Ekrandan Görüntü Alma Teknikleri
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [Bu başlıkta 3 mesaj bulunuyor] « Önceki konuSonraki konu »
Yazar Mesaj
sesizadam
Emektar

İletiler: 2697

Özel mesaj gönder
 Ekrandan Görüntü Alma Teknikleri

İlk örneğimizde tüm google sayfasını printscreen tuşuyla alalım ancak sadece google logosunu ayıklayalım.Printscreen tuşu nerede diyen olabilir.

-Tuşu tanımlayalım. Üzerinde PrtSc yazar ek olarak SysRq yazdığı da görülmüştür.

-Google sayfasındaydık.
-PrintScreen tuşuna bastık.
-Emektar paint programımızı açtık.
-Başlat -> Programlar -> Donatılar ->Paint

-Programı açtıktan sonra üzerindeyken Ctrl+V tuşlarına bastık.
(Böylece belleğe kaydedilen ekran görüntüsünü painte aktarmış olduk.Kutlu olsun.)
-Yapıştırdıktan sonra ekran görüntümüz painte aktarıldı ve dikkat ederseniz çizgili bir şerit bu resmimizi çevrelemiş.
-Çerçeveyi kaybetmeden hemen google logomuzu sayfanın üst soluna çekelim. En üste sıfırlayalım.

-Bu durumda google logosu paint programının sol üstüne fare yardımıyla taşınmış bekliyor konuma geçmiş oldu.

Şimdi o logoyu çerçeve içine alma kısmına geldi sıra.
-Görüntüde de görüldüğü üzere sayfanın bu sefer en alt ve sağ köşesindeyim. Orada minik bir simge var.
resim
Fare ile onun üzerine geldiğinizde fare "iki yönlü ok" halini alacaktır, burada o şekli aldığı anda tutup sayfanın soluna google logosuna doğru o çerçeveyi yaklaştırıyoruz.

Görüldüğü gibi çerçeveyi biraz daralttım ama maksadımız bu kadar ile sınırlı değildi. Ne yapacaktık? Tamamını kaldırıp sadece google logosunu bırakacaktık. Şimdi onu uygulayalım.

resim

Ve paintle olan maceramız burada son buldu.Bunu yapmamdaki maksat minik bir yeri göstereceğim diye tüm masaüstünü printscreen yapıp gönderenleri aydınlatmak. (ukalaca tavır böyle bir şey olsa gerek.)

Son olarak google logomuzu varmak istediğimiz sunumumuzu göstererek bugün ki dersimizi bitirelim.

resim Bay Bay

Bazı resimler küçük boyutta bazı resimler büyük boyutta ama minik ön izleme de sunulmuştur. Bu ne demek derseniz bazı resimlerin üzerine tıklanabilir, bazılarına tıklanamaz. Bu bazı tıklananlar tıklandıkların da büyürler.

Kullanılan program Windows7 deki Paint programıdır. XP kullananlara farklı gelebilir. Sadece butonları şatavatlı hale getirmişler, bir farklılığı, üstünlüğü yoktur.

İletiTarih: 31 Ağustos 2010 19:57
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
0
chernoby
Dizi Dünyası
Eski Yönetici

İletiler: 1860

Özel mesaj gönder
« sesizadam_ » yazdı:
PrintScreen tuşuna bastık.

Ben garanti olsun diye 2-3 kere basarım Hehehehe elinize sağlık güzel bir anlatım yapmışsınız.

İletiTarih: 31 Ağustos 2010 22:37
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
0
sesizadam
Emektar

İletiler: 2697

Özel mesaj gönder
Dersler devam edecek... yakaladım

2. Dersimiz bu olayları programlar vasıtasıyla nasıl daha çabuk ve pratik yaparızı göstereceğim. Tarayıcı eklentileriyle işi renklendirerek geniş kapsamlı bir ders daha sizleri bekliyor. Saygılar

İletiTarih: 01 Eylül 2010 01:37
0
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [Bu başlıkta 3 mesaj bulunuyor] « Önceki konuSonraki konu »
Forum Seçin:  

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki iletilere cevap veremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız