Giriş Kayıt
Martin Scorsese'ın filmine 'Recep İvedik' engeli
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [Bu başlıkta 9 mesaj bulunuyor] « Önceki konuSonraki konu »
Yazar Mesaj
pis metalci
Korku Sineması
Görsel Yükleyici

İletiler: 1415

Özel mesaj gönder
 Martin Scorsese'ın filmine 'Recep İvedik' engeli

Mars Grup'un Recep İvedik filmiyle salonları kapatması sonucu Martin Scorsese'ın "Silence" filminin Türkiye'de gösterimi ertelendi.

resim

Martin Scorsese'ın "Silence" filminin vizyon tarihi, Mars Grup'un dağıtımcılığını üstlendiği Recep İvedik 5'ten ötürü salon kalmaması nedeniyle ertelendi.

Sinema salonlarında bu hafta 1'i yerli 3 film vizyona girdi. Vizyona giren filmler içindeki tek yerli yapım "Recep İvedik" isimli serinin son filmi, Mars Grup'a bağlı Cinemaximum salonlarının tümünde gösterilirken, "Silence" filminin 17 Şubat'taki Türkiye vizyon tarihinin Recep İvedik'ten ötürü boş salon kalmamasıyla nedeniyle ertelendiği duyuruldu.

Geçtiğimiz sene, bağımsız sinemacıların dağıtım sırasında yaşadıkları sinema salonu sorunlarına ilişkin olarak "Kapalı Gişe- Türkiye Sinemasında Dağıtım Krizi" adlı bir belgesel çekilmişti. Mars Grup'un sektördeki tekelciliği tepki konularından biri olmuştu.

haber.sol

İletiTarih: 17 Şubat 2017 19:26
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
CruSuS
Sinefil Grubu

İletiler: 3948

Özel mesaj gönder
Bu haber gerçek değil. Dağıtımcı tarafından üstü kapalı bir şekilde yalanlandı.

İletiTarih: 17 Şubat 2017 20:04
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
Blocked

İletiler: 110

E-Posta gönder Özel mesaj gönder
O kadar emin olma,haber doğru,ve bu platformda beni tanıyan bilir,ne iş yaptığımı,yalan söylemeyeceğimi..Dağıtımcı firmanın üstü kapalı bir şekilde yalanladığını araştırın bence,ama elinizde delil olsun lütfen.Aklınıza takılan bir konu olursa yardımcı olabilirim. Görüşmek üzere.

İletiTarih: 18 Şubat 2017 01:07
En son Blocked tarafından 18 Şubat 2017 01:11 tarihinde değiştirildi.
kurt_thewolf
Eski YöneticiÇevirmen

İletiler: 6966

facebook twitter E-Posta gönder Özel mesaj gönder
Haber doğru ya da değil, o konuya girmeyeceğim. Sadece genel bir yorum belirteceğim.

Sinema sektörünün eskiden beri gösterdiği değişimi az çok hepimiz görmekteyiz. Sanat olarak doğan ve bu konuda güçlü bir yere sahip sinemanın günümüzde sanat kavramını geri planda tuttuğu, ya da bu alandaki oluşumların çoğunun sanat vasfını geri plana attığını yorumlayabiliriz. Evet sinema halen bir sanat ama artık paranın önde olduğu ve sadece para kazanmak amacı güden bir güruha da sahip olan bir sanat haline geldi. Eski zamanlarda buna yine iş gözüyle bakılsada asıl olan gerçekten ortaya bir şey koyabilmek ve sanatsal alanda bir şeyi başarabilmekti amaç. Sanatsal hedeflerin olduğu o eski zamanlardan parasal hedeflerin öne geldiği yeni zamanlara geldi sinema. Bunu da artık sinema salonlarında rahatlıkla görebiliyoruz.

Günümüzde halen sinemayı gerçekten sanat olarak yürütmeye çalışan güzel insanlarımızda var tabii. Ama bunları takip edebilmek için sinema salonlarına gidip bu hafta vizyona hangi filmler girmiş diye bakmanız yetmiyor. Çünkü çoğu sinema salonlarında, hatta bilindik sinema salonlarında bu filmleri ya göremezsiniz ya da çok nadir bir kopyasını görebilirsiniz. Bu insanları ve eserlerini öğrenebilmek için gerçek bir takipçi ve sinemasever olmanız gerekli. Tabii bu paragraftaki olayların sebebi yine para. Ne kadar çok paranız varsa o kadar çok salonda gösterime girer ve adınızı bir şekilde duyurabilirsiniz. İnsanları etkileyip filminize çekebilirsiniz. Neden? Çünkü A filmi 4 salonda ve geniş salonlarda gösterime girmişken B filmi daracık bir salonda gösterime girmiş. Genel olarak izleyici kitlesini oluşturan insanların çoğunu (sinema adına tek birikimi film izlemek olanları) bu bile etkilemektedir en basitinden.

Öte yandan sinema salonları da bu işten para kazanmakta. Sınırlı salonunuz var ve bir film salon başına çok yüksek bir fiyatı kabul ederken diğer film daha az verebiliyorsa, günümüz şartlarında 10 salonun birden Recep İvedik olmaması için herhangi bir sebep yok. Yeterince parayı vermesi bunun için yeterlidir zaten. Burada belirtmek isterim ki, sayıları az da olsa bu şekilde yapmayan gerçek sinema salonlarımız da var. Ama arayıp bulmak gerekiyor. Gülücük

İletiTarih: 18 Şubat 2017 01:50
Akturk
Müdavim

İletiler: 1401

facebook twitter E-Posta gönder Özel mesaj gönder
Doğru yalan bilemem ama ben dağıtımcı olsam böyle bir durum olsa bunu yalanlarım yakaladım ayrıca haberin doğru olma ihtimali yüksek çünkü 4. film rekorlar kırmıştı. Belli ki ülkemizde bu tarz filmler çok izlenip para getiriyor. kurt_thewolf'un belirttiği üzere sinema sanattan paraya döndüğü için bu haberin -her ne kadar istemesem de- gerçek olma ihtimali çok yüksektir.

İletiTarih: 18 Şubat 2017 03:54
Blocked

Aktürk,bu konuda fikrine katılıyorum ,çünkü bende bir sinema işletmecisiyim ve dağıtımcılık ayağınıda iyi bilirim,aynen haberde belirtildiği gibi Mars sinemacılık bu konuda işletmecilere baskı yapıyor ve hala daha bu mobing devam ediyor günümüzde,şu filmi 6 hafta ilk 3 salonda oynayacaksın ve çıkartmayacaksın diyor,sonra diğer şirketlerde buna kısa bir dönem ses çıkartmıyordu,ama şimdi Chantier Film,Moment Film ve Pinema Filmcilik dağıtımcıları ile halen süren mahkemesi var,kaldı ki şirket artık satıldı Mars Film artık Koreli bir firmanın oldu,baskı halen var ve devam edecektir,bunun yapımcı ile alakası yok tamamen Dağtımcı kısmı ile ilgili bir konudur.

İletiTarih: 18 Şubat 2017 10:12
alaz

İletiler: 6

Özel mesaj gönder
Lumiere Kardeşler'den Recep İvedik'e... John Sebastian Bach'tan, Dede Efendi'den Nihat Doğan'a, Serdar Ortaç'a... Postmodern zamanların oyun kurucuları insan zekasının gelişimiyle, kültürel evrimle dalga geçiyor, daha fazla para kazanmak için beklentileri, ihtiyaçları ve sanat algısını istediğim gibi şekillendiririm diyor. İşin içinde dağıtımcı ayağının olmaması da düşünülemez zaten. Aşikar olan bir şeyi açık ya da üstü kapalı bir şekilde yalanlamak da oyunun olmazsa olmazlarından. Tıpkı her gün gözümüzün önünde yaşanan gerçekliğin aslında öyle olmadığına, zaten gerçeği bilmemizin bize pek o kadar da mutluluk getirmeyeceğine her gün ikna edildiğimiz gibi.

İletiTarih: 18 Şubat 2017 17:43
Blocked

Alaz,doğru düşünmüş ve yorumlamışsın,haa bu arada işin yapımcı ayağıda şu ( Örnek,yapımcıyım ve filmimede güveniyorum,ve en iyi pr çalışmasını yapana,en fazla sinemada oynama vaadine verene filmin karından % 15 gibi bir pay vererek dağıtım ağını veriyorum.Şimdi olay burda başlıyor,dağtımcılar kimsenin ayağına gitmez bir hassa eski şirketler çünkü onların zaten hesabını kitabını neyi nasıl yaptıklarını sinema camiası içinde bilen bilir,haa ama Mars burada nasıl devreye giriyor dersen,hemen özetliyim,Türkiyedeki birçok ilde toplam sinema salonu sayısı 247,ve BKM yapımın tüm film dağıtımını Mars üsteniyor,haliylede en iyi yerli yapımlara bu firma aldığı için işletmecide seçim yapmak zorunda bırakılıyor,yani Mars film istediği gibi borusunu öttürüyor,geriye kalan dağıtımcılarda kendi ellerindeki Film studyolarından aldıkları filmleri pazarlayabiliyorlar tabii salon bulurlarsa,yada boş bir hafta bulurlarsa,bulamazlar ve bu tür etkenler olursa ya filmi revize diyor yada Türkiye ayağını iptal ediyor.Mesela M.Kırmızgül,ün yaptığı filmlerin dağıtımını sadece Pinema film yapar,ve bu seneki filmide bu salon azlığından ve İşin içinede politika sokulduğunudan doğal olarak zarar ettirildi,bunda en büyük pay Mars filmin işletmecileri korkuttuğundan da kaynaklanıyor,M.Kırmızıgül,ün filmini uzun süre ve büyük salonda fazla hafta kalırsa sana R.İvedik 5 filmini programa vermem dediğini biliyorum,çünkü bana bu şekilde söylediler,kaldı ki diğer sinema işletmecilerinede aynısını yaptılar", kapitalizm ve politika heryerde,hele türkiyede daha çok,anlatsam sabah olur gördüklerim,yaşadıklarım ve birinci ağızdan duyduklarımı yazmakla bitmez,Türkiyede sinema çekmek,dağıtmak,sansürden geçirmek ömrünü bitirir adamın.Bunu en iyi bilenlerden biride Zülfü Livanelidir.

İletiTarih: 18 Şubat 2017 21:13
Molar34

İletiler: 871

Özel mesaj gönder
"Sanat sanat içindir, sanat toplum içindir"den Napolyon'u örnek alarak para,para,para'ya evrilen toplumumuzda İvedikleri değil Sebastianları, Miaları görmek isterim. İzleyen anlar beni... Tabii para, gişe kaygısı gütmeden işini layıkıyla yapanları tenzih ederim yakaladım

İletiTarih: 19 Şubat 2017 14:11
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [Bu başlıkta 9 mesaj bulunuyor] « Önceki konuSonraki konu »
Forum Seçin:  

Türkçe Altyazı © 2007 - 2017