Giriş Kayıt
özel mesaj
spacer

halildaim

 
Kayıt : 12 Mayıs 2011
 • Ripper Street
  Ripper Street
 • Semender
  Semender
 • Küçük Dev Adam
  Küçük Dev Adam
 • Belalılar
  Belalılar
 • Baba
  Baba
 • Aguirre, Tanrının Gazabı
  Aguirre, Tanrının Gazabı
 • Kirli Adam
  Kirli Adam
Son Yorumları
Black Panther (2018)
03 Mayıs 2018
Senaryo çok sığ kalmış.
Homeland (2011)
23 Nisan 2018
Senaryosu en zayıf sezon olmuş.
Fatih (2018)
08 Nisan 2018
Tarihimizdeki simalar, hadiseler, savaşlar vb. sansasyonel film ve dizilere dönüşmek için gayet uygun. Fakat olmuyor, tarihî film, tarihi dizi çekemiyoruz.
Çünkü kervan yolda düzülür deyip sağlam senaryoya dayanmadan yola çıkıyoruz. Çekeceğimiz dizi yada filmde ele alacağımız karakterlerin yerli ve yabancı yazarlar tarafından kaleme alınan biyografileri ve romanlaştırılmış hayatlarından yeterince yararlanmıyoruz. Karakterlerimiz güdük, senaryolarımız sığ, diyaloglarımız boş kalıyor.
Her ne kadar fantastik bir yapım olsa da Taht Oyunları'nı ele alalım. Son sezona kadar George Martin'in romanlarından hareketle çekildi ve ortaya bir başyapıt çıktı. 2015 yapımı The Last Kingdom, Bernard Cornwell'in aynı adlı romanının uyarlamasından başka bir şey değil ve gayet başarılı bir dizi.
Bizdeyse 1983 yapımı Küçük Ağa ve 1986 yapımı Kuruluş dışında başarılı tarihi dizi mevcut değil. Tarık Buğra'nın Osmancık adlı romanı 1973'te yayınlanmış, 1986'da Yücel Çakmaklı tarafından dizi olarak çekilerek TRT'de yayınlanmış. Senaryosuna kaynaklık eden romanın çok çok gerisinde kalsa da Tarık Buğra gibi Türk edebiyatının dev bir isminin kalemine dayandığı için bugün bile beğenilerek izlenebilir. Mesela Cüneyt Arkın'ın beğenmeyip burun kıvırdığımız tarihi filmlerinden bir örnek. 1982 yapımı Son Akın adlı film künyesinde her ne kadar senarist olarak Turgut Özakman ismi göze çarpsa da Bekir Büyükarkın'ın Son Akın adlı romanının sinemaya uyarlaması ve en azından başarılı bir senaryoya sahip.
Tarihi sinema ve televizyon dizilerimizde başarısız oluş nedenlerimizden biride çekimlerin gerçekleştirildiği mekanların seçiminde yatıyor. Mesela 2008 yapımı John Adams ve 2018 yapımı The Alienist ele aldıkları dönemlerin ruhunu başarıyla yansıtmaya müsait olan Macaristan'da çekilmişlerdi. Rahmetli Mustafa Akkad Peygamber Efendimizin hayatını anlatan 1976 yapımı filmi ''Çağrı'' için Libya'da Majid Majidi ise 2015 yapımı ''Hz. Muhammed: Allah'ın Elçisi'' adlı filmi için İran'da başarılı platolar oluşturmayı ve Türk sinemasının çok önünde işler çıkartmayı bilmişlerdi. 1979'da çektiği Yorgun Savaşçı ile tarihi film çekmenin ötesinde filmin 12 Eylül'de yakılarak imha edilmesi hadisesi dolayısıyla sinema tarihine de geçen Halit Refiğ ''Devlet Ana'' projesinin akim kaldığı dönemlerde verdiği bir röportajda artık tarihi film çekmek istemediğini zira ülkemizde tarihi film çekimine uygun tarihsel dokunun muhafaza edildiği pek mekanın bırakılmadığını ifade ediyordu.
Gelelim Mehmed: Bir Cihan Fatihi'ne.
Çarpık senaryosu yüzünden eleştirilen Muhteşem Yüzyıl örneğinde olduğu gibi oyunculuk ve kostümler bakımından başarılı fakat benim için tıpkı sinema filmi Fetih 1453 ve yayından kaldırılan 2013 yapımı Fatih adlı dizi örneklerinde olduğu gibi hayal kırıklığından ibaret.
Muhteşem Yüzyıl dizisi için ömrü harp meydanlarında geçen Kanunî'ye bir türlü Topkapı Sarayı'nın hareminden dışarı adım attıramadınız eleştirileri nedeniyle tarihte babasının herhangi bir seferine iştirak etmediğini bildiğimiz II. Mehmed'i daha şehzadeliğinde II. Kosova Savaşı'na katılmış gibi göstermek tarihi gerçeklere zıt olması dışında izleyiciyi diziye çekmek adına yapılmış boş bir adım olmanın ötesine geçemiyor.
Fatih Sultan Mehmed'i canlandırmak için Kenan İmirzalıoğlu'nun, II. Murad'ı canlandırmak için Taner Birsel'in; Çandarlı Halil Paşa'yı canlandırmak için Çetin Tekindor'un seçilmesi dizinin artı yönleri.
Fakat gene de dizinin yapımcısı keşke TRT tarafından Mustafa Necati Sepetçioğlu'na yazdırtılan ve senaryolaştırılan Fetih üçlemesi (Ebemkuşağı, Sabır ve Gündönümü) dururken tarihten bîhaber bir senaristle tarihî dizi çekme işine girmeseymiş demekten kendimi alamıyorum.
Malesef tarihi film ve dizilerimiz ele aldığı simaların ne çağ ve çağdaşlarını ne de hayatlarını yansıtmayı başaramayıp kültür erozyonuna hizmet etmenin ötesine geçemiyor.
Velhasıl kelam yazık gene olmamış.
Dizi Altyazıları
Westworld (9,872) The Flash (3,456) La casa de papel (3,302) The 100 (3,247) Legion (2,834) Supernatural (2,032) Fear the Walking Dead (2,013) Krypton (1,863) Into the Badlands (1,805) The Big Bang Theory (1,484)
Vizyonda bu hafta
Türkçe Altyazı © 2007 - 2018