Giriş Kayıt

Dağ II (2016)

avatar
MatthewMc (23 Mayıs 2017)
 • 160/ 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
resim

Aylardan beri herkesin konuştuğu, IMDb'de yaklaşık 90 bin kişinin oyuyla 10 üzerinden 9.8 puanla duran ve gişe rekorları kıran Dağ II'yi sonunda izleme fırsatı buldum. Ve hoş bir sürprizle karşılaştım.

Dağ II, birbirlerine oldukça yakın olan iki arkadaş Oğuz ile Bekir'in Özel Kuvvetlere katılmasını anlatıyor kısaca. Ve yaklaşık 7 kişiden oluşan bu ekibin görevi, düşman topraklarında bulunan Türkleri bölgeden çıkarmaktır. Kurmay Yarbay Veysel Gökmusa'nın başında olduğu bu ekip, bu yol içerisinde birbirinden zorlu görevlerle yüzleşecektir.

Öncelikle bu filmin yönetmeni Alper Çağlar'ın işlerini takdir ediyorum doğrusu. İlk Dağ filminin sadece yarısını izlemiş olsam da ortaya biraz Hollywood tarzında çekilmiş, farklı bir savaş filmi yapılması fikri oldukça hoşuma gitti. Diğer filmi Panzehir ise, benzer konuya sahip diğer Türk filmlerini elinin tersiyle iterek ortaya oldukça eğlenceli bir aksiyon filmi çıkmıştı. Dağ II ile Çağlar'ın kendisini aştığını söyleyebilirim. IMDb'de 10 üzerinden 10 puanlık bir film olup olmadığı tartışılır ama bence, şu ana kadar çekilmiş en iyi Türk savaş filmi olduğunu düşünüyorum.

Öncelikle bu filmdeki oyunculuklar ve temalar gerçekten çok başarılıydı. Başroldeki Oğuz ve Bekir'i canlandıran Çağlar Ertuğrul ile Ufuk Bayraktar'ın kimyası oldukça başarılıydı. Özellikle de bu iki karakterin etrafında gelişen arkadaşlık ve vatan sevgisi temaları da oldukça başarılı işlenmiş. Ama bu filmin en iyi oyuncusu kesinlikle Kurmay Yarbay Veysel Gökmusa'yı canlandıran Murat Serezli'ydi. Serezli, normalde komedi filmlerinde oynamasına rağmen bu filmde şaşırtıcı bir derecede dramatik ve gerçekçi bir performans sergilemiş. Oyunculuğu epey etkileyiciydi doğrusu.

Her savaş filminin olmazsa olmazı, aksiyondan konuşalım biraz da. Dağ II'nin başarılı aksiyon sahneleri var mı? Bu sorunun cevabı biraz belli aslında, kesinlikle! Her ne kadar filmin bazı aksiyon sahneleri Er Ryan'ı Kurtarmak gibi Hollywood filmlerine benzemeye çalışsa da genel anlamda ortaya oldukça etkili bir sonuç çıkmış. Filmde kullanılan gerçek silahlar ve savaş aletleri, ortaya daha da gerçekçi bir sonuç çıkarmış doğrusu. Özellikle de son 20 dakikadaki 7 kişinin bir orduya karşı olduğu savaş sahnesi çok etkileyiciydi (filmin o kısmını birkaç ay önce vizyona giren The Magnificent Seven'a da benzetmedim desem yalan olur).

Ayrıca filmin manzaraları da çok güzeldi. Ve şaşırtıcı bir derecede, bu 2 saatlik filmi izlerken hiç sıkılmadım. Her ne kadar hikaye bir süreden sonra uzamaya başlamış olsa da ana karakterler ve aksiyon beni sürekli filme çekti.

Dağ II'yle ilgili ufak bir sorunum var sadece. O da flashbackler. Her ne kadar bazı flashbackler hikayeye katkıda bulunmuş olsa da (mesela Bekir ve Oğuz'un askerlikte yaşadıkları) çoğu flashback gereksiz kalıyor ve seyirciyi sürekli filmden çıkarıyor. Mesela Oğuz ve onun sevgilisinin tanışmasını ve beraber oldukları sahneler, sonlara doğru tam da aksiyon sahnesinin ortasında çıkan gereksiz uçaktan atlama sahnesi ve de en sondaki flashbackler, oldukça gereksiz kalmış mesela. Eğer film hikayesini flashback kullanmak yerine kronolojik bir sırada anlatsaydı, ortaya daha iyi bir sonuç çıkardı.

Genel anlamda Dağ II, gerçekten de iyi bir savaş filmi. Özellikle de Türk sineması standartlarına göre. Oldukça başarılı çekilmiş aksiyon, güzel oyunculuklar ve etkileyici konusu, bu filmi şu ana kadar çekilmiş en iyi Türk savaş filmi yapıyor. Eğer izlemediyseniz, izlemenizi tavsiye ederim.Türkçe Altyazı © 2007 - 2018