Giriş Kayıt
özel mesaj
spacer

Themis

Onay Grubu Çevirmen
 
Kayıt : 17 Aralık 2010
Şehir : Utopia
Meslek : Justitia fiat, ruat coelum. Fiat justitia, pereat mundus.
İlgi alanları : Avustralya Sineması
Son Giriş : Gizli
 • The Letter Writer
  The Letter Writer
 • Criminal Activities
  Criminal Activities
 • Maud & Leo
  Maud & Leo
 • Gett: The Trial of Viviane Amsalem
  Gett: The Trial of Viviane Amsalem
 • Glitch
  Glitch [S01E06]
 • Lujin Savunması
  Lujin Savunması
 • Ölümsüz Aşk
  Ölümsüz Aşk
 • K-PAX
  K-PAX
 • Cennet Yolcuları
  Cennet Yolcuları
 • Serpico
  Serpico
 • Yunus Emre
  Yunus Emre
 • Breaking Bad
  Breaking Bad
 • Kara Ayna
  Kara Ayna
 • Sherlock
  Sherlock
 • Hagane no renkinjutsushi
  Hagane no renkinjutsushi
 • Mustafa Kemal Atatürk
  Mustafa Kemal Atatürk
 • Woody Allen
  Woody Allen
 • Ingmar Bergman
  Ingmar Bergman
 • Keira Knightley
  Keira Knightley
 • Tom Hiddleston
  Tom Hiddleston
 • Gir Kanıma
  Gir Kanıma
 • Fısıltılı Koridorlar
  Fısıltılı Koridorlar
 • Kızıl Tepe
  Kızıl Tepe
 • Kartal Eddie
  Kartal Eddie
 • Işıklar Sönünce
  Işıklar Sönünce
 • avatar
  Artemis1122
 • avatar
  nutellabrain
 • avatar
  ladyas
 • avatar
  Yağızhan Helvacı
 • default avatar
  kelile_dimne
Son Yorumları
Yeogo goedam (1998)
Dün
Filme korku gizem gerilim olarak bakmak pek mümkün olmuyor. Zira işlenen konu daha çok arkadaşlık üzerine. Bir arkadaşa duyulan özlem üzerine olduğu için korkutmuyor film sizi. Elbette o niyetle izlerseniz bazı kişilerin sabit ve tepkisiz bakışları sizi onun hayalet olduğuna inandırabilir. Elbette hayalet var ama sandığınız kişi olmayacaktır muhtemelen. O noktada ters köşe oldum açıkçası. Tahminimin bir hayli dışında gelişti olaylar. Durağan ve irkiltmeyen bir seyri var filmin. Duygulandım desem yeridir. Arkadaşa duyduğu özlemi öyle içten anlatıyor ki bir türlü arkadaşlık kuramayan kişilerin gözünden bakıyorsunuz olaya. Onların yalnızlığından yani. Diğer işlenen konu ise öğrenci-öğretmen münasebeti. Ne kadar iyiyseniz ya da güzelseniz ona göre muamele görürsünüz. Ne kadar kötüyseniz derslerinizde ve insanların alışılagelmiş yargılarına ve kurallarına aykırı hareket ederseniz köteği de hak edersiniz mantığı var. Bir öğretmen öğrencilerine sırf kendisinin hoşuna gitmeyen bir hayal gücünü resmetti diye tekme(gerçekten tekme) tokat girişmemeli. Kişilerin hayal gücünü sınırlayacak katı yöntemler uygulamamalı. Sonucunda özgüveni eksik, kendini ifade etmekten korkan bireyler yetişiyor. Keza aynı durum aileler için de geçerli. Filmi izlerken rahatsızlık duyduğum iki noktadan biri öğretmenin öğrencilerine ayrımcı muamele sergileyerek öğrencilerini feci şekilde dayak manyağı yapması. İyi derece alanı överken kötü derece alanı yerin dibine sokacak kadar azarlaması üstüne bir de öğrencileri birbirleriyle kıyaslaması. İkinci olarak da güzel olan öğrencilerine sarkıntılık etmesi. Korku gerilim olarak bakınca hiçbir şey yok ama dediğim gibi işlenen konular açısından bakınca sade az ve öz anlatımla anlatmak isteneni veriyor.
Eddie the Eagle (2016)
28 Mart 2017
Eddie Edwards'ın hayatını anlatan bir biyografi filmi. Spor konulu filmleri sırf heyecanı ve o an yaşadıkları adrenalini yaşamak için izlerim ama bu film ta başında beni duygulandırdı. Eddie karakterini canlandıran Taron Egerton'ın yüzündeki ifadede o başarma ve hayalinin peşinden koşma isteğiyle harmanlanan etrafının bilhassa babasının ''yapamayacaksın'' tarzı yıkıcı yaklaşımları ile ülkesinin okul yönetiminin tavrı insanı hüzünlendiriyor. Adama baktıkça bile hüzünleniyorum. O kadar azmederek etrafının alaycı tavırlarına kulak asmayarak sürekli ilerlemeye odaklanan bir insana neden herkes aynı anda köstek olmaya çalışır ki? Bu durumda olan ama hiçbir şekilde destekçisi olmayan gençlerin hâline de vurgu yapıyor. Taron Egerton da rolünün hakkını layıkıyla vermiş. Hem fazlaca duygu yüklü hem de çok azimli ve kararlı olduğunu gösterecek şekilde oynamış. Hugh Jackman bende de Wolverine olarak canlandı. Çok Mutlu Film gayet güzel işlenmiş. İnsana etki edebiliyor. Özellikle o atlama anındaki heyecan... O neydi öyle yahu? Sanki ben atlıyormuşum gibi heyecandan gidiyordum. (: Filme ilişkin mesajı da zaten Finlandiyalı atlayıcı Matti Nykänen veriyor. Kendini özgür hisset, mutlu hissettiğin şeyi yap ama sonuncu ol istersen. Atlamadan önce de diyor zaten en iyi atlayışımı yapmadım daha onu yapsam sonuncu olsam da mutlu olurum diyor. Kısaca hayalinin peşinden git azmet ama tadını çıkar. Başkalarının ne istediğini ya da ne dediğini önemseme. Ne demiş biri: ''Eğer insanlar hayallerinizi anlattığınızda size gülmüyorsa hayalleriniz yeterince büyük değildir.'' Eddie'nin de hayali öylesine büyükmüş ki tüm dünya güldü. Güzel filmdi ve sağlam işlenmişti. Oyuncuların çoğu oyunculuklarıyla bilinen kişiler olmamasına rağmen filmi iyi kotarmışlardı.
Conte d'hiver (1992)
26 Mart 2017
Éric Rohmer'in dört mevsimi anlatan film serisinin ikincisi Kış Masalı. İlk filmi bundan daha dolu doluydu diyalog ve içerik bakımından o yüzden Kış Masalı'ndan bir tık daha yukarıdadır benim için. Her filminde felsefik ve edebi diyaloglar barındıran senarist/yönetmen izleyicilerini bu şekilde bağlıyor filmde. Mesela bu filminde konu edinen filmin adına da uyumlu olan William Shakespeare'in Kış Masalı adlı tiyatrosuydu. Doğanın verdiği muntazam zarafetten layıkıyla yararlanan yönetmen bu zarafete edebi ve felsefik ögeler, tiyatral sahneler ekleyerek filmin durgun akışına nağmeler katarak dalgalı bir seyir sunuyor. Felicie'nin tatil âşkı olan Charles'a olan tutkusunu hâli hazırda hayatında var olan iki erkekte bulamaması üzerine içten içe bir bekleyişini konu ediniyor. Kızıyla arasındaki ilişki çok hoştu. Sanki senaryoda değil de gerçek hayatta kızıyla ilgilenen bir anne gibi oynamış. Çok içten ve samimiydi. Ayrıca kızının da kadına bu kadar benzemesi aralarındaki ilişkiyi daha da sevimli kılıyor. Annesi hediye seçecekken bile kızıyla konuşarak onun çocuk beğenisine danışıyor bir nevi. Charles'la gerçekleşen karşılaşma anı heyecanla beklediğim ve tatmin edici şekilde içimde bir coşkuyla izlediğim sahne oldu. Felicie karakterini canlandıran kadın oyuncu tutkuyla bağlandığı âşık olduğu adama olan hislerinin gerçekliğini ve o tatlı heyecanını bizlere yansıtmayı beceriyor. Küçük kızın oyunculuğunu daha bir sevdim ama. Ne kadar durağan yapılırsa yapılsın filmdeki dekorlar, kitap dolu raflar, şömine üstleri ve muhteşem ferahlatıcı manzaralar filmi izlettirmeye yetiyor. Bir huzur bırakıyor insanda. En azından bende bırakıyor. Tatlı bir esinti gibi soludum filmi resmen. (:
Çeviri Duyuruları
The Letter Writer   %100 Tamamlandı
Criminal Activities   %100 Tamamlandı
Maud & Leo   %100 Tamamlandı
Gett: The Trial of Vivian   %100 Tamamlandı
Glitch (01x06)   %100 Tamamlandı
Sarangeun noraereul tago (01x15)   %100 Tamamlandı
Turbo Kid   %100 Tamamlandı
The Red Tent (01x02)   %100 Tamamlandı
Prep & Landing: Naugh   %100 Tamamlandı
The Secret River (01x02)   %100 Tamamlandı
Miraculum   %100 Tamamlandı
Manglehorn   %100 Tamamlandı
Madame Bovary   %100 Tamamlandı
Catching Milat (01x02)   %100 Tamamlandı
Tianming   %100 Tamamlandı
Styria   %100 Tamamlandı
Hangar 10   %100 Tamamlandı
Los insólitos peces gato   %100 Tamamlandı
I AM Hardwell Documentary   %100 Tamamlandı
The 7.39   %100 Tamamlandı
Apricot   %100 Tamamlandı
Bird People   %100 Tamamlandı
Grisen   %100 Tamamlandı
Sapovnela   %100 Tamamlandı
Margelle   %100 Tamamlandı
Parked   %100 Tamamlandı
Misfire   %100 Tamamlandı
Dark Summer   %100 Tamamlandı
Oshin   %100 Tamamlandı
Fen shou he yue   %100 Tamamlandı
I Love Sarah Jane   %100 Tamamlandı
For No Good Reason   %100 Tamamlandı
Furyo shonen   %100 Tamamlandı
Honour   %100 Tamamlandı
Sien nui yau wan   %100 Tamamlandı
Coal Miner's Daughter   %100 Tamamlandı
Prep & Landing   %100 Tamamlandı
Chun Kiu yi Chi Ming   %100 Tamamlandı
The Blue Umbrella   %100 Tamamlandı
Mayor   %100 Tamamlandı
Po po chiu kai yan   %100 Tamamlandı
Jukgeona hokeun nabbeugeo   %100 Tamamlandı
Gwangbokjeol teuksa   %100 Tamamlandı
Film Altyazıları
Live by Night (9,479) Why Him? (6,593) Rogue One (3,362) Resident Evil: The Final Chapter (3,336) Patriots Day (2,380) Assassin's Creed (2,110) Hidden Figures (2,007) Paterson (1,299) Split (1,241) Allied (950)
Dizi Altyazıları
The Flash (5,129) Black Sails (4,175) Into the Badlands (3,221) Legion (2,380) The 100 (2,136) Vikings (1,831) Taken (1,539) The Originals (1,456) Designated Survivor (1,446) Arrow (1,415)
Türkçe Altyazı © 2007 - 2017