Giriş Kayıt

Good Time - Soygun / Filmekimi 2017 4.Film İncelemesi


  1. Haberler
  2. Kritik
MatthewMc - 08 Ekim 2017 11:32

552 

Filmekimi Festivali 2017 Film İncelemesi 4: Good Time (Soygun)

resim

"İki kardeş olan Connie ve Nick Nikas, bir banka soygunundan sonra polisten kaçmaya başlarlar. Fakat polisler Nick'i yakalayınca Connie, bütün bir gece boyunca kardeşini hapishaneden kurtarmak için elinden gelen her şeyi yapmaya çalışır. Bunun yüzünden de başına bir sürü bela alacaktır."

Good Time için son derece heyecanlıydım. Cannes'de prömiyerini yaptığından beri film hakkında harika şeyler duydum ve konusunu gerçekten de sürükleyici buldum. Bu yüzden filmi büyük bir ilgiyle izledim. Kısacası, filme bayıldığımı söylersem hiç de yalan olmaz. Good Time, tek kelimeyle bomba gibi bir film.

Oldukça düşük bütçeli filmlerle harika sonuçlar çıkartmakla ünlenmiş olan Safdie Kardeşler'in yönetmenliği harikaydı. Üstelik bu filmin aşırı düşük bir bütçeyle çekildiğini düşünürsek, bu hikayeyi daha da etkili bir hale getirmiş. Çünkü bu sayede filmin içinde bulunduğu kirli atmosferi çok net bir şekilde görebiliyorsunuz. Bu da Good Time'ı diğer Hollywood suç filmlerinden daha farklı ve gerçekçi kılıyor. Sırf bu yüzden filmi zaman zaman Collateral'a benzettiğim bile oldu (ayrıca iki film de tek bir gecede geçiyor).

Filmde kısa süreliğine bile olsa da Jennifer Jason Leigh ve Barkhad Abdi gibi güçlü oyuncuları görmek güzeldi, filme farklı bir estetik kazandırmışlar. Ayrıca filmde Nick Nikas'ı canlandıran ve yönetmenlerinden birisi olan Benny Safdie'nin oyunculuğu harikaydı, özellikle de açılış sahnesinde. Sırf Safdie'nin yüz ifadesinden bile içinde bulunduğu kötü durumdan nefret ettiğini ve yaşadığı acıları görebiliyorsunuz. Bu başarması gerçekten de zor bir şey.

Yine de bütün bu harika performanslara rağmen ipi göğüsleyen asıl kişi Robert Pattinson'dı. Kariyerinin en iyi performansını gösteren Pattinson, bu filmde resmen karakterinin içinde kaybolmuş. Filmi izlerken ekranda Pattinson'ın olduğunu fark etmedim bile. Kristen Stewart'dan Personal Shopper ve Robert Pattinson'dan Good Time gibi Twilight'dan sonra başrolde olan oyuncuların böyle harika işler yaptığını görmek çok güzel.

Sorunlarıma gelecek olursak, filmin oldukça sürükleyici bir temposu var fakat bu tempo zaman zaman gereksiz sebepler yüzünden yavaşlayabiliyor. Mesela kusursuz bir ilk 30 dakikadan sonra filmin büyük bir kısmı bir evin içinde geçiyor ve siz de hikayenin ne zaman hızlanacağını merak ediyorsunuz. Film buna benzer şeyleri ara ara yapıyor, çok ilgi çekici bir sahneden sonra biraz yavaşlayıp seyirciye flashback vb. gibi şeylerle bilgi vermeye çalışıyor. Senaryo ve performanslara hayran kalmış olsam da, bunun bazen filmi yavaşlattığını da belirtmeliyim.

Good Time, hakkındaki ufak sorunuma rağmen yine de çok etkileyici bir filmdi. Robert Pattinson bu yılın en iyi performanslarından birisini sergilemiş ve Safdie Kardeşler'in senaryosu vurucu, yönetmenliği kusursuzdu. Filmekimi'nde izlediğim en iyi filmlerden birisi, vizyona girdiğinde sakın kaçırmayın. İyi seyirler.
Puanım: 8.5/10

Yorumlar

kuzeydebiryer 08 Ekim 2017 13:50
Bende bu film hakkında olumlu eleştiriler okudum. Ortaya çıkan işin gayet yeterli olduğunu yazında gördükten sonra filme ilgim biraz daha arttı.

İnceleme için ellerine sağlık. Saygılar
Light_Moon 17 Ekim 2017 18:13
İnceleme için teşekkürler. değişik ve güzel görünüyor.
gliaxxx 19 Ekim 2017 10:39
İnceleme için teşekkürler. Haftaya çıktığında gitmeyi düşünüyorum.

Yorumunuz


Dizi Altyazıları
La casa de papel (22,232) Vikings (2,239) Black Mirror (2,032) Counterpart (1,946) Bron/Broen (1,704) Legends of Tomorrow (1,245) Supernatural (1,059) Altered Carbon (917) The Alienist (915) Blindspot (830)
Vizyonda bu hafta
Türkçe Altyazı © 2007 - 2018