Giriş Kayıt
Korku Filmlerinde Kullanılan Teknikleri Nasıl Değerlendiriyorsunuz, Beklentileriniz Neler?
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [Bu başlıkta 9 mesaj bulunuyor] « Önceki konuSonraki konu »
Yazar Mesaj
CruSuS
Amerikan Sineması
Uzman


Kayıt: 24.08.2011
İletiler: 4033
Şehir: Antalya
Yaş: 22 Başak


Özel mesaj gönder
 Korku Filmlerinde Kullanılan Teknikleri Nasıl Değerlendiriyorsunuz, Beklentileriniz Neler?

Konuyu başlıktan az çok tahmin ettiğinizi düşünüyorum. Gülücük

Şimdi sıra açıklamada. Gülücük

Öncelikle başlıkta neden aksiyon, gizem vs. bir tür değil de, korku türünü belirttiğime bir açıklık getireyim. Bu tür için, hep bir arkadaş topluluğu ile oturup bu konuda ki farklı görüşleri duymak istemişimdir.(Bu sebep değildi tabi. Aşağıya! Gülücük )

Sebep olarak, en kısa haliyle; artık çok alıştığımız konuların işlenmesi. Diğer türlerde farklı farklı örneklerin daha da bol olduğunu.

Yeniden konuya...

Hepimizin bildiği gibi, son yıllarda korku filmlerine baktığımız zaman (son yıllar demek çok mu iyimser oldu? Gülücük ) kullanılan tekniklerin hemen hemen hep aynı olduğunu görüyoruz. Hepimizin de tahmin edebileceği gibi en temelleri; (Birkaç tane daha yazılabilir fakat diğer yazılabileceklerin bunlar kadar temel olmadığını düşünüyorum)

1. Klişe
2. Arkadan müzik, önüne pat diye çıkan yaratık/insan her neyse artık.
3. Filme ''gerçek olaylardan esinlenerek yapılmıştır'' damgasını vurmak.

Bu 3 madde için de, sinemamız ve hollywood için kısa kısa birkaç cümle yazayım.

Sinemamızda; son dönemde ki filmlerimize bakınca, hepsinin de aslında oldukça sık ve dinsel içeriklerle birlikte kullanıldığını görüyoruz. Sinemamızda, korku filmine gittiyseniz giriş büyük ihtimalle ''gerçek olaylardan esinlenerek yapılmıştır' şeklinde olacağını rahatlıkla tahmin edebilirsiniz. Bununla birlikte 2. maddeyi de harmanlayınca ve birde dinsel içerikli olunca tedirgin olmak kaçınılmaz oluyor. Gülücük En son izlediğim, Dabbe: Cin Çarpması filminin de bu konuya güzel örneklerden birinin olacağını düşünüyorum. (Hiç dur durak bilmiyordu maşallah. Gülücük ) Bu konudan oldukça şikayetçi olduğumu da ekleyip diğerine geçeyim.


Hollywood; 1 ve 2. maddeyi son dönemde oldukça sık görmeye başladık. Harmanlamaya çokta müsaitler hani, fakat nafile. Bu türü belirttiğim sebeplerden dolayı çokta tercih etmeme rağmen, 6-7 puan civarında olan filmleri farklı olması umuduyla izlemeye başlasam da sonuç değişmiyor. En son, bir korku filmi için azımsanmayacak puan almış Korku Seansı filmini izledim. Eğer bu türe biraz bile hakimseniz rahatlıkla olayları 4-5 saniye önceden tahmin edebileceğinizi düşünüyorum. Fazlasıyla klişe bir filmdi, mekandan tutun, yöntemler vs. hepsi.


Sürprizbozan: Göster


''Oho.. amma yazmışsın, bu kadar şey okuyamam diyorsanız'' zaten konu açık. Siz ne düşünüyorsunuz arkadaşlar. Gülücük
Edit:Başlık.Çift sekme açmıştım, yanlış olanı göndermişim. Gülücük

İletiTarih: 14 Eylül 2013 21:47
En son CruSuS tarafından 14 Eylül 2013 22:07 tarihinde değiştirildi.
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
Mert Yıldız
Amerikan Sineması
Çevirmen


Kayıt: 28.04.2013
İletiler: 944
Şehir: Mersin/Kayseri (Erciyes Üniversitesi)
Yaş: 20 İkizler


facebook twitter Özel mesaj gönder
Öncelikle yerli film bölümünden başlayayım. Ülkemizde, insanları korkutmanın en yaygın yolu olarak din görülüyor ve bence bu konuda başarılı da olunuyor. Ancak, hala 1 yıl içinde 2 tane dabbe filmini anlayabilmiş değilim. Hatta aralarında 10 ay bile yoktu neredeyse. Sinemamızda, korku unsuru olarak sadece din kullanılıyor ve düşününce de, insanın aklına başka bir konu gelmiyor. Çünkü, artık Hollywood klişelerine alıştık. Eğer korku filmi izleme sayınız biraz fazlaysa, her korku filmini tahmin edebilir oluyorsunuz. Ve Crusus'un da dediği gibi, 6-7 puan almış korku filmlerine insan başka bir umutla bakıyor. Korku filmlerinde klişe olduğu için, bir film 4-5 puanın üstüne çıkamıyor. Bu tür filmler daha çok devam edecekmiş gibi görünüyor. Garipte olsa izleyicisi çok. Ayrıca arkadaşlara önerim, korku filmi izlemek istiyorlarsa orijinal dilde izlesinler. Öyle daha etkileyici oluyor. Şu sıralar beklentide olduğum bu tarzda iki film var;

I Will Follow You Into the Dark
2012
I Will Follow You Into the Dark
Dram / Korku / Romantik / Gerilim112 dk

Yönetmen: Mark Edwin Robinson
Anne ve babasının 6’şar ay arayla ölümünden sonra Sophia, yeni sevgilisi Adam ile yeniden hayata tutunmaya çalışmaktadır. Fakat Adam da birdenbire yaşadığı apartman dairesinden kaybolunca Sophia onu bulmak için elinden geleni yapmaya çabalayacaktır, ama...
4.6 (986 Oy)


Carrie
2013
Carrie
Dram / Korku100 dk

Yönetmen: Kimberly Peirce
Carrie White okulda arkadaşlarının sürekli dalga geçip kötü davrandığı, evdeyse aşırı dindar annesinden zulüm gören bir kızdır. Ama Carrie'nin herkesten sakladığı bir sırrı vardır; çok yoğun psişik güçlere sahiptir. Okul balosunda arkadaşları...
5.9 (119,142 Oy)

İletiTarih: 14 Eylül 2013 21:56
En son Mert Yıldız tarafından 14 Eylül 2013 21:57 tarihinde değiştirildi.
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
kokeen
Yorumbaz


Kayıt: 27.07.2012
İletiler: 460Özel mesaj gönder
Türklerin korku sinemasına dinsel yaklaştığından bende yakınıyorum fakat hayaletli,vampirli,kuyudan kız çıkmalı filmler yapılsa aşırı basit kalınacağını biliyoruz bu yüzden dinsel yapmalarında pek bir sakınca yok gibi hissediyorum. Füüü üüü üü Yakınıyorum ama güzel ya Utandı cidden işin içine dini kattıklarında onlardan korkunçları olmuyor yow yow Çok Mutlu

İletiTarih: 14 Eylül 2013 21:56
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
Neymar
Yorumbaz


Kayıt: 19.01.2012
İletiler: 491
Şehir: Tekirdağ
Yaş: 23 İkizler


twitter Özel mesaj gönder
Korku filmleri bilim kurgu olmalı bence,fantastik olaylarla yapsalar bence çok daha güzel olur.Cinleri,şeytanları çok gördü artık insanlar.Korku filmi sinemasının bu huyunu değiştirmesin gerek.

İletiTarih: 14 Eylül 2013 22:34
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
Mawashi
Bruce Lee Sineması
Yorumbaz


Kayıt: 20.07.2012
İletiler: 2496
Şehir: Wall Street
Yaş: 21 Aslan


facebook twitter Özel mesaj gönder
Evet, korku filmleri kendini tekrarlıyor ama bence konu ne kadar benzer olursa olsun kaliteli bir korku filmi kendini belli ediyor. Köklü bir yenilik olmadığı sürece 'Ben bu filmden korkmadım, kötü puan vereceğim' gibi sözleri doğru bulmuyorum. Korku filmlerine olan bakış açısını çok yanlış buluyorum. İzleyen kişiler sırf korkmadığı için birçok iyi filme kötü puan veriyor. İlk olarak korku filmlerine olan bu bakış açımızı değiştirmeliyiz. Son zamanlarda çıkan birkaç filmi sizle paylaşmak istiyorum.

Sinister
2012
Sinister
Korku / Gizem / Gerilim110 dk

Yönetmen: Scott Derrickson
Ellison Oswalt isimli bir suç yazarı, romanına malzeme toplamak için işlenen korkunç cinayetleri araştırmak üzere, eşi Tracy ve iki çocuğuyla birlikte ülkenin bir ucundan diğerine seyahat eder. Kiraladıkları dairede daha önce yaşayan tüm hane halkı öldürülmüştür....
6.8 (184,503 Oy)


The Conjuring
2013
The Conjuring
Korku / Gizem / Gerilim112 dk

Yönetmen: James Wan
Son dönem korku sineması klasiklerinden “Saw / Testere” serisinin ilk filmine imzasını atan yönetmen James Wan, “The Conjuring / Korku Seansı” ile izleyiciyi gerilime sürüklemeye devam ediyor. Ed ve Lorraine Warren doğaüstü, paranormal olayları araştıran...
7.5 (357,429 Oy)


Evil Dead
2013
Evil Dead
Fantastik / Korku / Gerilim91 dk

Yönetmen: Fede Alvarez
Mia uyuşturucu bağımlılığı nedeniyle zor günler geçirmiştir ve yeni bir kararın eşiğindedir. Abisi David ve sevgilisi Natalie ve çocukluk arkadaşları Olivia ve Eric’ten kendisine destek olmalarını ister. Beşi birden hafta sonunu Tennessee ormanlarındaki...
6.5 (139,497 Oy)


Filmlerin konuları benzer ama bana göre iyi filmlerdi.

Yani demek istediğim filmin konusu iyi işlendiği sürece ben o korku filmini izlerim. Hıhı

İletiTarih: 14 Eylül 2013 23:02
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
nano
Japon Sineması
Forum YönetmeniÇevirmen


Kayıt: 05.11.2009
İletiler: 1079
Şehir: İzmir


facebook Özel mesaj gönder
Çocukken Ept kanalında izlediğim Dracula filmleriyle sinemaya olan tutkum başladığı için sanırım, korku filmlerini seviyorum. Freddy Kruger serisini vhs'de izler, çok korkardım. Eski korku filmlerinin yeri her zaman ayrı benim için.

Korku filminden beklentim yok, bu türü seviyorum... Türün kendini çok tekrar etmesi sıkıcı olsa da izliyorum. Arada iyi yapımlarda çıkıyor. Din unsurlarını iyi kullanan Stigmata filmi gibi.

Fransızların son yıllarda yaptığı korku filmleri çok iyi. Türk korku filmlerinden bahsetmeye gerek yok. En son izlediğim Türk filminin adını unuttum, 1 puan verdiğim için olabilir. Blair Cadısı tarzında çekilmiş, berbat bir filmdi.

''Gerçek olaylardan esinlenerek yapılmıştır'' damgasını pek ciddiye almıyorum artık.
Bu arada asla ama asla dublaj korku filmi izlemem, bünyem kaldırmıyor : ) İzleyeceğim korku filminin puanını önemsemem ve genelde fragmanını da izlemem. Gerilim ve korkunun harmanlandığı filmleri daha başarılı buluyorum.

İletiTarih: 14 Eylül 2013 23:17
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
ewrey
Müdavim


Kayıt: 09.08.2012
İletiler: 1359
Şehir: 7tepe


facebook twitter Özel mesaj gönder
Normalde pek sadık bir korku filmi izleyicisi değilim.Ama son zamanlarda bu tür için baya vakit ayırdım.Ve gördüklerim ne şaşırttı,ne de farklı bir şey sundu.Zaten son dönem Hollywood'un bu tür filmleri yeniden uyarlama,ya da kopyala yapıştır şeklinde ilerliyor.Ve yeterli korku atmosferini ve gizemi sağlayamıyorlar.

İnsan bilmediği şeylerden daha çok korkar.Eskiden bu slogan altında yapılan filmler çok tutardı.Ama bu türde yeterli film izlediğinizde artık çıkabilecek her şeyi bildiğinizden ve sahneleri tahmin edebildiğinizden etkileyici korku filmlerine son dönemlerde pek rastgelmedim.Yetenekli yönetmen ve senaristlerin bu türde kafa yormaları bu türün geleceği için önemli.

Buna rağmen son dönemde çıkan bütün korku filmlerini izliyorum.Conjuring'ten puanı itibariyle umudum var.Güzel sürümü çıksın,geceyarısı arkadaşlarla izlenebilecek güzel bir film olur inşallah.

İletiTarih: 14 Eylül 2013 23:23
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
Serkan Aydemir
Yorumbaz


Kayıt: 15.10.2011
İletiler: 463
Şehir: 유토피아


Özel mesaj gönder
Valla korku manyağı biri olarak şunu söylemek istiyorum ki korkunun kurgusundan çok işlenişi her zaman önemlidir. Korkmak bir reflekstir yani sen birden önüne ruhu çıkartırsan her zaman korkacaksındır. Bu yüzden yıllardır aynı konulara sahip filmler çıkıyor piyasaya. Ruh her zaman olacaktır, ölümden sonraki yaşam her daim korkutur insanı.

Bizim yapımlarımızda en büyük eksiklik işlenişte ki saçmalıklar. Din konusu her korku filminde vardır. Bilinmezliğin getirdiği acabalar her daim korkutur insanı. Karanlıkta korkmamızın sebebi de budur zaten. Şöyle adam gibi işin her yanını detaylı düşünen yapımcı yok. Din tamam gardaş kat oraya Kuran'ı sonra cinler falan ohh mis gibi millet korksun gelsin para kafası yüzünden gelişmiyor sinema. Hatta bir yerden sonra din sömürüsü oluyor filmler. Aynı şey oraya iki üç tane açık giyimli kız kat sonra belden aşağı üç dört tane de espri o mis gibi komedi filmi kafasında olduğu gibi. Bu yanlış. Cini katıyorsun afferin korkutucu bir konu, ama şöyle sağlam bir şekilde işle biz de izleyelim. Ya Korku Seansı filmi tam bir klişe, ama dünyada milyonlar kazandı niye, çünkü yönetmeni işi biliyor. Bir de bilinçsiz sinemacı var ülkemde. Yukarıda bahsettiğim saçmalıkları izleyip vay be adamlar müthiş film yapmış diyen milyon kafa yow yow Çok geriyiz çok, eğitim şart gerçekten...

Saygılar

İletiTarih: 23 Ocak 2015 00:08
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
cyr4xKayıt: 31.10.2016
İletiler: 13Özel mesaj gönder
5 yaşlarındayken Child's Play (Çaki) izlemiştim ve abim günlerce "Çaki seni karanlıkta bekliyor" demesi beni uzun süre paranoyak yapmıştı. (karanlık korkum olmasa kim tınlar çakiyi makiyi)
Günümüze kadar ise izlediğim başka hiçbir film beni korkutmadı.
Son zamanlarda Türk Sinemasında ve Yabancı Sinemada "Cin - Şeytan Çıkarma" temalı leş/tırt filmler çekilmekte..
The Conjuring denilen filmde "Gerçek olaydan esinlemiştir" demesi filmin güzel olmasına rağmen bende bir antipati yarattı (inanmam öle şeylere)

İletiTarih: 01 Kasım 2016 22:22
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [Bu başlıkta 9 mesaj bulunuyor] « Önceki konuSonraki konu »
Forum Seçin:  

Türkçe Altyazı © 2007 - 2018