Giriş Kayıt
En çok beğenilen yorumlar
avatar
(692) -
Asla vazgeçme!

Film her firar edişinde cezalar alan ve "tamam artık kaderin boyun eğecek" derken kaderinin özgürlük olduğunu inanan bir kelebeğin hikayesidir.

Mutlaka İzlemelisiniz..
9


avatar
(276) -
B inanılmaz romanı, bu romanı inanın hiç ama hiç okumadıysam 3 defa okumuşumdur. Okumanızı tavsiye ederim detaylar anlatım muhteşem, seneler geçti Romandaki o detaylar halen aklımdadır, Anlat deseniz ezbere anlatırım Gülücük

Film'e gelince Romanı okumadıysanız, izlemeniz gereken Baş yapıtlardan bir tanesidir, elbetteki Romandaki detaylar yok olmasınıda beklemedim zaten, o detayları filmde canlandırmak için en az 4 saatlik bir film olurdu hatta daha fazlası.

Belki bir gün çekilir.

Film gerçek Hayat Hikayesinden alıntıdır, Özgürlüğe kaçışın tüm detaylarını, adada geçen günler, maceraları, Cüzzamlılarla yardımı kısaca belgesel tadında keyifli bir sinema filmimi.

Sinema severlerin kaçırmaması gereken, klasiklerden.
8


avatar
(406) -
Filmde iki büyük efsaneyi birlikte izliyoruz... Steve McQueen (Papillon) ve Dustin Hoffman (Dega). Çaresizlik mi? Yoksa umut mu? Bir insan ölmekten nasıl beter olur onu gözler önüne seriyor. Hapishaneden kaçıştan çok, insan psikolojisini anlatıyor bence film. Ana tema bu. İnsanı derinden etkileyebiliyor. Steve McQueen gerçekten, yine harika bir iş çıkarmış. Tabi Dustin Hoffman'ın performansını da gözardı edemeyiz! İzlenmesi gereken filmlerden. Hapishaneden Kaçış Filmleri arasında ilk 5'e çok rahat girer.
10


Yorumlar (40)
default avatar
(10) -
Az ama öz yorumlayacağım: Hapishane ve özgürlük çabası, konulu filmlerde kendine özgü bir background barındıran ve bunu '73 te bize anlatmayı başarmış, günümüzde de etkisini hiç kaybetmeyen nadide film, harikulade.
9


default avatar
(70) -
TÜM SİNEMA OTORİTELERİNCE GELMİŞ GEÇMİŞ EN İYİ HAPİSHANE KAÇIŞ FİLMİ
OLARAK KABUL EDİLEN BİR BAŞYAPIT 10 ÜZERİNDEN 10

film için hayatımda izlediğim en muhteşem özgürlük hikayesi diyebilirim papillon'a.
kitabını okumadım ama filmi de kitap gibi bir film zaten.
bazı filmler vardır yi film güzel film başyapıt diye geçiştirilir.
ama papillon gibi filmler için ne filmdir ama" demek gerekir.

KİLOMETRE TAŞI KABUL EDİLEN FİLMİN KISACA ÖYKÜSÜ
[spoiler] 20.yüzyılın başlarında paris'te, yanlış yere cinayetle suçlanan henri charriere (steve mcquenn), güney amerika'daki fransız guyana'sında bir hapishaneye gönderilir. 1973 yılında en iyi müzik dalında oscar'a aday olmuş ve steve mcqueen'e de altın küre adaylığı getirmiş olan bu 150 dakikalık film, charriere'in, 20 yıl boyunca, hapishaneden kaçma girişimlerini, yakalanmasını, hücre hapislerini anlatır. henri charriere, bu kaçma girişimlerinden birinde, oldukça uzağa gitmeyi başarmış ve bir yerli kabilesine sığınmıştır. burada, kabile şefinin göğsündeki kelebek dövmesinin aynısını yaptıran adam, bundan sonra fransızca kelebek anlamına gelen papillon adıyla tanınır. papillon, karayip cehennemindeki hapishanede, yönetimin, kaçma girişimlerinin acımasızca cezalandırılacağı uyarısına rağmen, defalarca kaçar, defalarca yakalanır ve defalarca hücre hapsine atılır.

kelebek’in tek dostu, louis dega'dır (dustin hoffman). daha buraya ilk gönderildikleri zaman, gemide tanıştığı dega, devlet tahvilleri üzerinde bir üç kağıt yapmış ve müebbet hapse mahkum olmuştur. bu zayıf, gözlüklü adamın azılı suçluların kol gezdiği, vahşi hapishane ortamında kendini koruyamayacağı hemen belli olur. dega da, gemideki diğer mahkumlar gibi parasını, metal bir tüp içinde, bağırsaklarında saklamaktadır. henri charriere ona, kaçması için para vermesi karşığında onu korumayı teklif etmiştir ve iki adam arasında öylesine bir yakınlık doğmuştur.[spoiler]
steve mcqueen'in oyunculuğu ile tabiri caizse "döktürdüğü unutulmaz bir yapım.

Kelebek'in hücrede yaşadıkları belki de tüm filmin en çarpıcı yanıdır.Steve McQuenn farkını özellikle bu hücre sahnelerinde ortaya koyuyor. Hücreye girmeden ki hali ve çıktıktan sonraki hali McQuenn'in ne denli bir performans sergilediğini bizlere özetliyor. Oyunculuklara değinmişken biraz Dustin Hoffman'dan da bahsedeyim. Zeki, saf görünümlü, kendine güvensiz, kalpazan Dega'ya büyük bir başarıyla hayat vermiş. Özellikle McQuenn ile Hoffman'ın birebir diyalogları uzun süre hafızalara kazınacak cinsten. Kelebek filmde bir o kadar umutlu ve kaçmayı düşleyen biriyse Dega ise daha umutsuz ve her şeyi olacağına bırakmış biri. Bu zıt kutuptaki iki insanın dostluğunu anlatıyor bize filmi izlemeyen sinemasever dostlara şiddetle tavsiye ederim film için puanım net 10
10


avatar
(1200) -
Her özelliği ile muhteşem bir film. Dustin Hoffman ve Steve McQueen’in oyunculuk performansları sinema eğitimi alanlara ders niteliğinde. Gerçek yaşamdan olması, çekim mekanları ve insanı derinden etkileyen dostluk ve yaşanan zorluklar çok etkileyici. Doyurucu ve içeriği çok zengin bir film. Tüm film müzikleri çok güzel.

Bu film, Steve McQuenn’in canlandırdığı Kelebek lakaplı Fransız Henri Charriere’nin gerçek hikayesi.
9


avatar
(1233) -
Bazen filmlerde 2-3 kişi baş rolü paylaşır ve mutlaka biri oyunculuğu ile ister istemez ön plana çıkar..Ancak bu filmde oyunculara 100 puanı paylaştırsam 49/51 asla olmaz mutlaka 50/50 olurdu
10


avatar
(564) -
Hapishane kaçış filmlerinde benim için bir dönüm noktasıdır. 9 puan.
9


default avatar
(136) -
Bu tarz filmleri hiç izlemem aslında. Dram ve biyografiler benim ilgi alanım dışında. Ama öyle bir oyunculuk var ki bu filmde, dram sevmeyen insanları bile ekrana kilitleyebiliyor. Hele ki McQueen. Oyunculuğun, rol yapmanın gerçekten Allah vergisi bir yetenek olduğunun canlı kanıtlarından biri.. Filmin bana dokunduğunu, içimi titrettiğini hissettim.
8


default avatar
(35) -
Gerçekten efsane film. En güzel hapishane filmleri içerisinde bence ilk 3 te yer alır. Oyunculuklar harika ama özellikle dustin hoffman perfermonsıyla göz doldurmuştur. Sinema severler kaçırmamalı 9
9


avatar
(3114) -
Yeniden seyrettim 1080p olarak. Tekrar büyük haz aldım. Seyredilmeye doyulmayacak bir film. İyi seyirler. Azmin zaferi dedirten bir film.
9


avatar
(19) -
imkansız diye birşey yoktur... her türlü kaçarım diyo steve mcqueen...
9


avatar
(84) -
Salt bir hapishane filmi değil kesinlikle.Bir adamın özgürlüğe olan özlemini ve bu özlemin onu nasıl her şeye rağmen hayatta tutabildiğini işleyen daha çok psikolojik bir yapıt.Hemen hemen bu adamın suçlu oluğ olmadığına hiç değinilmiyor ancak asıl soru bu değil zaten.Asıl soru bir insanın en büyük dayanak gücü en fazla gereksinim duyduğu şey nedir?Bu filmle sorunun cevabının özgürlük olduğunu öğreniyoruz.Nitekim birbirimizle insanlık tarihinin başından beri bunun için savaşmıyor muyuz?Hele de böyle bir durum masum olduğunu iddia eden "hayatını boşa geçirmekle suçlanan" bir adamın başına gelirse o adamın bir sınırının olmadığını çok iyi yansıtmış bu yapıt.

Steve McQueen'i ilk kez bu filmle tanıdım.(Ki zaten 1980'de ölmüş.)Gerçekten bu filmdeki oyunculuğuna şapka çıkartmamak elde değil.Özellikle tecritten önce ve tecritten sonraki Papillion'un psikolojisi daha iyi oynanamazdı bence.Ve de özgürlüğüne kavuşmadan önceki Dega'yla olan sahnesindeki oyunculuk muazzamdı.Özetle sadece oyunculuklar bile tek başına izlenme sebebi olabilir.Mutlaka izleyin...
8


default avatar
(9) -
Tam bir Başyapıt


avatar
(674) -
Bu filmi sadece kaçış filmi kategorisine koyarsak haksızlık etmiş oluruz. Çünkü bize gösterdikleri bundan çok daha fazlası. Fransa`nın özgürlük, eşitlik, kardeşlik fikirlerinin aslında güç sahibi kişiler tarafından hiç benimsenmediğini en güzel şekilde anlatan eserlerden biri.
İnsanların doğası, yaşamı algılayış şekilleri üzerinde güzel durulmuş bir film. Bazıları mevcut otoritenin tüm baskısına rağmen yılmadan, yorulmadan mücadeleye devam ediyor. Bazıları ise durumu kabullenip kendini şartlara göre dönüştürüyor.
Hapis hayatı çok zor bir şey olsa gerek özellikle tecrit. Herkesin adil yargılanması umuduyla.
8


avatar
(897) -
Birçok hapishane ve hapisten kaçışı konu alan film izlemiş biriyim. Esaretin Bedeli de buna dahil... İnanın bu çok çok ayrı bir tad bıraktı. Sadece Steve Mcqueen'in ve Dustin Hoffman'ın performansı bile bu filmin puanlamasına 7/10 olarak yansır. Kendilerini aşan oyunculuklar sergilemişler ve sanki gerçekten hapishane yaşamındalar gibi sizi içine çeken bu başyapıtta, müzikler,görsellik ve oyunculuklar adeta kendini aşıyor. Baştan sonra harkülade bir başyapıt olduğunu düşünüyorum... 1973 yapımı olması da yapımı benim için ayrıca değerli ve başarılı kılıyor.
Beni özellikle filmin son 15-20 dk. lık kısmı etkiledi. Son sahnesi ise ayrı bir güzellikti!
Onca şeyden sonra "Kelebek" hala ve hala uçmayı arzuluyordu zindan adasından... "Asla vazgeçme" demiş bir yorumcu arkadaşımız ve doğru demiş gerçekten... 9/10!
9


avatar
(63) -
Oyunculuklar çok çok çok iyi
9


avatar
(72) -
Genelde okuduğunuz bir romanın filmi çekildiğinde hoşunuza gitmez. Sanırım kitabı okurken kurduğumuz hayalleri, kafamızda yarattığımız ortamları filmde bulamayınca hayal kırıklığına uğruyoruz ama bu film, romanını okumama rağmen çok hoşuma gitti. O derecede iyi bir yapım yani...
8


avatar
(180) -
Derler ki ; ” Burada bir kelebek kanat çırpsa, Atlantik’te fırtınaya sebep olabilir. ” İşte biz her birimiz, tıpkı o kelebek gibiyiz, fakat bir farkla; Bizim kelebeğimiz fırtınaya sebep olmaz! O, kanatlarını açar fırtınaya karşı koyar.
8


avatar
(406) -
Filmde iki büyük efsaneyi birlikte izliyoruz... Steve McQueen (Papillon) ve Dustin Hoffman (Dega). Çaresizlik mi? Yoksa umut mu? Bir insan ölmekten nasıl beter olur onu gözler önüne seriyor. Hapishaneden kaçıştan çok, insan psikolojisini anlatıyor bence film. Ana tema bu. İnsanı derinden etkileyebiliyor. Steve McQueen gerçekten, yine harika bir iş çıkarmış. Tabi Dustin Hoffman'ın performansını da gözardı edemeyiz! İzlenmesi gereken filmlerden. Hapishaneden Kaçış Filmleri arasında ilk 5'e çok rahat girer.
10


default avatar
(22) -
hapishaneden kaçış filmleri arasında bir çok otorite en iyisi olarak esaretin bedeli filmini gösterse de bence papillon en iyisi.
10

Cevaplar (3)
avatar
(406) -
Dostum yine, Steve McQueen'in oynadığı 1963 yapımı "The Great Escape" filmini de izlemeni tavsiye ederim, eğer izlemediysen. Ve de Clint Eastwood'un oynadığı 1979 yapımı "Escape from Alcatraz" filmini de izlemeni tavsiye ederim.
10


5
| Bildir
default avatar
(22) -
bu filmleri izledim dostum, kayda değer. hapishaneden kaçış filmleri içinde ilk 10 da bu filmler.
10


1
| Bildir
avatar
(18) -
Bence bu filmde duygu daha iyi karşı tarafa veriliyor. Ben bu görüşe kesinlikle katılıyorum. Özellikle Steve Mcquinn filmi almış götürmüş.
Sürprizbozan: Göster
10


2
| Bildir


avatar
(692) -
Asla vazgeçme!

Film her firar edişinde cezalar alan ve "tamam artık kaderin boyun eğecek" derken kaderinin özgürlük olduğunu inanan bir kelebeğin hikayesidir.

Mutlaka İzlemelisiniz..
9


avatar
(631) -
Tarihine göre oldukça başarılı bir film.Etkilenmemek elde değil.Bu arada müziğini ben bir yerden hatırlıyorum sanki kemal sunalın bir filminde vardı gibi hatırlayan var mı ki?
10


default avatar
(219) -
muhteşem kitapların filmleri, genelde hayal kırıklığıyla sonuçlansa da, bir istisna papillion. görüntüler, müzik, oyunculuk baştan sona harikaydı.

Cevaplar (2)
default avatar
(78) -
Bir nokta dışında dediğin gibi. Kitap uyarlamalarında bence bir numara.


Sürprizbozan: Göster
9


3
| Bildir
default avatar
(219) -
kitap uyarlamasındaki başarı için, aslında aynı şeyi söylemişiz Gülücük


0
| Bildir


default avatar
(8) -
Kitabını 3 defa okudum.Filmde muhteşem ama kitaptaki tadı vermesede 10/10
10


avatar
(442) -
Sürükleyici, etkileyici bir filmdi. Kullanılan mekanları ve makyajları (çoğunlukla) başarılı buldum En çok takdir ettiğim de buydu sanırsam. Süresi biraz uzun olsa da vaktin nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz. Filmin ilk 1-1.5 saatine kendimi kaptırdığımı söyleyebilirim. Bir Shawshank Redemption olamaz tabii ama izlediğim en güzel firar filmlerinden biriydi.
7


avatar
(840) -
Papillon (1973).. Bir kelebeğin özgürlüğünü hiç kimse elinden alamaz.. Büyük Kaçış filminden 10 yıl sonra rol aldığı Hapishane-Kaçış konulu bir film ile Steve McQueen bir kez daha karşımıza çıkıyor.. Dustin Hoffman ile başrollerini paylaştığı filmi yönetmen Franklin J. Schaffner yönetmiş senaryosu ise Lorenzo Semple Jr . ve Dalton Trumbo ikilisine aittir.. Steve McQueen ve Dustin Hoffman çok uyumlu bir ikili olmuş oyunculuk performansları gerçekten çok sağlam.. Size karakterlerin o andaki yaşadıkları duyguyu muazzam bir şekilde geçirmeyi başarmışlar.. Yaratılan atmosfer seyircinin bile umudunu dibe vurdurken Kelebeğin var olma oraya ait olmamasını düşünmesi, her seferinde sisteme baş kaldırıp adeta alay edermiş gibi kaçması oldukça dokunaklı diyebilirim.. Kaçmanın imkansız olduğu bir Fransız hapishanesinde mahkum olan Kelebek lakaplı Henri (Steve Mcqueen) özgür olmak için sürekli kaçma teşebbüsünde bulunur.. Her defasında sonuca ulaşamayan Henri bir çok kez hücre cezasına çarptırılır.. Hücre cezası oldukça ağırdır.. Hücrede kaldığı süre zarfında insanlık dışı bir yaşam sürmedürmesine neden olur.. Bu cezalar bile onu yıldırmayacak kafasında sadece özgürlük olan bir adamın hikayesi.. Louis (Dustin Hoffman) ile edindiği dostluk sizi fazlasıyla etkisi altına almayı başaracaktır.. Senaryo hakkında hiç bir olumsuz yorum yapamam tam anlamıyla orjinal.. Süresinin uzun olması hiç sorun değil çünkü kendinizi sürükleyici bir maceranın tam ortasında bulacağınızdan emin olabilirsiniz.. En iyi hapishane-kaçış filmlerinin ilk akla gelebilecek ve zirveye oynayan bu yapımı klasik severlere şiddetle tavsiye ederim.. Bu tür filmleri izleyin çünkü sizi sinemaya daha fazla ilgi duymanızı sağlayacaktır.. FİLMDEN SONRA İNSAN KENDİNİ ÖZGÜR HİSSEDEBİLİYOR.. 10


avatar
(5) -
Çol özel bir hikaye.Yeniden çevrimi olsa çok iyi olur.Umarım birisi yapar
8

Cevaplar (1)
avatar
(73) -
bu hikayeyi film değil de mini dizi şeklinde yeniden çevirebilirler zira 1973 yapımı bu film gerek oyunculuk gerekse diğer ögeleriyle ( mekanlar, kıyafetler) gayet başarılı. Ancak kitabı filme çevirdiklerinde mecburen değiştirmek zorunda kalmışlar dizi yapılırsa hem daha ince ayrıntılar görülebilir hem de kitaba parelel ilerlenebilir..
7


1
| Bildir


avatar
(1993) -
En iyi iki hapishane filminden biri (diğeri Esaretin Bedeli). Henri rolünde unutulmaz bir Steve McQueen izliyoruz. Dustin Hoffman da tam formunda. Film, hapishanedeki zulüm gerçeğini en vurucu dille gösterdiği gibi, harikulade bir arkadaşa sadakat örneği de veriyor. Filmin müziği zaten unutulmaz bir müzik. 8 üstünü hak eden bir klasik.


avatar
(276) -
B inanılmaz romanı, bu romanı inanın hiç ama hiç okumadıysam 3 defa okumuşumdur. Okumanızı tavsiye ederim detaylar anlatım muhteşem, seneler geçti Romandaki o detaylar halen aklımdadır, Anlat deseniz ezbere anlatırım Gülücük

Film'e gelince Romanı okumadıysanız, izlemeniz gereken Baş yapıtlardan bir tanesidir, elbetteki Romandaki detaylar yok olmasınıda beklemedim zaten, o detayları filmde canlandırmak için en az 4 saatlik bir film olurdu hatta daha fazlası.

Belki bir gün çekilir.

Film gerçek Hayat Hikayesinden alıntıdır, Özgürlüğe kaçışın tüm detaylarını, adada geçen günler, maceraları, Cüzzamlılarla yardımı kısaca belgesel tadında keyifli bir sinema filmimi.

Sinema severlerin kaçırmaması gereken, klasiklerden.
8


avatar
(370) -
gerçek bir yaşamöyküsüne dayanan (en azından biz öyle kabul ediyoruz zira yetkililer henri charriere'nin anılarının salt gerçeklerden kurulmadığını belirtiyor) aynı adlı romandan uyarlanan film değme kaçış filmlerine on basacak düzeyde. ne ara başladı ne zaman bitti diye izledim ve hayranı oldum.
9


default avatar
(5) -
Kesinlikle izlenilmesi gerekilen bir film. Olayları dizi yahut reklam gibi izlememek gerek. Dönemin siyasetini, din adamlarını memurları vs. çok iyi incelenmiş, başarılı Steve McQueen filmdir.


avatar
(20) -
tek kelimeyle büyüleyici bir film. suç ve hapishane kavramını sorgulamaya itiyor. özellikle son sahnesiyle, papillonun herşeye rağmen kaçış uğraşlarıyla, özgürlüğün ne kadar muhteşem birşey olduğunu gözler önüne seriyor. muhteşem, muhteşem ve muhteşem...
9


avatar
(26) -
7 puani hak ediyor arkadasin dedigi gibi zamanin guzel bir hapishane hikayesi.
7


avatar
(50) -
Süper ötesi bir film. Oyunculuk kaabiliyeti tavan yapmış.
9


avatar
(333) -
Sinemanın iki büyük ismini biraraya getiren ve sinemanın en görkemli kaçış hikayesini bizlere başarılı şekilde anlatan sinemanın unutulmaz klasiklerinden biri..
Bir hapishane düşünün toplumdan uzak tutulması gereken uslanmaz suçluların yer aldığı ve kaçışı imkansız olan bir yer. Burada umutların yeşerdiğini bile göremezsiniz. Bu zorlu hapishanede birbirine ahbap olan Louis (Dustin Hoffman) ve Henri(Steve McQueen) kimsenin başarmaya cesaret edemeyeceği kaçış planlarını gerçekleştirmek için hayli zor bir seçim yaparlar.

resim

Hapishanenin derinliklerinde insan bedeninin tahammül sınırlarını zorlayan küçük dünyada acılar çeken Henri'nin nam_ı diğer papillon'un dayanma azmini izlerken kendinizi o dünyada buluyorsunuz. Ve ileride gerçekleşmesi ihtimal dahilinde olan kaçış planında yerinizi alıyorsunuz. Hikayenin sonunda ne olduğunu merak ederken kendinizi hafızanıza kazınacak bir çok sahneyle sinemanın tadına varırken buluyorsunuz.
İzlemeyenler için kaçırılmaması gerekn bir klasik başyapıt
9


avatar
(17) -
Çoktan kült olmuş bir film fakat ben pek ısınamadım filme...İki usta oyuncunun sergilediği oyunculuk çok başarılıydı elbette ama benim için bundan fazlası yoktu...Özgürlük mücadelesini anlatan bir film ama sıradışı bir film değil...Zamanına göre iyi bir film olduğunu söylemek yalnış olmaz...
7


‹ Önceki 1 Sonraki ›
Papillon
Dizi Altyazıları
Westworld (5,378) The Expanse (2,214) La casa de papel (2,095) Colony (1,876) The 100 (1,841) Luke Cage (1,802) Genius (1,353) The Crossing (1,120) 12 Monkeys (997) Vikings (971)
Vizyonda bu hafta
Türkçe Altyazı © 2007 - 2018