Giriş Kayıt
John Wick: Chapter 2 (2017)
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [Bu başlıkta 8 mesaj bulunuyor] « Önceki konuSonraki konu »
Yazar Mesaj
kurt_thewolf
Yönetici Grubu

İletiler: 7775

facebook twitter E-Posta gönder Özel mesaj gönder
 John Wick: Chapter 2 (2017)
Baba Yaga

resim

John Wick: Chapter 2 (2017) Henüz altyazısı yok 
Afiş
Yönetmen:Chad Stahelski
Vizyon Tarihi:10.02.2017
IMDB Puanı:7.7 (139,618 Oy)
Tür:Aksiyon, Suç, Gerilim
Süre:122 dk
Ülke:ABD ABD, Hong Kong Hong Kong, İtalya İtalya, Kanada Kanada
Dil:İngilizce, İtalyanca
Oyuncular:Keanu Reeves, Riccardo Scamarcio, Ian McShane, Ruby Rose

Baba Yaga

John Wick'in kim olduğunu uzun uzun anlatmaya gerek yok. İlk filmde kendisini yeterince tanıdık. Tetikçilik günlerini geride bırakmış ve normal bir hayata atılmış aşırı profesyonel biriydi kendisi. Ta ki Rus mafyasının şımarık oğlu Iosef'ın, John Wick'e kaybettiği aşkından hatıra kalan köpeği öldürene kadar. Bundan sonrasında kendisine Baba Yaga yani Öcü lakabı takılan tetikçi John Wick'in Rus mafyasından intikam alma öyküsünü izlemiş ve filmi de çok beğenmiştik.

Bölüm 2

John Wick'in ikinci bölümünde ana hikaye yine aynı temel üzerine işlenmiş. İlk filmde intikamını alan Wick, yine eski defterleri kapatarak normal hayata dönmek istesede geçmişi peşini bırakmaz. Geçmişin kapanan defterinden açık bir sayfa kendisini bulup diyetinin ödenmesini ister. Böylece John Wick istemesede tekrar sahalara döner.
Filmin ana konusu bu. Zaten ilk filmden alışık olduğumuz gibi bu film de basit bir konu üzerine oturtulmuş, saf aksiyon içeren bir kurguya sahip. Derinlemesine konular, ince düşünülmüş hesaplar, akıl karıştırıcı diyaloglar falan yok. Tempoyu düşürmeden devam eden bir kovalamaca ve aksiyondan ibaret. Bu noktada iki farklı profil üzerinden filmi değerlendirmemiz daha doğru olacaktır. Birinci profil filmi sinemasal yönden, ikinci profil ise filmin hitap ettiği izleyici yönünden incelemek olacak.

Sinemasal yönden John Wick

Bu profilden bakıldığında film için kötü eleştiriler alacaktır denilebilir. Nedeni ise ikinci film için düşünülen konunun film ile iç içe oturtulamamış olması. Biraz daha açarsam, olay ve sonuç arasında büyük boşluklar barındırıyor film. Bu boşlukların sebebi John Wick karakterinin ilk filmde yansıtılan kişiliği ile ikinci filmde yansıtılan kişiliği arasında verilen kararlarda farklılıklar olması. Spoiler olmaması açısından açık açık yazmıyorum. Küçük nüanslar gibi görünsede filmin tamamında bir boşluk yarattığı kesin. Bana göre önemli diğer bir husus ise filmin sonuna doğru evrilen konunun ve bu konunun işlenişinin gerçekçilik sınırlarından çıktığıdır. Evet ilk filmde de bolca aksiyon sahnesi ve kovalamaca vardı ama yaşanan çatışma sahneleri ya da karşı karşıya kalınan düşman sayısını makul seviyede tutmuşlardı. İnanılabilirlik seviyesinde desem daha doğru olur. İkinci filmde ise olayların büyümesine bağlı olarak düşman sayısı arttı ve bir noktadan sonra o gerçekçilik eşiği aşıldı maalesef. Ne kadar profesyonel olursa olsun John Wick bir süper kahraman değil sonuçta. Çok da abartmaya gerek yoktu. Bir an Malkoçoğlu izliyormuşum gibi hissettim.
Diğer taraftan baktığımızda ise yakın dövüş sahnelerinin ustalığı, silahlı çatışma sahnelerinin ve silah kullanma tekniklerinin gerçekçiliği doruk noktasındaydı. Bu yönden gerçekten doyurucu bir iş çıkarıldığını rahatlıkla söyleyebilirim.

İzleyici yönünden John Wick

İzleyici profili üzerinden değerlendirme yapmadan önce şunu söylemem gerekir. John Wick'in kendine has bir izleyici kitlesi var. Herkese hitap eden bir yapım değil. Nedir o izleyici kitlesi derseniz bol aksiyonlu, sürekli bir hareket ve kovalamaca olan film severler tabii ki. John Wick'i izleme amacınız bu profil üzerineyse tam olarak aradığınız şeyi bulacaksınız. Benim için konu önemli değil diyorsanız 10/10 puan vereceğiniz, o özlediğiniz heyecanı bulacağınız bir yapım John Wick. Başlangıcından sonuna kadar aksiyon kesilmiyor. Bu yönden en güçlü tarafı ise sırf laf olsun diye yapılan aksiyonlardan, sahnelerden oluşmuyor film. John'un attığı her fişek, yaptığı her hareket, kullandığı silahları tutuşu, yakın dövüş sahnelerindeki her hareketi planlı, bilerek ve hakkından gelerek yapılmış. Bu sahnelerdeki inandırıcılığın bir kısmını bunlar oluştururken geri kalan kısmını tamamlayan efektler de oldukça inandırıcı uygulanmış. Bu sahnelerde özellikle görüntü yönetmenine ayrı bir parantez açmak gerekiyor. Nedeni ise büyük bir çatışma sahnesinde genellikle hep parçalı çekimler kullanılır ve oyuncuların ne yaptığını izleyici tam olarak göremez. A açısından bir kişiyi öldürür sonra B açısına görüntü geçer burada da bir kişiyi öldürür ve başka bir açıya geçerek devam eder kurgu. Bu filmde ise hemen hemen tek bir açıdan sahne kesilmeden soluksuz bir akış sağlanmış. Bu sayede John'un silah kullanışının her detayını, attığı her fişeği, fişeğin kime ve nereye isabet ettiğini, isabet eden fişeğin kişiye verdiği zararı tek bir görüntüde izlemekle kalmıyor, aynı olayların sürekli olarak makine gibi tekrarlanışını bir ahenk içerinde rahatlıkla takip edebiliyorsunuz. O nedenle John Wick, izleyiciler için oldukça doyurucu bir film.
Ayrıca Keanu Reeves'in film için yaptığı hazırlıklar da işini ne kadar ciddiye aldığını gösteriyor.

Son olarak bir devam filmi daha olacağının sinyallerini verdi, hatta devam filminin konusunu da verdi bu film. Konu yine aynı, amiyane tabirle taktik maktik yok, bam bam bam...

İletiTarih: 12 Şubat 2017 08:22
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
Melih Adıgüzel
Kontrol GrubuÇevirmen

İletiler: 1731

Özel mesaj gönder
İzledikten sonra okuyacağım, eline sağlık abi. Melek ama..

İletiTarih: 12 Şubat 2017 14:45
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
BrainscanTrickster
Müdavim

İletiler: 125

Özel mesaj gönder
İnceleme için teşekkür ederiz. İlk filme bayılmıştım, en son bu kadar keyif aldığım Steven Seagal filmleriydi, birde son zamanlardan "Raid" Karşılıklı yumruklaşma olayından ziyade tek hamle ile kol ve bacak kırmaya dayalı aşırı gaz filmleri seviyorum. John Wick bana göre tüm zamanların en başarılı aksiyon serilerinden biri olmayı başardı. 2. filmi henüz izlemedim ama ilk filmden daha iyi olduğu söyleniyor merakla izleyeceğim anı bekliyorum.

İletiTarih: 12 Şubat 2017 16:20
He11c6t

İletiler: 14

Özel mesaj gönder
İlk filmi izlemedim, aksiyon türünü severim, esas karakter sağlam olmuş ama bu filmde bitmek bilmeyen çatışmalar bir yerden sonra baygınlık verdi. Konu da zaten yok gibi birşey, serinin üçüncüsüne ara bir film olsun diye çekilmiş gibi. Benim için ortalama bir aksiyon filmi olarak hatırlanacak.

İletiTarih: 13 Şubat 2017 16:49
kellaman61

İletiler: 10

Özel mesaj gönder
İnceleme için eline sağlık. Kesinlikle izlenilmesi gereken bir film.

İletiTarih: 14 Şubat 2017 02:05
LonelyMan

İletiler: 21

Özel mesaj gönder
« He11c6t » yazdı:
İlk filmi izlemedim, aksiyon türünü severim, esas karakter sağlam olmuş ama bu filmde bitmek bilmeyen çatışmalar bir yerden sonra baygınlık verdi. Konu da zaten yok gibi birşey, serinin üçüncüsüne ara bir film olsun diye çekilmiş gibi. Benim için ortalama bir aksiyon filmi olarak hatırlanacak.

Bu yoruma katlıyorum.Tam benim bu film hakkında yazmak istediklerimi yazmışsınız!

Birazda ben ekleyeyim.

Senaristler ve yönetmenler,ne yapacaklarını şaşırmış bir vaziyette, ne yaparızda seyirciden yüksek not alırız havasında,gerçeklikten uzak,bol bol çatışmalı,bol bol uçmalı kaçmalı film yapmanın hevesine kapılmışlar.

Şimdide almışlar ''Tom Cruise''yi (Mumya) filmi çekmişler..Saçmalığın daniskası!

İnsan üstü diye tabir edebileceğimiz bir karakter yaratıyorlar,patara çatara önüne geleni indiren (Kurşun işlemez,ölüm korkusu bilmez vs vs) özelliklerde,gerçeklikten çok uzak ve son derece yapmacık,son dönemlerde bu tür film'ler çoğalmaya başladı ve bu film'lerin çoğu ''IMDB'' listelerinde oldukça yüksek puanlar alıyor ve buda birçok gerçek sinema izleyicisini yanıltıyor!

Bu filme gelirsek...Bu film benim içinde orta derecede bir aksiyon filmidir vede başka hiçbir özelliği yoktur..Hatta ikinci kere açıp izlemeye bile değmeyecek yapımlardan biridir!

İletiTarih: 22 Şubat 2017 07:44
filmcideniz

İletiler: 20

Özel mesaj gönder
İlk filmini izledim süperdi. Bunu da izleyeceğim.

İletiTarih: 04 Mart 2017 10:34
abadles

İletiler: 2

Özel mesaj gönder
Bu fil hakkında diyecğim tek şey, Keanu ateş etsin yeter var mı bana yan bakan

İletiTarih: 06 Mart 2017 22:06
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [Bu başlıkta 8 mesaj bulunuyor] « Önceki konuSonraki konu »
Forum Seçin:  

Türkçe Altyazı © 2007 - 2017