Giriş Kayıt
özel mesaj
spacer

zibiderman

 
Kayıt : 05 Aralık 2010
 • Avatar
  Avatar
 • Merlin
  Merlin
 • Los Angeles Sırları
  Los Angeles Sırları
 • Çöl Aslani ömer Muhtar
  Çöl Aslani ömer Muhtar
 • Çağrı
  Çağrı
Son Yorumları
Tinker Tailor Soldier Spy (2011)
24 Mart 2018
Zevkler ve renkler tartışılmaz derler. "Öncelik teknoloji değil, insani melekeler" diye düşünülen bir devirden bahsediyoruz.

1990'a kadar devam eden Soğuk Savaş Dönemi'ni iliklerine kadar yaşamış biz yaşlı kuşaklar için bu filmdeki olayların geçtiği zamanın ruhu, çevre şartları, insanların hareket tarzını kavrayabilmek kanımca önemli bir unsur.

Sonuç olarak filmi beğendiğimi, 10 üzerinden 8'i hak ettiğini düşünüyorum.

Saygılar sunarım.
Kurtlar Vadisi Filistin (2011)
08 Şubat 2011
BİRAZCIK AYKIRI BİR BAKIŞ AÇISI:

Türkiye'de dizi olarak gösterilen ve vakti zamanında benim de dahil olduğum pek çok safın "ulan, biz neymişiz be?" şeklinde gazını almasına vesile olan bu Kurtlar Vadisi serisi için ben biraz daha farklı bir şey anlatmak istiyorum, Tabi eğer müsade ederseniz.

Bu tür dizilerin bir görünen yüzü, bir de hedef kitlenin düşünce yapısınının etkilenmesi, değiştirilmesi amacı güdülmektedir. Bilenler ve unutanlar için ben hatırlatayım: Her Türk evlâdının üzüntüden kahrolduğu, ABD'nin ulusal bağımsızlık günü olarak kutlandığı 04.Temmuz.2003'de Kuzey Irak Süleymaniye'de, sözde müttefikleri olduklarını beyan ettikleri Türk Askeri'nin başına çuval geçirme hadisesi yaşandı. Bunun öcü'de "Kurtlar Vadisi-Irak" filmiyle sözde alınmaya çalışıldı. O filmde İsrail ve ABD nin Ortadoğu coğrafyasındaki gerçek niyeti, amaçladıkları falan değil, sadece yaptıkları eziyetler gösterildi. Bir kaç kişilik Polat grubu Türk'ün intikamını, James Bond'a taş çıkartan operasyonlarla o biçim aldı! Ve bu acı hadise de kapandı gitti. (Bizim yüreklerimiz se hala yanıyor)

Düşünün 11 Eylül'de New York'da İkiz kuleler bombalandı, bir kaç bin kişi öldü. ABD'de bunun intikamını almak için yüzbinlerce askerle, bir çok silahla tankla topla uçakla ve trilyonlarca dolar harcayıp, bu coğrafyaya geldi, bilmem kaç milyon kişiyi öldürdü, her yeri yaktı yıktı, acaba gerçekten intikam almaya mı geldi, yoksa bütün bunların hepsi bir kurguladıkları senaryolarının bir parçası mı?

Gelelim bu film ile hedeflediklerine:

Bazı arkadaşlar filmin görünen yüzüne değinerek o topraklarda yaşanan Filistin dramının beyaz perdeye güzel yansıtıldığına değinmişler. Doğru olabilir. Şimdi ben bu tür filmlerle neyin amaçlandığı hakkında bilgi dağarcığımdakileri ilgilenelerle biraz olsun paylaşmak istiyorum.

Arkadaşlar bu tür filmlerde esas amaçlanan İsrail'e vurmaktan ziyade, Ortadoğu İslam Coğrafyasında yaşayan Arapların üzerinde Müslümanların sorunlarını dile getiren Yeni bir Türkiye imajını yaratmak ve "niçin burada bunlar dile getirilemiyor, başımızdaki Arap liderleri neden buna müsade etmiyor, Türkiyede rejim artık ılımlı islam ve hem ABD'ye hem İsrail'e o biçim çakıyor, hem ekonomileri de iyi" imajının kalplere yerleşmesi ve bu müslüman coğrafyanın AKP türü ılımlı islam rejimlerine hazır hale getirilmesi hedeflenmekte. Yani yalancı bir peygamber misali, bir çok ülke için bir rol model üstlenmiş durumdayız. Bu öylesine bir tuzak ki, bunun içyüzü anlaşılıncaya kadar iş işten geçmiş olacak, yarı sömürge rejimlerden tam sömürge köle rejimlere sahip şehir devletçik yapılarına geçmiş olacağız, ama hiç kimse bunun farkında bile olmayacak, olamayacak. İşte işin en kötü tarafı ve kurulan tuzağın da bam teli noktası da burası. Yağmurdan kaşarken doluya tutulacaksın ama artık mankurtlaştığın için farkında bile olmayacaksın.

ABD'yi veya İsrail'e bu tür imaj operasyonlarıyla vurup Türklerin, Arapların intikamını alamazsın, sadece için için, kıs kıs güldürürsün. Adamlar 50 yıl 100 yıl sonrasının olası dünya modellemeleri üzerinde çalışıyorlar, bunun için hedef kitlelerin duygu düşünce ve yorumlama kabiliyetlerini, olaylara bakış açılarını değiştirip adeta mankurtlaştırıyorlar. Ve bunu zaman içinde, dozunu çok iyi ayarlayarak beyinlere zerkettikleri için sen farkında bile olamıyorsun. Senin bunları önseziyle görme ve buna karşı önlem alma imkanların bu tür fimlerin verdiği tatmin olma büyüsü gazıyla elinden alınıyor. İşte düşünülmesi gereken ana nokta burası.

Saygılar sunuyorum.
Film Altyazıları
Black Panther (2,890) Cargo (2,462) Red Sparrow (2,323) True Crimes (1,699) Game Night (1,698) Deadpool (1,257) Ready Player One (1,068) Avengers: Infinity War (961) Annihilation (902) Den of Thieves (901)
Dizi Altyazıları
Westworld (11,696) Supernatural (6,636) La casa de papel (4,556) Gotham (3,401) Arrow (3,353) Agents of S.H.I.E.L.D. (3,293) The 100 (3,156) 13 Reasons Why (3,009) The Flash (2,476) Lucifer (2,021)
Vizyonda bu hafta
Türkçe Altyazı © 2007 - 2018