Giriş Kayıt
özel mesaj
spacer

bilkent_ie

 
Kayıt : 17 Ekim 2011
  • Hayat Ağacı
    Hayat Ağacı
Son Yorumları
The Tree of Life (2011)
17 Ekim 2011
DEĞER YARGISI
Ben Dünya’nın temellerini atarken sen neredeydin? Sabah yıldızları birlikte şarkı söylerken , Tanrı’nın oğulları sevinçle çığrışırken ..
Hayatta iki yol vardı; Doğa’nın yolu ve nezaket yolu. Doğa başına buyruk ve despottu, gücü ve hakimiyet kurmayı severdi. Nezaketse uyumluydu, sevginin gücüne inanırdı, beraber dökülen göz yaşlarıydı onun için ruhlara huzur veren..
Hayat ağacı, asıl adıyla “The Tree of Life” yönetmenliğini Terrence Malick’in üstlendiği baş rollerini Brad Pitt ve Sean Penn ‘in paylaştığı duygusal bir dram tadında sunuluyor.Film günümüz ve 1950 lerin Texas’ını Sean Penn’in (jack) düşünce dünyasında yaptığı geçişlerle aktarılıyor.Jack genç yaşta ölen ortanca kardeşini bir türlü unutamamaktadır ve onun gözünden geçmişe gidince manidar olaylar gözler önüne serilmektedir.Kısaca baş karakterlerden bahsetmek gerekirse;( Brad Pitt )Bay Obrien ailenin despot ,emekli asker babasıdır, Bayan Obrien ise naif ,sevecen ve kalender bir anneyi canlandırıyor ve son olarak (Hunter McCracken) küçük jack yaşadığı ikilemlerle ve zaman zaman sorgulayıcı yapısıyla gözlemleniyor.
Hiç baskısını ensenizde hissettiğiniz, koyduğu yasakları yer yer çiğneyen bir babanız oldu mu? Ya da Tanrı’ya yakararak ölmesini isteyeceğiniz ? Size zarar verip vermediğini sorgularmıydınız acaba merak ediyorum.Neydi insanı insan yapan değerler? Güç mü , hırs mı, hakimiyet duygusu mu ya da acımasızlık mı hiç sanmıyorum.Acımasız mı olmalıydı insan yükselmek için ya da şiddet miydi sorunların çözümü? Tanrı var mıydı? İzliyor muydu bizi? Bu sorulardı sorgulanması gereken minik Jack’in penceresinden baktığımız zaman.Aslında sevgi, merhamet ve aşk değil midir ki değerimize değer katan.Sevmenin ve sevilmenin değeri neyle ölçülebilirdi ki kainatta? Doya doya seni seviyorum diyebildik mi akranlarımıza,arkadaşlarımıza, kardeşimize ve ya sevdiğimize? Merhamet duygusunun tadına varıpta içiniz cız ettikten sonra ağladınız mı baş başa biriyle? Dökülen o göz yaşları insanlığın bir temsiliydi ve çok değerliydi.
Terrence Malick ,bu insani değerlerin ailenin çocukları üzerindeki değişim sürecini ustalıkla işlemiş.Öte yandan, filmin belli bir bölümünü ise belgesel tadında sunuyor.Büyük patlama, gezegenlerin oluşumu, anne rahminde spermin yolculuğu gibi kareler seyirlik bir hal kazandırıyor filme.Filmin zamanda bu derece geriye gitmesini belki filmin adından olsa gerek diyeceğiz ama görülmeye ve hissedilmeye dair bir sahne vardı geçmişte.Nefret ve şiddetin yerini nasıl merhamet ve sevgiye bıraktığını ve de bırakması da gerektidiğini hissettirmek istiyor beklide yönetmen dinozor sahnesiyle.Evet sevgi o zaman üstün gelmişti ve gelmeliydi de sevmek güzel şeydi ne anlamı kalırdı ki yaşamın sevgiden yoksun olsaydı? ‘Hayat ağacı’ her anı sindire sindire izlenilmesi gereken başarılı bir dram filmi olmuş.Yönetmenin görsel anlatımı imgesel anlatımla birleştirmesi filmi dikkatle izlenesi kılıyor.Vaktinizi değerlendirmek istiyorsanız kaçırılmaması gereken bir film.
Film Altyazıları
Red Sparrow (7,881) Den of Thieves (3,064) Maze Runner: The Death Cure (2,765) Hostiles (2,546) Winchester (2,504) 12 Strong (2,237) Submergence (1,779) Peter Rabbit (1,322) The Commuter (1,306) A martfüi rém (1,239)
Dizi Altyazıları
La casa de papel (8,050) Supernatural (4,406) The Flash (3,530) The Terror (3,088) The Big Bang Theory (3,026) Legion (2,645) Gotham (2,480) The Expanse (2,139) Arrow (2,139) Agents of S.H.I.E.L.D. (2,013)
Vizyonda bu hafta
Türkçe Altyazı © 2007 - 2018