Giriş Kayıt
özel mesaj
spacer

Themis

Onay Grubu Çevirmen
 
Kayıt : 17 Aralık 2010
Şehir : Utopia
Meslek : Justitia fiat, ruat coelum. Fiat justitia, pereat mundus.
İlgi alanları : Avustralya Sineması
Son Giriş : Gizli
 • The Letter Writer
  The Letter Writer
 • Criminal Activities
  Criminal Activities
 • Maud & Leo
  Maud & Leo
 • Gett: The Trial of Viviane Amsalem
  Gett: The Trial of Viviane Amsalem
 • Glitch
  Glitch [S01E06]
 • Serpico
  Serpico
 • Fil Adam
  Fil Adam
 • Beklenmeyen Şahit
  Beklenmeyen Şahit
 • Büyük Hesaplaşma
  Büyük Hesaplaşma
 • Bir Zamanlar Amerika'da
  Bir Zamanlar Amerika'da
 • Yunus Emre
  Yunus Emre
 • Breaking Bad
  Breaking Bad
 • Kara Ayna
  Kara Ayna
 • Sherlock
  Sherlock
 • Hagane no renkinjutsushi
  Hagane no renkinjutsushi
 • Mustafa Kemal Atatürk
  Mustafa Kemal Atatürk
 • Jean-Luc Godard
  Jean-Luc Godard
 • Elvis Presley
  Elvis Presley
 • Rowan Atkinson
  Rowan Atkinson
 • Victor Sjöström
  Victor Sjöström
 • Black Angel
  Black Angel
 • Gizli Dünya
  Gizli Dünya
 • Baba 2
  Baba 2
 • Baba
  Baba
 • Begin Again
  Begin Again
 • avatar
  Artemis1122
 • avatar
  nutellabrain
 • avatar
  ladyas
 • avatar
  Yağızhan Helvacı
 • default avatar
  kelile_dimne
Son Yorumları
Black Angel (1946)
22 Şubat 2017
Kendine has, eşsiz atmosferi nedeniyle sinema tarihinin en iyi noir(kara) filmlerinden biri. En iyi diyorum ama mükemmel ötesi fevkalâde bir senaryodan ötürü değil elbette. Bu tarz senaryoda bir sürü kara film yapılmıştır. ( İzlerken ilk çağrışım yaptırdığı film: Witness For The Prosecution(1957) filmi oldu. Oradaki savunma makamının savunmasına hayran kalmıştım ama konumuz bu film değil. ) İnsanın damağında efsane oyunculuk performansı bırakmak amaçlı sergilenen, kasıntı abartılı oyunculuk olmadığından ötürü en iyi. Şöyle ki; Dan Duryea'yı ele alalım. Filmi izleyince fark edilecektir ki adam ekstra etkili vuruş sergilemek için çaba sarfetmiyor. Aksine depresif bir duruşla karşımızda. Martin Blair rolüyle filmin en çekici ve yapı taşı diye nitelendirilen oyuncularından biri. Lakin sanki kıyıda köşede figüranmış gibi bir edayla kesiyor rolünü. Öyle etkili ve inandırıcı oynuyor ki film boyunca süregelen "Katil kim? " oyununu unutturuyor insana. Önce fark edilmiyor ama ilerleyen vakitlerde büst gibi bir duruşla içten içe insana çekiciliğini hissettiriyor. Daha önce izlemiş olsanız dahi ne adı hatırlanır ne siması. Dan Duryea dedin mi öyle adını duyurmuş aktörler canlanmaz ama kendine has bir duruşu ve sesi olan kabiliyet akla gelir elbette. Özellikle kara filmlere yakışan o hızlı tempolu, heyecan vurgulu ama ahesteli tiz ses tonları noir film adamı olduğunu anımsatır en azından. Gelelim filmin diğer yapı taşına; Peter Lorre. Kendileri 1935 yapımı Crime and Punishment adlı filmde Raskolnikov'u canlandıran ve o andan itibaren oyunculuğuyla gönlüme taht kuran aktör. Tipine bakınca yüzünde garip bir çocuk havası hâkimmiş gibi ama filme girince adamdan her karakter çıkıyor. Tiz ses tonuyla kötü adamı canlandırması ayrı güzel olsa da yüz mimiklerine odaklanmadan duramıyorum. Halbuki ekstra bir şey yaptığı yok. Ne Dan Duryea ne de Peter Lorre hiç fire vermiyor rolünden. Akılda kalmalarını önemsemeden sadece doğal davranarak oynuyorlar.
Başrol kadını değinmeden geçemeyeceğim. Mekana sanatçı seçimlerinde piyano eşliğinde şarkısını icra ederken sesindeki o işveli edaya, gözlerinde şehla bakışa ve yüzündeki alaycı gülümseyişe bayıldım. Yandan gülümseyip bir kaşını kaldırması onu etkileyici bir hâle sokuyor. İşte böyle detaylarda filmin senaryosundan insan biraz uzaklaşıyor ve katili aradığını unutuyor.
Filmde hafif kalansa haksız yere mahkûm edilen kişiyi ipten kurtarmak için gerekli kanıtı arama sürecinin biraz geride tutulması. Sahne geçişlerinin siyah beyaz vurgusu detayları yok etmeden ayarında yapılmış. Tamamen karartarak gözden kaçırma olmamış.
Filmde plakta ve piyanoda çalınan parçalar:
-Heartbreak
-I Want To Be Talked About
-Time Will Tell
Müzik:Edgar Fairchild Söz: Jack Brooks
Konu olarak kısaca bahsedecek olursam, Heartbreak şarkısıyla gündemde olan bir kadın sanatçı odasında ölü olarak bulunuyor. Talihsizlik o ya öldürüldüğü vakitte orada olan masum bir adam olayın faili olarak mahkeme huzuruna çıkartılıyor. Hakkında idam kararı veriliyor. Ortada aksini ispat edecek tek bir kanıt olduğu söyleniyor lakin kanıt olarak addedilen o broş ortalıkta olmadığı için jüri aleyhe oy kullanıyor. Hükmün infazı gerçekleşene kadar karısının o broşu bulup kocasını aklaması gerekiyor. Broşa dair herhangi bir emare mevcut olmadığından "broş"un var olabileceğine kimse inanmıyor. Karısı, adaletin hangi merciine başvurursa başvursun "Dava kapandı kocanız suçlu bulundu boşuna uğraşmayın bizi de boş yere meşgul etmeyin." cevabını alıyor. "Katil kim?" oyunu tam da burada başlıyor. Broşu kim çaldı?
Begin Again (2013)
10 Şubat 2017
Filmi izlerken ''Once'' filmi aklıma geldi ilk etapta. O da aynı böyle naif ilişkilerin yer aldığı aşk kavramıyla müziğin arka plânda bırakılmadığı tamamen samimi ve dostane ilişkilerin yer aldığı bir film. ''Once'' filmindeki şarkılar daha etkileyiciydi bana göre ve kalbe hitap eden duygu yüklü şarkılardı ve âşktan ötürü yaşanan kalp kırıklığının derinliği bir hayli hissediliyordu. Bu filmde de şarkılar öyle ama bir dinginliği var. Âşk yüzünden kalbi kırılmış kadının yaşadığı duyguların müzikteki yansıması öyle kalbe hüzün ve kırgınlık olarak değil de tatlı bir esinti, bir coşku gibi işliyor. Aynı sahne 3 kere farklı kişiler açısından ele alınıp Keira Knightley ile Mark Buffalo'nun karşılaşmaları 3 açıdan gösteriliyor. Kırılan kalbi açacak tek anahtar vardır o da sol anahtarıdır diyor film. Veee müzik...
Bu filmdeki müziklerin en güzel yanı albüm yaparlarken dış seslerden ve açık havadan yararlanmalarıydı. Albümdeki her şarkıyı sokakta ve değişik alanlarda kaydetmeleri çok keyifliydi. Lakin o kadar enstrüman varken daha fazla baskın parçalar olmasını dilerdim. Oyunculukları çok doğaldı sanki film değil de gerçek hayatta arkadaş gruplarıyla sokakta toplanıp müzik yapıyorlarmış gibi samimiydi. Ailesel ilişkilerin de müzikle daha olumlu yönde perçinlenmesi de sıcak aile filmi etkisi katıyor. Senaryo çok basit keza müzikler de çok etkili değildi bana göre ama filmden kopmuyorsunuz. Eğleniyorsunuz. Keyfinize bakıyorsunuz. Acaba ne olacak diye beklentide olmadan onlarla birlikte anı yaşayıp müziğin ve anın tadına varıyorsunuz.
Rat Race (2001)
05 Şubat 2017
Bir kumarhane sahibinin peşi sıra Las Vegas'a giden bir grup milyarder bilindik kumarlardan sıkılmış olacaklar ki eğlenmek için bahis oynanabilecek farklı arayışların peşindedirler. 6 yabancıyı Vegas'tan Silver City'ye kadar yarıştırarak kazanana 2 milyon dolar ödül vermeye karar verirler. Bu 6 kişi slot makinesinde kendisine altın para çıkanlardan seçiliyor. İşin komik tarafı ise seçilen bu altı kişilerin çok fazla sakar ve talihsiz insanlar olması. ''Başla'' atışı yapıldığında talihsiz serüvenler dizimiz başlamış demektir. Tiplemeler öyle uygun seçilmiş ki hepsi ayrı komik. Rowan Atkinson'a biçilen İtalyan kaftanı bilhassa ''r''leri vurgulu söylemesiyle iyice oturmuş üstüne. Bu adamın oynamasına bile gerek yok yüzü filmde bulunsun kâfi. Filmde en çok onu göreceğimi sanmıştım ama göremedim çünkü otelin tam orta yerinde ayakta uykuya daldığı için yarış uzunca süre diğer 5 talihsiz arasında geçiyor. Gülmekten şekil değiştirdim 6 sakar ve talihsiz yarışmacılara. Daha ne gelebilir ki başlarına dediğim yerde dahası da gelmeye devam etti. Öyle absürd talihsizlikler ki:
Sürprizbozan: Göster
Kısaca oyuncu kadrosu tam numunelik. O derece iyi seçilmiş. Keyifle izlenebilir. Gülünebilir. Çok Mutlu Sonda ters köşe oldum tabii sosyal mesajı da dayamışlar. Tüyler diken diken oluyor orada biraz. Müzikleri de keyifliydi. Benim de kendimi sahneden seyircilerin üstüne atasım geldi. Güzel filmdi. Tavsiye eder miyim? Evet, ederim. Aşırı beklentiye de girmeyin tabii siz yine de.
Çeviri Duyuruları
The Letter Writer   %100 Tamamlandı
Criminal Activities   %100 Tamamlandı
Maud & Leo   %100 Tamamlandı
Gett: The Trial of Vivian   %100 Tamamlandı
Glitch (01x06)   %100 Tamamlandı
Sarangeun noraereul tago (01x15)   %100 Tamamlandı
Turbo Kid   %100 Tamamlandı
The Red Tent (01x02)   %100 Tamamlandı
Prep & Landing: Naugh   %100 Tamamlandı
The Secret River (01x02)   %100 Tamamlandı
Miraculum   %100 Tamamlandı
Manglehorn   %100 Tamamlandı
Madame Bovary   %100 Tamamlandı
Catching Milat (01x02)   %100 Tamamlandı
Tianming   %100 Tamamlandı
Styria   %100 Tamamlandı
Hangar 10   %100 Tamamlandı
Los insólitos peces gato   %100 Tamamlandı
I AM Hardwell Documentary   %100 Tamamlandı
The 7.39   %100 Tamamlandı
Apricot   %100 Tamamlandı
Bird People   %100 Tamamlandı
Grisen   %100 Tamamlandı
Sapovnela   %100 Tamamlandı
Margelle   %100 Tamamlandı
Parked   %100 Tamamlandı
Misfire   %100 Tamamlandı
Dark Summer   %100 Tamamlandı
Oshin   %100 Tamamlandı
Fen shou he yue   %100 Tamamlandı
I Love Sarah Jane   %100 Tamamlandı
For No Good Reason   %100 Tamamlandı
Furyo shonen   %100 Tamamlandı
Honour   %100 Tamamlandı
Sien nui yau wan   %100 Tamamlandı
Coal Miner's Daughter   %100 Tamamlandı
Prep & Landing   %100 Tamamlandı
Chun Kiu yi Chi Ming   %100 Tamamlandı
The Blue Umbrella   %100 Tamamlandı
Mayor   %100 Tamamlandı
Po po chiu kai yan   %100 Tamamlandı
Jukgeona hokeun nabbeugeo   %100 Tamamlandı
Gwangbokjeol teuksa   %100 Tamamlandı
Dizi Altyazıları
Supernatural (9,429) Legion (9,159) The Flash (9,124) Arrow (6,685) The 100 (5,171) Vikings (4,326) Taboo (4,262) Black Sails (4,230) Agents of S.H.I.E.L.D. (4,116) Suits (3,741)
Türkçe Altyazı © 2007 - 2017