Giriş Kayıt
özel mesaj
spacer

ataslan19

 
Kayıt : 02 Kasım 2011
 • Seni İstiyorum
  Seni İstiyorum
 • En Karanlık Saat
  En Karanlık Saat
 • Serseri Mayınlar
  Serseri Mayınlar
 • Savaş Atı
  Savaş Atı
 • Zirveye Giden Yol
  Zirveye Giden Yol
 • default avatar
  soulianis
 • avatar
  XfilesX
Son Yorumları
About Time (2013)
20 Mart 2014
bana sigarayı bıraktıran hayatımda şu ana kadar en akıllıca kararı aldıran film...
Safe Haven (2013)
29 Nisan 2013
Sürprizbozan: Göster
Life of Pi (2012)
08 Ocak 2013
"Brokeback Mountain" eseriyle hayran olduğum Ang Lee'nin yeni filminde tam bir görsel şölene tanık oldum. 3d filmlerle ilgili anılarım pek iyi olmamıştır ama Life of Pi de bu teknoloji gayet temiz ve akıcı kullanılmış.Filmin tadını tam olarak çıkarmak isteyen arkadaşlar film vizyondan kalkmadan önce yakalayın, aradığınızı bulacaksınız.
Hikayeye gelince öncellikle Ang Lee kitaba sadık kalmaya çalışmış kamerasının açıları bile kitapla doğru orantıdaydı. Anlatmak istediğim bu filmdeki farkı Ang Lee'den çok filmin görüntü yönetmeni Claudio Miranda yaratmış -hele kaplanımızın sahneleri ve fırtına sahneleri- ki kendisi "Figt Club", "Seven" ve "The Curious Case of Benjamin Button" filmleriyle adından söz ettirmiştir ve bir de oscar adaylığı vardır. Bu sene de görüntü yönetmenliğinde o oscara da ulaşacaktır. Tek rakibi "Skyfall" olabilir. Görüntü yönetmeninden bu kadar bahsettim çünkü filme etkisi çok büyük.
Konuya gelince görsel yönü ağır basan filmlerin altında pek mesaj verme kaygısı yatmaz ki seyircide bunu aramaz sadece görselliğe bırakır kendini. Ama Life of Pi üç dine de atıfta bulunup bir hoşgörü dileniyor seyirciden niye mi filmin en sonunda anlatınlan ve kafaları karıştıran ikinci hikaye için. O ikinci hikaye gelirsek tam anlamıyla seyircide soğuk duş etkisi bırakıyor. Sizi o serüvensi hikayeye öyle inandırıyor o serüvensi hikaye sizi öyle içine çekiyor ki ikinci hikayeyi duymak seyirciyi biraz rahatsız ediyor. İşte bu ikinci hikayedeki insanlık dışı vahşet için filmin başında bütün dinlerden hoşgörü dileniyor. Tabi hangi hikayeye inanacağınız size kalmış ki 21. yy dan itibaren moda olan filmin sonunu seyirciye bırak ekolünün bir ürünü bu.
Filme karşı iki olumsuz eleştirim olacak ilki Ang Lee gibi usta bir Hollywood yönetmeninin filme kendinden pek fazla bir şey katmaması. İkincisi ise final kısmının aceleye getirilmesi. İkinci eleştirimi seyirciyi hazırlıksız yakalayıp şaşırtalım gibi bir düşünceden dolayı doğduğunu varsayarsak anlayabilirim. Ama Ang Lee'nin kamerasını tembel kullanması pek anlayamam ki kendisini 10 ocakta açıklanacak olan oscar adaylarında en iyi yönetmen dalında ilk beşte görmezsem hiç şaşırmam.
Bu eleştiriyi yazmamın temel nedeni filme karşı sizleri daha meraklı bir hale getirmekti. Çünkü kesinlikle izlenmesi gereken bir yapıt. Sağlam bir senaryonun üstün bir teknikle buluştuğu filmleri günümüzde pek bulamıyoruz. Bulmuşken de kaçırmayalım...
Film Altyazıları
Rampage (13,036) Ready Player One (7,801) Escape Plan 2: Hades (1,810) Blockers (1,803) Tomb Raider (1,416) The Cured (722) Den 12. mann (592) Future World (585) Black Panther (501) Red Sparrow (355)
Dizi Altyazıları
Westworld (9,201) The 100 (2,692) La casa de papel (2,108) 12 Monkeys (2,075) The Expanse (1,909) The Crossing (1,682) Into the Badlands (1,677) Vikings (1,095) Legion (1,084) Supernatural (937)
Vizyonda bu hafta
Türkçe Altyazı © 2007 - 2018