşmayı başarıp senaryoyu müthiş noktalara götürmüş. Ayrıca filmin son 20 dakikasında, onun yönettiği ilk Alien filmindeki gibi gerilim tonu iyice yükseliyor ve gerçekten de heyecanlı anlar ortaya çıkıyor.

Ama Blade Runner'ı bu kadar özel yapan şeyse, sorgulayan bir yapıya sahip olması. Yani ortada öyle sıradan, efekt cümbüşünden ibaret bir film yok. Bu filmin sorguladığı şeyler, insanı biraz düşündürtüyor ve hayata farklı bir açıdan baktırıyor doğrusu. Filmin böyle bir şeye kalkışması biraz cesurcaydı.

Blade Runner'ın kötü bulduğum birkaç yanı vardı sadece. Mesela filmin başında akan yazılar, arada geçen yavaş sahneler gibi seyircinin çabucak unutacağı, rahatça silinebilir sahneler var bu filmde. Bu yüzden her saniyesini hatırlayacağınız bir film değil Blade Runner.

Ve Blade Runner'ın gelmiş geçmiş en iyi bilimkurgu filmlerinden biri oluşuna da pek fazla katılmıyorum. Beni yanlış anlamayın, Blade Runner gerçekten de iyi bir film ve bilimkurguya getirdiği fark tartışılamaz. Ama son zamanlarda bu türe dair o kadar çok film çıktı ki, Blade Runner'ın bazı konularda biraz geri kaldığını düşünüyorum.

Ama genel anlamda Blade Runner, kesinlikle izlenmeye değer bir film. Bilimkurgu türüne getirdiği fark kesinlikle fark ediliyor. İyi karakterleri, yaratıcı öyküsü, sorgulayan yapısı, farklı yanları kesinlikle filmi görülmeye değer hale getiriyor. Eğer izlemediyseniz, bir göz atmaya kesinlikle değer.

TOPLAM PUAN: 8.1/10
8


avatar
(207) -
80'li yıllara ait nice güzel bilim-kurgu filmi seyrettim ve bu filmi bu kategoriye ne senaryosunun, ne de işlenişinin seyirciyi bir türlü içine çekememesinden ötürü sokamıyorum. İzlemeyen hiçbir şey kaybetmez, sırf iMDB 250'yi tamamlamak için izlediğim filmlerden bir tanesi.

10/6.
6


default avatar
(31) -
Son zamanlarda bu kadar sıkıcı bir film daha izlemedim. 1 saat sonra sıkıntıdan, filmin Sonunu ileri sara sara getirdim.
4


avatar
(41) -
Yapay zeka, robot, bilim kurgu filmlerinin en iyi ilk örneklerinden bence. O yıllardaki imkanlara göre gayet kaliteli bir film, yıllar sonra tekrar seyrettim ve zamanımız bilim kurguların birçoğundan hala daha iyidir derim rahatça...
8


avatar
(184) -
o dönemin şartlarına göre epey başarılı....
7


default avatar
(14) -
Eski bilim kurgu filmlerinde görsellik konusunda fazla beklenti icinde olmak sacma olur.hatta gunumuz de bazi filmlere esin kaynağı olmasi acisindan onemli buluyorum.mesela aklima matrix gelmedi değil..insanlik ve makinelesme uzerine bolca sorularin oldugu guzel bir film..
Sürprizbozan: Göster


avatar
(81) -
Hiç kimsenin Philip K. Dick'in "Androidler Elektrikli Koyunlu Düşler Mi" kitabından bahsetmemiş olması çok ilginç. Zannedersem filmin bu kitabın uyarlaması olduğundan haberleri yok. hele kitabın 1968'de yazılmış olduğunu bilselerdi ağızları açık kalırdı. Bu tarz fimlere Philip K. Dick tarzı denir, ve arkadaşın kitaplarının hangi filmlere ilham kaynağı olduğunu bilseydiniz saygınız artardı diye düşünüyorum. Örnek vereyim mi; Minority Report, Total Recall...
Philip K. Dick, gerçeklik nedir, sanal gerçeklik nedir düşüncelerini ilk kez ortaya atan bilim kurgu yazarıdır. Alternatif gelecek fikri romanlarında ağırlık taşır. Zihninde alternatif gelecek fikirlerinin oluşmasının temel nedeni küçük yaşta ikiz kardeşini kaybetmiş olmasıdır. Yaşadığı travma klonlanmış anılara dayalı hikayelerin doğmasına yol açmıştır.
Şimdi isterseniz filmi bir de böyle ele alın...

Cevaplar (1)
avatar
 kurdele (3456) -
Şu an izliyorum, dedim kendi kendime adamlar gelecekten mi geliyor, 82 yılında nasıl bu film yapılıyor diye... senin yorumunu okuyunca, adam 68'de kitabı yazmış! dahilik gerçekten farklı bir olay demek ki, bilgiler için ayrıca teşekkürler, eline sağlık.


0
| Bildir


avatar
(28) -
saçma sapan bi film , raiders of ark da dandik ama ikisi de ilk 250'ye girmiş ıyyyy.


avatar
(1134) -
IMDB puanını haketmemiş olabilir ama çok ta kötü bir film değil. Bir kere Ridley Scott'ı tebrik etmek gerekir. O atmosferi yaşattığı için. Bazılarını sıkıcı bazılarını iyi gelebilir sonuçta herkesin farklı bir bakış açısı var.
7


avatar
(5) -
İşte eski yapım bilimkurguların makus talihi.Adamlar 2019 da uzayda koloniler kurmuş ama hala tüplü televizyonları var Hehehehe
6


default avatar
(43) -
Filmin başından sonuna kadar sürekli bir boğuculuk var. Film başlıyor yağmur yağıyor film bitti hala yağmur yağıyordu. Bazen ileri sara sara izlemek geçti içimden ama yapmadım acaba heyecan veren bir sahne çıkar mı diye ama nafile. İnsanı kendine çeken bir sahne yok maalesef. Yalnız 1982 yılına göre güzel görseller kullanılmış. Harrison Ford'un başarısız filmlerinden ama yine de kendine Top 250 de yer bulmuş. Olmaması gereken bir film. 6
6

Cevaplar (1)
default avatar
(286) -
Aynen yaaa. Bir de IMDB'de kendisine yer bulmamış mı? şaşırmamak elde değil?


1
| Bildir


default avatar
(286) -
7 ay önce bir yorum yazmıştım. O zaman hala izleme aşamasındaydım. Ara sıra onar dakika izleyerek nihayet filmi izlemeyi başardım. Dediğim gibi sonuda çok saçma bitti. Harrison Ford'un en b......tan filmi...


default avatar
(1468) -
Eski bilim kurgular bugün izlenince doğaldır ki aynı tadı vermiyor. Yine hafif espri tadında izlemeyi gözünüze kestirirseniz emin olun keyif alabilirsiniz. Bilim Kurgu kısmını bırakıp gerilin ve aksiyona dalın. Ne de olsa bu işin uzmanı iki isim olan Ford ve Hauer var başrollerde. Bir defalık nostalji yapmak için iyi bir seçim. İyi seyirler.

Gelelim incelemesine…

Yönetmen Ridley Scott. Her daim iyi filmler çekmiş bir isim ve Alien ile yolunu açan yönetmen Blade Runner ile kariyerine sağlam bir çizgi çizmişti. Sonrasında bir dolu mükemmel filme imza attı Scott. Yani filmin kalitesi belli. Artık ekmeğini yapımcılıktan çıkarıyor desek yanlış olmaz. Sadece 4 gün sonra piyasaya çıkacak olan The Counselor'da yönetmen koltuğunda olacak ve film Brad Pitt, Natalie Dormer, Penelope Cruz, Cameron Diaz gibi süper isimleri bir araya getiriyor. Blade Runner'in çok fazla ünlü ismi var. Yoluna şu sıralar daha alt levelde filmlerle devam eden Rutger Hauer'in yıldız olduğu günler tabi. Bu yıl Il Futuro ile bizlerleydi ama izleme fırsatı bulamadım. Sean Young bitik kariyerini yazıktır ki vasat gerilim filmleriyle sürdürmeye çalışıyor.

Nostalji yapmak amacıyla izleyebilirsiniz. Saygılarımla…
6


avatar
(370) -
70'ler Amerikasında şaha kalkan muhafazakar ideolojinin teknoloji fobisine karşı bir başkaldırı ve türün diğer muhafazakar yapıtları karşısında gayet devrimci bir eserdir.

teknolojinin gelişmesi ile yeni bir toplumsal düzen mümkün müdür?
aslolan insan-makine çatışması mıdır yoksa kapitalist sömürü müdür?
aslolan teknolojiye karşıt olmak mıdır yoksa köleliğe karşıt olmak mıdır?

bu tip soruları olan bir filmdir. ve çoğu ortamda yapılan
Sürprizbozan: Göster
tartışması aslında yönetmenin "ha insan olmuş ha replicant köle olduktan sonra ne fark eder?" mesajını gölgeleyen ana temayı ıskalayan bir kısır tartışmadır.

bunun haricinde çoğu anket ve otorite tarafından gelmiş geçmiş en iyi bilimkurgu filmi olarak kabul edilen film ghost in the shell, the matrix gibi filmlere de ilham kaynağı olmuştur.
8


default avatar
(286) -
Şaka mı bu yaaa. IMDB puanı 8.2. Hiç haketmemiş. Filmi izlemeye başladım 34. dakikaya geldim dayanamadım çok sıkıcıydı çünkü. Kapattım. Ama sonra izlemiş olmak için izleyeyim dedim. Fakat 54. dakikada o kadar bunaldım ki anlatamam. Kapattım. Her akşam 10 dakikasını izlersem 1 haftada bitiririm filmi diye düşündüm... Harrison Fordun şimdiye kadar izlediğim en b...tan filmi... Bunu izlemeden önce zihnimde en b...tan filmi Cowboys And Aliens idi. Ama artık Blade Runner....


avatar
(1689) -
Genellikle türü itibariyle izlemeden önce aksiyon beklentisine soksa da aksine yavaş ilerleyen ve ağır bir film. Şahsi düşüncem felsefik bir film; insanları ve insanlığımızı ve bencilliğimizi eleştiren bunu da çok iyi bir şekilde yapan bir film. 82 senesine rağmen distopik çevre çok iyi oluşturulmuş göze batacak pek bir şey yok.
8


avatar
(840) -
Blade Runner (1982).. Tüm bu anılar zamanda kaybolacak, tıpkı yağmurdaki gözyaşları gibi.. Yönetmen Ridley Scott nedense Bilimkurgu ağırlıklı filmleri pek dikkatimi açıkcası çekmiş değil diğer türlerdeki ortaya çıkardığı işleri daha çok beğenmişimdir.. Üç yıl önce çektiği Alien filminide o kadar beğendiğim söylenemez..Kısaca konusu 2019 yılındayız.. Dünyaya gelen 5 replikant, peşinde onları yakalamak isteyen Deckard işi görüldüğü kadar kolay değildir.. Ve aralarında amansız bir kovalamaca başlamış olur.. Oscarda filmin En İyi Sanat Yönetmeni ve En İyi Görsel Efekt dalında adaylığı bulunmaktadır.. Filmdeki görsel efektler zamanına göre oldukça başarılı olsada şimdi izlendiğinde seyircinin o kadar ilgisini çekeceğini düşünmüyorum.. Bir kaç uçan araçtan başka hiç bir şey görmedim.. Yinede dediğim gibi ellerindeki o zamanın teknolojisine göre zamanın ötesinde bir film çekilmeye çalışılmış.. Ama filmde oluşturulan atmosfer oldukça oldukça iç karartıcı olmasından dolayı ve aşırı ağır ilerlemesi açıkcası oldukça sıkılmama neden olmuştu.. Sürükleyici diyebileceğim bir senaryo kesinlikle değil.. Aksiyon adına beklenti içine girenler hayal kırıklığına uğrar.. Bu filmide İmdb Top 250 Listesinde almış olduğu puan ile 118. sırada yer almaktadır.. Listede yer almamasını düşündüğüm filmlerden bir tanesi.. Finali insanın kafasında bir çok soru işareti bırakarak sonlanması dikkatimden kaçmış değil.. Üzerine tartışılacak bir çok farklı görüş ortaya çıkacak cinsten.. Ayrıca filmin atmosferine uygun müzikleri başarılı bulduğumu söyleyebilirim.. Harrison Ford ve özellikle Rutger Hauer performansı görülmeye değer.. Yinede bir çok filme öncü olan ve çoğu sinema-severin en iyi Bilim-Kurgu filmi olarak gösterdiği bu filmi türünün hayranlarına tavsiye ederim.. 7.2 Yaşayamayacak olması kötü.. Ama zaten kim yaşıyor ki.


avatar
(442) -
Çok sıkıcı bir film. Zamanına göre gayet başarılı da diyemeyeceğim çünkü o döneme ait bilim-kurguları da az çok biliyorum. O kadar teknolojik-metalik manzaranın arasından seçmek zor oldu ama, senaryoda kopukluklar da var. Sanat yönetmeni de sandığı kadar güzel bir iş çıkartmamış ortaya. Göz yoran kıyafetler, mekanlar kullanılmış. Felsefik açıdan birşeyler veriyor tabii ama, hangi film vermiyor ki? Uzun lafın kısası, yerini haketmeyen bir film.
6

Cevaplar (1)
default avatar
(286) -
Çok haklısın kardeşim. Aynı düşünceleri paylaşıyoruz. Bunu izleyeceğime Kemal Sunal-Fatma Girik'in JAPON İŞİ filmini izleseydim keşke...


2
| Bildir


avatar
(1993) -
Ridley Scott'un sevmediğim bir filmi. Karanlık, boğucu, sıkıcı geldi bana. Hikaye senaryoda kaybolup gitmiş. Bilimkurgu sevenler için zaten yorumlar yapılmış.


default avatar
(96) -
sadece finaldeki bir cümlesi efsane olmuştur.

All those moments will be lost in time, like tears.. in rain.Time to die...
10


avatar
(255) -
Hakkını vermek lazım. Pek çok ilki gerçekleştirmiş, iyi kurgulanmış, üstün bir sanat yönetimi var, yönetmeni övmeye bile gerek yok, felsefesi bolca düşündürüyor. Peki tüm bunlar yeterli mi iyi bir film olabilmesi için? Bu izleyenin neyden zevk aldığına göre değişir. Benim için 7.5 puanlık bir filmdir, bu da övdüklerim içindi. İçimi titreten bir öykü olmadığı sürece o film favorim olamaz.
7

Cevaplar (1)
avatar
(96) -
Tamamen katılıyorum Punky


0
| Bildir


avatar
(108) -
bence gelmiş geçmiş en başarılı 3 bilimkurgu/distopya filminden biridir.
10


avatar
(160) -
Zamanına göre harika, günümüze göre iyi film. Farklı bi havası var, pek aksiyonlu değil ama insanı sıkmıyor. Bol aksiyonlu bilim-kurgu arayanlar pek tatmin olmaz sanırım. Müzikler harika, finalde güzeldi.
8


default avatar
(39) -
Filmin felsefesi, atmosferi, mekanları gayet güzel. Ancak genel film izleyicisi hiçbir filmi bunlar için izlemez. Film ağır mı ağır ilerliyor. Hareketli sahneler yok denecek kadar az ve çok zayıf.Gizemli mi? Hayır.Dram yönü de zayıf kalmış bence. Benim için bu klasik yapıt hayal kırıklığıydı. İzleyecek olanlara iyi seyirler.
7


avatar
(33) -
İzlediğim en iyi bilim kurgu filmi diyerek yorumuma başlamak istiyorum öncelikle.O yıllarda böyle bir filmi ancak Ridley Scott yapabilirdi.Gerçekten saygı duyulması gereken bir yönetmen.Bana göre en iyi filmide Bıçak Sırtı'dır.Öncelikle filmin geçtiği mekan hakkında biraz konuşayım.Hemen hemen her bilim kurgu filminde görmeye alışık olduğumuz karanlık şehir tasviri ilk bu filmde yapılmıştır.Bütün film boyunca şehirde hep gece vardır hiç günışığı görülmez.Bu da filmin aslında bilim kurgunun yanı sıra film noir türününde en iyi örneklerinden biri olduğunun göstergesi.Ayrıca Los Angeles'ın tamamında uzakdoğuluların bulunması gelecekte olası bir 3. Dünya Savaşın'da savaşı onların kazandığı şüphesini uyandırmıyor değil.

Filme geçicek olursak 2019 yılının Los Angeles'ında geçen filmde Harrison Ford Blade Runner'dır yani zararlı olan replikantları avlamakla görevlidir.Kısa bir süre iönce işinden emekli olmuştır ancak 5 kaçak replikantı avlamak için yeniden göreve başlamak zorunda kalır.

Harrison Ford burda bir replikanta aşık olmuş replikant avcısı konumuda insani duygularıyla yapacağı görev arasında kalmış bir adamı oynuyor.Aslında filmin içeriğiyle ilgili hiçbişekilde bilgi vermemem lazım çünkü her yazacağım spoilere girer.Çünkü filmin sonu tamamen sürpriz.Eğer dikkatli bir izleyiciyseniz aslında bu sürpriz son filmin ortalarında söyleniyor.(Tabi bunun için director's cut versiyonun izlemek gerekiyor)Filmin sonu ise bence sinema tarihinin en dramatik sonlarından birisi ama aynı zamanda umut verici.Çünkü film boyunca her dakika karanlık olan ve yağmur yağan şehirde son bölümde uçan güvercinle birlikte gökyüzünde hafif bir aydınlık oluşur.

Bilim adamlarının ortak görüşüde benimle aynı kanıda şuana kadar yapılmış en iyi bilim kurgu filmi yönünde.Filmin felsefesi felsefe bölümlerinde,karanlık şehir tasviri ise mimarlık bölümlerinde halan ders olarak gösterilmekte ve anlatılmaktadır.Filmle ilgili pekçok iddia atılmıştır ortaya ancak doğru olanı Ridley Scott'ın dediğidir.Tavsiyem Director's Cut versiyonunu izlemenizden yanadır zaten diğer versiyonu Scott'ın isteiği doğrultusunda piyasadan kaldırılmıştır.
Filmden replikle yorumumu noktalıyorum:"Bütün anılar zamanda kaybolur,tıpki yağmurdaki göz yaşları gibi..."
Puanım:10/10
10

Cevaplar (1)
avatar
(30) -
En orantılı yorumu yapmışsın. Bilim kurgu deyip vurdu kırdı bekleyecekler başka filmlere yönelsinler. Bu felsefik bir film. O yüzden anlamadan filme kötü demeyin. Dilerseniz senaryonun uyarlandığı ünlü romanı okuyabilirsiniz; Philip K. Dick "Android'ler Elektrikli Koyun Düşler mi?"
9


1
| Bildir


‹ Önceki 1 2 Sonraki ›
Blade Runner
Dizi Altyazıları
Westworld (5,378) The Expanse (2,214) La casa de papel (2,095) Colony (1,876) The 100 (1,841) Luke Cage (1,802) Genius (1,353) The Crossing (1,120) 12 Monkeys (997) Vikings (971)
Vizyonda bu hafta
Türkçe Altyazı © 2007 - 2018