Giriş Kayıt

Osmanlı 'Sex and the City'si: Muhteşem Yüzyıl


  1. Haberler
  2. Dizi
Sinigami - 03 Aralık 2012 20:31

1280 

resim
Son günlerde Türkiye gündemini oldukça meşgul eden "Muhteşem Yüzyıl" dizisi, Amerika'da da tartışılmaya başlandı.

New York Times gazetesi, Muhteşem Yüzyıl dizisini, kadın erkek ilişkilerinin konu edildiği ünlü Amerikan dizisi "Sex and The City"ye benzeterek yazının başlığını "Şehvet Dolu Türk dizisi Başbakan'dan eleştiri aldı" olarak yayımladı.

Osmanlı İmparatorluğu'nu 36 yıl boyunca yöneten Kanuni Sultan Süleyman'ın hayatı savaşları ve etrafındaki cariyelerinin anlatıldığını belirten gazete, Başbakan Erdoğan'ın "Biz öyle bir Süleyman tanımadık. Kanuni'nin 30 yılı sarayda değil, at sırtında geçti" eleştirilerine yer verdi.

Gazete, CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem İnce'nin de "Erdoğan'ın sultan gibi davrandığı eleştirisini" aktardığı yazısında, dizinin yayınlanmaya başladığı günden bu yana tartışmalara neden olduğunı belirtti. Yazı şöyle devam etti: "Dizi geçtiğimiz yıl ocak ayında ilk kez yayınlandığında RTÜK'e 70 binden fazla şikayet gelmişti. Bu şikayetlerde televizyon kanalının tarihi bir insanın özel yaşamının yanlış anlatıldığı bu nedenle kamusal bir özür beklendiği belirtilmişti."

Gazete yazısında ayrıca, dizide Sultanın, İslam'da yasak olan içkiyi içerken gösterilmesi ve Harem'deki nikahsız ilişkilerinin bazı izleyenleri son derece rahatsız ettiği aktarıldı.


Kaynak:Populersinema


Yorumunuz


Vizyonda bu hafta
Türkçe Altyazı © 2007 - 2018