Persepolis (2007)

26 kişi bu filmi takip ediyor. Facebook'ta Paylaş
tpuanPuan:
7.7 (252 Oy)
 • Currently 154/ 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
Ülke:
Rating:
imdb
8.0 (58,445 Oy)
rotten
8.2 (F:140 R:5)
Vizyon Tarihi:
26 Ekim 2007 (Türkiye)
Süre:
96 dakika
Dil:
Fransızca, İngilizce, Farsça, Almanca
Müzik:
Ödüller:
Adaylık; Oscar, 20 ödül ve 26 adaylık
İzleyecek / İzleyen:
Bütçe:
$7,300,000
Hasılat:
$4,443,403
Özet
2008 yılında Akademi tarafından En İyi Animasyon Film ödülüne aday gösterilen, 2007 Cannes Film Festivali Jüri Özel Ödülü’ne layık görülen Persepolis, Marjane Satrapi’nin aynı adlı otobiyografik çizgi romanından siyah-beyaz olarak beyazperdeye aktarılan bir animasyon filmdir.

Marjane ve ailesi, baskıcı Şah iktidarının devrilmesini büyük bir sevinç ile karşılarlar.Yıllarca ekonomik ve toplumsal anlamda yaşanan zorluklardan sonra yepyeni bir yaşam için yeni bir umut doğmuştur. Sancılı yılların ardından demokratik bir yönetimin geleceğini ümit eden İranlılar, bir kez daha büyük bir hayal kırıklığına uğrarlar. Şah’ın baskısından sonra sıra mollaların baskısına gelmiştir. İran-Irak savaşının da başlamasıyla da hayatları iyice zorlaşan Marjene'in ailesi, kızlarını Avusturya'ya bir liseye gönderir.Bir yanda muhafazakar bir ülke, bir yanda modern bir ülke. Bir yanda gelenek, bir yandan boşluk. Marjene'in özgürlüğü yaşamak üzere gittiği Avrupa, sınırları belirsiz bir özgürlük sunuyormuş gözükse de daha çok yalnızlaşmasına sebep olur. Ülkesini ve ailesini özleyen Marjene, ölümden döndüğü bir hastalık sonrası yurduna döner ama İran'da işler bıraktığından daha zordur artık.

Filmde Marjane'nın gözünden büyüme çağının kendine has sorunlarını Şah döneminin son günleri, İslam Devrimi, Irak-İran Savaşı gibi önemli bir tarihsel süreçle harika bir şekilde işlenerek, İran'daki o dönemin bireylerde yarattığı sorunları gösteriyor. Bu karanlık süreci, Marjane’nin gözünden kimi zaman espirili bir dille de anlatan trajikomik ve politik bir film tanımlaması tam oturacaktır.

Marjane'nin annesini Catherina Denevua seslendiriyor. Filmin senarist ve yapımcısı Vincent Paronnaud, Marjane Satrapi. | Gönderen: fanatic_anchovy
avatar
-
Kültürün bizde yaşattıkları.

Kimimiz doğduğumuz yerleri severiz. Şanslıyızdır. Bir toplumu yok eden o toplumun yine kendisi oluyor. Düşünceler, düşünceler, düşünceler... Dünyada müslümanlığı alıp kendi çıkarlarına döndüren zihniyetlerin ülkelerini ne derece yok ettiklerini görebiliyoruz. İşin bizim tarafında olan kısmını yazmayacağım. Tartışmaya gerek yok. Burada amacım siyaset yapmak değil. Şunu bilmeliyiz. Aynı anda modern ve aynı anda dinimizi de yerine getirebiliriz. Her zaman söylüyorum " düşünün yoksa hayvanların yönetimi altında ezilirsiniz. " Doğrular için ne derece hayatların yok edildiği gerçeğini göreceksiniz bu filmde. İran'ın neden günümüz şartlarında bu derece şeriata bağlı olduğu gerçeğini. Dünyanın kültür merkezinin neden şu an her şeyiyle gericiliğe itildiğini göreceksiniz. Dini kötüye kullananları ya da kültürü desek daha doğru olur ancak cahillikten kurtularak aşabiliriz. Bu film aslında bize ders olmalı. Atam'ızın ne kadar önemli olduğunu. Düşüncelerinin ne kadar bir ülkeyi ayakta tutabileceğini görmeliyiz.
Sürprizbozan: Göster
Bu söz her daim geçerlidir. Şu an bile. Önemli olan doğru düşünebilen kişilerin bir tarafta toplanmasıdır; çünkü demokrasilerde güç çoğunluğun elindedir. Kısacası film bize çok şey anlatıyor. Almış olduğu ödüllerden de anlaşılacağı gibi önemli bir başyapıt .

Alt yazı için teşekkürler.
İyi seyirler.

Saygılar

Her gün yemekten sonra bir film iyi gelir.
+6
avatar
-
Persepolis (2007) Asla unutma. Korku farkındalığımızı yitirmemize neden olur. O da bizi birer korkağa çevirir.. Yönetmenliğini Vincent Paronnaud ve Marjane Satrapi üstlenirken, film Animasyon-Dram-Politik türlerini barındırıyor.. Aynı adlı çizgi romandan uyarlama bu animasyon harikasını gerçekten beğendim.. Fransız yapımı bu animasyon ilk çıktığı zamanlar oldukça ilgi görmüş ve kitaba bağlı kalarak siyah beyaz çekilmiştir.. Ciddi anlamda animasyondan öte bir film politik mesajları ile eminim sizide ekrana kilitleyecek.. Konusu yaşanmış bir olaya dayanmaktadır hemde yakın tarihimizde şahitlik ettiğimiz bir olay.. Konusuna gelecek olursak İranda devrimden sonra değişen insanların hayatlarını konu alıyor.. Filmin başrol karakteri Marjane adındaki bir kızdır bu kız etrafında olup bitenlere anlam verememekte git gide devrimin getirdiği ellerinden alınan özgürlüğünü korumak için bir mücadele içinde bulur kendini.. Şahın devrilmesinden sonra halk daha iyi bir hayat yaşayacaklarını sanır ama yanılırlar.. Demokratik bir yönetim bekleyen halk tam tersi radikal dinciler özgürlüklerini kısıtlamaya başlar ve büyük bir hayal kırıklığına uğrarlar.. Kadınlar türban giymeye zorlanır ve bir çok insanın düşüncesi yüzünden hapse gönderilir.. Bir yandan İran-Irak savaş halindedir halk tam anlamıyla çıkmazdadır.. Marjane bulunduğu ortamdan en kısa sürede kaçıp özgürlüğüne geri dönmesi gerekmektedir.. Aslında bu olanlara yabancı değiliz çok sert ciddi anlamda mesaj veren bir animasyon mesaj gittiği yeri bulduğunu düşünüyorum izleyenlerin bir kez daha gözünü açıyor.. Film o yıl Cannes Film Festivalinde Jüri Ödülü kazanmış ve Oscar Ödüllerinde En İyi Animasyon Film dalında aday olmuş fakat kazanamaıştır büyük bir oscar ayıbı benden bütün heykelcikleri kesinlikle aldı diyebilrim.. Ayrıca filmin imdb puanı oldukça fazla daha fazlasını hak ediyor.. Animasyon ve Politik türünün ustaca harmanlandığı özgürlüğe anlam katan bu filmi şiddetle tavsiye ederim.. 11 Şah zamanında amcam politik tutukluydu ama yeni rejim onu idam etti. Şah zamanında 3.000 tutuklu vardı sizin rejiminizde 300.000′e çıktı. Nasıl olur da bize bu şekilde yalan söylersiniz.
+3
avatar
-
çok iyi, tavsiye edilir..
+3
Persepolis Altyazıları

Türkçe Altyazılar

Dil
CD
Çevirmen
Fps
Sürüm
İndirme
Gönderen

5 yıl önce eklendi
1 CD
23.976
WOLViSH
2,846

7 yıl önce eklendi
1 CD
25
NTK | VoMiT | MrCJ
5,304

3 yıl önce eklendi
1 CD
DVDRip
23.976
CODY
734

5 yıl önce eklendi
1 CD
DVDRip
29.97
GENEL
1,546

7 yıl önce eklendi
1 CD
DVDRip
25
GENEL
5,225

5 yıl önce eklendi
1 CD
25
DTL
285

6 yıl önce eklendi
1 CD
23.976
AsiSter
392

6 yıl önce eklendi
1 CD
23.976
BoNE | CHD
580

6 yıl önce eklendi
1 CD
23.976
ESiR
519

7 yıl önce eklendi
1 CD
25
NTK | VoMiT | MrCJ
1,763

İngilizce Altyazılar

Dil
CD
Çevirmen
Fps
Sürüm
İndirme
Gönderen

3 yıl önce eklendi
1 CD
DVDRip
23.976
NTK | VoMiT | MrCJ
92

3 yıl önce eklendi
1 CD
DVDRip
23.976
CODY
83

4 yıl önce eklendi
1 CD
DVDRip
23.976
ESiR
152
 • İyi
 • Yeterli
 • Yetersiz
 • Değerlendirilmedi
 • Kaynak Altyazı Bekleniyor
 • Arşiv
Bu filmi sevenler şunları da sevdi
Forumdan Benzer Başlıklar