Giriş Kayıt
İKSV'nin kültür-sanat raporuna göre 10 kişiden 7'si hiçbir etkinliğe katılmıyor
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [Bu başlıkta 2 mesaj bulunuyor] « Önceki konuSonraki konu »
Yazar Mesaj
pis metalci
Korku SinemasıKayıt: 07.04.2012
İletiler: 2691
Şehir: Landet døde kråker.


Özel mesaj gönder
 İKSV'nin kültür-sanat raporuna göre 10 kişiden 7'si hiçbir etkinliğe katılmıyor

resim


İstanbul Kültür Sanat Vakfı'nın 'Kültür Sanatta Katılımcı Yaklaşımlar' başlıklı raporuna göre, Türkiye'de kültür sanat alanında hiçbir etkinliğe katılmayanların oranı yüzde 70.

GfK adlı şirketi haziran-eylül 2016 tarihli araştırmasının sonuçlarına göre, en yüksek katılım 18-24 yaş aralığında ve yüksek gelir grubundan. 'Bilet satın alarak yılda bir veya daha çok etkinliğe giderim' diyenlerin oranı yüzde 20. Ücretsiz etkinliğe katılanların oranı yüzde 10, hiç etkinliğe katılmayanların oranıysa yüzde 70.

EN SIK YAPILAN ETKİNLİK TV İZLEMEK

Diken'in aktardığı habere göre, İPSOS’un 2016’da Türkiye çapında gerçekleştirdiği araştırma sonuçlarını içeren ‘Türkiye’yi Anlama Kılavuzu’na göre ise toplumun yüzde 49’u hiç sinemaya gitmemiş; yüzde 39’u hiç kitap okumuyor; yüzde 66’sı konser, tiyatro ya da opera gibi herhangi bir etkinliğe katılmamış; yüzde 81’i hiçbir enstrüman çalmıyor; yüzde 47’si dergi okumuyor ve yüzde 86’sı bir hobi kursuna hiç gitmemiş. Yüzde 85’lik bir kesimse en sık yapılan etkinliğin televizyon izlemek olduğunu söylüyor.

KATILIMIN ÖNÜNDEKİ ENGELLER

Raporda kültür sanata katılım önündeki engeller arasında önyargıların yanısıra sosyal çevre ve eğitim sisteminden kaynaklı sorunlar ve maddi faktörler sayılıyor. Türkiye’de çocuk, yaşlı ve engelli nüfusun kültürel etkinliklere erişiminin yeterli olmaması katılımın önündeki bir diğer engel. Kültür mekanlarının bu nüfus yapısına yeterince uygun olmadığı belirtiliyor. Büyükşehirlerde trafik sıkıntıları, toplu taşıma eksikliği ve kurumların etkinlikleri duyurmadaki eksiklikleri de katılımı sınırlandırıyor.

tr.sputniknews

İletiTarih: 16 Şubat 2017 17:26
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
kefirdanesi
Ars longa, vita brevis.
ÇevirmenSinefil Grubu


Kayıt: 31.10.2011
İletiler: 1170
Şehir: 404 Error - Not Found


Özel mesaj gönder
Halkın bu tip faaliyetlerde bulunması zaten çok zor; bu araştırma sayesinde birkaç öğrencinin cebine üç kuruş harçlık girmiyor olsa araştırma yapıp para harcamaya bile gerek yok diyesi geliyor insanın.

Asgari ücret belli, işsizlik oranları belli... İnsanlar karınlarını zar zor doyurabiliyorlar. Sanata, etkinliğe nasıl para harcasınlar?

Ama işin asıl üzücü yanı bizi yönetenlerden veya topluma yön verenlerden birini bile görüyor musunuz operada, balede?
Ya da okuduğu bir kitabı, izlediği bir filmi tavsiye ederken?
Ya da ne bileyim, bir programda şiir okurken?

Tek bir kültür-sanat programı var mı televizyonlarda? Rezaletin son perdesi sözde evlilik programlarına izin verirken, RTÜK, neden bunu her kanala zorunlu kılmaz mesela?

Yabancı dizilerde insan sadece dizi seyretmiyor, küçüklü büyüklü birçok şey de öğreniyor. Bizim dizilerin hangisinde, dizi bittikten sonra merak edip internette araştıracak bir detay var? Aynı senaryo, minik revizelerle dön dolaş, temcit pilavı misali. RTÜK neden bu detaylarla ilgilenmiyor, mesela?

Snema konusunu ise hiç konuşmaya gerek yok. Zira son birkaç yıldır sinema salonlarında oynayan yerli yapımlar film falan değiller. İlerleyen yıllarda muhtemelen bir isim konur ama film olmadıkları kesin.

Elbette organizatörlerin de arada iğneyi kendilerine batırmaları gerek.
Bütün etkinlikler İstanbul'da.
Biletler ateş pahası.
Bu memleketin başka şehirlerinde yaşayanlar insan değiller mi?
Hak etmiyorlar mı böyle etkinlikleri?
Sen Hakkari'de film festivali yaptın, konser düzenledin de, halk mı gelmedi?

İletiTarih: 16 Şubat 2017 18:41
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [Bu başlıkta 2 mesaj bulunuyor] « Önceki konuSonraki konu »
Forum Seçin:  

Türkçe Altyazı © 2007 - 2018