Giriş Kayıt
İran Filmleri Tavsiyesi
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 2. sayfa (Toplam 4 sayfa) [Bu başlıkta 58 mesaj bulunuyor] « Önceki konuSonraki konu »
Sayfa:: « Önceki 1, 2, 3, 4 Sonraki »
Yazar Mesaj
sesizadam
Emektar

İletiler: 2698

Özel mesaj gönder
« gafebe » yazdı:
madem konu konuyu açıyor ve hakikaten alternatif filmler büyük ilgi görüyor.biraz da hollywood ve uzak dogu ve hint filmleri dışında asya ve ortadogu sineması hususunda begendiğimiz önerbilecegimiz filmleri yazsak çok güzel olur kanısındayım.özellikle yarı belgesel yarı film niteliğinde pek çok eser olsa gerek...
TA da özlemini duyduğum bir şey bu. Gelin görün ki ABD ve Avrupa o kadar film yapmış ve yapmaya devam ediyor ki... Hiç bir kimse bu filmlere yanaşamıyor. O kadar çaresizlik içerisinde bir durum ki... Farsça film önce ingilizce alt yazıya sahip oluyor, sonra TR alt yazıya sahip oluyor. Tutup birisi direk Farsça' dan çeviremiyor. En azından benim bildiğim kadarıyla bu iş böyle zor zahmet işliyor. Keşke sizin dediğiniz gibi olsa da her dakikasını keyif alarak bir şeyler karalayabilsem, aktarabilsem. Keşke... Sümüklü

İletiTarih: 23 Eylül 2010 19:03
En son sesizadam tarafından 23 Eylül 2010 20:11 tarihinde değiştirildi.
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
0
byKush
Eski Yönetici

İletiler: 6312

Özel mesaj gönder
 Offside (2006) (Ofsayt ) Türkçe [1] İngilizce [1] Altyazı 
Afiş
Yönetmen:Jafar Panahi
Vizyon Tarihi:17.02.2006
IMDB Puanı:7.2 (4,975 Oy)
Tür:Komedi, Dram, Spor
Süre:93 dk
Ülke:İran İran
Dil:Farsça
Oyuncular:Sima Mobarak-Shahi, Shayesteh Irani, Ayda Sadeqi, Golnaz Farmani

Geçen gün dikkatimi çekmişti. Şimdi sesizadam yazınca hatırladım. Merak ettiğim bir film oldu. En kısa zamanda bulup izlemek lazım.
Hıhı

İletiTarih: 23 Eylül 2010 19:10
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
0
byKush
Eski Yönetici

Özel mesaj gönder
« gafebe » yazdı:
madem konu konuyu açıyor ve hakikaten alternatif filmler büyük ilgi görüyor.biraz da hollywood ve uzak dogu ve hint filmleri dışında asya ve ortadogu sineması hususunda begendiğimiz önerbilecegimiz filmleri yazsak çok güzel olur kanısındayım.özellikle yarı belgesel yarı film niteliğinde pek çok eser olsa gerek...

Bahsettiğiniz başlıklar forum içerisinde mevcut zaten sayın gafabe. Küçük bir gezinti ile emin olun bulabilirsiniz.

İşte bir kaç örnek;
Dünya Sineması Film tavsiyeleri - TurkceAltyazi.org
Bağımsız Sinemanın İyi Örnekleri - TurkceAltyazi.org
Hıhı

İletiTarih: 23 Eylül 2010 20:00
0
alpereneren

İletiler: 763

Özel mesaj gönder
« byKush » yazdı:
« gafebe » yazdı:

Bahsettiğiniz başlıklar forum içerisinde mevcut zaten sayın gafabe. Küçük bir gezinti ile emin olun bulabilirsiniz.

İşte bir kaç örnek;
Dünya Sineması Film tavsiyeleri - TurkceAltyazi.org
Bağımsız Sinemanın İyi Örnekleri - TurkceAltyazi.org
Hıhı

ustam benim dediğim orta asya ve iran yani o civarda yapılan filmleri kastetmiştim.bu bölgelerde çekilen filmler genellikle insan odaklı ve yarı belgesel niteliği taşıyan filmler.

İletiTarih: 23 Eylül 2010 22:05
0
byKush
Eski Yönetici

Özel mesaj gönder
Yazdıklarınızı yanlış okumuş anlamışım. Haklısınız sizin bahsettiğiniz konu bu değil. Yine de Hollywood filmlerine alternatif arayanlara hatırlatma gibi olsun Melek ama..

Saygılar

İletiTarih: 23 Eylül 2010 22:09
0
sesizadam
Emektar

Özel mesaj gönder
Uzun aradan sonra tekrar bu konuya mesaj göndermeyi deniyorum. Haydi Bismillah. hahahahaha

Verilen örnekler iran filmi ve o coğrafyanın filmleri. Ayrım yapmadan ekledim. Sanırım başlığın açılış gayesi de o coğrafyaya biraz dikkat çekmek. Saygılar

Cennetin Rengi
 Rang-e khoda (1999) (Cennetin Rengi) Türkçe [5] İngilizce [2] Altyazı 
Afiş
Yönetmen:Majid Majidi
Vizyon Tarihi:08.02.1999
IMDB Puanı:8.2 (8,900 Oy)
Tür:Dram, Aile
Süre:90 dk
Dil:Farsça, Azerbaijani
Oyuncular:Hossein Mahjoub, Mohsen Ramezani, Salameh Feyzi, Farahnaz Safari

Küçük Muhammed (Mohsen Ramezani),Tahran 'daki bir körler okulunda yatılı olarak eğitim görmektedir.Kör olarak doğmuştur ve çevresindeki dünyayı dokunarak ve işiterek anlamaya çalışmaktadır.Okulu yazın tatile girdiğinde babası onu almak ve köyüne götürmek üzere okula gelir.Muhammed'in annesi ölmüştür ve babası yeni bir evlilik planlamaktadır.Özürlü bir çocuğun evlilik planlarını bozacağından endişelenen baba sürekli olarak ondan kurtulmak için çareler arar.Köyde ise Muhammed'i yazı birlikte geçirecekleri sevecen iki kız kardeş ve yaşlı ninesi beklemektedir.

İzlerken ruhumu üzen, daraltan bir film. Enfes bir şey.

Baran
 Baran (2001) Türkçe [3] İngilizce [2] Altyazı 
Afiş
Vizyon Tarihi:31.01.2001
IMDB Puanı:7.8 (4,866 Oy)
Tür:Dram, Romantik
Süre:94 dk
Dil:Farsça, Azerbaijani, Dari
Oyuncular:Hossein Abedini, Zahra Bahrami, Mohammad Amir Naji, Hossein Mahjoub

17 yaşındaki Azeri Latif, Tahran'daki bir inşaatta ameledir. Aynı inşaatta kaçak olarak çalışan bir Afganlı iş kazasında yaralanınca Latif'in hayatı da beklenmedik bir yön alır. Sakatlanan işçinin yerine oğlu Rahmat çalışmaya başlar. Kalabalık ailesini geçindirme derdindeki bu çekingen genç, bir süre sonra istemeden de olsa Latif'in kantindeki işini elinden alır. O andan itibaren Latif, Rahmat'a karşı büyük bir kin beslemeye başlar. Ancak bu büyük kin, bir sırrın açığa çıkmasıyla büyük bir aşka dönüşecektir.

Yine unutulmaz bir film. Hüzünlendiriyor...

No One Knows About Persian Cats 2009
 Kasi az gorbehaye irani khabar nadareh (2009) (Kimsenin İran Kedilerinden Haberi Yok) Türkçe [3] İngilizce [1] Altyazı 
Afiş
Yönetmen:Bahman Ghobadi
Vizyon Tarihi:14.05.2009
IMDB Puanı:7.3 (5,147 Oy)
Tür:Dram, Müzik
Süre:106 dk
Oyuncular:Negar Shaghaghi, Ashkan Koshanejad, Hamed Behdad, Babak Mirzakhani

Çok yeni bir film. İranlı gençlerin müzik istekleri ve müziği başka kitlelere duyurma arzusunu konu alan, bazen komik bazen trajik bazen hüzünlü hale koyan güzel bir film.

Utanç
 Buda as sharm foru rikht (2007) (Utanç) Türkçe [4] İngilizce [2] Altyazı 
Afiş
Yönetmen:Hana Makhmalbaf
Vizyon Tarihi:19.06.2008
IMDB Puanı:7.3 (1,462 Oy)
Tür:Dram, Savaş
Süre:81 dk
Ülke:İran İran, Fransa Fransa
Oyuncular:Abbas Alijome, Abdolali Hoseinali, Nikbakht Noruz

Buddha heykelinin yıkıntıları arasında yaşam kavgası veren ailelerin bulunduğu bölgede yaşayan 6 yaşındaki Afgan kızı Baktay’ın tek isteği, komşularının oğlu Abbas gibi okula gidebilmek ve okulda öğretilen güzel hikayeleri okuyabilmektir. Bunun için kitap defter satın alması gerektiğini öğrenen küçük kız, kendini şehir merkezindeki pazarda yumurta satarken bulur. Okula giden yolda bir çok engelle karşılaşan Baktay, yolunu kesen ve ayrımı, vahşeti, gücü temsil eden diğer çocuklar tarafından alıkoyulur. Baktay’ın bu “savaş oyunu”ndan kurtulup okuluna, defterine ve en önemlisi de can atarak dinlediği hikayelerine giden yolculuğu anlatan film, Afganistan’ın ve insanlığın gerçekliklerine dair bir yolculuk niteliğinde.

Beni benden alan, ağlamama sebep olmuş bir dram. Koltuğa çiviliyor, içinizi daraltıyor...

Süreyya' yı taşlamak
 The Stoning of Soraya M. (2008) (Soraya'yı Taşlamak) Türkçe [6] İngilizce [1] Altyazı 
Afiş
Yönetmen:Cyrus Nowrasteh
Vizyon Tarihi:14.05.2010
IMDB Puanı:8.0 (10,828 Oy)
Tür:Dram
Süre:114 dk
Ülke:ABD ABD
Dil:Farsça, İngilizce
Oyuncular:Shohreh Aghdashloo, Mozhan Marnò, Jim Caviezel, Navid Negahban

Freidoune arabası bozulduğu için durduğu küçük bir köyde Zehra ile tanışır. Freidoune'nin gazeteci olduğunu anlayan Zehra, onunla konuşabilmek için ısrarla peşine takılır. Yeğeni Süreyya bir gün önce, aynı köyde yaşadığı insanlar tarafından vahşice katledilmiştir. Ölmeden önce yeğenine söz veren Zehra, bunun köyün sırlarının arasına gömülmemesi için elinden geleni yapmaya kararlıdır.

Son zamanlarda çıkmış olup, beni memnun etmeyen bir film. Yine de izlenebilir.

Sarı Köpeğin Yuvası
 Die Höhle des gelben Hundes (2005) (Sarı Köpeğin Yuvası) Türkçe [5] İngilizce [2] Altyazı 
Afiş
Yönetmen:Byambasuren Davaa
Vizyon Tarihi:12.05.2005
IMDB Puanı:7.7 (2,151 Oy)
Süre:93 dk
Ülke:Almanya Almanya, Moğolistan Moğolistan
Dil:Mongolian
Oyuncular:Batchuluun Urjindorj, Buyandulam Daramdadi, Nansal Batchuluun, Nansalmaa Batchuluun

Alman yapımı bir mogol filmi
Moğolistan kırsalında göçebe bir ailenin en küçük kızı bir gün küçük bir köpek yavrusu bulur ancak ailesi o köpeği beslemek istemez buna rağmen küçük kız o köpeğe sahiplenir ancak bir gün köpek ortadan kaybolur küçük kız o kayıp köpeği ararken ilginç efsanelerle tanışacaktır.

Çevirmen "AlaZi" nin filmi çevirmesiyle merak edip izlediğim çok güzel bir film. O coğrafyanın sıcacık öyküsü. AlaZi' ye sonsuz teşekkürler, emeğine sağlık.

İletiTarih: 30 Eylül 2010 00:52
0
alpereneren

Özel mesaj gönder
« paralax » yazdı:
 Zamani barayé masti asbha (2000) (Sarhoş Atlar Zamanı) Türkçe [3] İngilizce [1] Altyazı 
Afiş
Yönetmen:Bahman Ghobadi
Vizyon Tarihi:02.03.2001
IMDB Puanı:7.7 (4,365 Oy)
Tür:Dram, Savaş
Süre:80 dk
Dil:Kurdish, Farsça
Oyuncular:Ayoub Ahmadi, Rojin Younessi, Amaneh Ekhtiar-dini, Madi Ekhtiar-dini

İran sinemasına başlangıç olarak, izlenebilir bir film. Hem de bizim yaşadığımız coğrafyaya ait çok güçlü bir filmdir.

filmi izledim bu akşam.hakikaten çok begendiğimi söylemeliyim.sürükleyici ve bir o kadar da dramatize edilmiş güzel bir film.zaten oldum olası dış mekanlarda çevrilen filmleri severim.küçük çocugun kardeşleri için yaptıgı fedakarlıklar ve zor hayat şartlarında mücadelesi gayet iyi işlenmiş.herkese tavsiye ediyorum.

İletiTarih: 03 Ekim 2010 03:12
0
gitarisyen
Çevirmen

İletiler: 927

E-Posta gönder Özel mesaj gönder
Yalnızca okuduğum eserlerle edebiyatını az çok bildiğim İran'ın, -bu başlıktan anladığım kadarıyla- ne kadar çok ve izlenmeye değer filmi varmış meğer.

Bütün bu mesajları okuduktan sonra şöyle diyorum:

Of anam of! İzlemem gereken ne çok film var!

Sanıyorum "Utanç" filmiyle başlamak en iyisi olacak.

İletiTarih: 17 Aralık 2010 05:28
0
sesizadam
Emektar

Özel mesaj gönder
 Khane-ye doust kodjast? (1987) (Arkadaşımın Evi Nerede?) Türkçe [3] İngilizce [1] Altyazı 
Afiş
Yönetmen:Abbas Kiarostami
Vizyon Tarihi:22.11.1987
IMDB Puanı:8.0 (4,151 Oy)
Tür:Dram, Aile
Süre:83 dk
Oyuncular:Babek Ahmed Poor, Ahmed Ahmed Poor, Kheda Barech Defai, Iran Outari

Zendegi va digar hich (1992) (Ve Yaşam Sürüyor) Türkçe [1] İngilizce [1] Altyazı 
Afiş
Vizyon Tarihi:26.09.1992
IMDB Puanı:7.9 (1,823 Oy)
Tür:Macera, Dram
Süre:95 dk
Oyuncular:Farhad Kheradmand, Buba Bayour, Hocine Rifahi, Ferhendeh Feydi

Zire darakhatan zeyton (1994) (Zeytin Ağaçları Altında) Türkçe [2] İngilizce [2] Altyazı 
Afiş
Vizyon Tarihi:01.05.1994
IMDB Puanı:7.8 (2,898 Oy)
Süre:103 dk
Ülke:Fransa Fransa, İran İran
Oyuncular:Mohamad Ali Keshavarz, Farhad Kheradmand, Zarifeh Shiva, Hossein Rezai

Abbastan güzel bir üçleme, eklediğim sıraya göre izleyin.

Okulda yanlışlıkla arkadaşının defterini de çantasına alan Ahmetin öyküsünden, o yöredeki depremden ve onun kaybettirdiklerinden acılarından ve en son tüm bunlar olurken yaşanan hüzünlü ve komik anlardan size sunulmuş bana göre harika bir üçleme film seti.

Konu başlığı her ne kadar "İran Filmleri Tavsiyesi" olsa da, amacım dilleri renkleri ve dinleri bazen bir bazen ayrı olan ama özünde hep aynı temayı işleyen ve işlemeye devam edecek olan tüm benzer ülke sinemalarını bir arada toplamak ve birkaç kelam etmek dilimizin döndüğünce...

@gitarisyen
Utanç filmini izlemeye karar vermiş olmanız çok güzel. Umarım beğenirsiniz, yorumunuzu da eksik etmeyin. yakaladım Melek ama..

İletiTarih: 17 Aralık 2010 07:26
0
sesizadam
Emektar

Özel mesaj gönder
 Gaav (1969) (İnek) Türkçe [2] İngilizce [1] Altyazı 
Afiş
Yönetmen:Dariush Mehrjui
Vizyon Tarihi:22.11.1969
IMDB Puanı:8.2 (3,420 Oy)
Süre:105 dk
Oyuncular:Ezzatolah Entezami, Mahin Shahabi, Ali Nassirian, Jamshid Mashayekhi

Alıntı:
Hassan ücra bir köydeki tek ineğin sahibidir. İneğine kendi çocuğuymuş gibi bakar. Bir gün Hassan köy dışındayken, inek ölür. Hassan'ın ineğe olan bağlılığını bilen köylüler aceleyle ineğin ölüsünü saklar ve Hassan geri döndüğünde ineğinin kaçtığını ama Esmayil'in peşinde olduğunu söylerler. Bunun üzerine Hassan harap olur. Bütün gününü ahırda geçirmeye başlar. Bir süre sonra ise kendisinin Hassan değil, Hassan'ın ineği olduğuna inanmaya başlayacaktır.

İletiTarih: 17 Aralık 2010 08:16
0
umudovski

İletiler: 54

Özel mesaj gönder
 Pedar (1996) (Baba ) Türkçe [1] İngilizce [2] Altyazı 
Afiş
Vizyon Tarihi:06.09.1996
IMDB Puanı:7.6 (743 Oy)
Süre:96 dk
Oyuncular:Hossein Abedini, Mohammad Kasebi, Parivash Nazarieh, Hassan Sadeghi

resim

Kesinlikle en iyi İran filmlerinden birisidir diyebilirim. Majid Majidi'nin en güzel filmlerinden birisidir. Sinema dili açısından bakıldığında kullanıdğı imgelemlerle beni benden almıştır.

Alıntı:
Çalışmak için ailesinden ayrılan, döndüğünde de annesini başka bir adamla evli gören ve bu durumu kabullenemeyen çocukla üvey babası arasındaki ilişkiyi anlatan oldukça etkileyici bir yapım.

İletiTarih: 17 Aralık 2010 11:00
0
alpereneren

Özel mesaj gönder
yine hemen hemen aynı bölgeye ait başka bir film.insan tacirlerinin eline düşen mültecilerin hikayesi

In This World (2002) (Bu Dünyada) Türkçe [2] İngilizce [1] Altyazı 
Afiş
Yönetmen:Michael Winterbottom
Vizyon Tarihi:17.11.2002
IMDB Puanı:7.5 (3,459 Oy)
Süre:88 dk
Ülke:İngiltere İngiltere
Dil:Pashtu, Farsça, İngilizce
Oyuncular:Jamal Udin Torabi, Enayatullah, Imran Paracha, Hiddayatullah

İletiTarih: 17 Aralık 2010 12:20
0
e835

İletiler: 1

Özel mesaj gönder
arkadaşlar bir iran filmi var . türkçe ismi "oyun". uzun zaman önce (2-3 yıl) trt2 de izlemiştim ve yönetmeni , orjinal ismi, oyuncuları hakkında hiçbir bilgi sahibi olamadım. TV yi açtığımda filmin son 10 dk sini falan izleyebildim ancak... Ve internette hiçbir yerde bulamadım bu film ile ilgili birbilgi... Sadece benim bildiğim kadar bilgi bulabildim...

filmden biraz bahsedeyim isterseniz.[tabi son on dk sini]

bi kız çocuğu var , kendi bahçelerinde oyun oynamakta, bahçelerinin duvarı baya yüksek. Sonra dışarıdan bahçeye bir top düşüyor, çocuk bu topla oynamaya başlıyor, tabi topu düşüren çocuk topu istiyor. ilk önce topu geri verip vermemek arasıda gidip geliyor. sonra duvarın öbür tarafındaki çocuğa beraber oynarsak eğer topu veririm gibisine bişe diyordu sanırım... topu duvarın karşı tarafına ilk atışında atamıyor, ikinci atışında atıyordu. Sonra biraz bekliyor , topu geri atmıyor çocuk.. Sonra birden topu atıyor duvarın arkasındaki çocuk... Sonra annesi bahçeye açılan kapıyı açıp kızını çağırıyor,
[sanırım ilk önce topu saklıyordu kız annesinden]

sonu da top oynadığı çocuğa misafirliğe gitmeleri oluyordu... Kapıyı çalıyordu annesi ile küçük kız çocuğu... Kapı açıldığında işte merhaba falan deniyordu... orada film bitiyordu...

Ya bu filmi çok aradım fakat hiçbir yerde bulamadım, bu filmi duyan gören bilen varmı ?

Sümüklü

İletiTarih: 15 Ocak 2011 05:32
0
thebreakfastclub

İletiler: 33

Özel mesaj gönder
Herşeyden önce Kiyarüstemi'nin filmleri izlenmeli kanımca: Yakın Plan, Rüzgar Bizi Götürecek, Ten, Kirazın Tadı...

İletiTarih: 22 Ocak 2011 18:54
0
isfahan

İletiler: 1

Özel mesaj gönder
Roozi Ke Zan Shodam (The Day I Became a Woman - Kadın Olduğum Gün)

Marzieh Makhmalbaf'ın yönettiği son derece güzel bir filmdir. Üç hikaye ile İran'da kadınların üzerindeki ataerkil hegemonyayı çok sağlam eleştirir.

Zemestan (It's Winter - Kış Zamanı)

Rafi Pitts'in deneysel filmidir. Hossein Alizadeh'in enfes ağıtlarını barındırır ayrıca film. Oldukça sanatsal bir çalışmadır. Karamsar ve gotik bir havası vardır filmin. Ama son derece çarpıcı anlatır insanların buhranını. İçine yedirdiği aşkı da cabası.

Gabbeh

Film değil adeta büyülü bir destandır. Şark mistisizminin doruk noktasıdır. Mohsen Makhmalbaf'ın başyapıtıdır. Ayrıca filmde Salaam Cinema'da rol isteyen kızın oynadığını hatırlatalım.

Beed-e majnoon (The Willow Tree - Söğüt Ağacı)

Majidi'nin en iyi sosyolojik tahlillerinden biridir. Kör bir adamın gözlerinin açılmasıyla değişen hayatı anlatılır bu filmde. Oldukça düşündürücü bir filmdir. Gerçek körlüğün hakikatten yoksunluk olduğu anlalışılır belki izleyince, kimbilir.

Nun va Goldoon (A Moment Of Innocence - Masumiyet Anı)

Mohsen Makhmalbaf'ın en duru ve aynı zamanda en çarpıcı filmlerinden biridir. Muazzam bir finale sahiptir. Aşk, merhamet ve masumiyet üçlüsüne total bir ağıt.

Niwemang (Half Moon - Yarım Ay)

Bahman Ghobadi'nin kanaatimce en iyi filmi. İran rejimine eleştiriyi kadınlar üzerinden muazzam bir sinematografi ile yapıyor Ghobadi. Film tam anlamıyla büyüleyici. Müzikleri, mekanları. Herşeyi insanı çekiyor. Özellikle sürgündeki yüzlerce kadının söylediği şarkılar ve yaktığı ağıtlar muazzam. Sinema tarihinin en iyi sahnelerinden biridir..

Daha anlatacağım, tanıtacağım çok film var. Ama şimdilik bu kadar yeter. Uzun uzadıya yazmak isterdim ama böyle kısaca bahsetmek daha doğru şimdilik.

İletiTarih: 08 Şubat 2011 21:45
+2
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 2. sayfa (Toplam 4 sayfa) [Bu başlıkta 58 mesaj bulunuyor] Sayfa:: « Önceki 1, 2, 3, 4 Sonraki »
« Önceki konuSonraki konu »
Forum Seçin:  

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki iletilere cevap veremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Türkçe Altyazı © 2007 - 2014