Giriş Kayıt
Ayla Filminin Yabancı Dilde En İyi Film Oscar'ını alacağını düşünüyor musunuz?
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [Bu başlıkta 9 mesaj bulunuyor] « Önceki konuSonraki konu »

En iyi ihtimalle Oscar'da aday olabileceğini düşünüyorum.
35%
 35%  [ 217 ]
Oscar'da aday olabileceğini düşünmüyorum.
26%
 26%  [ 160 ]
Bu filmin abartıldığını düşünüyorum.
24%
 24%  [ 148 ]
Evet, şansı çok yüksek.
13%
 13%  [ 81 ]
Diğer (Lütfen mesajınızda belirtiniz.)
1%
 1%  [ 7 ]
Toplam Oylar : 613 | Ankete Katılanlar

Yazar Mesaj
kuzeydebiryer
Avrupa Sineması
Yönetici GrubuGenel Editör

İletiler: 10593

Özel mesaj gönder

Son bir ayda adından en fazla sözettiren yerli yapım olan Ayla gişede büyük bir başarı elde etmişti. Türkiye'nin oscar aday adayı olarak lanse edilen Ayla filminin oscar ödülü için şansı acaba ne kadar?

resim

"Ayla’nın Oscar’a ihtiyacı yok, Oscar’ın Ayla gibi bir hikayeye ihtiyacı var."

Bu sene adından epey söz ettiren ve sinema salonlarında büyük ilgi ile karşılaşan Ayla filmi ile ilgili yapımcısı Mustafa Uslu'dan çarpıcı açıklamalar geldi. Kore savaşında yaşanmış bir dramatik olaydan hareket eden film Türkiye'nin oscar aday adayı olarak lanse edildi. Ayla filminin yapımcısı Mustafa Uslu, Ntv'ye verdiği röportajda oldukça iddialıydı. “Yüzde 100, açık ara Oscar’ı alacağımıza inanıyorum. Hangi kurul, heyet ya da komite bu filmi görmezden gelebilir? Bu hikayenin dünyada eşi, benzeri yok. Komitelerde, "Ayla’nın Oscar’a ihtiyacı yok, Oscar’ın Ayla gibi bir hikayeye ihtiyacı var" deniyor” sözleri ile filmine olan güvenini net bir şekilde ifade etti. Sözlerine devam ederken yeli yapımlar konusunda sert bir eleştiri getirdi. "Türk sinemasının bu filmle yeni bir ivme kazanacağına inanıyorum. Dizi kıvamında projeler yapıp, sinema filmi diye piyasaya koydular. Yönetmeni, oyuncuları hatta kameramanları bile aynı. Maalesef Türk halkı, başka seçeneği olmadığı için bunları izlemek zorunda kalıyor. Yapılan filmlerle izleyici uyutuldu."

Baş rollerinde İsmail Hacıoğlu, Kim Seol, Çetin Tekindor, Lee Kyung-Jin, Ali Atay, Murat Yıldırım ve Sinem Uslu gibi isimlerin yer aldığı Ayla filmi 27 Ekim tarihinde vizyona girmiş ve şu ana kadar 3.104.217 izleyici tarafından izlenmişti. Film şu ana kadar gişeden 37.377.769,00 TL hasılat elde etti.

Ayla: The Daughter of War
2017
Ayla: The Daughter of War
Dram / Tarihi / Savaş125 dk

Yönetmen: Can Ulkay
Film, Kore Savaşı'nda yaşanan gerçek ve çok dramatik bir hikayeyi beyazperdeye taşıyacak. 1950 yılında savaşta yer alan Süleyman Assubay savaş meydanında küçük bir kız bulur. 5 yaşındaki bu Koreli kız yetimdir ve nereye gideceğini bilmemektedir. Assubay...
9.2 (13,216 Oy)

Yazan: kuzeydebiryer
Kaynak: Ntv - boxofficetürkiye

resim

Yabancı Dilde En İyi Film Oscarını Kazanan Filmler

*Yabancı Dilde En İyi Film, Sinema Sanatları ve Bilim Akademisi tarafından 1947'de Los Angeles'da verilmeye başlandı.
*Ödülü en çok kazanan yapım İtalya'dan çıkmıştır.
*Ödüle en çok aday gösterilen film Fransa 'dan çıkmıştır.
*Lübnan'da yaşanan savaşları ve katliamları konu eden belgesel niteliğindeki animasyon filmi Beşir'le Vals / Waltz with Bashir (2008) bu kategoriye aday olmuş ilk ve tek animasyon filmidir.
*Türkiye bu kategoride en büyük başarısını 2008 yılında Nuri Bilge Ceylan'ın yönettiği Üç Maymun filmiyle yarı finale çıkarak kazanmıştır.

Görsele tıklayarak gelişmiş listeye ulaşabilirsiniz.

resim

İletiTarih: 26 Kasım 2017 13:21
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
Fügen Atasoy
Dünya Sineması
Editör

İletiler: 1350

E-Posta gönder Özel mesaj gönder
Ayla filminin rakiplerini görmek için aşağıdaki listeyi inceleyebilirsiniz.

resim

Bu kategorinin iddialı filmleri The Square (İsveç) ve Happy End ( Avusturya)

İletiTarih: 26 Kasım 2017 14:30
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
trafalgar
İskandinav Sineması
Sinefil Grubu

İletiler: 193

Özel mesaj gönder
Rakip filmlerin yönetmenleri çok kuvvetli. Ayla filminin aday olabileceğini sanmıyorum ama çok istiyorum.
Röportajı çok iddialı gelebilir ama bence çok güzel konuşmuş.Sevdiği içine sindiği bir film yapmış ve onu sonuna kadar savunuyor alçakgönüllü olmak zorunda da değil. "Bu hikayenin eşi benzeri yok" demiş. Var mı yok mu herkes izlediği filmlere göre bir karşılaştırma yapar ama bu hikayeyi senaryolaştırarak yaratan Yiğit Gökalp'ın filmin bütün organizasyonlarında çıkarılmış olmasının nedeni nedir. Bilen varsa cevaplarsa sevinirim.

İletiTarih: 26 Kasım 2017 16:04
darkdiva
Yorumbaz

İletiler: 52

Özel mesaj gönder
Ayla başarılı bir film. Hatta gurur duyabileceğimiz kadar başarılı bir film. Ama iş Oscar'a geldi mi filminizin güzel olması yeterli olmuyor maalesef. Öncelikle çok fazla aday var. Bu büyük bir engel. Bu adaylar arasında mutlaka çok iyi filmler olacaktır. Sonuçta o kadar film içinde ilk 5'e girmek kolay değil. Diğer bir etken ise filmin reklamının iyi yapılması. Film akademi üyelerine iyi anlatılmalı, kulis çalışması iyi yapılmalı. Bu işler biraz böyle. Eğer Amerika'da insanların bahsettiği bir film olursanız akademi üyeleri ister istemez etkilenir. Bunları başarılı bir şekilde yaparlarsa adaylık hiç de şaşırtıcı bir sonuç olmaz. Film konu itibariyle de Amerika siyasetinin yakınlık duyacağı türden. Aday olması da çok büyük başarı olur zaten. Umarım olur.

İletiTarih: 26 Kasım 2017 17:21
Satantango

İletiler: 116

Özel mesaj gönder
Oscar'da sadece yabancı dilde film ödülünü ciddiye alırım. Bana göre lobi faaliyetleri yabancı dal için geçerli değil. Bugüne kadar verilen ödülleri çoğunlukla mantıklı bulmuşumdur. Ayla filmini izlemedim. İlk bakışta fragmana ve konuya bakarak konuşacak olursam, işin dramatize yönünün ağırlıklı olduğu bir yapım gibi görünüyor. Tabi izlemeden de bir şey söylemek doğru değil. Adaylarda çok kaliteli filmler var. Bir kaçını izleme şansım oldu.
The Square
Teströl és lélekröl
Thelma
Slava
Happy End
Nelyubov
Bu filmler daha ön planda gibi.

İletiTarih: 26 Kasım 2017 18:13
mapel

İletiler: 20

Özel mesaj gönder
Diğer'i işaretlediğim için açıklama getiriyorum. Filmi izlemediğim için alır mı aday mı olur tahminlere ve yorumlara göre cevap vermek doğru olmaz diye diğeri işaretledim Gülücük

İletiTarih: 27 Kasım 2017 16:20
khazaD Dum

İletiler: 25

facebook twitter Özel mesaj gönder
Aday olması bile güzel bence ödülü alacagını ne yazıkki sanmıyorum.

İletiTarih: 30 Kasım 2017 05:33
Splash
Antalya Sineması
Editör

İletiler: 5832

facebook twitter E-Posta gönder Özel mesaj gönder
Aday? Belki. Ödül? Çok zor. Bu demeçle gidersek, rakiplerin zorlu olması da bunu kanıtlıyor. Kazanmasını ister miyim? Tabii ki de. Bu tip organizasyonlar da algı operasyonları oldukça iyi yapılıyor. Bu sayede dirençli olmamız şart. Bir diğer durum ise, bir arkadaşımız bahsetmiş. Tanıtım.

Elbette ki tanıtımın ve halka arz ediliş şekli ülke ve dünya çerçevesinde olumlu veya olumsuz etkileyecektir. Yapımcının kendine güvenmesi güzel bir şey ancak bu kadar iddialı konuşması bana göre yersiz. Hayırlısı ile bekleyip göreceğiz.

İletiTarih: 30 Kasım 2017 09:50
niceguy

İletiler: 1

Özel mesaj gönder
ayla
benim düşüncem

Değil bu filmin,yabancıların,eğer ortada politik bir çıkar söz konusu değilse,hiç bir Türk yapıtına ödül falan vereceklerini düşünmüyorum. Sadece sinemada değil,Eurovision şarkı yarışmasında da,diğer sanat dallarında da durum aynı.
Sanatı bir yana bırakın,ürettiğimiz ürünlerde de salt Türk malı diye kota filan koyuyorlar.

İletiTarih: 08 Aralık 2017 12:09
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [Bu başlıkta 9 mesaj bulunuyor] « Önceki konuSonraki konu »
Forum Seçin:  

Türkçe Altyazı © 2007 - 2017