Giriş Kayıt
özel mesaj
spacer

Prometheus_35

 
Kayıt : 27 Eylül 2011
D.Günü : Mayıs 01, 1983 (35) Boğa
Şehir : İzmir
Meslek : Veteriner
İlgi alanları : Klasik Müzik, Politika, Sinema
 • Santiago'da Yağmur
  Santiago'da Yağmur
 • Yasaklamayı Yasaklamak
  Yasaklamayı Yasaklamak
 • Bataklık
  Bataklık
 • Daens
  Daens
 • Uyuyan Ses
  Uyuyan Ses
Son Yorumları
Huacho (2009)
09 Kasım 2012
Huacho, söylendiğinde benim için Latince olabileceği dışında hiçbir şey ifade etmeyen bir kelimeydi. Ancak Şili’de, yani yönetmenin doğduğu ve filmin kahramanı ailenin yaşadığı bu uzak ülkede Huacho öksüz, terk edilmiş demek. Yani bir köşede kaderi ile başbaşa bırakılmışlar için kullanılan hüzünlü bir kelime. Film de öyle zaten tüm kıyıda köşede kalmış uzak hikayeler gibi hüzünlü.

Sabah erkenden uyanan köylü çekirdek bir aile. Yaşlı anne ve baba, kızları ve de torunları. Her biri ait oldukları dünyalara yol almadan önce kahvaltı sofrasında bir araya geliyor. Sonra bizler bir belgesel tadında bu dört insanın bir gününü onların gözünden seyrediyoruz. Önce evde peynir yapıp yol kenarında satan büyükanne ile eve para götürebilmenin derdine düşüyor, yaşlı kadının gözleri ile etrafa, gelip geçen arabalara bakıyoruz. Her duran arabada bir parça peynir satabilme umudunu taşıyoruz biz de. Sonra evin küçük oğlu ile ilkokul koridorlarına sınıf farkının ya da zenginlik ile fakirliğin en çıplak hali ile yüze vurulduğu yere gidiyoruz. Zenginliğin ya da şansın en büyük göstergesi eldeki son model oyun konsolu. Ona sahip olamayan fakir çocuk bir kez olsun eline alabilmek için uzun ve yorucu bir mücadelenin peşinde. Evin kızı çalıştığı mutfaktan bir parça kopabilmek, başka bir dünyaya adım atabilmek hayallerinde. O yüzden maaşının nerdeyse tamamını verip aldığı belki de hiçbir zaman giyemeyeceği elbiseyi iade etmek onun için hayatının basit ama acı gerçekliği. Ve tüm bu dünyanın bir kıyısında artık köşesine çekilip dinlenmesini arzuladığımız büyükbaba yalnız bir tarlada kesip biçtiği ağaçlarla çit yapma telaşında. Aslında pek de telaşında olduğu söylenemez, zira yıllar eski gücünü ve çevikliğini bırakmamış bedeninde.

Akşam olduğunda farklı yollara giden dört kişi yine aynı sofranın başında bir aile. Her biri ayrı ayrı çevrelerindeki dünya tarafından terkedilip, unutulsa da birer öksüz olsalar da birlikte bir “aile”.

Yönetmen Alejandro Fernández Almendras uzun metrajlı bu ilk filminde kimseyi umursamadan gelişen modern dünyada kaderlerine terkedilen köy insanlarını anlatmak istemiş. Filmin adı da bu yüzden Huacho. Filme öyle yalın ve samimi bir anlatım katmış ki bir filmden çok belgesel izliyormuş hissine kapılıyorsunuz. Bu çekirdek aile ve etrafındaki insanlar birer aktörden çok bizi hayatlarına kabul eden ev sahibi doğallığında. Aslında dünyanın her yerinde yaşanan modernleşmenin belki de hiç farkına varmadığımız gerçekliğini hiç de kasmadan, zorlamadan bize hatırlatıyorlar. Rastlarsanız kaçırmayın bu filmi.

Alıntı: chibininvirajliharfleri.wordpress.com
Zemaljski dani teku (1979)
29 Aralık 2011
Yaşlılık ve yaşlılar üzerine yapılmış en iyi filmlerden birisi.
Dizi Altyazıları
Westworld (10,167) The Flash (3,654) La casa de papel (3,517) The 100 (3,466) Legion (2,993) Supernatural (2,122) Fear the Walking Dead (2,082) Krypton (1,936) Into the Badlands (1,855) The Big Bang Theory (1,578)
Vizyonda bu hafta
Türkçe Altyazı © 2007 - 2018