Giriş Kayıt

Aşkın Gören Gözlere İhtiyacı Yok / Filmekimi 2017 8. Film İncelemesi


  1. Haberler
  2. Kritik
MatthewMc - 10 Ekim 2017 19:52

380 

Filmekimi Festivali 2017 Film İncelemesi 8: Aşkın Gören Gözlere İhtiyacı Yok

resim

Eğer Kırık Kalpler Bankası hakkındaki eleştirimi okuduysanız, Onur Ünlü'nün en sevdiğim Türk yönetmeni olduğunu bilirsiniz. Çünkü çoğu Türk yönetmenin aksine Onur Ünlü, her filmiyle seyirciye hiç görmediği bir şey sunan ve gişe kaygısı olmadan risk almayı seçen birisi. Bu yüzden onun işlerine verilen emeği hep takdir ediyorum. Ayrıca bu hafta Ünlü'nün yeni filmi Cingöz Recai'nin çıkacağını da göz önünde bulundurursak, Aşkın Gören Gözlere İhtiyacı Yok'u incelemek için bundan daha iyi bir vakit olamazdı.

Öncelikle filmin konusu şöyle (spoiler vermemek için filmin resmi konusunu olabildiğince kırpmaya çalışacağım): "Salim, içine kapalı olan bir cinayet masası dedektifidir. Ayrılmış olduğu karısından çok da ilgilenmediği bir kızı vardır. Salim bir cinayet davası üzerine çalışırken, doktordan kısa bir süre içerisinde tamamen kör olacağını öğrenir. Bu sırada ilgilendiği davada öldürülen kişinin karısı Handan Hanım’ın da kör bir piyanist olması Salim’in durumunu daha da ilginç kılar. Dava süreci ilerledikçe Handan Hanım’a aşık olan Salim ondan yüz bulamayınca, ilgisini cinayetin bir numaralı katil zanlısının kör karısı Leyla’ya yöneltir. Olaylar geliştikçe Salim daha da körleşir. Ya da Salim körleştikçe olaylar gelişir."

Geçtiğimiz haftalarda Adana Film Festivali'nde Altın Koza, En İyi Yönetmen, En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödüllerini kazanan Aşkın Gören Gözlere İhtiyacı Yok, izlemesi oldukça değişik bir filmdi. Bu film Kırık Kalpler Bankası veya İtirazım Var gibi belli bir hikayeyi işlemiyor, hikayenin başı, ortası ve sonu oldukça farklı bir şekilde ilerliyor. Bu da Aşkın Gören Gözlere İhtiyacı Yok'u, tıpkı Sen Aydınlatırsın Geceyi gibi daha önceden hiç denenmemiş bir Türk filmi yapıyor.

Bu durumu en iyi şöyle izah edebilirim: Nicolas Winding Refn'ın filmografisini takip ediyor musunuz? Refn, arada sırada Drive veya The Neon Demon gibi seyirciyi ikiye ayırıp "başyapıt" veya "çok saçma" dedirttiği filmler yaparken arada sırada Bronson veya Only God Forgives gibi çoğu kişinin anlamadığı deneysel çalışmalara imza atıyor.

Onur Ünlü de bu filmde aynı şeyi yapmış. Normalde çektiği özgün filmlerden sonra sadece tek bir fikre odaklı olan Aşkın Gören Gözlere İhtiyacı Yok'u deneysel bir çalışma olarak işlemiş. Ve tıpkı NWR'de olduğu gibi, filmin iyi veya kötü olduğu tamamen size kalmış. Ama çıkan sonuç sizi düşündürtmeyi başarıyor.

resim

Normalde komik rollerde izlemeye alışkın olduğumuz Fatih Artman, bu filmde çok daha ciddi ve karanlık bir karaktere imza atmış. Film başlar başlamaz Artman, karakterinin içinde kayboldu resmen. Bence kariyerinin en iyi performansı. Ayrıca Demet Evgar'ı da bu filmde çok iyi buldum, onu izlemek çok keyifliydi. Hare Sürel ise benim için idare ederdi. Performansı kötü değildi ama aldığı En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünün biraz abartılı olduğunu düşünüyorum. Ayrıca Ayşe Nil Şamlıoğlu'nu böyle bir rolde izlemek oldukça ilginçti.

Onur Ünlü'nün yönetmenliğini çok başarılı buldum. Film esnasında kamera açılarının oldukça dağınık ve biraz sallantılı olduğunu düşünebilirsiniz ama böyle dağınık bir hikaye için olabilecek en iyi tercih buydu bence.

Fakat bu film hakkında herkesin en çok konuşacağı şey, kesinlikle senaryosu. Senaryonun yaratıcılığına, kırmızı rengi veya piyano tuşları gibi sıradan şeylerin filmdeki kullanılışına ve bir süre boyunca aklınızda kalacak olan final sahnesine özellikle hayran kaldım. Onur Ünlü, böyle bir film için olabilecek en farklı senaryoyu yazmayı başarmış. Senaryonun içerisinde ana karakterlerle ilgili ufak detayları görmek çok iyiydi.

Fakat bu beraberinde bazı sorunları da getirmiş. Aşkın Gören Gözlere İhtiyacı Yok'un süresi tam olarak 83 dakika, yani Onur Ünlü'nün en kısa filmlerinden birisi. Ve her ne kadar filmin başlangıcı ve finali etkili olsa da, arada kalan bazı fikirlerin biraz havada kaldığını düşünüyorum. Film, hikayesi hakkında gerçekten de yaratıcı şeyler yapıyor fakat bunların çoğu pek bir yere varmıyor. Bu düşüncelerin netleştirilmesiyle ortaya çıkan sonuç daha etkili olabilirdi. Bu yüzden Aşkın Gören Gözlere İhtiyacı Yok, bende Kırık Kalpler Bankası veya Sen Aydınlatırsın Geceyi filmlerinde olduğu gibi çok derin bir etki yaratmadı.

Bu filmin sadece tek bir amacı var. O da sizi hikaye ve karakterler üzerinde düşündürtmek. Her ne kadar senaryonun biraz hızlı ilerlemiş olduğunu düşünsem de, içinde yer alan yaratıcı şeyleri de görmezden gelemem. Onur Ünlü, Türk sineması için olabilecek en özgün ve düşündürten filmleri yapmaya devam ediyor. Oyunculuklar ve yönetmenlik harikaydı, içeriği son derece yaratıcıydı, finali son derece etkiliydi. Diğer filmleri kadar büyük bir yankı yapacağını düşünmesem de, bunun deneysel bir film olduğunu düşünürsek, seyirciyi biraz sarsacağı kesin. Sadece beklentilerinizi çok fazla yükseltmeyin ve hikayesi hakkında o kadar çok şey bilmemeye çalışın. Eğer filmlerin üzerinde analiz yapmayı seviyorsanız veya üzerinde düşüneceğiniz bir film arıyorsanız, fırsat bulduğunuzda bu filmi izlemeye çalışın. İyi veya kötü oluşu bir yana, gerçekten de görülmeyi hak eden bir film. İyi seyirler.
Puanım: 7.2/10

Yorumlar

kuzeydebiryer 11 Ekim 2017 19:16
Onur Ünlü benim de son dönemde takip ettiğim az sayıda yönetmenden birisi. Yaptığı işleri özel buluyorum. Özellikle Sen Aydınlatırsın Geceyi Türk Sineması için başarılı bir denemeydi.

Alıntı:
Bu film Kırık Kalpler Bankası veya İtirazım Var gibi belli bir hikayeyi işlemiyor, hikayenin başı, ortası ve sonu oldukça farklı bir şekilde ilerliyor. Bu da Aşkın Gören Gözlere İhtiyacı Yok'u, tıpkı Sen Aydınlatırsın Geceyi gibi daha önceden hiç denenmemiş bir Türk filmi yapıyor.

Bu durumu en iyi şöyle izah edebilirim: Nicolas Winding Refn'ın filmografisini takip ediyor musunuz? Refn, arada sırada Drive veya The Neon Demon gibi seyirciyi ikiye ayırıp "başyapıt" veya "çok saçma" dedirttiği filmler yaparken arada sırada Bronson veya Only God Forgives gibi çoğu kişinin anlamadığı deneysel çalışmalara imza atıyor.


Yönetmenin beğendiğimiz bir tarzı vardır. Her filminde bunu görmek isteriz. İşte bu noktada bu düşünceden ayrılıyorum. Bir yönetmen tabiki belirli bir çizgiye sahip olmalıdır ama bu bizde benzer filmler bekleme güdüsü oluşturmamalı. Bu film de deneysel bir çalışma okuduklarımdan anladığım kadarıyla. Onur Ünlü bir şeyleri deniyorsa o yapımı mutlaka izlerim diyenlerdenim. İzleyeceklerim arasında ön sıralarda yer alan bir Türk filmi.

Güzel incelemen için ellerine sağlık sevgili MatthewMc. Saygılar
kuzeydebiryer 11 Ekim 2017 19:59
Bu arada eski film kartını yeni film kartına taşıdım. Taşıma sırasında inceleme yazısı taşınmamış. Yeni film kartına inceleme yazını ekleyebilirsin. Saygılarımla. Saygılar

Askin Gören Gözlere Ihtiyaci yok
2017
Aşkın Gören Gözlere İhtiyacı Yok
Dram / Gerilim83 dk

Yönetmen: Onur Ünlü
Salim, 30 yaşlarında bir cinayet masası dedektifidir. İçine kapanıktır. Ayrılmış olduğu karısından, çok da ilgilenmediği 3 yaşlarında bir kızı vardır. Salim, yeni bir cinayet davası üzerine çalışırken, bir süredir devam etmekte olduğu göz tedavisinin...
5.6 (82 Oy)

YorumunuzForumdan Benzer BaşlıklarDizi Altyazıları
La casa de papel (12,804) Stargate Origins (3,002) Vikings (2,959) Black Mirror (2,680) American Crime Story (1,472) The X Files (1,443) Star Trek: Discovery (1,249) Supernatural (1,237) McMafia (1,132) Altered Carbon (1,111)
Vizyonda bu hafta
Yakında
Türkçe Altyazı © 2007 - 2018