Giriş Kayıt
ARİF V 216 (2018) Film İncelemesi
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [Bu başlıkta 2 mesaj bulunuyor] « Önceki konuSonraki konu »
Yazar Mesaj
Fügen Atasoy
Dünya Sineması

İletiler: 1484

E-Posta gönder Özel mesaj gönder
 ARİF V 216 (2018) Film İncelemesi

YAZI SPOILER İÇERİR

Filmi çok beğendim. Çok gülmedim ama başından sonuna dek keyifle izledim ve Cem Yılmaz'ı bir kez daha takdir ettim. O sadece çok güldüren bir komedyen değil, aynı zamanda çok iyi bir sinemacı ve ülkemizin değerlerini unutmayan bir insan. Komedyenliği ile sinemasını ayrı değerlendirmek gerektiğini düşünüyorum.

Bu filmi en çok görselliğinin zenginliği açısından beğendim. Kostümler, arabalar, sahne çeşitliğinin çok olması Arif V216'yı büyük bir prodüksiyon yapıyor. Elbette ki en önemli özelliği artık aramızda olmayan pek çok sanatçımızı anması, yerli & yabancı filmlere yapılan göndermeler ve sevgi üzerine verilen mesajlar. Bir bütün olarak bakıldığında filmin her karesi çok kaliteli, oyuncu kadrosu saymakla bitmez. Çalınan müzikler şahaneydi. Çekimler de çok başarılıydı.

resim

Senaryosunu Cem Yılmaz'ın yazdığı filmde, 8 yıl sonra insan olmak için Arif'in yanına dünyaya gelen Goralı Robot 216'nın ( Ozan Güven) , insan olmak için verdiği mücadele ve Arif ile birlikte ( Cem Yılmaz) hem günümüzde hem de geçmişte yaşadıkları maceralar konu alınıyor.

216, eski Türk filmlerindeki gerçek sevgi ve samimiyetten etkilenerek dünyaya gelir. Yanında getirdiği zaman makinesiyle 1969 yılına giderler. Bir hırsızın Arif'in cüzdanını çalması yüzünden kendilerini Yedikule'deki fakir bir evde bulurlar. Robot 216, o evdeki Pembeşeker (Seda Bakan) adındaki gözleri görmeyen kıza aşık olur. Kıza ameliyat parasını bulmak için her şeye razı olan 216, zengin işadamı Besim'in (Zafer Algöz) teklifini kabul eder ve ona benzeyen oyuncakların yapılmasına razı olur.

Arif ve 216, 1969 yılında o dönemin ünlü sanatçılarıyla tanışma imkanı bulurlar. Sadri Alışık ( Mert Fırat) ve onun ünlü tiplemesi Turist Ömer( Kerem Alışık) , Ayhan Işık, Filiz Akın, Zeki Müren ( Çağlar Çorumlu) , Barış Manço, Ediz Hun, Ajda Pekkan ( Farah Zeynep A.) Cüneyt Arkın bu sanatçılarımızdan sadece bazıları. Belki unuttuklarım olmuştur.

Filmde yerli yabancı pek çok filme de gönderme yapılmış. Cingöz Recai, Wolverine, Matrix, Terminatör, Görevimiz Tehlike gibi filmlerden bahsedilmesi ve onlara benzer canlandırmalar yapılması çok hoşuma gitti.

Almanlar bizi kıskanıyor ve komşularımızla sıfır sorun replikleri de oldukça güncel siyasi göndermelerdi.

Filmin müzikleri de çok güzeldi. Pek çok sahnede Cem Yılmaz'ı abartılı kostümlerle şarkı söylerken izlemek ve Zeki Müren'in ona kızması müthiş keyifliydi. Arif'in 90'lı yılların hit şarkılarını söylemesi de filmin en hoş sahnelerinden biriydi( Tarkan, Mustafa Sandal, Kenan Doğulu, Yonca Evcimik'in şarkıları)

Günümüzün en başarılı komedyenlerinden biri olan Çağlar Çorumlu , Güldür Güldür progmanında pek çok kez Sanat Güneşimiz Zeki Müren'i başarıyla canlandırmıştı. Bu filmde de onun sayesinde Zeki Müren'i özlemle andık.

Cem Yılmaz'ın vazgeçemediği sanatçılardan biri olan Özkan Uğur'u da filmde büyük bir keyifle izledim.

Filmde en büyük alkışı hak eden bir diğer isim ise Yönetmen Kıvanç Baruönü. Kaç farklı sahne çekildi bilmiyorum ama kolay çekilmiş bir film olmadığı kesin çünkü mekan ve sahne çeşitliliği inanılmaz fazlaydı.

Filmdeki kostümler ve kullanılan arabalar da şahaneydi. Makyaj ve saç tasarımı da neredeyse Oscar ödülü alabilecek kalitedeydi.

Kendinize bir iyilik yapın ve ince esprilerle dolu bu rengarenk filmi sinemada izleyin.

İletiTarih: 11 Ocak 2018 19:56
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
whoviantom

İletiler: 5

Özel mesaj gönder
Genel olarak çok komik bir film değil ama sürkleyici

İletiTarih: 14 Haziran 2018 00:27
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [Bu başlıkta 2 mesaj bulunuyor] « Önceki konuSonraki konu »
Forum Seçin:  

Türkçe Altyazı © 2007 - 2018