Giriş Kayıt
özel mesaj
spacer

Motion

 
Kayıt : 10 Ocak 2012
Şehir : İstanbul
Meslek : Grafiker
 • Drôle de Félix
  Drôle de Félix
 • Snails in the Rain
  Snails in the Rain
 • The Night Shift
  The Night Shift
 • avatar
  ilkayveben
 • avatar
  AmenRaa
Son Yorumları
Fargo (2014)
11 Ocak 2015
Ne yapımcı, ne yönetmen ne de oyuncular bu kadar büyük bir başarı beklemiyorlardı. Hepsi garip bir şok içindeler ve 2. sezon onayı kanal tarafından süratle verildi. Arşivlik bir dizi. Çok fazla yorum yazmaya gerek yok. İnsan psikolojisi ile kara mizah bu kadar mı ortak nokta da buluşturulur. 10/10
The Night Shift (2014)
10 Temmuz 2014
Hastane ve doktor temalı diziler genellikle bu işin ustası Grey's Anatomy ile karşılaştırılır. Ancak The Night Shift daha şimdiden kendi kurallarını yazmışa benziyor. Öncelikle dizi kesinlikle sıkıcı değil ve genel olarak akıcı bir diyalog hakim... Komedi ve espritüellik gibi unsurlar hasta/hastalıklar/kaza gibi ciddi durumlara gölge düşürmeyecek şekilde dozunda yer verilmiş.

İlk yardım müdehaleleri gerçek hayat da neyse o şekilde kurgusuz yansıtılmış. Ortada Grey's Anatomy gibi dev bir dizi olduğunun bilincinde olarak farklı bir tarz yakalanmaya çalışılmış ve bunda da bir ölçü de başarı yakalanmış.

Daha ilk bölümde ABD sağlık sistemi eleştiri oklarına tutulmuş yani politik göndermelerden çekinilmemiş. Ve tüm dünyada geçerli olan hastanelerin bir şekilde para kazanma mantığı bu dizide de kendini çok ağır bir biçimde hissettirmiş.

Sonuç olarak; Hastanesini kâra geçirmeye çalışan agresif bir yönetici ile herşeye rağmen hastaları sağlığına kavuşturmaya çalışan doktorların verdiği mücadele izlenmeye değer.
The Normal Heart (2014)
29 Haziran 2014
Aids gerçeğini anlatmak, bunun bir eşcinsel hastalığı olmadığını gözler önüne sermek için yola çıkan bu filmi maalesef Julia Roberts'ın varlığı bile kurtaramamış!

Öncelikle film eşcinselliği "eğlence düşkünü" sahnelerle açıyor ve hani neredeyse tüm eşcinselleri seks düşkünü algılatabilecek bir kurgu yaratmaya çalışıyor. Bu kurgu her ne kadar tüm film boyunca azalarak devam etsede dram yansıtmaya çalışan bir filme pek de yakışmışa benzemiyor. Evet 80'li yıllarda eşcinsellik+seks= Aids demekti ama aynı yıllarda hetero ilişkilerde de çok sık görüldüğü bilinmekteydi. Hatta çok kısa bir sürede Aids'in hetero ilişkilerde görülme popülasyonu eşcinsellere çok büyük fark attı!

The Normal Heart, eğlence, parti düşkünlüğü yerine bir eşcinsele şiddet sahnesi ile açılsaydı daha çok ses getirirdi gibime geliyor. Film de J.Roberts hariç tüm oyunculuklar için orta-vasat tanımlaması yapmak yerinde olur. Kaldı ki 80'li yıllarda ki ABD hükümetini eleştiren replikler ve sahneler inanılmaz derecede yetersiz ve kelimenin tam anlamıyla bir fiyasko!

Bu filmin öncelikle bir TV filmi olduğunu ve sinema filmi olmadığını akılda tutarak izlemekde yarar var. Sonuçta TV filmleri sinema filmleri kadar cesur olamıyor ve sipariş eden kanalın siyasi yaklaşımı ile doğru orantılı olabiliyor. Bu film HBO kanalının siparişi üzerine çekilmiş bir film.

Julia Roberts'ın bu projeyi kabul etmesinin sebebini anlamak tabii ki mümkün;
Sonuç da bu film,
- Eşcinsellerin de birer insan olduğunu,
- Heteroseksüel'ler ile aynı haklara sahip olduklarını,
- Dışlanmanın acısını,
- Cağın vebası hastalığın haksız yere kendileri ile özleştirilmiş olduğunu,
- 80'li yıllarda hükümetlerin eşcinselliğe olan yaklaşımlarını tüm çıplaklığı ile anlatmaya soyunmuş bir yapıt.

Dolayısıyla J.Roberts bunun bir TV filmi olduğuna aldırış etmeden büyük bir alçak gönüllülükle bu filme evet diyerek bu yaklaşımı ile gerçek bir "insan" olduğunu da ispatlamışdır kanımca... Filmi başından sonuna kadar götüren karakter tabii ki J.Roberts'a ait ve bu müthiş performansı için bile filmin izlenmesi gerektiğini düşünüyorum. Film de Ulusal Sağlık Enstitüsünden bir yetkiliye hastalık ile ilgili yaptığı sunum ve derdini anlatmaya çalıştığı sahnelerde ki performansı 10 üzerinden 10'dur ve hâlâ gözümün önündedir.

Sonuç da bu filmi izleyin ama büyük beklentileriniz olmasın, J.Roberts'ın varlığı için izleyin ve eşcinsellere yapılan haksızlığa tanık olun.

Dip Not: Bu filmin daha cürretkar ve dönemin hükümetlerini daha ağır yerden yere vuran Sinema versiyonu çekilmelidir ve yine Julia Roberts başrolde olmalıdır.
Çeviri Duyuruları
Drôle de Félix   %100 Tamamlandı
Snails in the Rain   %100 Tamamlandı
Dizi Altyazıları
Westworld (17,986) La casa de papel (3,484) Into the Badlands (2,646) Supernatural (2,353) Legion (2,316) The Flash (2,302) Krypton (2,202) Fear the Walking Dead (1,936) The Big Bang Theory (1,641) Gotham (1,629)
Vizyonda bu hafta
Türkçe Altyazı © 2007 - 2018