Giriş Kayıt

Mumya (2017)

The Mummy
avatar
MatthewMc (14 Haziran 2017)
 • 100/ 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
resim

Bütün sorunlarına rağmen orijinal Mumya serisi hakkında eğlenceli anılarım var. Özellikle de Brendan Fraser ve yaratıcı aksiyon sahneleri serinin en sevdiğim yanlarıydı. Bu yüzden Universal'ın Mumya'yı yeniden çevirip Dark Universe evrenine dahil edeceğini duyunca projeye pek ilgi duymadım. Ama filmin başrollerinde Tom Cruise ile Sofia Boutella ve yönetmeninin Alex Kurtzman olduğunu öğrenince ne yalan söyleyeyim, film dikkatimi çekmeyi başardı. Ve filmin aldığı onlarca kötü yoruma rağmen izlemeye karar verdim.

"Tarihi eşyaları bulup satarak para kazanan Nick ve Chris, gittikleri düşman topraklarında başları derde girer ve şans eseri olarak kocaman bir mumya mezarı keşfederler. Araştırma ekibiyle oradaki mumyayı dışarı çıkardıktan sonra Nick, mumya tarafından lanetlenir. Bu sayede serbest kalan mumya, dünyaya hükmedip yarım kalan işlerini bitirmeye çalışır."

Mumya'nın fragmanları çok ortalama olduğu için filmin kendisinden ne bekleyeceğimi bilemiyordum. Çünkü mesela Tom Cruise'un Edge Of Tomorrow filminin fragmanları da zayıftı ama filmin kendisi müthişti, Jack Reacher 2'ninse hem fragmanı hem de filmi kötüydü. Bu yüzden filmi olabildiğince düşük beklentilerle izlemeye çalıştım. Sonuç olarak filmi idare eder buldum. Ne kötü, ne iyi, sadece ortalama bir iş.

Ve açıkçası, Mumya gibi bir filmin sadece ortalama olması kötü çünkü bu filme çok emek verilmiş. Aksiyon sahnelerine verilen önem ve senaryodaki bazı yaratıcı şeyler hemen fark ediliyor.

Peki Mumya ile ters giden şey neydi? Bu filmin en büyük sorununu rahatça tahmin edebilirsiniz aslında. Evet bildiniz, sorun senaryoda. Bu filmin senaryosu 6 kişi tarafından yazılmış ve filmin yönetmeni Alex Kurtzman da Hollywood'un blockbuster filmlerinin çoğunun senaristi aynı zamanda. Ve buradan çıkan sonuç kendini rahatça gösteriyor. Mumya, tek bir hikayeye sahip bir film gibi değil de, bir anda birden fazla şey olmaya çalışan bir işmiş gibi duruyor. Gerek Dark Universe evrenini kurmak olsun, gerek Mumya'nın ve ana karakterlerin kökenine inmek olsun, sonuç kayda değer olsa da ortaya çıkan şey kocaman bir dağınıklık oluyor.

Normalde böyle büyük bir canavar filminde senaryoya pek dikkat etmemeye çalışırım çünkü filmin amacı başından belli zaten; bir canavar filmi yapmak. Ama dediğim gibi, bu film sadece canavara odaklanmak yerine o kadar çok şeye odaklanmış ki, sonuç olarak vermek istediği şeyi tam olarak verememiş. Ana karakterler de öyleydi mesela. Bu filmdeki kimseyi umursamadım. Özellikle de Jake Johnson'ın karakterinin sırf konuyu ilerletmek için yazılmış birisi olduğunu düşünüyorum ve Annabelle Wallis'in karakteri de sürekli kurtarılmaya muhtaç olan, zayıf bir kadın karakterdi (Wonder Woman'ın vizyona girmesinden 1 hafta sonra böyle bir kadın karakterin çıkması çok manidar olmuş).

Ve bütün bu dağınıklık yüzünden film canavar sahnelerine gelince de hayal kırıklığı yarattı bende. Özellikle de zombi olayını çok gereksiz buldum (bu arada, zombilerin yürüyüş tarzını Michael Jackson'ın Thriller videosuna benzeten bir ben miyim?).

Ama filmin üzerine çok fazla gitmek de istemiyorum. Mumya, herkesin dediği kadar kötü bir film değildi, sadece büyük bir hayal kırıklığıydı. Bu yüzden biraz da iyi şeylerden konuşalım. Öncelikle Tom Cruise'a bayıldım. Jack Reacher 2'deki karizma eksikliğinden sonra Cruise, bu filmde kendisini toparlamayı başarmış. Aksiyon sahnelerindeki kararlılığı ve genel anlamda bu filmde yapmaya çalıştığı şey çok havalıydı. Neredeyse 55 yaşında olmasına rağmen Cruise'un böyle filmler yapabilmesi çok etkileyici.

resim

Ayrıca Sofia Boutella, Mumya rolüne cuk oturmuş. Zaten onun şu ana kadar kötü bir performansını görmedim, bu filmde de yüzümü kara çıkartmadı. Bu arada, Russell Crowe'un gizli rolü de çok zekiceydi. Karakterinin adını söylemek istemiyorum ama bu filme güzel bir katkı olmuş.

Bunun dışında Mumya, her ne zaman senaryodan uzaklaşıp bir aksiyon sahnesine geçtiği zaman eğlenceli bir hal aldı. Eğer gürültülü ve büyük bir aksiyon filmi arıyorsanız, sırf bu yüzden Mumya'yı size tavsiye edebilirim.

Kısacası, Mumya'nın karmakarışık bir senaryosu ve zayıf karakterleri olsa da ne zaman bir aksiyon sahnesine geçse eğlenceli bir deneyime dönüşüyor. Ayrıca Tom Cruise, Russell Crowe ve Sofia Boutella'nın performansları başarılıydı. Mükemmel bir film olmasa da sinemada 2 saatinizi harcayacağınız gürültülü bir aksiyon filmi arıyorsanız, Mumya'ya bir göz atmanızı öneririm. Eksikliklerine rağmen eğlenceli yanlar da vardı bu filmde.Türkçe Altyazı © 2007 - 2018