Giriş Kayıt
özel mesaj
spacer

childishdream

 
Kayıt : 19 Haziran 2011
 • Faith School Menace?
  Faith School Menace?
 • Apocalypse - La 2ème guerre mondiale
  Apocalypse - La 2ème guerre mondiale [S01EPaket]
 • The Hunt for Higgs
  The Hunt for Higgs
 • The Gene Code
  The Gene Code [S01E02]
 • The Incredible Human Journey
  The Incredible Human Journey [S01EPaket]
 • avatar
  Wow!Signal
Son Yorumları
Faith School Menace? (2010)
19 Mart 2012
Kolay inanmak bir erdem midir? Dünya'da meydana gelmiş büyük katliamların hepsi, kasıla kasıla söylenmiş ama içi kof büyük lâfların ve tevazuudan zerre nasiplenememiş "haklılık inancının" sözümona iyiniyetli, sevgi dolu(!), "zorlama olmayan(!)", "barış ve kardeşliği hedefleyen" eylem süreçleriyle gerçekleşmiştir. Kudüs haçlı katliamı, Stalin, Hitler, Pol-pot vs. ilk akla gelenler... Tereddüt içermeyen, sorguyu kaldırıp katıksız itaati enjekte etmiş "kesin inanç" tan başka hangi kudret, sıradan insanlara, onları vicdani rahatsızlık çekme rahatsızlığına bile sokmadan bu katliamları yaptırabilirdi? Kolay inanmak bir erdemse, albino çocukları büyü malzemesi olarak kesip biçmeyi o ritüele sahip çıkanlardan başka hangi vicdan kabul edip onaylayabilir. Ya da ölmüş yaşlıların beynini yiyerek ruhlarının kendisine geçeceğine inanan dünya üzerinde elan mevcut bir dini ritüeli, "inanç" adı üzerinde mantığa gerek yok deyip sahiplenerek kendisi de tatbik edebilir? Ki bu ritüelin yamyamlıktan kaynaklanan deli dana hastalığına neden olduğu belirlenmiştir.
En üstün, rakip tanımaz, sorgulanamaz ezelî ve ebedî gerçekliği elinde tuttuğunu düşünen veya iddia edenin, daha da kötüsü buna saplantı derecesinde inanmışın; bunu iddia etmekle kalmayıp; o iddiayı kritik edenlere üstelik akla dayandırmak zorunda hissetmediği kendi irrasyonel gerekçeleriyle elinde olan her tür güçle baskı uygulamaya çalışması şaşılacak bir durum olur mu? Neye olduğuna bakmadan, krtiğini yapmadan, "İnanmak" tek başına bir erdem veya yüceltilecek bir insani değer olabilir mi? Hele hele eğitim-öğretimin ülkeler sathında yaygın hale gelmesinin en önemli felsefi nedenlerinden biri; aydınlanma ve eşit özneler olarak insanı, reel olarak "güçlü" ve "özne" kılan tek bilgi türü olan bilimsel bilginin tabana yayılması iken... Bu yaygın eğitimin rotasını, kuruluş amaçlarının tersine çevirmek, içinden çıkıp özgürleşerek gelişebildiği ilkelliğin kucağına itmekten başka neye hizmet edebilir ki? Dünyadaki İnanç okullarının sayısı ve öğrettikleri inançlar düşünülecek olursa, nesneleri türlü türlü kesif, sisli ve birbiriyle çatışması kaçınılmaz "inanma hallerinin" , Yeni Ortaçağ'ı kutlayan halaylarından başka ne beklenebilir. Ne yazık ki bu yeni ortaçağda sadece İsa tekrar gelmeden önce kıyamet kopması gerekliliğine inanmış çılgınlar değil, fakat aynı zamanda dünyayı yok edebilecek teknolojiler de mevcut.
The Gene Code (2011)
15 Aralık 2011
Biraz yoğun içerikli olsa da DNA konusunda son 10 yılda yapılan sıçramanın ne kadar ciddi olduğunu görmek açısından çok etkileyici. Öte yandan biyoloji biliminin güvenirliğinin bir başka açıdan ispatını veya bir nevi tekrar sağlamasını görmek isteyenler için de yararlı olacaktır.
Science and Islam (2009)
07 Kasım 2011
El- Halili'nin travmatik mazisinin de neden olduğu çok hafif Arap milliyetçiliği dışında oldukça dürüst, tarafsız ve güzel bir belgesel.
Çeviri Duyuruları
What Darwin Didn't Know   %100 Tamamlandı
Atom (01x3)   %100 Tamamlandı
Dizi Altyazıları
Westworld (18,557) La casa de papel (3,702) The Flash (2,992) Into the Badlands (2,766) Legion (2,583) Supernatural (2,561) Krypton (2,347) The 100 (2,341) Fear the Walking Dead (2,046) The Big Bang Theory (1,795)
Vizyonda bu hafta
Türkçe Altyazı © 2007 - 2018