Mandela: Özgürlüğe Giden Uzun Yol (2013)


Mandela: Long Walk to Freedom

Mandela: Özgürlüğe Giden Uzun Yol (2013)

Mandela: Long Walk to Freedom
175 kişi bu filmi takip ediyor. Facebook'ta Paylaş
tpuanPuan:
7.3 (33 Oy)
 • Currently 146/ 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
Yönetmen:
Rating:
imdb
7.1 (13,654 Oy)
rotten
6.2 (F:70 R:51)
Süre:
141 dakika
Dil:
İngilizce, Afrikaans, Xhosa
Müzik:
İzleyecek / İzleyen:
Hasılat:
$8,141,085
Özet
Nelson Mandela'nın ilham verici hayatına çocukluğundan başkan seçildiği döneme kadar ışık tutacak filmin senaryosuna William Nicholson imza attı.

Filmde Mandela'yı Idris Elba canlandırıyor. Efsane başkanın eşi rolünde Naomie Harris'i izleyeceğiz. Yönetmenliğini Justin Chadwick'in yaptığı film Mandela'nın otobiyografisinden uyarlandı. | Gönderen: pis metalci
avatar
-
Güney Afrika’daki ırkçı beyaz azınlık yönetimini yıkan, bu uğurda 27 yıl cezaevinde yatan, Afrika Ulusal Partisi Konseyi Partisi (ANC) Liderliğini ve 1994- 1999 arasında Güney Afrika Devlet Başkanlığını üstlenen Nelson Mandela’yı bu filmde 1972 doğumlu Idris Elba canlandırdı. Elba, RocknRolla (2008), Thor (2011), Prometheus (2012) ve Pacific Rim/Pasifik Savaşı (2013) ile tanınıyor.

1962’de Sovyetler Birliği’nce verilen Lenin Ödülü’ne layık bulunan Mandela 1992’deyse Atatürk Barış Ödülü’nü Türkiye’deki Kürtlere yapılan baskıları protesto etmek için kabul etmemişti. Mandela Nobel Barış Ödülüne de layık bulundu ve Birleşmiş Milletler 2009’da Nelson Mandela’nın doğum günü olan 18 Temmuzu (1918) Mandela Günü ilan etti.

1963’te ömür boyu hapse mahkum edildiği yargılamada dört saatlik savunmasını tarihe geçen şu sözlerle bitirmişti: “Hayatım boyunca beyazların üstünlüğüne karşı mücadele ettim. Tüm insanların eşit fırsatlarla yaşadığı demokratik ve özgür bir toplum düşüncesini kutsal bildim. Bu, yaşamayı ve başarmayı ümit ettiğim idealdir. Eğer gerekirse, uğruna ölmeye hazır olduğum idealdir.”
Cezaevinde taş kırdı. Gazete okuma şansı olmayan Mandela’ya cezaevi yönetimi kötü haberlerin küpürlerini günü gününe ulaştırdı. 1968 baharında annesi ilk ve son kez ziyaret etti. Annesinin ölüm haberi geldi, ancak cenazesine katılmasına izin verilmedi. Altı ayda bir kez, beş yüz kelimeyi geçmeyen mektup yazmasına izin verilmekteydi. Mektuplarda istenmeyen satırlar mürekkeple sansürlenmekte veya jiletle kesilmekteydi.1975’te eşinin gönderdiği beş sayfalık mektubun sadece iki sayfasının bazı bölümleri verilmişti.
+4
avatar
-
İlgiyle izlediğim ve arşivime aldığım güzel bir film. Uzun uzun yorum yazmaya gerek yok izlenmesi gereken bir film olduğunu söylemek en doğrusu diye düşünüyor, iyi seyirler diliyorum.
+1
default avatar
-
vicdanı olan herkes için gerçek bir kahraman!... her insanın olduğu gibi onun da yanlışları vardı elbet ama en nihayetinde dünya tarihi için büyük bir şahsiyettir izlenmeli diye düşünüyorum bu arada daha önce de yazmıştım bunu insan denen varlık gerçekten dünyanın en vahşi yaratığı ve bunu göstermek için karşısına çıkan her fırsatı kullanıyor!...
+1
Mandela: Long Walk to Freedom Altyazıları
Henüz bu filme ait altyazı bulunmuyor.
175 kişi bu filmi takip ediyor.
Bu filmi sevenler şunları da sevdi