Giriş Kayıt
Hapishaneden kaçış öykülerini ele alan filmler
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 3 sayfa) [Bu başlıkta 39 mesaj bulunuyor] « Önceki konuSonraki konu »
Sayfa:: 1, 2, 3 Sonraki »

Hapishaneden kaçış yollarını ele alan filmlerden en beğendiğiniz hangisiydi?
L'instinct de mort (2008)
0%
 0%  [ 5 ]
The Great Escape (1963)
2%
 2%  [ 16 ]
Escape from Alcatraz (1979)
6%
 6%  [ 41 ]
The Shawshank Redemption (1994)
66%
 66%  [ 389 ]
The Count of Monte Cristo (2002)
4%
 4%  [ 27 ]
Cool Hand Luke (1967)
0%
 0%  [ 5 ]
Death Race (2008)
5%
 5%  [ 34 ]
Star Trek VI: The Undiscovered Country (1991)
0%
 0%  [ 4 ]
Papillon (1973)
7%
 7%  [ 47 ]
Escape to Victory (1981)
1%
 1%  [ 8 ]
Diğer ( Lütfen Forum Mesajınızda Belirtiniz.)
2%
 2%  [ 13 ]
Toplam Oylar : 589 | Ankete Katılanlar

Yazar Mesaj
kuzeydebiryer

İletiler: 10726

Özel mesaj gönder
 Hapishaneden kaçış öykülerini ele alan filmler

Empire Dergisi sinemaseverlerin keyifle inceleyeceği bir inceleme hazırladı. Kaçış planlarının ayrıntılı şemasını çıkartan bu çalışmayı beğeninize sunarken izlemediğiniz filmlerin planlarından uzak durmanızı öneririm.

Kimi zekice bir planla, kimi her yolu deneyerek, kimi ise 20 yıl sabrederek... İşte ünlü filmlerin rehberliğinde hapishaneden kaçış yolları...

resim

Hapishane filmleri kendi başına bir alt tür oluşturdu ve bu filmler beyazperdenin en heyecan dolu yapımları listesinde sıklıkla yer bulmaya devam ediyor.

Dünyanın en ünlü sinema dergilerinden Empire bu filmlerden yola çıkarak kaçış formüllerini derledi. İşte sinema tarihinde iz bırakmış filmlerden yola çıkarak hazırlanan formüller şöyle:

L'instinct de mort
2008
L'instinct de mort
Aksiyon / Biyografi / Suç / Dram / Gerilim113 dk

Yönetmen: Jean-François Richet
Fransız gangsterlerin sonuncusu Jacques Mesrine, yaşamı boyunca 1 numaralı halk düşmanı ilan edilmişti. Düzenli olarak kamuoyu anketlerinin zirvesinde yer aldı. Paris'in göbeğinde polisin yakın mesafeden yoğun ateşi altındaki görkemli ölümü onun efsane...
7.6 (26,816 Oy)

resim

The Great Escape
1963
The Great Escape
Macera / Dram / Tarihi172 dk

Yönetmen: John Sturges
Stalag Luft III, 2. Dünya Savaşı döneminde Alman Hava Kuvvetleri'ne verilmiş bir savaş tutsakları kampıydı. Bu kampın en önemli özelliği firar etmeye çalışmış kişilerden oluşuyor olması ve firarı önlemek için yüksek güvenlikli olmasıydı. Kaçmaları...
8.2 (193,424 Oy)

resim

Escape from Alcatraz
1979
Escape from Alcatraz
Biyografi / Suç / Dram112 dk

Yönetmen: Don Siegel
Kaçılması imkansız olan ünlü Alcatraz Hapisanesinden kaçmaya çalışan üç mahkum ve bu kaçış planını mükammel hazırlayan banka soyguncusu Morrisin (Eastwood) gerçek olduğu söylenen öyküsü....
7.6 (97,728 Oy)

resim

The Shawshank Redemption
1994
The Shawshank Redemption
Suç / Dram142 dk

Yönetmen: Frank Darabont
Stephen King imzasıyla 7 dalda Oscar adaylığı olan Shawsank Hapishanesi; genç ve zeki bir bankacı olan Andy Dufresne (Tim Robbins), kendisini aldatan karısını ve O'nun sevgilisini öldürdüğü suçlamasıyla yargılanmaktadır. Tüm itirazlarına rağmen suçsuz...
9.3 (1,954,049 Oy)

resim

The Count of Monte Cristo
2002
The Count of Monte Cristo
Aksiyon / Macera / Dram131 dk

Yönetmen: Kevin Reynolds
Edmond Dantes (James Caviezel) dürüst ve saf bir denizcidir. Huzur dolu yaşamında güzeller güzeli Mercedes (Dagmara Dominczyk) ile evlenme planları yapmaktadır. Ancak sakin yaşamı Mercedes’i kendisi için isteyen en iyi arkadaşı Fernand’ın (Guy Pearce) ihanetiyle...
7.8 (114,710 Oy)

resim

Cool Hand Luke
1967
Cool Hand Luke
Suç / Dram126 dk

Yönetmen: Stuart Rosenberg
Savaş gazisi Luke Jackson, işlediği bir önemsiz savaş suçu nedeniyle iki yıllık bir hapis cezasına çarptırılır. Hapiste, bulundukları yerin patronu olduğunu kendisine bir şekilde göstermeye çabalayan Dragline ile tanışır. Dostluk ve saygınlık kazanmanın...
8.1 (139,596 Oy)

resim

Death Race
2008
Death Race
Aksiyon / Bilim-Kurgu / Gerilim105 dk

Yönetmen: Paul W.S. Anderson
Azılı suçlularla tıkabasa dolu bir hapishanenin yöneticileri, cezaevindeki mahkumları birbirleriyle dövüşmeye zorlayarak, bol miktarda para kazanabilecekleri, tüyler ürpertici bir çeşit gladyatör oyunu düzenlemeye karar verirler. Adrenalin yüklü, şiddet...
6.4 (180,780 Oy)

resim

Star Trek VI: The Undiscovered Country
1991
Star Trek VI: The Undiscovered Country
Aksiyon / Macera / Bilim-Kurgu110 dk

Yönetmen: Nicholas Meyer
Federasyon ile Klingonlular arasındaki "Soğuk Savaş", dağılmakta olan imparatorluğun liderinin barış çağrısı ile son bulmaya başlar. Amiral Kirk ve ekibi, Klingon hükümdarına barış görüşmeleri sırasında eşlik etmek üzere acil olarak göreve...
7.2 (61,650 Oy)

resim

İletiTarih: 22 Haziran 2010 00:55
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
tenekecezve

İletiler: 55

facebook twitter Özel mesaj gönder
Tartışmasız The Shawshank Redemption Gülücük

İletiTarih: 22 Haziran 2010 00:57
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
kuzeydebiryer

İletiler: 10726

Özel mesaj gönder
Papillon
1973
Papillon
Biyografi / Suç / Dram151 dk

Yönetmen: Franklin J. Schaffner
Henri Channiere'nin romanından uyarlanan bu film ihtilalden sonra hapis cezasına çarptırılan bir grup Fransız mahkumun yaşadıklarını anlatan etkileyici ve dram yüklü bir macera. Fransız Guyana'sındaki kaçışı olmayan bir adadaki hapishaneye gönderilen kelebek...
8.0 (105,664 Oy)

Akıllardan silinmeyecek Bir Kaçış Öyküsü..

resim

Sinemanın iki büyük ismini biraraya getiren ve bence sinema tarihinin en görkemli kaçış hikayesi Kelebek (Papillon) filmidir. farklı duyguları test edişiyle de özel bir yere sahiptir.
Bir hapishane düşünün toplumdan uzak tutulması gereken uslanmaz suçluların yer aldığı ve kaçışı imkansız olan bir yer. Burada umutların yeşerdiğini bile göremezsiniz. Bu zorlu hapishanede birbirine ahbap olan Louis (Dustin Hoffman) ve Henri (Steve McQueen) kimsenin başarmaya cesaret edemeyeceği kaçış planlarını gerçekleştirmek için hayli zor bir seçim yaparlar.

resim

Hapishanenin derinliklerinde insan bedeninin tahammül sınırlarını zorlayan küçük dünyada acılar çeken Henri'nin nam_ı diğer papillon'un dayanma azmini izlerken kendinizi o dünyada buluyorsunuz. Ve ileride gerçekleşmesi ihtimal dahilinde olan kaçış planında yerinizi alıyorsunuz. Hikayenin sonunda ne olduğunu merak ederken kendinizi hafızanıza kazınacak bir çok sahneyle sinemanın tadına varırken buluyorsunuz.
İzlemeyenler için kaçırılmaması gerekn bir klasik başyapıt

İletiTarih: 22 Haziran 2010 01:14
byKush

İletiler: 6338

Özel mesaj gönder
« kuzeydebiryer » yazdı:

Kesinlikle katılıyorum.
Saygılar

İletiTarih: 22 Haziran 2010 01:31
svsknr

İletiler: 3938

Özel mesaj gönder
« bykush » yazdı:
« kuzeydebiryer » yazdı:

Kesinlikle katılıyorum.
Saygılar

Arşivimdeki bir çok film gibi, bunu da henüz izlemedim... Utandı

İletiTarih: 22 Haziran 2010 02:04
byKush

İletiler: 6338

Özel mesaj gönder
« svsknr » yazdı:
Arşivimdeki bir çok film gibi, bunu da henüz izlemedim...

84-86 yıllarıydı, Ankara'da Kızılırmak sinemasıydı sanırım gösterime girdiği yer. Yerden emin değilim ama filmi soluksuz izlediğimi hatırlıyorum...

İzlediğinizde umarım beğenirsiniz. Önemli bir baş yapıttır bence.
Saygılar

İletiTarih: 22 Haziran 2010 02:23
chernoby
Dizi Dünyası
Eski Yönetici

İletiler: 1857

Özel mesaj gönder
The Count of Monte Cristo dedim çok güzel etkileyici bir filmdi ve The Shawshank Redemption aklımdan geçmedi değil ama monte cristo daha bir başkadır. Saygılar

İletiTarih: 22 Haziran 2010 11:38
eminozan13
Güvenilir Yükleyici

İletiler: 19

Özel mesaj gönder
THE ROCK filmi tam olarak hapisaneden kaçmayı anlatmasada SEAN CONNERY nin alcatraz kaçışı muhteşemdi

İletiTarih: 22 Haziran 2010 12:39
qep-che

İletiler: 30

Özel mesaj gönder
karar vermekte çok zorlandım; shawshank redemption gerçekten harika bir hapishane filmi; ama bana kalırsa Papillion hapishane filmlerinin en mükemmeli...

Bu arada Victory filmi de söz konusu türün önemli bir temsilcisi

İletiTarih: 22 Haziran 2010 19:35
Barış K
Eski Yönetici

İletiler: 7187

E-Posta gönder Özel mesaj gönder
Bu ankette çalışmadığım yerden sorulmuş bir tek death race ve The Shawshank Redemption fimini izlemiştim diğerlerini izlemediğim için ankete katılmak istemedim umarım kızmazsınız Gülücük

İletiTarih: 22 Haziran 2010 20:05
sesizadam

İletiler: 2723

Özel mesaj gönder
« screable » yazdı:
umarım kızmazsınız Gülücük
Mr. Green Allah iyiliğini versin. Çok kızdık çok. Bildiğin gibi değil. Hehehehe

İletiTarih: 22 Haziran 2010 20:20
kazanova007

İletiler: 22

Özel mesaj gönder
The Shawshank Redemption bu film efsane zaten Çok Mutlu

İletiTarih: 23 Haziran 2010 00:03
xcreepyx

İletiler: 16

Özel mesaj gönder
s.redemptionda kaçıştan çok başka temalar işleniyor bence. oysa kelebek tam olarak kaçış teması üzerine kurulu. bence kaçış filmlerinin en iyisi kelebektir.

İletiTarih: 23 Haziran 2010 00:59
er-man-yak

İletiler: 10

Özel mesaj gönder
Şimdi hapishaneden kaçış yolları ağırlıklı olarak sorulduğu için anketteki filmlerin komple ele alınmaması gerekir bence...
Shawshank Redemption yine de her zaman ilk 3'te yer alır kaçış planı ile.
Ama daha da anlamlı olduğu için ben kesinlikle Escape to Victory diyorum.
Papillon ve Monte Cristo Kontu da çok iyiydi.
Prison Break 'Final Break' de diziden ayrı değerlendirilirse, onu da buraya koyarım şahsen Gülücük

İletiTarih: 24 Haziran 2010 00:00
dejavu2008
Çevirmen

İletiler: 287

Özel mesaj gönder
Ben, "The Shawshank Redemption" ı çok beğenmiştim. Şimdiye dek izlediğim en iyi filmler arasında.

İletiTarih: 24 Haziran 2010 00:57
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 3 sayfa) [Bu başlıkta 39 mesaj bulunuyor] Sayfa:: 1, 2, 3 Sonraki »
« Önceki konuSonraki konu »
Forum Seçin:  

Türkçe Altyazı © 2007 - 2018