Giriş Kayıt
Victoria & Abdul / Filmekimi 2017 5.Film İncelemesi
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [Bu başlıkta 3 mesaj bulunuyor] « Önceki konuSonraki konu »
Yazar Mesaj
MatthewMc kurdele
Amerikan Sineması
Sinefil Grubu

İletiler: 198

Özel mesaj gönder
 Victoria & Abdul / Filmekimi 2017 5.Film İncelemesi

Filmekimi Festivali 2017 Film İncelemesi 5: Victoria & Abdul

resim

"Gerçek bir hikayeden uyarlanmış olan Victoria & Abdul, İngiltere'de Kraliçe'ye çok özel bir şey takdim etmek için Hindistan'dan yollanan Abdul Karim'in kısa bir süre içerisinde Kraliçe Victoria ile oluşan özel arkadaşlığına odaklanıyor kısaca. Film süresince Abdul'un kendi kültürünü Victoria'ya öğrettiğini ve bu esnada da Kraliçe'nin hizmetlilerinin bu durumdan hiç memnun olmadığını görüyoruz. Bundan sonra da olaylar gelişiyor."

Filmekimi'nde en az ilgimi çeken ve son dakikada bilet almaya karar verdiğim film Victoria & Abdul'du. Konusunun oldukça bilindik olduğunu biliyordum fakat süresi boyunca kendisini izlettireceğini düşündüğüm için bir bilet almaya karar verdim. Ve çıkan sonuç beni hiç şaşırtmadı.

Victoria & Abdul, rahatça aile ortamında veya bir sevgiliyle birlikte izleyip hoşça vakit geçirebileceğiniz bir film. Filmde yapılan şakaların çoğu sizi güldürmeyi başarıyor (festival boyunca salonun en çok güldüğü filmdi hatta), içeriğine dair kötü bir şey yok ve genel anlamda hikaye sizin içinizi ısıtıyor. Fakat eğer böyle bir konu hakkında yeni bir şeyler görmeyi ve klişelere başvurmayan bir film izlemek istiyorsanız, Victoria & Abdul sizi o kadar tatmin etmeyecek.

Bunun da en büyük sebebi filmdeki yan karakterlerden kaynaklanıyor. Senaryoya o kadar odaklanmayacağım çünkü her ne kadar bir senaryo bilindik olsa da, bilindik bir senaryoya sahip olan herhangi bir film, çıkan sonucu ilgi çekici yapabilir. Bu yüzden filmi izlerken senaryonun aşırı bilindik olmasına o kadar da kafamı yormadım. Ama yan karakterlere biraz yordum.

Judi Dench'in kusursuz Kraliçe Victoria'sı ve 3 Idiots'dan hatırlayacağınız Ali Fazal'ın Abdul'u canlandırdığı performansları çok samimiydi ve ikilinin kimyaları çok başarılıydı. Ama bunun dışındaki diğer karakterler filmin asıl kalbini söküp atmış.. Yan karakterler (çoğunlukla Kraliçe'nin emrinde çalışan görevliler yani), bir filmde olabilecek en klişe kişiler adeta. Filmin sonlarına doğru Kraliçe'nin sevinçli olmasından sonra bu karakterlerin de duruma ayak uydurarak kendilerini değiştireceklerini düşünüyordum ama film boyunca hep aynılardı. Film sırasında da bu karakterleri hiç ama hiç umursamadığınız için tempo giderek zayıflıyor ve en sonunda da olabilecek en düşük not ile bitiyor. Bu filmin gerçek bir hikayeden uyarlanmış olduğunun farkındayım ama bu karakterler ve zayıf final birazcık bile olsa değiştirebilirdi (ne de olsa filmin başında "Çoğunlukla gerçek bir hikayeden uyarlanmıştır" yazıyor).

Ama bunun dışında film hakkında söyleyebileceğim o kadar da kötü bir şey yok. Judi Dench ve Ali Fazal'ın karşılıklı olduğu bütün sahneler Victoria & Abdul'u azıcık da olsa ilgi çekici kılıyor ve izlemesi oldukça keyifli bir hava kazandırıyor. Bu ikilinin dışında kalan yan karakterleri izlemek başta sıkmasa da, bir yerden sonra hikayenin akışını engellemeye başlıyor. Yine de 2 saatinizi hiç düşünmeden geçireceğiniz ve izlemesi keyifli olan bir film arıyorsanız, bu filme bir göz atın derim. Kesinlikle kötü bir film değil, sadece güçlü bir senaryoyla ortaya çok daha iyi bir iş çıkabilirdi.
Puanım: 6.5/10

İletiTarih: 09 Ekim 2017 17:53
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
kuzeydebiryer
Avrupa Sineması
Yönetici GrubuGenel Editör

İletiler: 10291

Özel mesaj gönder
Anladığım kadarıyla bu filmde yan karakterleri ile sınıfta kalmış. Sınıfta kalmış demeyelim de filmi bir adım öteye götürmeyi başarmamış. Açıkçası bu konuya sahip filmlere hiç merak duymuyorum. Vaktim bol olursa izleyeceğim filmler arasında.

Alıntı:
Victoria & Abdul, rahatça aile ortamında veya bir sevgiliyle birlikte izleyip hoşça vakit geçirebileceğiniz bir film. Filmde yapılan şakaların çoğu sizi güldürmeyi başarıyor (festival boyunca salonun en çok güldüğü filmdi hatta)

Filmekimi seçkisi zaten drama yoğunlaşan bir seçkiydi. Yine de komedi filmleri yok demek anlamsız olur. Bu yorum için filme şans vermeyi düşünüyorum.

Festivalde gözümüz kulağımız olduğun için teşekkür ederim. Yazılarını okumak alışkanlığa dönüştü. Referans noktası olarak değerlendirdiğim bir sinema yazarısın. Ellerine sağlık. Saygılar

İletiTarih: 11 Ekim 2017 19:25
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
MatthewMc kurdele
Amerikan Sineması
Sinefil Grubu

İletiler: 198

Özel mesaj gönder
Yorumun için teşekkür ederim @kuzeydebiryer Gülücük

İletiTarih: 11 Ekim 2017 19:29
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [Bu başlıkta 3 mesaj bulunuyor] « Önceki konuSonraki konu »
Forum Seçin:  

Türkçe Altyazı © 2007 - 2017