İran Filmleri Tavsiyesi
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 4 sayfa) [Bu başlıkta 57 mesaj bulunuyor] « Önceki konuSonraki konu »
Sayfa:: 1, 2, 3, 4 Sonraki »
Yazar Mesaj
alpereneren
Sinefil Grubu

İletiler: 751

Özel mesaj gönder
 İran Filmleri Tavsiyesi

Merhaba arkadaşlar. Öncelikle forumda arama yaptım, böyle bir başlık bulamadım. İran sineması hakkında tavsiye edebileceğiniz filmler nelerdir. Bazı çok kaliteli filmler oldugunu duydum. Ödül kazanmış pek çok filmleri var sanırım. Tavsiyeleriniz nelerdir?

Bilgi : Başlık Türkçe kullanımındaki hatalardan arındırılmıştır. [byKush]

İletiTarih: 23 Eylül 2010 02:04
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
0 0
paralax
Avrupa Sineması
Eski Yönetici

İletiler: 1234

Özel mesaj gönder
 Zamani barayé masti asbha (2000) (Sarhoş Atlar Zamanı) Türkçe [3] İngilizce [1] Altyazı 
Afiş
Yönetmen:Bahman Ghobadi
Vizyon Tarihi:02.03.2001
IMDB Puanı:7.6 (3,885 Oy)
Tür:Dram, Savaş
Süre:80 dk
Ülke:İran İran
Dil:Kurdish, Farsça
Oyuncular:Ayoub Ahmadi, Rojin Younessi, Amaneh Ekhtiar-dini, Madi Ekhtiar-dini

İran sinemasına başlangıç olarak, izlenebilir bir film. Hem de bizim yaşadığımız coğrafyaya ait çok güçlü bir filmdir.

İletiTarih: 23 Eylül 2010 02:43
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
0 0
byKush
Eski Yönetici

İletiler: 6264

Özel mesaj gönder
 Takhté siah (2000) (Karatahta) Türkçe [4] İngilizce [2] Altyazı 
Afiş
Yönetmen:Samira Makhmalbaf
Vizyon Tarihi:21.09.2001
IMDB Puanı:6.9 (1,590 Oy)
Süre:85 dk
Ülke:İran İran, İtalya İtalya, Japonya Japonya
Dil:Farsça, Kurdish
Oyuncular:Said Mohamadi, Behnaz Jafari, Bahman Ghobadi, Mohamad Karim Rahmati

İletiTarih: 23 Eylül 2010 02:45
0 0
paralax
Avrupa Sineması
Eski Yönetici

Özel mesaj gönder
Ve tarifi imkansız bir film...
 Lakposhtha parvaz mikonand (2004) (Kaplumbağalar Da Uçar) Türkçe [4] İngilizce [4] Altyazı 
Afiş
Yönetmen:Bahman Ghobadi
Vizyon Tarihi:06.05.2005
IMDB Puanı:7.8 (9,896 Oy)
Süre:98 dk
Ülke:İran İran, Fransa Fransa, Iraq Iraq
Dil:Kurdish
Oyuncular:Soran Ebrahim, Avaz Latif, Saddam Hossein Feysal, Hiresh Feysal Rahman

İletiTarih: 23 Eylül 2010 02:46
0 0
byKush
Eski Yönetici

Özel mesaj gönder
 11'09''01 - September 11 (2002) (11 Eylül) Türkçe [5] Altyazı 
Afiş
Yönetmen:Youssef Chahine, Amos Gitai, Alejandro González Iñárritu
Vizyon Tarihi:05.09.2003
IMDB Puanı:6.9 (4,351 Oy)
Tür:Dram
Süre:134 dk
Ülke:İngiltere İngiltere, Fransa Fransa, Mısır Mısır, Japonya Japonya, Meksika Meksika, ABD ABD, İran İran
Dil:İspanyolca, İngilizce, Fransızca, Arapça, İbranice, Farsça, Fransızca Sign Language, Japonca
Oyuncular:Maryam Karimi, Mohamad Dolati, Agelem Habibi, Esmat Vahedi

11 Eylül'e farklı bir bakış... Tamamı İran olmasa da başarılı bir ortak yapım.

İletiTarih: 23 Eylül 2010 02:51
0 0
paralax
Avrupa Sineması
Eski Yönetici

Özel mesaj gönder
İran sinemasının başyapıtlarından
 Nema-ye Nazdik (1990) (Yakın Plan) Türkçe [3] İngilizce [2] Altyazı 
Afiş
Yönetmen:Abbas Kiarostami
Vizyon Tarihi:18.11.1990
IMDB Puanı:8.0 (4,856 Oy)
Tür:Suç, Dram
Süre:98 dk
Dil:Farsça, Azerbaijani
Oyuncular:Hossain Sabzian, Mohsen Makhmalbaf, Abolfazl Ahankhah, Mehrdad Ahankhah

İletiTarih: 23 Eylül 2010 02:53
0 0
Pre Ariant
Eski Yönetici

İletiler: 2390

E-Posta gönder Özel mesaj gönder
En son Marmoulak(Kertenkele) filmini izledim ve sanırım favori İran filmim olacak gibi. Özet olarak bir hırsızın başından geçen öyküyü yer yer komik yer yer de dine, topluma eleştirecek kadar duyarlı hale getirmiş bir film diyebiliriz.

Daha önceki favori filmim ise Salaam Cinema idi. Basit bir gazete ilanı ile toplanan artist/aktrist olmayı hayal eden insanlar esasında çekilen bu filmin başrol oyuncularıdır. Mohsen Makhmalbaf sinemasına başlamak için iyi bir seçim olabilir. Bu arada Makhmalbaf'ın kızları da yönetmen.

Majid Majidi'nin sinema dilini çok duygusal bulurum, keza Cennetin Çocukları filminde bunu net hissedebilirsiniz.

İran'ın en ünlü yönetmeni Abbas Kiarostami'ye değinmeden olmaz ama nedense filmlerini izlerken genelde sıkılmışımdır.

Özetle şöyle toparlayabilirim İran Sineması daha çok Yönetmen Sineması üzerine kuruludur. Size tavsiyem İran filmleri araştırmak yerine İranlı yönetmen araştırmanız olacaktır, tabi bir yönetmenin bir filminin diğerleri için kıstas olamayacağı da bir gerçek.
Arama Motorumuzdan Kişi seçeneğini seçerek alttaki isimleri aratabilir ve Türkçe altyazısı olan filmlerini seçebilirsiniz. Saygılar
Sürprizbozan: Göster

İletiTarih: 23 Eylül 2010 02:58
 Kullanıcı bilgilerini göster MSNM Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
0 1
byKush
Eski Yönetici

Özel mesaj gönder
Başka bir başarılı Mohsen Makhmalbaf flmi de benden..

Safar e Ghandehar (2001) (Kandahar'a Yolculuk) Türkçe [2] İngilizce [2] Altyazı 
Afiş
Yönetmen:Mohsen Makhmalbaf
Vizyon Tarihi:07.12.2001
IMDB Puanı:6.7 (4,910 Oy)
Tür:, ,
Süre:85 dk
Ülke:İran İran, Fransa Fransa
Dil:Farsça, İngilizce, Pushto, Lehçe
Oyuncular:Ike Ogut, Nelofer Pazira, Hassan Tantai, Sadou Teymouri

İletiTarih: 23 Eylül 2010 02:59
0 0
byKush
Eski Yönetici

Özel mesaj gönder
Bir ortak yapım daha;
 Osama (2003) Türkçe [3] İngilizce [1] Altyazı 
Afiş
Yönetmen:Siddiq Barmak
Vizyon Tarihi:24.12.2004
IMDB Puanı:7.3 (6,589 Oy)
Süre:83 dk
Ülke:Afganistan Afganistan, İrlanda İrlanda, Japonya Japonya
Dil:Dari, Pashtu, İngilizce
Oyuncular:Marina Golbahari, Arif Herati, Zubaida Sahar, Mohamad Nader Khadjeh

İletiTarih: 23 Eylül 2010 03:02
0 0
alpereneren
Sinefil Grubu

Özel mesaj gönder
« Avram Kapulu » yazdı:
En son Marmoulak(Kertenkele) filmini izledim ve sanırım favori İran filmim olacak gibi. Özet olarak bir hırsızın başından geçen öyküyü yer yer komik yer yer de dine, topluma eleştirecek kadar duyarlı hale getirmiş bir film diyebiliriz.

Daha önceki favori filmim ise Salaam Cinema idi. Basit bir gazete ilanı ile toplanan artist/aktrist olmayı hayal eden insanlar esasında çekilen bu filmin başrol oyuncularıdır. Mohsen Makhmalbaf sinemasına başlamak için iyi bir seçim olabilir. Bu arada Makhmalbaf'ın kızları da yönetmen.

Majid Majidi'nin sinema dilini çok duygusal bulurum, keza Cennetin Çocukları filminde bunu net hissedebilirsiniz.

İran'ın en ünlü yönetmeni Abbas Kiarostami'ye değinmeden olmaz ama nedense filmlerini izlerken genelde sıkılmışımdır.

Özetle şöyle toparlayabilirim İran Sineması daha çok Yönetmen Sineması üzerine kuruludur. Size tavsiyem İran filmleri araştırmak yerine İranlı yönetmen araştırmanız olacaktır, tabi bir yönetmenin bir filminin diğerleri için kıstas olamayacağı da bir gerçek.
Arama Motorumuzdan Kişi seçeneğini seçerek alttaki isimleri aratabilir ve Türkçe altyazısı olan filmlerini seçebilirsiniz. Saygılar
Sürprizbozan: Göster

Marmoulak (2004) (Kertenkele) Türkçe [3] İngilizce [1] Altyazı 
Afiş
Yönetmen:Kamal Tabrizi
Vizyon Tarihi:04.02.2004
IMDB Puanı:8.0 (3,616 Oy)
Tür:Komedi
Süre:115 dk
Dil:Farsça
Oyuncular:Parviz Parastui, Bahram Ibrahimi, Shahrokh Foroutanian, Farideh Sepah Mansour

az önce Marmoulak'ı ben de seyrettim ve hakikaten çok begendim diyebilirim.sahtekar bir hırsızın hapisten kaçarak bir molla kılığında kendisini olayların içinde bulması son derece güzel bir kurgu ile işlenmiş.herkese tavsiye ediyorum

İletiTarih: 23 Eylül 2010 03:59
1 0
chernoby
Dizi Dünyası
Eski Yönetici

İletiler: 1859

Özel mesaj gönder
 Bacheha-Ye aseman (1997) (Cennetin Çocukları) Türkçe [5] İngilizce [2] Altyazı 
Afiş
Yönetmen:Majid Majidi
Vizyon Tarihi:01.08.1997
IMDB Puanı:8.2 (16,753 Oy)
Süre:89 dk
Dil:Farsça
Oyuncular:Mohammad Amir Naji, Amir Farrokh Hashemian, Bahare Seddiqi, Nafise Jafar-Mohammadi

Sesizadam_ ın da iran sineması tutkusu var sanırım onunda bu başlığı görmesi lazım ayrıca tv8 iran sinemasından oldukça kaliteli ve ödüllü filmleri yayınlıyor denk gelirsem izlemeye çalışıyorum size onuda önerebilirim.

İletiTarih: 23 Eylül 2010 11:30
0 0
sesizadam
Emektar

İletiler: 2695

Özel mesaj gönder
Katkı sağlayabileceğim bir başlık görmek güzel. Öncelikle tutkunu olduğumu belirtmek isterim. Bu ülke filmlerinin ya da ben onu "bu coğrafyaların filmlerinin" diye genelleyeyim ortak teması dramdır. Hiçbir politik duyguyu içinde barındırmayan insanlık adına yaşanmışlıkları bazılarının gözüne bazılarının beynine sokmak için yapılmış filmlerdir. Arka plana atılmış insanların acılarını ve yaftalanan milletin feryadını anlatır. Mayınlarla dans eden çocukları, ekmek kapısı bulamadığı için mayın toplamak zorunda olan yavruların bir kaç kuruş için elini kolunu bacağını kaybetmelerini anlatır. Teknolojiye uzaklığını ilkelliklerini anlatır. Görün anlayın, anlatın diye. Bu yönüyle bu coğrafya filmleri benim için emsalsizdir. Gelişmiş film arama bölümünden ülkeyi seçerek en iyi filmler sıralamasını 2-3 saniyede karşınızda bulabilirsiniz.

Ek önemli bir uyarı: O coğrafya filmlerinde ve bizim ülkemizdeki bazı filmlerde gördüğüm ortak nokta var bunu önemle arz etmem gerekir. Gördüğüm şey bizim ülkemizdeki nasıl ki doğu ve güney doğu ya da gündemdeki adı ile kürt vatandaşlarımızın sorunu aslında dillendirme yanlış oldu, devletin o bölgedeki ayıbı ve sonrasındaki sorunu... sırf bunu irdeleyen dillendiren ve zihin bulandıran çok film gördüm. Sırf bizim ülkemizde bazı şeyleri kaşımayı kendi üzerine vazife saymış sözüm ona aydınların yaptıkları bir kaç kışkırtıcı film. Genelde bunlar ya fransız ortak yapımıdır ya da alman veya en uç noktada hollandadır. Özellikle bu coğrafyanın filmini izliyorsanız, ülke adına dikkat edin. Sadece hikayenin geçtiği ülkenin adı olsun. Kısaca tek bir ülke ismi olsun. Ortak yapım bir filmi izlediğinizde duyduğunuz rahatsızlıktan ne demek istediğimi gayet rahat anlarsınız. O filmlerin amacı nasıl ki bizim doğu meselemiz var ve sürekli kaşıyanları var oralarda da öyle, sürekli bu mesele uğruna filmler yapılıyor, bizdekinden daha çok....

İzleyip unutamadığım hikayelerden söz edeyim. Dikkat edin irani filmler değil, bu coğrafyanin türküleridir bunlar. Özünde hepsi aynı kapıyı gösterir. Bu yönüyle birdir, ayırt edilmezler.

Utanç filmi: Hikayesiyle, oyuncularıyla beni büyülemiş ve hüzünlenmeme hatta ağlamama sebep olmuş yegane 2. filmdir, bir diğeri de hint yapımı black (siyah) filmidir. Hikaye büyüklerin yaptığı kıyımları çocuk oyunlarıyla sizin gözünüze sokmakta. Filmin sonundaki vurucu sözler... Hiç unutamayacağım sözlerdi. Bunu yüz yüze konuşuyor olsak inanın şu anda boğazım düğümlenirdi, yazarken bile düğümleniyor...

Türkiye sınırında geçen bir film: Hikayesi beni çok etkilemiş bir filmdi. Asıl adını şimdi hatırlayamadım ama filmde mayın toplayan çocukları anlatmakta biraz politik unsurları var, biraz başka ülkelerin hayranlıkları dillendiriliyor ama dedim ya saf haliyle bu şekilde film bulmak zor. İdare edeceksiniz. Kaplumbağalarda uçar sanırım adı.

Kandahar filmi: Bu filmi konu içerisinde gördüğüm için söylüyorum, hoşuma gitmemiştir. Politik bazı şeyleri taşıdığı ve gerçekleri çarpıttığı için, benim gözümde tavsiye etmeye değmeyecek bir filmdir, eğer benim gibi bir düşüncede iseniz şayet.

Ofsayt: Filmin adını yanlış hatırlıyor olabilirim belki ama bir futbol terimiydi onu iyi hatırlıyorum. Maça gitmek isteyen kızların maça gidemeyişini ve içeriye alınmayışını engellenişini ele alan birazda düzeni irdeleyen bir film. Kızların şaşkınlıkla sorduğu ve askerlerin verdiği cevaplarıyla hoş vakit geçirtecek nadide filmlerden.

Sarhoş Atlar Zamanı: Çok güzel bir hikayesi vardı. Sıcacık mutlaka izleyin.

Tahaan: Bir eşeğin hikayesi. Filmi izleyip ne şimdi bu eşekten hikayemi oluşturulurmuş diyen çığırıtkanları kulak ardı edin, görüp görebileceğiniz en iyi dram filmi. Yine ismini yanlış hatırlayabilirim diyeyim, hata olmasın.

Son olarak filmler hakkında görüş öneri veya her ne olursa söyleşi gibi... Her türlü mesajınıza isteğinize açığım. Bana buradan ya da özelden ulaşarak fikir alabilirsiniz. Aynı türün erbabı merakçısı isek... Birbirimize yardım etmemiz ve başkalarına ortakça tanıtmamız şart. Bir çoğunda yorumum vardır, yorumum yoksa ya da izleme listesinde adım yoksa bilin ki o film ortak yapımdır ve konusu beni etkilemediği için izlememişimdir. Ama şu da var ki listedeki tüm filmleri izleyemedim. En kısa zamanda izlemediğim aklımda olanları izleyeceğim ve belki size ya da diğer tüm üyelere geniş bir kılavuz hazırlayabilecek kıvama geleceğim, bunu ancak zaman gösterecek. Şimdilik benden bu kadar. Çok uzun laf ettim bağışlayın.

İletiTarih: 23 Eylül 2010 17:03
0 1
svsknr

İletiler: 3955

Özel mesaj gönder
« sesizadam » yazdı:
Katkı sağlayabileceğim bir başlık görmek güzel.................................

Tapıyorum

Bunu yazana kadar, ne hayatlar gelip geçmiştir bu dünyada kim bilir? yakaladım

İletiTarih: 23 Eylül 2010 17:41
1 0
alpereneren
Sinefil Grubu

Özel mesaj gönder
madem konu konuyu açıyor ve hakikaten alternatif filmler büyük ilgi görüyor.biraz da hollywood ve uzak dogu ve hint filmleri dışında asya ve ortadogu sineması hususunda begendiğimiz önerbilecegimiz filmleri yazsak çok güzel olur kanısındayım.özellikle yarı belgesel yarı film niteliğinde pek çok eser olsa gerek...

İletiTarih: 23 Eylül 2010 17:51
0 0
svsknr

İletiler: 3955

Özel mesaj gönder
SM Pusula daha uygun gibi bu iş için. Her bir sinema için birer başlık açılabilir; AMA takip edecek ve güncel tutmaya gayret edeceksek. Saygılar

İletiTarih: 23 Eylül 2010 17:54
0 0
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 4 sayfa) [Bu başlıkta 57 mesaj bulunuyor] Sayfa:: 1, 2, 3, 4 Sonraki »
« Önceki konuSonraki konu »
Forum Seçin:  

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki iletilere cevap veremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız