Giriş Kayıt
Kingsman 2: The Golden Circle (2017) - Film İncelemesi
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [Bu başlıkta 5 mesaj bulunuyor] « Önceki konuSonraki konu »
Yazar Mesaj
MatthewMc kurdele
Amerikan Sineması
Sinefil Grubu


Kayıt: 03.05.2017
İletiler: 198Özel mesaj gönder
 Kingsman 2: The Golden Circle (2017) - Film İncelemesi

Channing Tatum'un iki ay içerisinde John Denver'ın "Take Me Home, Country Roads" şarkısını içeren iki farklı filmde oynamış olması çok ilginç bir tesadüf, Logan Lucky ve bu film yani. Bunun eleştiriyle hiçbir alakası yok bu arada, sadece bu yazıya farklı bir şekilde başlamak istedim.

resim

"İlk filmden sonra Matthew Vaughn'un yeniden yönetmen koltuğuna oturduğu Kingsman 2, uyuşturucu taciri Poppy'nin Kingsman karargahlarını yok ettikten sonra Eggsy'nin yaşadığı olaylara odaklanıyor. Kingsman'dan geriye kalan tek kişi olan Merlin ile birleşen Eggsy, Kingsman'ın Amerikalı kuzenleri Statesman'dan yardım ister. Eggsy'nin yanına Ajan Tekila ve Whiskey atandıktan sonra Poppy'nin yapacağı kötülükler büyümeden önce onu durdurmaya çalışırlar."

İlk Kingsman filmini herkesin söylediği kadar iyi bulmamış olsam da genel anlamda izlerken çok iyi vakit geçirmiştim. Kilise sahnesi gibi bazı bölümlerde şiddet seviyesinin bana göre biraz fazlaydı ama genel anlamda James Bond tarzı ajan filmlerine şapka çıkartan tonuna bayılmıştım.

Bu yüzden bir devam filmi için oldukça heyecanlıydım ama bir yandan da dikkatliydim. Çünkü yönetmen Matthew Vaughn, daha önceden hiçbir devam filmi yönetmemişti. Adam X-Men First Class, Stardust ve Kick-Ass gibi harika ilk filmler yapabiliyor fakat aynı uğuru ikinci bir defa getirebileceğinden emin değildim.

Kısacası The Golden Circle, ilk Kingsman filmi kadar iyi değildi. Bunun da en büyük nedeni, senaryonun işlenişinden kaynaklanıyor. Normalde bir devam filmi ya içinde bulunduğu dünyayı genişletip bize ilk filmde yaşanan şeylerin iki katını verir (Aliens ve 22 Jump Street gibi), ya da daha çok ana karakterlere odaklanıp onları daha fazla umursamamızı sağlar (bu yılki Galaksinin Koruyucuları 2 misali). Fakat Kingsman 2 ise garip bir şekilde bunlara değil de, daha çok hikayenin ilerlemesini sağlayan alt konulara odaklanmayı tercih ediyor.

resim

Şahsen bu filmin hikayesini ilk filmden çok daha ilgi çekici buldum. Fakat film hikayeyi anlatmak için o kadar gereksiz ve uzun yollara başvuruyor ki, çoğu sahne sadece arada kaynayan boş bir paketmiş gibi hissettiriyor. Bu yüzden filmin 141 dakikalık aşırı uzun süresinden rahatça 30 dakika çıkartılabilirdi.

Bunun dışında Vaughn, Kingsman 2'yi bir James Bond tarzı ajan filminden ziyade kendi tarzında, özgün bir film yapmaya çalışmış. Fakat aynı zamanda da ilk filmde yaşanan sahnelerin ve diyalogların neredeyse aynısını kullanarak bize ilk filmin atmosferini de anımsatmaya çalışmış. Eğer bu iki şey ayrı ayrı yapılsaydı çıkan sonuç çok iyi olurdu ama bu ikisi bir arada olunca, sonuç biraz çorbaya dönmüş açıkçası. Yani anlayacağınız, filmin hikayesini oldukça beğendim fakat işlenişini zayıf buldum.

Ama bunların yanı sıra, Kingsman 2'nin ilk filmden daha iyi yaptığı şeyler de var. Bunlardan bir tanesi aksiyon sahneleriydi. Bu filmde "kilise sahnesi" gibi epik bir sahnenin olmadığının farkındayım ama atmosfer ve yaratıcılık tarafından bakacak olursak, bu filmin aksiyon sahnelerini ilkinden çok daha eğlenceli buldum. Yeni aletler harikaydı ve özellikle de son 20 dakikayı izlemesi çok keyifliydi.

Bunun dışında Julianne Moore, Samuel L. Jackson'dan daha ilgi çekici bir kötüydü benim için. Her ne kadar Moore'un karakteri film boyunca tek bir yerde sıkışıp herkesten ayrı kalmış olsa da onun performansını görmek her şeye değerdi.

Her zamanki gibi Taron Egerton harikaydı, Colin Firth'ü yeniden görmek çok güzeldi. Kısa süreliğine olsa da Halle Berry, Channing Tatum ve Jeff Bridges'in filmin bir parçası olması oldukça hoştu. Benim için filmde en çok ön plana çıkan oyuncularsa Mark Strong ve Pedro Pascal'dı. Bu iki oyuncunun olduğu sahneler inanılmazdı. Bu arada fazla detaya girmeden; Elton John filmde harikaydı.

resim

Genele bakacak olursak, The Golden Circle'ın ilk Kingsman filminden daha eğlenceli ve yaratıcı olduğunu düşünüyorum. Bu filmin oyunculukları ilkinden daha başarılıydı, aksiyon sahneleri daha büyüktü ve kötü adamı izlemesi çok daha keyifliydi. Fakat senaryoyu doldurmak için arada geçen olaylar bu filmi gerçekten de yavaşlatmış ve heyecanlı temposunu zaman zaman düşürmüş. Bu yüzden her ne kadar daha eğlenceli olsa da bu film ilk Kingsman filmini geçememiş. Eğer sinemalarda eğlenceli vakit geçirmek istiyorsanız, bu filme bir göz atmanızı kesinlikle tavsiye ederim. Ama bunun dışında beklentilerinizi çok yüksek tutmayın. Eleştirmenlerin söylediğinden çok daha iyi bir film ama içinde bulunan potansiyele bakılacak olursa, ortaya çok daha başarılı bir sonuç çıkabilirdi. İyi seyirler.

İletiTarih: 01 Ekim 2017 17:40
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
R3hab
Dünya Sineması
Uzman


Kayıt: 01.01.2013
İletiler: 1221
Şehir: Tomorrowland
Yaş: 21 Boğa


twitter E-Posta gönder Özel mesaj gönder
İnceleme için teşekkürler. Söylediklerinizin bazılarına katılıyorum bazılarına katılmıyorum. Zaten görüldüğü üzere 3. filme göz kırpıldı ve Channing Tatum büyük koz olacak ellerinde. Merakla beklemedeyim. Saygılar

İletiTarih: 01 Ekim 2017 23:14
En son R3hab tarafından 08 Ekim 2017 23:40 tarihinde değiştirildi.
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
gliaxxxKayıt: 02.04.2017
İletiler: 44Özel mesaj gönder
Söylediklerinin hiçbirine katılmıyorum. Başarısız bir inceleme olmuş

İletiTarih: 01 Ekim 2017 23:31
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
kurt_thewolf
Yönetici Grubu


Kayıt: 08.01.2008
İletiler: 9080
Şehir: Ankara
Yaş: 30 Oğlak


facebook twitter E-Posta gönder Özel mesaj gönder
Ellerine sağlık, sevgili MatthewMc. Saygılar

İletiTarih: 02 Ekim 2017 02:05
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
kuzeydebiryer
Avrupa Sineması
Yönetici GrubuGenel Editör


Kayıt: 23.08.2008
İletiler: 10303
Şehir: Düş Toprakları
Yaş: 39 Koç


Özel mesaj gönder
İlk film çizgisiyle başarılı olmuştu. Devam filmi olarak merak ettiğim yapımlar arasında. Güzel incelemen için teşekkürler. Saygılar

@MatthewMc
İletiTarih: 08 Ekim 2017 13:58
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [Bu başlıkta 5 mesaj bulunuyor] « Önceki konuSonraki konu »
Forum Seçin:  

Türkçe Altyazı © 2007 - 2017