Reklamı Kapat
Giriş Kayıt
özel mesaj
spacer

Themis

Onay Grubu Çevirmen
 
Kayıt : 17 Aralık 2010
Şehir : Utopia
Meslek : Justitia fiat, ruat coelum. Fiat justitia, pereat mundus.
İlgi alanları : Avustralya Sineması
Son Giriş : Gizli
 • The Letter Writer
  The Letter Writer
 • Criminal Activities
  Criminal Activities
 • Maud & Leo
  Maud & Leo
 • Gett: The Trial of Viviane Amsalem
  Gett: The Trial of Viviane Amsalem
 • Glitch
  Glitch [S01E06]
 • Beklenmeyen Şahit
  Beklenmeyen Şahit
 • Büyük Hesaplaşma
  Büyük Hesaplaşma
 • Bir Zamanlar Amerika'da
  Bir Zamanlar Amerika'da
 • Ben-Hur
  Ben-Hur
 • Gün Doğmadan
  Gün Doğmadan
 • Yunus Emre
  Yunus Emre
 • Breaking Bad
  Breaking Bad
 • Kara Ayna
  Kara Ayna
 • Sherlock
  Sherlock
 • Hagane no renkinjutsushi
  Hagane no renkinjutsushi
 • Mustafa Kemal Atatürk
  Mustafa Kemal Atatürk
 • Eva Green
  Eva Green
 • Mads Mikkelsen
  Mads Mikkelsen
 • Henry Cavill
  Henry Cavill
 • Ronit Elkabetz
  Ronit Elkabetz
 • Bay E
  Bay E
 • İntihar Timi: Gerçek Kötüler
  İntihar Timi: Gerçek Kötüler
 • Batı Dünyası
  Batı Dünyası
 • Yunus Emre
  Yunus Emre
 • Galip Derviş
  Galip Derviş
 • avatar
  Artemis1122
 • avatar
  nutellabrain
 • avatar
  ladyas
 • avatar
  Yağızhan Helvacı
 • default avatar
  kelile_dimne
Son Yorumları
Bay E (1995)
Dün
Ne kadar izlerseniz izleyin hiçbir şey izlememişsiniz hissi uyandıracak bir film. Garip film tek kelimeyle. Bu tarz birçok film izlememe rağmen filmi sevdim mi sevmedim mi çözemedim. Ama sıkılmadım. Yerden yere vurulmuş çoğu izleyenler tarafından. Bence biraz David Lynch tarzı filmlere benzetilmek amaçlanmış gibi film geçişlerini manasız yerden yapmışlar. Bir olay bitiyor gözünüzü hiçbir şey hatırlamadığınız bir yerde açıyorsunuz gibi hissettiriyor. Film ünlüler geçidi resmen ama yol gibi geçip gidiyorlar. Mehmet Ali Erbil'le Yonca Evcimik'in otostop çektikleri sahnede karşılıklı bakışarak yürümeleri - yolun bir tarafında biri diğer tarafında öbürü - komiğime gitti açıkçası. Sanki ortada ayna varmış da M.Ali Erbil ne yaparsa onu yapıyor. Yonca Evcimik'in giydiği tişörtteki kişi de Frida Kahlo gibi göründü gözüme ama emin olamadım. Algıda seçicilik de olabilir. Çok da şey yapmayın orasını ayrıntılara takılmadan edemiyorum. Kendi çapında bir sürü olay oluyor aslında ve buraya ne ara geldik dedirtiyor. Psikolojiyi alt üst eden filmler kategorisinde var olan her şey var ama çıtası yükselememiş. Erotizm var, sapık bir katil deseniz var, Büyük Birader sizi gözetliyor havası katılmış kameramanlar deseniz o da var. Sizi birileri gözetliyor izliyor ama kim bilmiyorsunuz. Bu kayda neden alınıyorsunuz onu da bilmiyorsunuz. Çevredeki insanlar ya da otobüstekiler hiçbir şekilde müdahale etmiyor olan olaylara. Önünüzde insan kaçırıyorlar bana mısın demiyorlar. Otobüste kadına tecavüz ediyor biri diğerleri sadece izliyor normal bir şey oluyormuş gibi. Üç maymunu oynuyorlar adeta. Sokaktakiler zaten sadece kayıtsızca izliyor. Otobüstekiler en azından komutla da olsa sesini çıkartıp hareket ediyorlar. Her olay bir metafor bence. Ama ne yapılırsa yapılsın sesinizi çıkarmayın şeklinde bir kamu spotu sanki film(!)
Spotlight (2015)
16 Kasım 2016
Film hem tarafsız ve gerçeğe dayalı gazeteciliğin hem de hassas bir konu olan çocukların cinsel istismarını ve cinsel tacizi konu alıyor. Hem de en güvenecekleri olarak bildikleri din adamları tarafından. Bir eleştirmen bu konuya ''Bizim Büyük Suskunluk Sarmalımız'' demiş ki haklı olarak. Hukukun bile her yerde sustuğu, gazetelerin ört bas ettiği bu durum karşısında kimsenin mi vicdanı sızlamamış. O kadar vaka. Filmdeki en komik cümle de ''Biz işimizi yapıyorduk.'' cümlesi. Din adamlarını yaptıklarından ötürü cezalandırmamak ya da bu konuda uzlaşma noktasına gitmek ne zamandır iş yapmak oldu. Peki ya çocuklara olanlar? ''Bunlar hayatta kalanlar'' dediği sahne de çok etkileyiciydi. Filmin her yanı işlediği konu itibariyle çok hassas. Böylesine tirajı düşük bir gazete bu kadar büyük bir olaya gerçekten de el attıysa böylelerinin bize de ihtiyacı var. Kadrosunun sağlamlığına konunun etkileyiciliğinden odaklanamadım açıkçası.
Witness for the Prosecution (1957)
14 Kasım 2016
Charles Laughton film için kesinlikle biçilmiş kaftan olmuş. Film boyunca mahkemedeki harareti ve çekişmeyi öylesine heyecanla yansıttı ki bizlere takdire şayan bir oyunculuk sergilemiş. Konu ve akıcılık, mizahi yönü bağlamında ayrıca yan rolleriyle de hangi dönemde izlenirse izlensin akıllarda yer edecek kalitede bir film. Janet MacKenzie rolüyle hizmetçiliği canlandıran hatunun komik hallerini de es geçmemek gerek. Cinayet vakasını çözmek için tüm heyecanını ortaya koyan hasta ve yaşlı ama dişli bir avukat. Dişini geçirse bile hâlâ şüphelenmeye devam ediyor zira hiçbir taş bu kadar kolay yerine oturmaz. Şu ana kadar izlediğim mahkeme filmleri arasında en iyi savunma avukatı rolünü üstlenen avukat bu filmde. Her şey seyrinde giderken filme on değil de dokuz puan vermemin sebebi de final sahnesindeki tepkilerdi. O sahneye kadar herkes mimiklerinin ve gizemin hakkını verirken o sahnede bir gelişigüzellik vardı bazı oyuncuların üstünde. Vermeleri gereken tepki daha büyük olmalıydı.
Bu bir hukuki film olduğuna göre hukuki yönden de bakacak olursam filmde dikkat çekilen husus yargılamanın ne titizlikte yapılacağı, tanık delilinin güvenilirliği ve tek başına yeterli olup olamayacağı konuları gözler önüne seriliyor. Savunma avukatının emsal kararlara da başvurması ayrıntısı da özellikle işlenmiş ki bir avukat işini iyi yapmak istiyorsa, ticari amaç için değil de tamamen masumun hakkını savunmak istiyorsa hukuki kaynakları sonuna kadar layıkıyla kullanmalı. Tabii burada İngiliz yargısında savcılık makamının olmaması kıdemli avukatların savcılık yaptığı da göz önünde bulundurulunca savunma avukatımızın neden bu kadar dişli olduğu da görülmüş oluyor. Ayrıca filmin ilk vizyona girdiği dönemde yapımcıların seyircilere filmin sonunu başkalarına anlatmamaları konusunda sözleşme imzalattırmış olması hassasiyeti de güzel bir detay ve filmdeki gizemi daha da merak ettirir kılıyor. Kesinlikle izlenmeli diyorum. Zira tam bir savunma avukatı var karşımızda. Müvekkilini dinlemekle yetinmiyor ayrıca onun gerçekten de atılı suçu işleyip işlemediğini anlamak için psikolojik testler de uyguluyor.
Çeviri Duyuruları
The Letter Writer   %100 Tamamlandı
Criminal Activities   %100 Tamamlandı
Maud & Leo   %100 Tamamlandı
Gett: The Trial of Vivian   %100 Tamamlandı
Glitch (01x06)   %100 Tamamlandı
Sarangeun noraereul tago (01x15)   %100 Tamamlandı
Turbo Kid   %100 Tamamlandı
The Red Tent (01x02)   %100 Tamamlandı
Prep & Landing: Naugh   %100 Tamamlandı
The Secret River (01x02)   %100 Tamamlandı
Miraculum   %100 Tamamlandı
Manglehorn   %100 Tamamlandı
Madame Bovary   %100 Tamamlandı
Catching Milat (01x02)   %100 Tamamlandı
Tianming   %100 Tamamlandı
Styria   %100 Tamamlandı
Hangar 10   %100 Tamamlandı
Los insólitos peces gato   %100 Tamamlandı
I AM Hardwell Documentary   %100 Tamamlandı
The 7.39   %100 Tamamlandı
Apricot   %100 Tamamlandı
Bird People   %100 Tamamlandı
Grisen   %100 Tamamlandı
Sapovnela   %100 Tamamlandı
Margelle   %100 Tamamlandı
Parked   %100 Tamamlandı
Misfire   %100 Tamamlandı
Dark Summer   %100 Tamamlandı
Oshin   %100 Tamamlandı
Fen shou he yue   %100 Tamamlandı
I Love Sarah Jane   %100 Tamamlandı
For No Good Reason   %100 Tamamlandı
Furyo shonen   %100 Tamamlandı
Honour   %100 Tamamlandı
Sien nui yau wan   %100 Tamamlandı
Coal Miner's Daughter   %100 Tamamlandı
Prep & Landing   %100 Tamamlandı
Chun Kiu yi Chi Ming   %100 Tamamlandı
The Blue Umbrella   %100 Tamamlandı
Mayor   %100 Tamamlandı
Po po chiu kai yan   %100 Tamamlandı
Jukgeona hokeun nabbeugeo   %100 Tamamlandı
Gwangbokjeol teuksa   %100 Tamamlandı
Türkçe Altyazı © 2007 - 2016