Giriş Kayıt
Korku Filmlerinde Kullanılan Teknikleri Nasıl Değerlendiriyorsunuz, Beklentileriniz Neler?
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [Bu başlıkta 9 mesaj bulunuyor] « Önceki konuSonraki konu »
Yazar Mesaj
CruSuS
Sinefil Grubu

İletiler: 3948

Özel mesaj gönder
 Korku Filmlerinde Kullanılan Teknikleri Nasıl Değerlendiriyorsunuz, Beklentileriniz Neler?

Konuyu başlıktan az çok tahmin ettiğinizi düşünüyorum. Gülücük

Şimdi sıra açıklamada. Gülücük

Öncelikle başlıkta neden aksiyon, gizem vs. bir tür değil de, korku türünü belirttiğime bir açıklık getireyim. Bu tür için, hep bir arkadaş topluluğu ile oturup bu konuda ki farklı görüşleri duymak istemişimdir.(Bu sebep değildi tabi. Aşağıya! Gülücük )

Sebep olarak, en kısa haliyle; artık çok alıştığımız konuların işlenmesi. Diğer türlerde farklı farklı örneklerin daha da bol olduğunu.

Yeniden konuya...

Hepimizin bildiği gibi, son yıllarda korku filmlerine baktığımız zaman (son yıllar demek çok mu iyimser oldu? Gülücük ) kullanılan tekniklerin hemen hemen hep aynı olduğunu görüyoruz. Hepimizin de tahmin edebileceği gibi en temelleri; (Birkaç tane daha yazılabilir fakat diğer yazılabileceklerin bunlar kadar temel olmadığını düşünüyorum)

1. Klişe
2. Arkadan müzik, önüne pat diye çıkan yaratık/insan her neyse artık.
3. Filme ''gerçek olaylardan esinlenerek yapılmıştır'' damgasını vurmak.

Bu 3 madde için de, sinemamız ve hollywood için kısa kısa birkaç cümle yazayım.

Sinemamızda; son dönemde ki filmlerimize bakınca, hepsinin de aslında oldukça sık ve dinsel içeriklerle birlikte kullanıldığını görüyoruz. Sinemamızda, korku filmine gittiyseniz giriş büyük ihtimalle ''gerçek olaylardan esinlenerek yapılmıştır' şeklinde olacağını rahatlıkla tahmin edebilirsiniz. Bununla birlikte 2. maddeyi de harmanlayınca ve birde dinsel içerikli olunca tedirgin olmak kaçınılmaz oluyor. Gülücük En son izlediğim, Dabbe: Cin Çarpması filminin de bu konuya güzel örneklerden birinin olacağını düşünüyorum. (Hiç dur durak bilmiyordu maşallah. Gülücük ) Bu konudan oldukça şikayetçi olduğumu da ekleyip diğerine geçeyim.

Hollywood; 1 ve 2. maddeyi son dönemde oldukça sık görmeye başladık. Harmanlamaya çokta müsaitler hani, fakat nafile. Bu türü belirttiğim sebeplerden dolayı çokta tercih etmeme rağmen, 6-7 puan civarında olan filmleri farklı olması umuduyla izlemeye başlasam da sonuç değişmiyor. En son, bir korku filmi için azımsanmayacak puan almış Korku Seansı filmini izledim. Eğer bu türe biraz bile hakimseniz rahatlıkla olayları 4-5 saniye önceden tahmin edebileceğinizi düşünüyorum. Fazlasıyla klişe bir filmdi, mekandan tutun, yöntemler vs. hepsi.

Sürprizbozan: Göster

''Oho.. amma yazmışsın, bu kadar şey okuyamam diyorsanız'' zaten konu açık. Siz ne düşünüyorsunuz arkadaşlar. Gülücük

Edit:Başlık.Çift sekme açmıştım, yanlış olanı göndermişim. Gülücük

İletiTarih: 14 Eylül 2013 21:47
En son CruSuS tarafından 14 Eylül 2013 22:07 tarihinde değiştirildi.
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
Mert Yıldız
Amerikan Sineması
Çevirmen

İletiler: 915

facebook twitter Özel mesaj gönder
Öncelikle yerli film bölümünden başlayayım. Ülkemizde, insanları korkutmanın en yaygın yolu olarak din görülüyor ve bence bu konuda başarılı da olunuyor. Ancak, hala 1 yıl içinde 2 tane dabbe filmini anlayabilmiş değilim. Hatta aralarında 10 ay bile yoktu neredeyse. Sinemamızda, korku unsuru olarak sadece din kullanılıyor ve düşününce de, insanın aklına başka bir konu gelmiyor. Çünkü, artık Hollywood klişelerine alıştık. Eğer korku filmi izleme sayınız biraz fazlaysa, her korku filmini tahmin edebilir oluyorsunuz. Ve Crusus'un da dediği gibi, 6-7 puan almış korku filmlerine insan başka bir umutla bakıyor. Korku filmlerinde klişe olduğu için, bir film 4-5 puanın üstüne çıkamıyor. Bu tür filmler daha çok devam edecekmiş gibi görünüyor. Garipte olsa izleyicisi çok. Ayrıca arkadaşlara önerim, korku filmi izlemek istiyorlarsa orijinal dilde izlesinler. Öyle daha etkileyici oluyor. Şu sıralar beklentide olduğum bu tarzda iki film var;

I Will Follow You Into the Dark (2012) Türkçe [2] İngilizce [2] Altyazı 
Afiş
Yönetmen:Mark Edwin Robinson
IMDB Puanı:4.6 (986 Oy)
Tür:Dram, Korku, Romantik, Gerilim
Süre:112 dk
Ülke:ABD ABD
Dil:İngilizce
Oyuncular:Mischa Barton, Ryan Eggold, Leah Pipes, Frank Ashmore

Carrie (2013) (Carrie: Günah Tohumu) Türkçe [2] İngilizce [2] Altyazı 
Afiş
Yönetmen:Kimberly Peirce
Vizyon Tarihi:08.11.2013
IMDB Puanı:5.9 (112,871 Oy)
Tür:Dram, Korku
Süre:100 dk
Oyuncular:Julianne Moore, Chloë Grace Moretz, Gabriella Wilde, Portia Doubleday

İletiTarih: 14 Eylül 2013 21:56
En son Mert Yıldız tarafından 14 Eylül 2013 21:57 tarihinde değiştirildi.
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
kokeen

İletiler: 452

Özel mesaj gönder
Türklerin korku sinemasına dinsel yaklaştığından bende yakınıyorum fakat hayaletli,vampirli,kuyudan kız çıkmalı filmler yapılsa aşırı basit kalınacağını biliyoruz bu yüzden dinsel yapmalarında pek bir sakınca yok gibi hissediyorum. Füüü üüü üü Yakınıyorum ama güzel ya Utandı cidden işin içine dini kattıklarında onlardan korkunçları olmuyor yow yow Çok Mutlu

İletiTarih: 14 Eylül 2013 21:56
Neymar

İletiler: 487

twitter Özel mesaj gönder
Korku filmleri bilim kurgu olmalı bence,fantastik olaylarla yapsalar bence çok daha güzel olur.Cinleri,şeytanları çok gördü artık insanlar.Korku filmi sinemasının bu huyunu değiştirmesin gerek.

İletiTarih: 14 Eylül 2013 22:34
Mawashi

İletiler: 2298

Evet, korku filmleri kendini tekrarlıyor ama bence konu ne kadar benzer olursa olsun kaliteli bir korku filmi kendini belli ediyor. Köklü bir yenilik olmadığı sürece 'Ben bu filmden korkmadım, kötü puan vereceğim' gibi sözleri doğru bulmuyorum. Korku filmlerine olan bakış açısını çok yanlış buluyorum. İzleyen kişiler sırf korkmadığı için birçok iyi filme kötü puan veriyor. İlk olarak korku filmlerine olan bu bakış açımızı değiştirmeliyiz. Son zamanlarda çıkan birkaç filmi sizle paylaşmak istiyorum.

Sinister (2012) (Lanet) Türkçe [9] İngilizce [3] Altyazı 
Afiş
Yönetmen:Scott Derrickson
Vizyon Tarihi:29.03.2013
IMDB Puanı:6.8 (169,684 Oy)
Tür:Korku, Gizem
Süre:110 dk
Ülke:ABD ABD, Kanada Kanada, İngiltere İngiltere
Dil:İngilizce, Portekizce, Fransızca, Breton
Oyuncular:Ethan Hawke, Juliet Rylance, Fred Dalton Thompson, James Ransone

The Conjuring (2013) (Korku Seansı) Türkçe [3] İngilizce [2] Altyazı 
Afiş
Yönetmen:James Wan
Vizyon Tarihi:30.08.2013
IMDB Puanı:7.5 (328,323 Oy)
Tür:Korku, Gizem, Gerilim
Süre:112 dk
Dil:İngilizce, Latin
Oyuncular:Vera Farmiga, Patrick Wilson, Lili Taylor, Ron Livingston

Evil Dead (2013) (Kötü Ruh) Türkçe [4] İngilizce [3] Altyazı 
Afiş
Yönetmen:Fede Alvarez
Vizyon Tarihi:19.04.2013
IMDB Puanı:6.5 (132,504 Oy)
Tür:Fantastik, Korku, Gerilim
Süre:91 dk
Oyuncular:Jane Levy, Shiloh Fernandez, Lou Taylor Pucci, Jessica Lucas

Filmlerin konuları benzer ama bana göre iyi filmlerdi.

Yani demek istediğim filmin konusu iyi işlendiği sürece ben o korku filmini izlerim. Hıhı

İletiTarih: 14 Eylül 2013 23:02
nano
Japon Sineması
Forum YönetmeniÇevirmen

İletiler: 990

facebook Özel mesaj gönder
Çocukken Ept kanalında izlediğim Dracula filmleriyle sinemaya olan tutkum başladığı için sanırım, korku filmlerini seviyorum. Freddy Kruger serisini vhs'de izler, çok korkardım. Eski korku filmlerinin yeri her zaman ayrı benim için.

Korku filminden beklentim yok, bu türü seviyorum... Türün kendini çok tekrar etmesi sıkıcı olsa da izliyorum. Arada iyi yapımlarda çıkıyor. Din unsurlarını iyi kullanan Stigmata filmi gibi.

Fransızların son yıllarda yaptığı korku filmleri çok iyi. Türk korku filmlerinden bahsetmeye gerek yok. En son izlediğim Türk filminin adını unuttum, 1 puan verdiğim için olabilir. Blair Cadısı tarzında çekilmiş, berbat bir filmdi.

''Gerçek olaylardan esinlenerek yapılmıştır'' damgasını pek ciddiye almıyorum artık.
Bu arada asla ama asla dublaj korku filmi izlemem, bünyem kaldırmıyor : ) İzleyeceğim korku filminin puanını önemsemem ve genelde fragmanını da izlemem. Gerilim ve korkunun harmanlandığı filmleri daha başarılı buluyorum.

İletiTarih: 14 Eylül 2013 23:17
ewrey
Müdavim

İletiler: 1359

Normalde pek sadık bir korku filmi izleyicisi değilim.Ama son zamanlarda bu tür için baya vakit ayırdım.Ve gördüklerim ne şaşırttı,ne de farklı bir şey sundu.Zaten son dönem Hollywood'un bu tür filmleri yeniden uyarlama,ya da kopyala yapıştır şeklinde ilerliyor.Ve yeterli korku atmosferini ve gizemi sağlayamıyorlar.

İnsan bilmediği şeylerden daha çok korkar.Eskiden bu slogan altında yapılan filmler çok tutardı.Ama bu türde yeterli film izlediğinizde artık çıkabilecek her şeyi bildiğinizden ve sahneleri tahmin edebildiğinizden etkileyici korku filmlerine son dönemlerde pek rastgelmedim.Yetenekli yönetmen ve senaristlerin bu türde kafa yormaları bu türün geleceği için önemli.

Buna rağmen son dönemde çıkan bütün korku filmlerini izliyorum.Conjuring'ten puanı itibariyle umudum var.Güzel sürümü çıksın,geceyarısı arkadaşlarla izlenebilecek güzel bir film olur inşallah.

İletiTarih: 14 Eylül 2013 23:23
Serkan Aydemir

İletiler: 388

Özel mesaj gönder
Valla korku manyağı biri olarak şunu söylemek istiyorum ki korkunun kurgusundan çok işlenişi her zaman önemlidir. Korkmak bir reflekstir yani sen birden önüne ruhu çıkartırsan her zaman korkacaksındır. Bu yüzden yıllardır aynı konulara sahip filmler çıkıyor piyasaya. Ruh her zaman olacaktır, ölümden sonraki yaşam her daim korkutur insanı.

Bizim yapımlarımızda en büyük eksiklik işlenişte ki saçmalıklar. Din konusu her korku filminde vardır. Bilinmezliğin getirdiği acabalar her daim korkutur insanı. Karanlıkta korkmamızın sebebi de budur zaten. Şöyle adam gibi işin her yanını detaylı düşünen yapımcı yok. Din tamam gardaş kat oraya Kuran'ı sonra cinler falan ohh mis gibi millet korksun gelsin para kafası yüzünden gelişmiyor sinema. Hatta bir yerden sonra din sömürüsü oluyor filmler. Aynı şey oraya iki üç tane açık giyimli kız kat sonra belden aşağı üç dört tane de espri o mis gibi komedi filmi kafasında olduğu gibi. Bu yanlış. Cini katıyorsun afferin korkutucu bir konu, ama şöyle sağlam bir şekilde işle biz de izleyelim. Ya Korku Seansı filmi tam bir klişe, ama dünyada milyonlar kazandı niye, çünkü yönetmeni işi biliyor. Bir de bilinçsiz sinemacı var ülkemde. Yukarıda bahsettiğim saçmalıkları izleyip vay be adamlar müthiş film yapmış diyen milyon kafa yow yow Çok geriyiz çok, eğitim şart gerçekten...

Saygılar

İletiTarih: 23 Ocak 2015 00:08
cyr4x

İletiler: 13

Özel mesaj gönder
5 yaşlarındayken Child's Play (Çaki) izlemiştim ve abim günlerce "Çaki seni karanlıkta bekliyor" demesi beni uzun süre paranoyak yapmıştı. (karanlık korkum olmasa kim tınlar çakiyi makiyi)
Günümüze kadar ise izlediğim başka hiçbir film beni korkutmadı.
Son zamanlarda Türk Sinemasında ve Yabancı Sinemada "Cin - Şeytan Çıkarma" temalı leş/tırt filmler çekilmekte..
The Conjuring denilen filmde "Gerçek olaydan esinlemiştir" demesi filmin güzel olmasına rağmen bende bir antipati yarattı (inanmam öle şeylere)

İletiTarih: 01 Kasım 2016 22:22
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [Bu başlıkta 9 mesaj bulunuyor] « Önceki konuSonraki konu »
Forum Seçin:  

Türkçe Altyazı © 2007 - 2017