Giriş Kayıt

The Leisure Seeker / Son Tatil - Filmekimi 2017 6. Film İncelemesi


  1. Haberler
  2. Kritik
MatthewMc - 10 Ekim 2017 14:29

342 

Filmekimi Festivali 2017 Film İncelemesi 6: The Leisure Seeker (Son Tatil)

resim

"Aynı adlı kitabından uyarlanmış olan The Leisure Seeker, hasta olan Ella ile Alzheimer'a yakalanmış olan John adlı yaşlı çiftin hayatlarından sıyrılıp "The Leisure Seeker" dedikleri bir karavan ile farklı ülkeleri turlamaya karar vermelerini anlatıyor. Film de bu esnada çiftin yollarında başına gelen çılgın olayları ve ölmeden önce hayatta yaptıklarına geri bakmalarına odaklanıyor."

The Leisure Seeker, öyle ahım şahım bir film değil. Tıpkı Victoria & Abdul'da olduğu gibi, her ne kadar başroldeki iki oyuncu oldukça başarılı performanslar gösterse de, onların dışında kalan bütün yan oyuncular çok klişe ve yapmacık hissettiriyor. Ayrıca filmde ardarda yaşanan durumların aşırı şans eseri olması biraz dikkat dağıtıcı. Bunun dışında filmin bir kitaptan uyarlandığını düşünürsek, hikayesinin işlenişiyle ilgili büyük zaman atlamamaları vb. gibi bazı sorunlar da içeriyor.

Bu yüzden The Leisure Seeker harika bir film değil ama kesinlikle kötü bir film de değil. Senaryoda yaşanan bazı mantıksız ve klişe olayların filmi aşağıya çekmesine rağmen iyi vakit geçirdim. Bunun da en büyük nedeni, Helen Mirren ile Donald Sutherland ikilisinin karşılıklı performanslarıydı.

Mirren ve Sutherland zaten şu an yaşayan efsane oyunculardan ve bu ikilinin performansları bu filmi kötü olmaktan kurtarmış. Mirren ve Sutherland, karakterlerini olabilecek en sade şekilde canlandırıp filme samimi bir hava kazandırmışlar. Özellikle komik ve dramatik sahnelerde bu ikilinin zamanlaması harikaydı. Uzun zamandır Helen Mirren'ı böyle samimi bir rolde izlememiştim ve Donald Sutherland'ı bu aralar The Hunger Games'den başka bir filmde izlemek çok ferahlatıcıydı.

Bu yazının biraz kısa olduğunun farkındayım ama The Leisure Seeker'a dair söyleyecek başka bir şey bulamıyorum. Evet, yan karakterler oldukça klişe ve filmde yaşanan şeylerin çoğu fazlasıyla şans eseri hissettiriyor fakat Donald Sutherland ve Helen Mirren'ın karşılıklı harika performansları bu filmi gerçekten izlenebilir kılmış. Senaryodaki klişelere rağmen filmi izlerken pek sıkılmadım ve çoğu sahnede yüzümde bir gülümseme vardı. Tahmin edilebilir olmasına rağmen izlerken iyi vakit geçireceğiniz bir yapım. Fazla akılda kalıcı değil ama Mirren ve Sutherland'in performansları için bir göz atmaya değer. İyi seyirler.
Puanım: 6.6/10

Yorumlar

kuzeydebiryer 11 Ekim 2017 19:20
Konusu sevdiğim türlerden biri. Hayatının son döneminde dünyaya hoş bir elveda çabası izlenilirlik olarak hep dikkatimi çekmiştir. Ana rol dışında ki performansların büyük bir önemi vardır bu filmlerde. Biz konuyu ve ana karakterleri bu yan rollerle bir macerada görmek isteriz. Bu konuda sıkıntıları olan bir film anladığım kadarıyla.

İnceleme için ellerine sağlık sevgili MatthewMc

Yorumunuz


Dizi Altyazıları
La casa de papel (21,838) Vikings (2,188) Black Mirror (1,985) Counterpart (1,929) Bron/Broen (1,692) Legends of Tomorrow (1,233) Supernatural (1,026) The Alienist (896) Altered Carbon (891) Blindspot (817)
Vizyonda bu hafta
Türkçe Altyazı © 2007 - 2018